Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

RME ADI-2 DAC

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: RME ADI-2 DAC

Unread post #21 by Chris1967 » Wed Dec 20, 2017 7:36 pm

Dr Pan K wrote:
DomieMic65 wrote:Χμμμ... δεν το έχω υπ’ οψην μου!
Ποιο μοντέλο λες;


Η Teac θα εχει στην αγορά πολύ σύντομα το UD 505 με AKM4497, σε τιμή αντίστοιχη με το υπάρχον 503 και το RME. Δεν λέω πως θα είναι καλύτερο αλλά μου κάνει εντύπωση πως σας ιμτριγκαρει τόσο πολύ ένα άγνωστο μοντέλο ενώ σνομπαρετε κάτι από δοκιμασμένη εταιρία με κορυφαία ποιότητα κατασκευής κτλ.

Και μην μου πει κανείς ότι η RME είναι κατι παραπανω απο μια άγνωστη εταιρια..

Να πω και κάτι άλλο, ή μάλλον να ρωτήσω. Πόσες διαφορές στον ηχο θα εχουν 2 DAC ιδιας οικονομικης κατηγορίας με ιδιο chip και πιθανότατα παραπλησιο receiver?


Νομίζω παρανόησες, δεν σνομπάρω τίποτε, τα Teac που άκουσα μέχρι τώρα (3 μοντέλα) δεν μου άρεσαν τόσο ώστε να τα αγοράσω, η RME είναι πολύ γνωστή εταιρία στα επαγγελματικά (καθόλου άγνωστη) και είπα θεωρητικά ότι αν θα προτιμούσα να πάρω το RME θα το προτιμούσα για τους λόγους που εξέθεσα (και σημείωσε είναι από την σκοπιά ενός ακουστικάριου ΙΕΜ/παραμετροποίηση συχνοτήτων, δυνατός ενισχυτής κλπ).

Σε ιντριγκάρει? δεν ξέρω Πάνο, έχω ένα gut feeling τίποτε άλλο.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: RME ADI-2 DAC

Unread post #22 by Dr Pan K » Thu Dec 21, 2017 12:17 am

Μέχρι τωρα τα DAC απο επαγγελματικές εταιρίες ηταν ανάμεσα στις μεγαλύτερες φόλες της ιστορίας του hifi. Δεν γράφω ονόματα για να μην προσβάλω ιδιοκτήτες και εισαγωγείς αλλά προκαλώ οποιονδήποτε να μου πει ένα που έπαιζε πραγματικά καλα.. Ειδικα τα σαυροειδή έσκουζαν σαν χαλασμένες ντουντούκες. Τα κάπως πιο σοβαρά ΑΚΜ-based ήταν ντεμι-ντουντουκες στην γενιά 3 και σαφώς καλύτερα αλλα με χαλαρό χαμηλό στην γενιά 4.

(Παρένθεση: η ΑΚΜ που ειναι σοβαρή εταιρία κυκλοφορεί και ADC το οποίο ειναι σχεδόν μονόδρομος. H ESS εδω και χρόνια εχει υποσχεθεί ενα ADC αλλα κανείς δεν το έχει δει και οι στουντιαδες ακόμα την κράζουν. Έχει συμβεί και το αντίθετο με την Arda αλλα παει μακρυά η βαλίτσα).

Και ναι, το οτι είναι απο μια εταιρία pro δεν μου λέει τπτ. Μάλλον για κακό το βλέπω πάρα για καλο.

Μακαρι να το παρεις κάποιος απο εδω να το ακούσουμε. Εγω περιμένω να εχει συμπαθητικές μεσαίες (καλες για την τιμή του), λιγότερη σκληράδα απο τα ESS Sabre ψηλά (εως ελάχιστη) και φουσκωμένο, λιγο ασαφές και αργούτσικο χαμηλό (τίποτα το απόλυτα απαράδεκτο αλλα θα είναι η αχίλλειος πτέρνα του). Και μακάρι να κάνω λάθος..

Edit Internal clock: < 800 ps Jitter δεν την λες και καμια ιδιαίτερα καλή τιμη, μάλλον το αντίθετο.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: RME ADI-2 DAC

Unread post #23 by DomieMic65 » Thu Apr 19, 2018 6:08 pm

Νέα έκδοση του ADI-2 pro με κάποια στοιχεία από το ADI-2 DAC

"ADI-2 Pro fs"
https://www.proaudio.de/en/news/recordi ... ro-fs.html
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: RME ADI-2 DAC

Unread post #24 by Dr Pan K » Thu Apr 19, 2018 7:18 pm

Μιχάλη σου αρέσει τόσο πολύ γιατί το έχεις δοκιμάσει ή γιατί απλά πιστεύεις ότι θα είναι κάτι διαφορετικό και ανώτερο από τον ανταγωνισμό;
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: RME ADI-2 DAC

Unread post #25 by DomieMic65 » Fri Apr 20, 2018 2:00 pm

Dr Pan K wrote:Μιχάλη σου αρέσει τόσο πολύ γιατί το έχεις δοκιμάσει ή γιατί απλά πιστεύεις ότι θα είναι κάτι διαφορετικό και ανώτερο από τον ανταγωνισμό;

