Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Archphile

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #131 by Dr Pan K » Fri Jan 28, 2022 10:48 am

DomieMic65 wrote:Δεν είναι 100% σίγουρο πως παρεμβάλλεται.
Δοκίμασε ενώ παίζεις να το βάλεις σε airplane mode να δεις αν θα σταματήσει κάποια στιγμή η αναπαραγωγή.
Αν παρεμβάλλεται πάντως είναι θέμα.
Gapless έχεις;

Πάντως ο Open Home Media Server δεν είναι ανάγκη να τρέχει στο Odroid που τρέχεις το Archphile.
Μπορεί να τρέχει οπουδήποτε στο τοπικό δυκτιο!


To Qobuz παιζει μεσω UPnP (Bubble app). To Bubble στελνει ενα stream στο Archphile και αυτο το οδηγει στο DAC. Ισως να μην εχω καταλαβει τι εννοεις αλλα ναι, παρεμβάλλεται. Υπαρχει καποιο Linux OS που να παιζει native Qobuz χωρις UPnP?
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #132 by DomieMic65 » Fri Jan 28, 2022 11:23 am

Dr Pan K wrote:
DomieMic65 wrote:Δεν είναι 100% σίγουρο πως παρεμβάλλεται.
Δοκίμασε ενώ παίζεις να το βάλεις σε airplane mode να δεις αν θα σταματήσει κάποια στιγμή η αναπαραγωγή.
Αν παρεμβάλλεται πάντως είναι θέμα.
Gapless έχεις;

Πάντως ο Open Home Media Server δεν είναι ανάγκη να τρέχει στο Odroid που τρέχεις το Archphile.
Μπορεί να τρέχει οπουδήποτε στο τοπικό δυκτιο!


To Qobuz παιζει μεσω UPnP (Bubble app). To Bubble στελνει ενα stream στο Archphile και αυτο το οδηγει στο DAC. Ισως να μην εχω καταλαβει τι εννοεις αλλα ναι, παρεμβάλλεται. Υπαρχει καποιο Linux OS που να παιζει native Qobuz χωρις UPnP?

Αν το bubbleupnp στηθεί με open home media server το τηλέφωνο δεν παρεμβάλλεται!
Στο GentooPlayer έχω ενεργοποιήσει το bubbleupnp στο rpi4 (μαζί με τον LMS).
Βλέπει τον Minimserver που τρέχει στο NAS μου για local library (βλέπε φωτό πιο πάνω) και τον MPD μέσω upmpdcli που τρέχει στο rpi3b+, ως open home media renderer.
Σε αυτό το stream το κινητό δεν παρεμβάλλεται 100%.
Για δες αν στο Archphile τρέχει bubbleupnp.( Archphile IP:58050)

Θα πρέπει να βλέπεις αυτή την επιλογή στο app του κινητού.
94ADA1E1-53D4-432F-8BAA-E4E0782D4F81.jpeg
94ADA1E1-53D4-432F-8BAA-E4E0782D4F81.jpeg (317.17 KiB) Viewed 1992 times



Από εκεί και πέρα το Qobuz plugin του LMS επίσης δίνει native υποστήριξη!

Μιλάω πάντα για ότι έχω δοκιμάσει!

Άλλη μια περίπτωση με ενεργή υποστήριξη είναι και το Roopie https://ropieee.org/xl/
Ως XL πέρα από Roon παρέχει υποστήριξη και Squeezelite και upnp κλπ.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #133 by Dr Pan K » Fri Jan 28, 2022 11:56 am

ΟΚ, οποτε μιλαμε για να τρεχει το UPnP σε καποιο αλλο PC/ Rpi κτλ. Ετσι οπως ειμαι μονο επανω στο Synology μπορω να κανω κατι, και εκει πρεπει να δω οχι μονο αν γινεται αλλα και αν το σηκωνει με ανεση
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #134 by Dr Pan K » Fri Jan 28, 2022 12:25 pm

Αναρωτιεμαι ποση διαφορα μπορει να εχει το να παιζει το Qobuz στο κινητο ή στο NAS ή σε καποιο αλλο PC, οταν επανω στο Archphile προφανως δεν παιζει natively.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #135 by DomieMic65 » Fri Jan 28, 2022 2:48 pm

Dr Pan K wrote:ΟΚ, οποτε μιλαμε για να τρεχει το UPnP σε καποιο αλλο PC/ Rpi κτλ. Ετσι οπως ειμαι μονο επανω στο Synology μπορω να κανω κατι, και εκει πρεπει να δω οχι μονο αν γινεται αλλα και αν το σηκωνει με ανεση

όχι το UPnp το BubbleUpnp

δες εδώ
https://www.bubblesoftapps.com/bubbleup ... erers.html
Μπορεί να εγκατασταθεί και σε NAS από ότι βλέπω
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #136 by DomieMic65 » Fri Jan 28, 2022 2:53 pm

Dr Pan K wrote:Αναρωτιεμαι ποση διαφορα μπορει να εχει το να παιζει το Qobuz στο κινητο ή στο NAS ή σε καποιο αλλο PC, οταν επανω στο Archphile προφανως δεν παιζει natively.

Το Archphile (ο MPD στην πράξη) θα είναι απλά η μηχανή αναπαραγωγής!
Ο BubbleUPnp σέρβερ θα κάνει την επικοινωνία με το Qobuz και θα "σερβίρει" στο Archphile. Tο κινητό απλά θα είναι το remote control.
Δεν θα παρεμβάλεται στην αλυσίδα!

