Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Roon

User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: [Hands On] Roon

Unread post #31 by farflung » Thu Feb 08, 2018 8:56 pm

Εγω με τα μισα λεφτα σου φτιαχνω καλυτερο απο αυτο και με πιο ωραιο κουτι,
και με κατι παραπανω βαζω και usb εξελιγμενες sotm
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #32 by Gojakla » Fri Feb 09, 2018 12:35 am

Dr Pan K wrote:
Gojakla wrote:Αν δεν ηταν και αντιγραφη, θα ηταν καλο.


Για δώσε πόνο..



Του "μεγαλου" Starck σε συνεργασια με τη LaCie, προ αρκετων ετων. Εχω εναν στο γραφειο μου. Κοσμημα.

13-01-06-bladerunner.jpg
13-01-06-bladerunner.jpg (11.38 KiB) Viewed 11275 times



Σου θυμιζει κατι;

:mrgreen:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #33 by Dr Pan K » Fri Feb 09, 2018 12:42 am

Μοιάζει αρκετά, πολυ.. Τι να κανουμε, τους μεγάλους τους αντιγράφουν. H τιμη ομως για κατι που δεν εχει οθόνη ειναι τσιμπημένη.. Με 2.5Κ χτυπας σέξι συσκευές για streaming
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Roon

Unread post #34 by angpsi » Fri Feb 09, 2018 1:41 pm

Gojakla wrote:
Gojakla wrote:Απωθημενο θα μου μεινει το Roon!

ΟΧΙ ΠΙΑ.
Εδώ και λίγες μέρες δοκιμάζω και εγώ το ROON (Trial).

Η ευχρηστία του και το Graphic User Interface του με έχουν κερδίσει from day one.
Το λατρεύω.

Συγκριτικό για την ηχητική του ποιότητα σε σχέση με τα άλλα software δεν θέλω καν να μπω στην διαδικασία να κάνω. Για να είμαι όμως απολύτως ειλικρινής, δεν αισθάνομαι ότι μου λείπει κάτι. Ότι υστερεί κάπου σε σχέση με το Α+ για παράδειγμα.

Οι δυνατότητες όμως που μου δίνει έναντι του Α+ είναι απλώς χαοτικά υπέρ του Roon.

Είχα περάσει κι εγώ από την δοκιμή, ωστόσο δεν είδα φοβερό ηχητικό value έναντι του Α+ που το είχα ήδη αγοράσει (μάλλον το αντίθετο). Φυσικά η διαφορά μεταξύ των δύο είναι ότι το Α+ το αγοράζεις μια φορά και τελείωσες―έστω μπορεί να ξαναπληρώσεις (αν θέλεις) κάποιο μεγάλο μελλοντικό upgrade― ενώ το Roon το πληρώνεις αδρά σε ετήσια βάση. Επιπλέον στην ετήσια επιβάρυνση υπάρχουν και οι διάφορες συνδρομές τύπου Tidal, Quobuz, κ.λπ., επομένως η συνολική επιβάρυνση για την συνδρομητική σου μουσική είναι μεγάλη. Επομένως, αν δεν έχεις ανάγκη για λύσεις τύπου server / multi–client είναι μάλλον ακριβό. Προσωπικά λέω να περιμένω πότε (αν) θα ξυπνήσει ο Γάλλος για να αναβαθμίσει το interface του. Υποτίθεται ότι κάνει αυτή την προσπάθεια τώρα που αναπτύσει πλατφόρμα για Windows.

Gojakla wrote:Αν θα το κρατήσω?
Με πρώτη ευκαιρία που θα μου περισσέψουν τα χρήματα που ζητάει, θα το αγοράσω.
Σίγουρα το ετήσιο για αρχή.

Όταν υπέβαλα την φόρμα ακύρωσης της trial δοκιμής, και αφού εξήγησα τον συλλογισμό μου, έλαβα email από την Roon που μου έκανε την παρακάτω προσφορά:
(...) That said, we would hate to not offer you some extra perks on top of your purchase. I'd be happy to tack on three free months to an annual membership ($30 value), and I even have a few 90-day complimentary TIDAL membership codes left ($60 value) and can throw one in. Let me know if any of this interests you, and I'll be happy to set you up!
Δεν είναι ο κόσμος όλος, αλλά είναι κάτι.

Gojakla wrote:YΓ. Παρόλ' αυτά, για μένα η ΑΠΟΛΥΤΗ πλατφόρμα σε ευχρηστία, δυνατότητες, features, ευκολίες και integrations με άλλες εφαρμογές και συσκευές, παραμένει το ταπεινό SPOTIFY.
Εάν ηχητικά μας φέρει και το bit-perfect playback σαν επιλογή, νομίζω θα σκοτώσει ότι άλλο κυκλοφορεί τριγύρω.

