Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Archphile

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #91 by Dr Pan K » Wed Jul 11, 2018 8:23 pm

Απέκτησα μια προσωρινή αδεια για Qobuz και προσπαθώ να το κανω να παίζει μεσω του Archphile/ Odroid C2 και UPnP, χωρίς ακόμα να τα εχω καταφέρει. Δεν τα παρατάω ομως, ο συνδυασμος ειναι πολλα υποσχόμενος. Το Qobuz βλέπει το Archphile αλλα μεχρι εκει, ηχο δεν εχω..
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #92 by angpsi » Tue Jul 09, 2019 6:28 pm


Βασικά έχει παίξει από τις 24 Ιουνίου, αλλά μόλις τώρα το πήρα χαμπάρι... Ο Μιχάλης μου είπε και σε προσωπική επικοινωνία ότι αυτή την φορά είναι οριστικό. Του ευχόμαστε να βρει την ησυχία που ζητάει και να διοχετεύσει την ενέργειά του σε κάτι εξίσου – ή και περισσότερο – δημιουργικό!

Και φυσικά thank you for the music!
Πολλοί εδώ μέσα έχουν αγαπήσει το Archphile, κι εγώ είμαι ένας από αυτούς.


Screenshot 2019-07-09 18.14.59.png
Screenshot 2019-07-09 18.14.59.png (82.37 KiB) Viewed 3397 times
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #93 by Dr Pan K » Wed Jul 10, 2019 10:29 am

Εφυγα απο την Αθηνα και αυτα ειναι τα αποτελεσματα.. Σοβαρα τωρα, ο Μιχαλης εχει νεες οικογενειακες υποχρεωσεις και τρεχει.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #94 by DomieMic65 » Sun Jul 14, 2019 9:36 am

Να πω κι εγώ με την σειρά μου ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς στον Μιχάλη για την σπουδαία δουλειά που έκανε για εμάς και καλή του συνέχεια σε ότι κάνει από εδώ και πέρα!!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #96 by angpsi » Sat Apr 11, 2020 11:42 am

Τα καλά νέα της ημέρας!! Νομίζω ότι ακόμα κι αν δεν φτάσει να πάρει RPi4, ένα κέρασμα καφέ τουλάχιστον το αξίζει ο Μιχάλης μας!

[dance] [dance] [dance] [dance]
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7851
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #97 by Dr Pan K » Sat Apr 11, 2020 1:53 pm

Εξαιρετικά νέα!!
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #98 by DomieMic65 » Sat Apr 11, 2020 11:50 pm

To εγκατέστησα και το σέταρα πριν λίγο.... όλα καλά!
Ως συνήθως παίζει σούπερ!
Ένα από τα εξαιρετικά του νέα features είναι η υποστήριξη ΚΑΙ Squeezelite που δουλεύει πολύ καλά!!



Corona_paizo_me_ola_ta_rpi_pou_elahe_na_eho_MODE : ON :lol: :lol:
Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 3 RPi (κ ένα που κάθεται του αδερφού) στο σπίτι τα οποία τρέχουν
3B: Archphile: MPD ή Squeezelite,
3B+: Gentooplayer: Squeezelite/SqueezeliteR2/MPD
4B4GB: Gentooplayer: Logitech Media Server/BubbleUPnP Server

Και ο minimserver στο NAS πάντα


Remotes: Kazoo, Lumin, iPeng, LMS Material Skin
DomieMic65
Posts: 1044
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #99 by DomieMic65 » Sat Apr 11, 2020 11:52 pm

angpsi wrote:....ένα κέρασμα καφέ τουλάχιστον το αξίζει ο Μιχάλης μας!

[dance] [dance] [dance] [dance]

Ω ναι!!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1724
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #100 by angpsi » Sun Apr 12, 2020 2:24 am

Just FYI, με την ευκαιρία της επιστροφής του ο Μιχάλης μου επιβεβαίωσε ότι το Qobuz έχει αποκλείσει την υποστήριξη από 3rd party apps (εξαιρείται το Audirvana που είναι φίλοι) και επομένως δεν υποστηρίζεται πια natively στο Archphile μέσω του upnpdcli. https://www.lesbonscomptes.com/upmpdcli ... qobuznotes
Qobuz access was revoked: If you were using Qobuz and it's not working any more, don't pull your hair, the Qobuz plugin stopped working (either through the Media Server or with OHCredentials). Qobuz revoked the app_id, and also deleted the API documentation on Github. If you are a hardware integrator/manufacturer using upmpdcli to support Qobuz access (I know there are some), I made a modification to the Qobuz plugin so that the app_id/secret can be stored externally instead of being embedded in the source. This means that, if you can convince Qobuz to supply you with the appropriate pair, you can easily restore function, without having to support a modified module. Of course, this supposes that the API itself does not change.

Επομένως συνεχίζουμε με δικές μας βιβλιοθήκες και παίζουμε Qobuz μέσω UPnP και συμβατών εφαρμογών.
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register