Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Archphile

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Archphile

Unread post #1 by Dr Pan K » Sat Dec 23, 2017 9:19 pm

archphile-logo-minimal.png
archphile-logo-minimal.png (5.37 KiB) Viewed 4929 times


Εχω υποσχεθεί ενα μικρο βοηθό για τους χρήστες του Archphile. Θα προσπαθήσω να τον κάνω οσο πιο απλο μπορώ (οχι επειδή δεν εχω ιδέα.. :mrgreen: αλλα και για να είναι κατανοητός απο κάποιον σαν και έμενα [shrug] )

Edit 21/5/2018 Ο Μιχάλης aka Tuxx κυκλοφόρησε έναν επίσημο οδηγό για το Archphile που μπορείτε να βρείτε εδώ: http://archphile.org/manual/archphile-manual.pdf
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #2 by Dr Pan K » Sat Dec 23, 2017 9:20 pm

Βασική εγκατάσταση Archphile


Πρέπει να έχουμε εγκατεστημένα ενα FTP / Telnet client σαν το ExtraPutty, το SD card formatter αν χρησιμοποιούμε SD card για το λειτουργικό (σε Rpi2/3) και το Win32 Disc Imager (για να κάνουμε bootable την κάρτα μνήμης, είτε είναι SD ειτε eMMC)

1) Κατεβάζουμε την τελευταία εκδοσή του Archphile και κάνουμε unzip με το εξαιρετικό 7zip

2) Κανουμε format την καρτα μνημης, και μετα ανοιγουμε το Win32 DIsc Imager, επιλεγουμε το .iso αρχείο που κάναμε unzip και στοχο βάζουμε την καρτα μνημης.

3) Μόλις ολοκληρωθεί η εγγραφή τοποθετούμε την κάρτα μνημης στο σχετικό slot του Odroid C2/ Rpi2-3 και το βαζουμε στο ρευμα.

4) Βρίσκουμε την ip που το router έδωσε στο Archphile. Ο Tuxx προτείνει το Fing για Android το οποιο μολις δοκίμασα, δινει άμεσα ολες τις συσκευές που ειναι συνδεδεμένες επάνω στο δίκτυο μας. To πρώτο πράγμα που κάνουμε ειναι να την αλλάξουμε σε στατική. Ανοίγουμε Putty, βάζουμε την Ip που εχουμε, θυρα 22 και username: root, pw: archphile.

Τρέχουμε την εντολή nano /etc/netctl/archphile-network και τροποποιούμε την Basic connection (βαζουμε # μπροστά απο καθε γραμμή για να παψει να λειτουργεί) ενω βγάζουμε τους # απο την static ip. Εκει πρέπει να δώσουμε την επιθυμητή ip (μια μεγάλη, εγω πχ δίνω 192.168.1.149 ). Tα παραπάνω βήματα τα περιγράφει και ο Tuxx εδώ:

http://archphile.org/howto/network-configuration

5) Μετα την νεα στατικη Ip σειρα εχει το NAS. Τρεχουμε την εντολη nano /etc/ fstab (χωρις κενο αναμεσα σε etc/ και fstab) παντα μεσω Putty και τροποποιουμε το παρακατω για να βαλουμε το NAS Samba που εχουμε. Μεγαλη προσοχη στο spelling γιατι ειναι ευκολο να γινει λαθος. Χρησιμοποιουμε το username και password που εχουμε στο NAS και την σωστη διευθυνση του NAS οπως και την σχετικη ip του NAS. Σωζουμε τις τροποποιησεις με Ctr+X, yes > enter και κανουμε ενα systemctl reboot.

#SAMBA Share – Public Share
//192.168.1.150/Multimedia/music /mnt/nas-samba cifs guest,ro,iocharset=utf8,nolock,noauto,x-systemd.automount,x-systemd.device-timeout=10,sec=ntlm,rsize=8048,wsize=8096


Για NFS ειναι παραπλήσια η διαδικασία (εδω> http://archphile.org/howto/nas-configuration )
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #3 by Dr Pan K » Sat Dec 23, 2017 9:20 pm

Παραμετροποίηση


O MPD επιδέχεται πολλές ρυθμίσεις, εγω κάνω το buffer απο 20% σε 30%, ενεργοποιώ το πακέτο ffmpeg για να παίζει τα πάντα και εν τέλει ενεργοποιώ το SACD.iso γιατι εχω πολλά που δεν τα εχω σπασει σε DSF.

1) Τρέχουμε nano /etc/mpd.conf πάντα μεσω Putty. Ανοίγουν μια σειρά απο επιλογές, κατεβαίνουμε και αλλάζουμε το "no" σε "yes" στον ffmpeg και αλλαζουμε και το buffer size. Σωζουμε με ctl+X, yes, enter και τρεχουμε systemctl restart mpd και systemctl daemon-reload.

ffmpeg.jpg
ffmpeg.jpg (279.09 KiB) Viewed 4895 times


2) Για native DSD πρεπει να περάσουμε custom πακετο με τις παρακάτω εντολές. Στο μελλον δεν θα υπαρχει σχετικη αναγκη γιατι το DSD θα παιζει επισημα σε native mode.
pacman -Sy mpd-archphile-native-dsd
systemctl reenable mpd
systemctl restart mpd

3) Για SACD.iso
pacman -Sy mpd-archphile-sacd
systemctl reenable mpd
systemctl restart mpd

Οι παραπάνω εντολες θα φορτώσουν το σχετικό πακετο, απαντάμε Υes, yes στην εγκατάσταση και μετα κάνουμε reenable και restart.

http://archphile.org/howto/mpd-configuration

sacd.jpg
sacd.jpg (298.75 KiB) Viewed 4894 times
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #4 by Dr Pan K » Sat Dec 23, 2017 9:20 pm

Πως κάνουμε Back up και restore το database.