Οι άνθρωποι δείχνουν το δρόμο. Τόσο απλά. [oldtimer]

Ασχολήθηκα αρκετά όταν είχα το Spotify Premium ως προσφορά μέσω Cosmote και συμφωνώ απόλυτα: ο αλγόριθμος που έχουν για προτάσεις είναι κάτι το μαγικό. Ωστόσο ας ληφθεί υπόψη ότι όταν έβαλα το Roon έλαβα αρκετές προτάσεις που ήταν community based. Και επειδή (φαντάζομαι) ότι με τις προτιμήσεις που είχα ήδη ο αλγόριθμος βρήκε κυρίως άλλους audiophiles, το Roon μου έδωσε την ευκαιρία να γνωρίσω μερικά πραγματικά πολύ καλά άλμπουμ! Ακόμα κι έτσι, εγώ κράτησα τις προτάσεις και άφησα πίσω την συνδρομή! :lol:
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Roon

Unread post #35 by angpsi » Fri Feb 09, 2018 2:46 pm

Dr Pan K wrote:Μοιάζει αρκετά, πολυ.. Τι να κανουμε, τους μεγάλους τους αντιγράφουν. H τιμη ομως για κατι που δεν εχει οθόνη ειναι τσιμπημένη.. Με 2.5Κ χτυπας σέξι συσκευές για streaming

Για όποιον είναι ντιούης και μερακλής, υπάρχουν και τα σασί της Streacom, ή―πιο ακριβά―της OrigenAE που έχουν και οθόνη.
Εξάλλου απ' όσο καταλαβαίνω δεν είναι παρά ένα NUC μαζί με το Roon Core kit που είναι διαθέσιμο για κατέβασμα δωρεάν. Κάνω λάθος;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #36 by Dr Pan K » Fri Feb 09, 2018 5:26 pm

Δεν κάνεις λάθος Άγγελε. Εγώ στις δοκιμές μου είχα ανεβάσει το Core σε ένα λάπτοπ και το bridge στο Odroid
Παναγιώτης
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: [Hands On] Roon

Unread post #37 by farflung » Fri Feb 09, 2018 7:46 pm

Για όποιον είναι ντιούης και μερακλής, υπάρχουν και τα σασί της Streacom, ή―πιο ακριβά―της OrigenAE που έχουν και οθόνη.
[/quote]

υπαρχουν πολυ καλυτερα
https://www.hdplex.com/hdplex-h5-fanless-computer-case.html
https://www.hdplex.com/hdplex-fanless-200w-linear-power-supply-for-pc-audio-and-ce-device.html
https://www.hdplex.com/hdplex-400w-hi-fi-dc-atx-power-supply-16v-24v-wide-range-voltage-input.html
https://www.sotm-audio.com/sotmwp/english/portfolio-item/tx-usbexp/

ολα τα παραπανω με ενα χιλιαρικο περιπου και εισαι τουμπανο
απο κει και υστερα βαζεις απο ενα παλιοτερο πισι σου τα υπολοιπα.
Τελος και ενα APlinux ή roon ή οτι αλλο linux και αντε γεια αν θες να εισαι επιπεδου aureder και των αλλων ετοιμων λυσεων.
:geek:
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Roon

Unread post #38 by angpsi » Fri Feb 09, 2018 8:32 pm

farflung wrote:υπαρχουν πολυ καλυτερα
https://www.hdplex.com/hdplex-h5-fanless-computer-case.html
https://www.hdplex.com/hdplex-fanless-200w-linear-power-supply-for-pc-audio-and-ce-device.html
https://www.hdplex.com/hdplex-400w-hi-fi-dc-atx-power-supply-16v-24v-wide-range-voltage-input.html
(...) ολα τα παραπανω με ενα χιλιαρικο περιπου και εισαι τουμπανο (...)
:geek:

Πολύ ωραίος ο Κινέζος (;). Βγάλε και $30 από την τιμή―εκτός αν τα έχεις υπολογίσει ήδη! :lol:
HDPLEX are also running a 30USD reward program for any customers who could post three pictures of his setup using HDPLEX fanless chassis in one of these forums: Silentpcreview.com, Computeraudiophile.com, HKEPC, Chiphell, AVSForum, Hardwareluxx.de, Forum.hardware.fr, Overclock.net, Hardforum.com, Forum.Kodi.TV, Tweak.dk or your perosnal blog/facebook page.The reward will be in the form of refund to the original order (including Amazon order) or Paypal payment. Just send a URL link for the review to reward@hd-plex.com and reward will be sent within 24 hours. This reward program is only valid for HDPLEX fanless PC case and linear power supply purchase.
Άγγελος
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: [Hands On] Roon

Unread post #39 by farflung » Sat Feb 10, 2018 10:04 am

Δεν τοχα δει χαχα εχασα τα 30 δολλαριακια μου
(πλακα κανω)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Roon

Unread post #40 by Dr Pan K » Sun Jun 24, 2018 12:45 pm

Ετοιμαζομαι να σηκωσω (και παλι) Roon. Το set up θα εχει ως εξής:

Core > Laptop
Interface > Samsung Galaxy Tablet - Samsung S7 cellphone
Bridge > Odroid C2 Archphile

Θεωρητικά μπορει να μπει το Core και επάνω στο NAS αλλα το δικο μου δεν ειναι και τοσο ισχυρο (η Roon συστήνει απο i3 και πανω) οποτε θα το αφήσω στο laptop.

Stay tuned...
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register