Το configuration γίνεται όταν στην ip του BubbleUPnp server βάλεις την κατάληξη :58050
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #137 by DomieMic65 » Fri Jan 28, 2022 2:59 pm

Για να μπορεί ο σέρβερ να δει το Archphile σαν renderer θα πρέπει στο Archphile να τρέχει UPnP.. που τρέχει.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #138 by DomieMic65 » Fri Jan 28, 2022 3:07 pm

Αν στο NAS εγκαταστήσεις και τον Minimserver https://minimserver.com/ (αυτόν χρησιμοποιεί η Melco) θα μπορείς να έχεις πρόσβαση και στην τοπική βιβλιοθήκη!
Έχει κάποια χρέωση πλέον όμως.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #139 by Dr Pan K » Fri Jan 28, 2022 5:45 pm

Λεμε το ιδιο πραγμα και συνεχιζω να μην ειμαι σιγουρος οτι εχει νοημα. Οποτε =

1) Τα δεδομενα του Qobuz τα τραβαει μια εφαρμογη του κινητου απο το διαδυκτιο και τα στελνει στο Archphile, το οποιο τα σπρωχνει μεσα στο DAC. Ο ελεγχος του τι ακους γινεται απο την ιδια εφαρμογη που τα τραβαει απο το διαδυκτιο.

2) Τα δεδομενα του Qobuz τα τραβαει μια εφαρμογη εγκατεστημενη σε καποια αλλη συσκευη (PC, NAS κτλ) απο το διαδυκτιο και τα στελνει στο Archphile, το οποιο τα σπρωχνει μεσα στο DAC. Ο ελεγχος του τι ακους γινεται απο την μια ξεχωριστη εφαρμογη, στο κινητο ή σε ταμπλετα.

Και στις 2 περιπτωσεις το Archphile βλεπει καποια δεδομενα στην εισοδο και δεν κανει τπτ παραπανω απο το να τα σπρωξει στο DAC. Και στις 2 περιπτωσεις το Archphile δεν τραβαει μονο του τα δεδομενα και θα μπορουσαμε να πουμε οτι δεν παιζουμε native Qobuz.

H διαφορα ειναι αν η εφαρμογη που τραβαει τα δεδομενα απο το διαδυκτιο ειναι η ιδια με την οποια γινεται ο ελεγχος ή διαφορετικη. Ποιος μας λεει οτι το να εχεις το ενα 'η το αλλο σεναριο αλλαζει τον ηχο, και αν τον αλλαζει ποιος λεει οτι ειναι προς το καλυτερο. Το κινητο πχ ειναι σαφως πιο ισχυρο απο τον επεξεργαστη του NAS.

Σωστα?
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Archphile

Unread post #140 by DomieMic65 » Fri Jan 28, 2022 7:46 pm

Η λογική του όλου πράγματος είναι ο renderer, Archphile ή ότι άλλο, να κάνει αυτό και μόνο να αναπαράγει
Όχι βιβλιοθήκη, όχι επιλογή κομματιών, τπτ ... μόνο να παίζει ότι του "σερβίρεται"!
Όπως το Roon ... σε άλλο pc τρέχει ο core (server) και σε άλλο γίνεται η αναπαραγωγή.
Έπειτα είναι και το θέμα του gapless ... από το τωρινό σου config έχεις gapless;
ειδικά για την κλασική μουσική είναι απολύτως απαραίτητο.

Στο δικό μου σεταπ δοκίμασα σε μη Open Home ρύθμιση και μάλλον η BubbleUpnP εφαρμογή του κινητού δίνει gapless playback. Όπως αν βγάλω το κινητό εκτός δικτύου μετά από το τέλος του τρέχοντος κομματιού (πάνω κάτω) η αναπαραγωγή σταματά!

Προσωπικά δεν μπορώ να πως αν υπάρχει και πόση διαφορά στον ήχο αλλά σαφώς δεν θέλω το κινητό μου να παρεμβάλλεται στην γραμμή αναπαραγωγής. Θέλω να είναι μόνο remote. Μπορεί αν με πάρουν τηλ πχ η αναπαραγωγή να σταματήσει ή αν τελειώσει η μπαταρία (λέμε τώρα). Επίσης δεν έχω την δυνατότητα να ελέγξω το playlist από άλλη συσκευή παρά μόνο από το κινητό ή κάποιος άλλος από την παρέα (ξαναλέμε τώρα) με την δική του συσκευή να συμπληρώσει κάτι στο play list κλπ.


Σε κάθε περίπτωση αν υπάρχει gapless αναπαραγωγή όλα τα υπόλοιπα είναι σχετικά δευτερεύοντα μάλλον!


Αν θες τη γνώμη μου μάλλον το πιο "αγνό" παίξιμο από όλα το έχει ο LMS/Squeezelite (τολμώ να πω ακόμα και από το Archphile αν και έχω να το χρησιμοποιήσω καιρό).
Παρ' όλα αυτά η αναπαραγωγή από MPD based setup κάποιες φορές μου φαίνεται πως έχει λίγο πιο πολύ σώμα.
Πραγματικά δεν μπορώ να αποφασίσω πιο μου αρέσει πιο πολύ!
Τον τελευταίο χρόνο και βάλε παίζω με LMS/Squeezelte. Άλλωστε (μπορεί να) είναι και το πιο lightweight σύστημα από όλα.
O piCore player (η κατεξοχήν διανομή LMS/Squeezelite) έχει μακράν το πιο μικρό .iso από οτιδήποτε άλλο!
Τώρα τις τελευταίες μέρες -με τον χιονιά :-D ξαναενεργοποίησα τον MPD!

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register