Για όσους εχουν κάνει ήδη εγκατάσταση και δεν θέλουν να ξανασαρωσουν την βιβλιοθήκη.

Χρησιμοποιούμε το filezilla για αυτό (υπάρχουν και αλλα προγράμματα αλλα ο filezilla χαίρει μεγάλης εκτίμησης απο την κοινότητα και τρεχει σε ολα τα OS). Επίσης πρέπει να έχουμε εγκαταστήσει ενα SSH/ Telnet client (εγω δουλεύω το ExtraPUTTY)


1) Ανοίγουμε το Putty. Ο δίαυλος επικοινωνίας με το Odroid Archphile μας είναι
IP Address (πχ 192.168.1.XXX), port 22, login as: root pw: archphile

filezilla.jpg
filezilla.jpg (418.88 KiB) Viewed 4917 times


2) τρέχουμε την εντολη dbackup, θα λάβουμε το αντίστοιχο μήνυμα. Εαν παίζει μουσική θα σταματήσει η αναπαραγωγή. Ξαναξεκιναει με απλο play

3) Ανοίγουμε τον Filezilla, βαζουμε τις ιδιες παραμέτρους με το Putty
IP Address (πχ 192.168.1.XXX), port 22, login as: root pw: archphile
Πάμε στο /opt/dbackup και κατεβαζουμε (download) το mpd.db στο PC μας, σε φακελο της αρεσκείας μας (εγω το βαζω στο desktop)

mpd.db upload.jpg
mpd.db upload.jpg (566.49 KiB) Viewed 4917 times


4) Αναβαθμίζουμε στην τελευταία εκδοση του Archphile (ή αν εχει γινει corrupt η κάρτα μνήμης του λειτουργικού και κάναμε clean install)

5) Κάνουμε τα βήματα απο την αρχη, ανάποδα, δλδ μεσώ του filezilla ανεβάζουμε (upload) το mdp.db μεσα στον φακελο /opt/dbackup ,μετα τρέχουμε μέσω του Putty την εντολή drestore, οπότε κάνουμε επανεκκίνηση το σύστημα ( systemctl reboot ).
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #5 by Dr Pan K » Sun Dec 24, 2017 12:31 am

Δείχνει ιδιαίτερα πολύπλοκο, δεν είναι. Είναι δλδ αλλα αν κάποιος εχει λίγο όρεξη να ασχοληθεί και με την βοήθεια μας μπορεί να εχει ενα καταπληκτικό και φτηνό streamer. To Archphile χρησιμοποιεί παντα τις τελευταίες εκδόσεις MPD και ειναι πάντα up to date, πιο γρήγορα απο οποιαδήποτε έτοιμη λύση.
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Archphile

Unread post #6 by Gojakla » Sun Dec 24, 2017 11:29 am

Μπραβο Παν.
Εξαιρετικα χρησιμο αν και προσωπικα δεν με βλεπω να το χρησιμοποιω ποτες...
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1487
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Archphile

Unread post #7 by Chris1967 » Sun Dec 24, 2017 12:07 pm

Τα έχω κάνει και εγώ κάποια από αυτά μετά από ώρες διαβάσματος και αρκετά βρισίδια όταν δεν λειτουργούν οι (λανθασμένες :lol: ) εντολές .

Τώρα υπάρχουν έτοιμα χάρη στον Πάνο.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ!!
Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #8 by DomieMic65 » Mon Dec 25, 2017 9:14 am

Το είχα από πριν στημένο αλλά πάντα είναι χρήσιμος ένας οδηγός!
Ευχαριστούμε Παναγιώτη!

Να ρωτήσω... μετά από το τελευταίο img για το RPi 3 έχει γίνει κάποια αναβάθμιση MPD ;

Ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ευχαριστώ στον Μιχάλη για το εξαιρετικό του πρόγραμμα. Τους τελευταίους μήνες τρέχει πλέον μόνιμα στο RPi/Allo DigiOne και δεν το βλέπω να αλλάζει!

Να ρωτήσω ... υπάρχει μήπως κάποιος client για iOS που να κατεβάζει εξώφυλλα από το δίκτυο όπως ο εξαιρετικός MPDroid (Android); Ο Soundirok που χρησιμοποιώ τώρα δεν το κάνει και όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει κάτι άλλο!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #9 by Dr Pan K » Sun Jan 14, 2018 2:56 pm

Ο Μιχαλης μου επικοινώνησε την ύπαρξη νεου kernel, για αναβάθμιση ανοίγουμε κονσόλα και δίνουμε

pacman -Sy linux-aarch64

μετα ενα reboot δεν κανει κακο.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #10 by DomieMic65 » Mon Jan 15, 2018 7:45 pm

Dr Pan K wrote:Ο Μιχαλης μου επικοινώνησε την ύπαρξη νεου kernel, για αναβάθμιση ανοίγουμε κονσόλα και δίνουμε

pacman -Sy linux-aarch64

μετα ενα reboot δεν κανει κακο.


Ανεξαρτήτως πλατφόρμας;
Odroid ή RPi3;

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register