Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Archphile

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #41 by angpsi » Tue May 08, 2018 2:53 am

Btw, το πακέτο που περιγράφεται στις πρώτες σελίδες του οδηγού εδώ μάλλον δεν είναι διαθέσιμο:

[root@archphile ~]# pacman -Sy mpd-archphile-native-dsd
:: Synchronizing package databases...
core is up to date 0.0 B 0.00B/s 00:00 [----------------------] 0%
extra is up to date 0.0 B 0.00B/s 00:00 [----------------------] 0%
community is up to date
alarm is up to date
aur is up to date
archphile is up to date
error: target not found: mpd-archphile-native-dsd
[root@archphile ~]# systemctl reenable mpd
Removed /etc/systemd/system/default.target.wants/mpd.service.
Removed /etc/systemd/system/sockets.target.wants/mpd.socket.
Created symlink /etc/systemd/system/default.target.wants/mpd.service → /usr/lib/systemd/system/mpd.service.
Created symlink /etc/systemd/system/sockets.target.wants/mpd.socket → /usr/lib/systemd/system/mpd.socket.
[root@archphile ~]# systemctl restart mpd
[root@archphile ~]#

Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #42 by angpsi » Tue May 08, 2018 3:03 am

Επίσης δεν δέχεται DSD και παρόμοια μέσω UPnP από το Audirvana. Τα PCM τα δέχεται κανονικά. Επομένως εκτιμώ πως πρόκειται για κάποια ρύθμιση του Archphile που μου διαφεύγει...

Οκ, κλείνω γιατί δεν με βλέπω να κοιμάμαι απόψε...
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #43 by Dr Pan K » Tue May 08, 2018 10:22 am

Έχεις "πειράξει " πιο πολλά απ ότι χρειάζεται. Το καλό είναι ότι θα μάθεις γρήγορα..
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #44 by angpsi » Tue May 08, 2018 12:46 pm

Έγραψα στον Μιχάλη... Ίδωμεν.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #45 by DomieMic65 » Tue May 08, 2018 3:56 pm

Πρέπει να δεις κατ’ αρχήν αν ο dac σου μπορεί όντως να παίξει native DSD από Linux.
Μπορεί και να μην γίνεται όποτε η μόνη λύση είναι το dop
Από όσο έχω καταλάβει δεν είναι και πολλά dac που παίζουν native DSD σε Linux ...
Αλλά γιατί δεν ενεργοποιείς το dop να τελειώνεις; Δεν υπάρχει καμία διαφορά!
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #46 by DomieMic65 » Tue May 08, 2018 4:00 pm

Επίσης από όσο θυμάμαι δεν δίνεται δυνατότητα Tidal integration στο Archphile.
Μόνο Spotify (premium) και Roon.
Κάνω λάθος;
Δεν έχω Tidal όποτε δεν το έχω ψαξει πότε!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #47 by Dr Pan K » Tue May 08, 2018 4:28 pm

Tidal μέσω UPnP. Spotify παίζουμε native
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #48 by DomieMic65 » Tue May 08, 2018 6:19 pm

Dr Pan K wrote:Tidal μέσω UPnP. Spotify παίζουμε native

Ακριβώς!
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Archphile

Unread post #49 by Gojakla » Tue May 08, 2018 10:18 pm

Απο αντιδραση και μονο θα παιζω DoP ΜΙΑ ΖΩΗ!!!!


:lol:
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #50 by angpsi » Tue May 08, 2018 10:39 pm

Πράγματι το Mojo δεν υποστηρίζει native DSD αλλά μόνο μέσω DoP. Καθώς με διαβεβαιώνετε για την ποιότητα δεν έχω λόγο να επιμείνω άλλο στην ψύχωσή μου με το φωτάκι. Κατά τα λοιπά, από το στόμα του Δημιουργού:
Καλησπέρα Άγγελε,

να τα πιάσουμε από την αρχή:

1. DSD

Από τα γραφόμενά σου, διαπιστώνω ότι είσαι κάπως μπερδεμένος με τον όρο native DSD. Bάσει όσων μου αναφέρεις, το Mojo δεν υποστηρίζει native DSD αλλά DoP.

Πολύ γρήγορα:

- Native DSD --> το σήμα φτάνει από το transport στο USB receiver του DAC ως αυτούσιο DSD
- DoP --> το σήμα φτάνει από το τρανσπορτ στο USB receiver ως ψευτο-PCM που εντός του υπάρχει αναλλοίωτο το DSD.

Και τα δύο είναι μια χαρά με τα πλεονεκτήματά τους και τα μειονεκτήματά τους. Το μοναδικό πράγμα που έχεις να κάνεις για να παίξεις DoP, είναι να κάνεις edit το /etc/mpd.conf και να ενεργοποιήσεις (να βγάλεις δηλαδή τη δίεση από..) τη γραμμή που λέει dop "yes".

Από τη μαμά του το Archphile έρχεται πλέον με απενεργοποιημένη αυτή τη γραμμή και είτε θα παίξει native DSD (σε πολύ λίγες περιπτώσεις) είτε θα γίνει DSD to PCM conversion (όπως στην περιπτωσή σου με τα 352800). Ο λόγος που το έχω πλέον απενεργοποιήσει είναι ότι δεν υποστηρίζουν όλα τα DAC DoP, οπότε θα πρέπει να ξέρει ο κάθε ένας από εμάς τι ενεργοποιεί ανάλογα με το hardware του.

Όταν κάνεις το παραπάνω και κάνεις restart τον MPD τότε απο την κονσόλα, για DSD64 θα βλέπεις ότι παίζεις PCM σε 176400.

Όσον αφορά στο πακέτο mpd-archphile-native-dsd, κακώς πήγες να το βάλεις. Εκτός του ότι δε χρειάζεται πλέον και δεν το φτιάχνω δεν υπάρχει κάποια πρόσφατη οδηγία που να αναφέρεται σε αυτό. Στο release note and instructions δεν έχω πλέον καμία αναφορά στο πακέτο αυτό!

Πάμε τώρα στο επόμενο θέμα:

2. Tidal

Εδώ θα σου ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω και δεν πρόκειται στο άμεσο μέλλον να ασχοληθώ με το tidal. Πολύ γενικά θα σου πω ότι υπάρχουν 2 τρόποι.

Ο ένας είναι μεσω το upmpdcli όπου βάζεις username/password και ενεργοποιείς/ξεκινάς το service. Καλό θα είναι από την άλλη πλευρά να δοκιμάζεις με το bubbleupnp.

O δεύτερος τρόπος είναι απευθείας από τον mpd, μια που υποστηρίζει εγγενώς tidal πλέον:

https://www.musicpd.org/doc/user/input_plugins.html

Γενικά είναι μια κάπως μη ξεκάθαρη διαδικασία μέχρι στιγμής, οπότε μείνε και ασχολήσου με τον πρώτο τρόπο..
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register