Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Archphile

User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 638
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Archphile

Unread post #71 by andreasecon » Wed May 09, 2018 7:55 pm

Ασε που τα iso εχουν συνηθως metadata οτι ναναι !! και εγω ολα τα dsd τα εχω μετατρεψει σε dsf (κατι παραπανω απο χιλια...)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #72 by Dr Pan K » Wed May 09, 2018 8:06 pm

Να πω πως από τις δοκιμές μου διαφορά (αντιληπτή) ανάμεσα στην χρήση ενός πυρήνα και 4 δεν υπάρχει.

Επίσης δεν είναι τόσο μεγάλες οι απαιτήσεις της on the fly μετατροπής. Είναι μεγάλες για ένα πυρήνα αλλά ουσιαστικά ελάχιστες όταν αφήνεις και τους 4 να εργαστούν ελεύθερα, οι μετρήσεις είναι του τύπου 10% ή λίγο παραπάνω.

@Angpsi Ίσως καλύτερα να πάρουμε όλες τις απαντήσεις εδώ. Ο Tux μας παρακολουθεί όσο προλαβαίνει.. Μόλις έχουμε κάτι τελικό θα το προσθέσω στην αρχή του νήματος για να είναι εύκολο να το βρουν όλοι.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #73 by Dr Pan K » Wed May 09, 2018 8:16 pm

Να πω επίσης ότι τα sacd.iso αλλά και τα DSD σε οποιοδήποτε φόρματ δεν έχουν κανένα λόγω ύπαρξης μια που το 99% αυτών έχει προέλθει από PCM ηχογραφήσεις και το μόνο που "προσφερουν" είναι κατανάλωση χώρου στον σκληρό δίσκο. Προσωπικά έχω σταματήσει να κατεβάζω DSD και χτυπάω high res PCM.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #74 by angpsi » Wed May 09, 2018 8:28 pm

Dr Pan K wrote:@Angpsi Ίσως καλύτερα να πάρουμε όλες τις απαντήσεις εδώ. Ο Tux μας παρακολουθεί όσο προλαβαίνει.. Μόλις έχουμε κάτι τελικό θα το προσθέσω στην αρχή του νήματος για να είναι εύκολο να το βρουν όλοι.

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα τι σημαίνει "να πάρουμε όλες τις απαντήσεις εδώ". Εννοείς να συνεχίζουμε να ανεβάζουμε πληροφορίες ή όχι;

Φυσικά συμφωνώ να γίνεται consolidation στο αρχικό ποστ, μια και τούτο το thread εν μέρει υπόσχεται να λειτουργεί σαν οδηγός. Ωστόσο καλύτερα να αναθεωρηθεί με μια νέα δομή που να ξεχωρίζει τα tips από την παραπομπή στις οδηγίες εγκατάστασης που ανεβάζει ο Μιχάλης στο repository. Με άλλα λόγια καλό είναι να εξασφαλίσουμε ότι οι νέοι χρήστες θα κάνουν ό,τι είναι να κάνουν με την σωστή σειρά προτεραιότητας.

Κατά τα λοιπά εγώ μετέτρεψα τα λίγα μου SACD ISO σε DFF και επανεγκατέστησα το αρχικό configuration (mpd-archphile) βάζοντας
pacman -Sy mpd-archphile > y(es) > systemctl restart mpd > systemctl reenable mpd


Btw, το iso2dsd δεν μπόρεσε να διαβάσει κάποια ISO. Λογικά είναι θέμα του αρχείου (corrupt ή παρομοίως), τι λέτε; Εγώ πάντως τα αφήνω έξω από τον δίσκο για να έχω ήσυχο το κεφάλι μου ότι αν ακούσω κάτι από το Odroid δεν θα οφείλεται στο αρχείο.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #75 by angpsi » Wed May 09, 2018 8:30 pm

andreasecon wrote:Ασε που τα iso εχουν συνηθως metadata οτι ναναι !! και εγω ολα τα dsd τα εχω μετατρεψει σε dsf (κατι παραπανω απο χιλια...)

Tell me about it... Αδύνατον να τα διαχειριστείς!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #76 by Dr Pan K » Wed May 09, 2018 8:36 pm

Θα μεταφέρω τα how to στο σχετικό νημα.. Να μαζέψουμε όλες τις πληροφορίες εκεί.. Ανέβαζε ότι έρχεται
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #77 by DomieMic65 » Mon May 14, 2018 11:18 pm

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #78 by angpsi » Thu May 17, 2018 11:08 pm

Ο Μιχάλης παίρνει την κατάσταση στα χέρια του! [dance]
http://archphile.org/blog/finally-an-ar ... ual-is-up/

Hi all,

I am very happy to announce that a first version of the Archphile manual is up. I’ am sure it still has lots of mistakes at this stage and I hope that with your feedback I can very soon upload a much better revised version.

Cheers,

Mikes
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #79 by DomieMic65 » Fri May 18, 2018 4:21 pm

είναι όντως πολύ καλή δουλειά... πολύ χρήσιμο για εμάς που δεν έχουμε ιδέα από λίνουξ...
με λίγο διάβασμα ακόμα και ο εντελώς άσχετος μπορεί να κάνει σχεδόν τα πάντα που μας αφορούν με αυτόν τον οδηγό!
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #80 by DomieMic65 » Tue May 22, 2018 9:21 pm

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register