Πότε είπα πως μου αρέσει;
Δεν το έχω ακούσει!
Απλά η rme είναι μια "γουελ ρισπεκτεντ" εταιρία και μιας και υπάρχει νήμα ανέβασα την νέα έκδοση... αυτό!
Αν πιο πάνω είπα και καμιά υπερθετική κουβέντα ΟΚ.. ένα νέο προϊόν όλο και μας προκαλεί μια περιέργεια!
Είχα παλιότερα για λίγο καιρό την Anniversary λευκή Babyface. Ήταν ένα εξαιρετικά ποιοτικό μηχανάκι από άποψη κατασκευής. Έπαιζε καλά αλλά δεν ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνα τελικά! Την είχα πάρει γιατί την είχα βρει καινούρια σε μια πάρα πολύ καλή τιμή!
Πουλήθηκε σε dt!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: RME ADI-2 DAC

Unread post #26 by Dr Pan K » Fri Apr 20, 2018 2:14 pm

OK, καταλαβα. Γενικα τα επαγγελματικα μηχανηματα ασκουν μια ελξη στους χαιφιντελιστες γιατι εχουν την αυρα του "στούντιο" και γιατι συνηθως φανταζομαστε οτι θα αποτελουν value for money αγορες σε σχέση με τα αμιγώς audiophile προϊόντα. Κατα την γνωμη μου αυτο σπανια επιβεβαιώνεται γιατι τα στουντιακα μηχανακια ειναι σχεδιασμένο με αυστηρο κριτήριο την τιμη, καθως τα περισσοτερα στουντιο δεν μπορουν να επενδυσουν σε ακριβο εξοπλισμο, ενω οι highendαδες εχουν πιο ανοιχτο πορτοφολι. Θυμάμαι οτι την θεωρια αυτη μου την ειχαν επιβεβαιωσει οι ανθρωποι της dCS οπου αφου ειδε και απόειδε με τα pro την εκανε προς τα πράσινα χωράφια του high end και δεν ξανακοίταξαν πισω.

Ειναι και ο λογος που κρατάω μικρο καλάθι οταν ακούω για αλλο ενα giant killer στουντιακων προδιαγραφών.
Παναγιώτης
hameleon
Posts: 6
Joined: Thu Jan 11, 2018 11:03 pm

Re: RME ADI-2 DAC

Unread post #27 by hameleon » Thu Apr 26, 2018 3:30 pm

Dr Pan K wrote:Μέχρι τωρα τα DAC απο επαγγελματικές εταιρίες ηταν ανάμεσα στις μεγαλύτερες φόλες της ιστορίας του hifi. Δεν γράφω ονόματα για να μην προσβάλω ιδιοκτήτες και εισαγωγείς αλλά προκαλώ οποιονδήποτε να μου πει ένα που έπαιζε πραγματικά καλα.. Ειδικα τα σαυροειδή έσκουζαν σαν χαλασμένες ντουντούκες.


Το Brooklyn με sabre είναι εξαίρεση στον κανόνα; (Δεν το έχω ακούσει προσωπικά).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: RME ADI-2 DAC

Unread post #28 by Dr Pan K » Thu Apr 26, 2018 5:21 pm

hameleon wrote:
Dr Pan K wrote:Μέχρι τωρα τα DAC απο επαγγελματικές εταιρίες ηταν ανάμεσα στις μεγαλύτερες φόλες της ιστορίας του hifi. Δεν γράφω ονόματα για να μην προσβάλω ιδιοκτήτες και εισαγωγείς αλλά προκαλώ οποιονδήποτε να μου πει ένα που έπαιζε πραγματικά καλα.. Ειδικα τα σαυροειδή έσκουζαν σαν χαλασμένες ντουντούκες.


Το Brooklyn με sabre είναι εξαίρεση στον κανόνα; (Δεν το έχω ακούσει προσωπικά).



Δεν θα έλεγα ότι το Brooklyn είναι εξαίρεση, απλά εντάσσεται στην τελευταία γενιά που έχει βελτιωθεί αρκετά (όπως και τα αντίστοιχα Benchmark, Grace) ενώ τίθεται και θέμα κατά πόσο τελικά η Mytek παραμένει μια εταιρία επαγγελματικών DAC, καθώς ο μεγαλύτερος όγκος των πωλήσεων της προέρχεται από τα σπιτικά προϊόντα εδώ και χρόνια.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: RME ADI-2 DAC

Unread post #29 by DomieMic65 » Tue Nov 13, 2018 7:11 pm

https://www.nakas.gr/prd/rme-adi-2-dac- ... nverter-el
Για τυχών ενδιαφερόμενους...
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: RME ADI-2 DAC (2/4 pro SE)

Unread post #30 by DomieMic65 » Sun Oct 09, 2022 9:18 pm

Νέο ADI 2/4 pro SE
https://forum.rme-audio.de/viewtopic.ph ... 18#p188318

Differences ADI-2 Pro to ADI-2/4 Pro - Brief Overview
https://forum.rme-audio.de/viewtopic.ph ... 62#p192562

Full MM cartridge support: RIAA EQ and various gains included
Special feature Bass Mono to reduce rumble and groove noise

Input impedance unbalanced raised to 45k - > compatible to Moving Magnet cartridges


SMPS
https://abload.de/image.php?img=rmeadi2-4prokrjjb.jpg

2449€
https://www.highend-hifi-shop.de/digita ... ro-se.html

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register