Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Archphile

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #151 by DomieMic65 » Fri Aug 26, 2022 8:26 pm

πολύ θετικές εξελίξεις όλα αυτά!!!! [dance]

όλα όσα περιγράφεις Άγγελε στην περίπτωσή μου τα υλοποιώ μέσω gentooplayer αν και τελευταία δεν χρησιμοποιώ UpMpdcli/OpenHome αλλά LMS/Squeezelite και μια πολύ ιδιαίτερη υλοποίηση επικοινωνίας Server-Renderer (χωριστά rpi4) που λέγεται Diretta protocol: https://www.diretta.link/

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για έλεγχο; Το Kazoo ή το BubbleUpnP;

Και μια μικρή διόρθωση αν μου επιτρέπεις, τουλάχιστον όπως το έχω καταλάβει εγώ.
Renderer δεν είναι ο DAC σαν σύσκευή αυτός καθ' αυτός αλλά η "μηχανή" που κάνει την αναπαραγωγή του ήχου (MPD πχ), είτε αυτή τρέχει μέσα σε ένα μηχάνημα που εκτελεί χρέη Server και renderer ταυτόχρονα, είτε σε δύο χωριστά, όπου ο DAC βέβαια συνδέεται στον renderer!
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #152 by DomieMic65 » Sat Aug 27, 2022 9:14 pm

off topic:
[shrug] :shock: :shock: :shock: :shock: έχετε δει τις τιμές που έχουν πάει τα RPi4; :shock: :shock: :shock: :shock: [shrug]
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #153 by angpsi » Thu Sep 01, 2022 11:36 pm

DomieMic65 wrote:πολύ θετικές εξελίξεις όλα αυτά!!!! [dance]

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς για έλεγχο; Το Kazoo ή το BubbleUpnP;


Bubble δεν υπάρχει για MacOS απ' όσο ξέρω, χρησιμοποιώ το Kazoo και το Lumin.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #154 by DomieMic65 » Fri Sep 02, 2022 6:17 pm

ναι σωστά δεν υπάρχει ούτε για ios ούτε για macos
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #155 by angpsi » Tue Apr 18, 2023 10:32 pm

Upmpdcli update 2023

Από τη σιγή ασυρμάτου αντιλαμβάνομαι πως κανείς δεν ασχολείται ιδιαιτέρως πια με το φτωχό πλην τίμιο συνδυασμό Odroid / Archphile για streaming με το Qobuz. Ο λόγος είναι πως εδώ και λίγο καιρό το Qobuz άλλαξε και πάλι τα πράγματα από την πλευρά του, και επομένως για να παίξει θα χρειαστεί εκ νέου αναβάθμιση του Upmpdcli plugin στην τελευταία του έκδοση 1.7.7.

Φυσικά τα πράγματα δεν είναι καθόλου απλά για κάποιον αγράμματο σε Unix όπως εγώ, ωστόσο ο σχεδιαστής του plugin Jean-Francois Dockes αποδεικνύεται παιδί μάλαμα [inlove] και με στήριξε για άλλη μια φορά, στέλνοντάς μου το νέο αρχείο (επισυνάπτεται εδώ) αλλά και βοηθώντας με περίσσεια υπομονή μέσα από άπειρες δυσκολίες μέχρι να καταλάβουμε τι ακριβώς έπρεπε να κάνουμε για να πετύχουμε την αναβάθμιση.

Η διαδικασία είναι ανάλογη με εκείνη που έκανα πριν από κάποια χρόνια (βλ. παραπάνω) και έχει ως εξής:

1 . Μεταφέρουμε το αρχείο μέσω Putty (για χρήστες Windows) ή Terminal (για χρήστες MacOS) από την ακριβή διεύθυνση στην οποία το έχουμε αποθηκεύσει στον υπολογιστή μας στο directory /usr/share/upmpdcli/cdplugins. Για να το κάνουμε αυτό, θα πρέπει να βάλουμε την παρακάτω εντολή:
scp [διεύθυνση του αρχείου] root@[διεύθυνση του Odroid]:/usr/share/upmpdcli/cdplugins

―για παράδειγμα, στη δική μου περίπτωση η εντολή ήταν scp /Users/angelospsilopoulos/Documents/qobuz+common.tgz root@192.168.1.4:/usr/share/upmpdcli/cdplugins

Το Odroid θα μας ζητήσει το password του Archphile και μετά θα μεταφέρει το αρχείο στον προορισμό που του δώσαμε.

2. Στη συνέχεια συνδεόμαστε με το Archphile μέσω ssh:
ssh root@[διεύθυνση του Odroid]

―π.χ. στην περίπτωσή μου, ssh root@192.168.1.4

3. Για να αποσυμπιέσουμε το αρχείο και να αναβαθμίσουμε το Upnpdcli τρέχουμε τις παρακάτω δύο γραμμές:
cd /usr/share/upmpdcli/cdplugins
tar xvf qobuz+common.tgz

4. Ολοκληρώνουμε τη διαδικασία με τρία γνώριμα βήματα από το manual του Archphile:
α) σταματάμε το Upmpdcli με την εντολή systemctl stop upmpdcli
β) ξεκινάμε εκ νέου το Upmpdcli με την εντολή systemctl start upmpdcli
γ) ρυθμίζουμε το plugin ώστε να παραμένει ενεργό κάθε φορά που κάνουμε reboot με την εντολή systemctl enable upmpdcli

Στο τέλος, επανεκκινούμε το Odroid βγάζοντάς το από την πρίζα (και όχι απλό software reboot από το control του MPD).

Καλές ακροάσεις + respect στον J-F Dockes για όλη την υποστήριξη!
[beer]
Attachments
qobuz+common.tgz
(24.15 KiB) Downloaded 68 times
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #156 by DomieMic65 » Sat Apr 22, 2023 9:41 pm

Like++

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register