Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Archphile

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #141 by DomieMic65 » Fri Jan 28, 2022 8:04 pm

Kοίτα πχ τι τρέχει στο Rpi με Squeezelite

SlR2.jpg
SlR2.jpg (239.73 KiB) Viewed 1888 times


και τι σε αυτό με τον MPD

MPD.png
MPD.png (31.5 KiB) Viewed 1888 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #142 by Dr Pan K » Sat Jan 29, 2022 10:00 am

Μιχάλη μαζί συζητάμε αλλά δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα. Όλα αυτά που γράφεις καλά, εγώ όμως σου λέω κάτι άλλο. Το Qobuz δεν γίνεται να παίξει επανω στο Archphile. Οπότε αναγκαστικά θα παίξει μέσω UPnP επανω σε κάποια άλλη συσκευή. Η άλλη συσκευή μπορεί να είναι το κινητό ή κάποιο άλλο PC ή ακόμα και το NAS, οπότε το archphile είναι de facto renderer. Σωστά μέχρι εδω;
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #143 by DomieMic65 » Sat Jan 29, 2022 2:32 pm

Dr Pan K wrote:Μιχάλη μαζί συζητάμε αλλά δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα. Όλα αυτά που γράφεις καλά, εγώ όμως σου λέω κάτι άλλο. Το Qobuz δεν γίνεται να παίξει επανω στο Archphile. Οπότε αναγκαστικά θα παίξει μέσω UPnP επανω σε κάποια άλλη συσκευή. Η άλλη συσκευή μπορεί να είναι το κινητό ή κάποιο άλλο PC ή ακόμα και το NAS, οπότε το archphile είναι de facto renderer. Σωστά μέχρι εδω;

Ναι αλλά αυτό δεν είναι κακό απαραίτητα.
Αυτό λέω.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #144 by DomieMic65 » Sat Jan 29, 2022 2:37 pm

Επίσης όλες οι άλλες εναλλακτικές (Volumio κλπ) πάλι την ίδια αρχιτεκτονική με ότι περιγράφω πιο πανω έχουν, server/renderer, απλά τρέχουν στο ίδιο μηχάνημα.
Εγώ νομίζω πως το να διαχωριστούν αυτές οι δυο δουλειές είναι καλύτερο.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #145 by Dr Pan K » Sat Jan 29, 2022 3:17 pm

Ωραία, τα βρήκαμε.

Οποτε εάν κάποιος θέλει να ακούσει Qobuz αναγκαστικά πάει σε λύση με server + renderer, και από εκεί και πέρα συζητάμε αν είναι προτιμότερο να τρέχει στο κινητό ή σε κάποιο PC, NAS. Όλες αυτές οι λύσεις μπορεί να είναι καλύτερες ή χειρότερες ακουστικά από το τα τα τρέχεις όλα μέσα στο Odroid. Θέλει δοκιμές και τα αποτελέσματα δεν είναι δεδομένα.

Καθώς απέκτησα ηχεία ξεκινάω δοκιμές, θα επανέλθω δριμύτερος με εντυπώσεις.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #146 by DomieMic65 » Sat Jan 29, 2022 7:10 pm

Dr Pan K wrote:Ωραία, τα βρήκαμε.

Οποτε εάν κάποιος θέλει να ακούσει Qobuz αναγκαστικά πάει σε λύση με server + renderer, και από εκεί και πέρα συζητάμε αν είναι προτιμότερο να τρέχει στο κινητό ή σε κάποιο PC, NAS. Όλες αυτές οι λύσεις μπορεί να είναι καλύτερες ή χειρότερες ακουστικά από το τα τα τρέχεις όλα μέσα στο Odroid. Θέλει δοκιμές και τα αποτελέσματα δεν είναι δεδομένα.

Καθώς απέκτησα ηχεία ξεκινάω δοκιμές, θα επανέλθω δριμύτερος με εντυπώσεις.

σαφώς και δεν είναι δεδομένα τα αποτελέσματα
σίγουρα σε ένα σύστημα σαν το δικό σου οι όποιες διαφορές θα είναι πολύ πιο αισθητές
αναμένω τα ευρήματά σου με ενδιαφέρον
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #147 by angpsi » Mon Aug 01, 2022 8:02 pm

Dr Pan K wrote:Ωραία, τα βρήκαμε.

Οποτε εάν κάποιος θέλει να ακούσει Qobuz αναγκαστικά πάει σε λύση με server + renderer, και από εκεί και πέρα συζητάμε αν είναι προτιμότερο να τρέχει στο κινητό ή σε κάποιο PC, NAS. Όλες αυτές οι λύσεις μπορεί να είναι καλύτερες ή χειρότερες ακουστικά από το τα τα τρέχεις όλα μέσα στο Odroid. Θέλει δοκιμές και τα αποτελέσματα δεν είναι δεδομένα.

Καθώς απέκτησα ηχεία ξεκινάω δοκιμές, θα επανέλθω δριμύτερος με εντυπώσεις.

Λοιπόν αυτό που λες δεν θα χρειαστεί γιατί, μετά από αλληλογραφία με τον Jean-Francois Dockes, δημιουργό του Upnpdcli (=του Upnp plugin που χρησιμοποιεί το Archphile), μπόρεσα να κάνω αναβάθμιση και να τρέξω ξανά το Qobuz natively!

Για την ιστορία, το Qobuz είχε πράγματι πρόβλημα να παίξει με παλαιότερες εκδόσεις του Upnpdcli (βλ. News, 2020-12-08), κάτι που διορθώθηκε στις τελευταίες εκδόσεις. Ο Jean-Francois είναι και γ@μω τα παιδιά και με βοήθησε με πάρα πολλά πράγματα, ανταλλάσσοντας αλεπάλληλα email μέχρι να καταφέρουμε να το στήσουμε και χωρίς να έχει θέμα που ήμουν ένας άγνωστος που ήταν άσχετος από προγραμματισμό (βεβαίως διάβασα κι εγώ πολύ για να ακολουθήσω).

Εδώ να σημειώσω τα εξής: οποιοδήποτε Upnp setup τρέχει στη λογική server, control point & renderer, (όπου renderer = DAC) μόνο που εδώ ζητάμε να βάλουμε τις διαδικασίες server & control point μέσα στο Odroid. Σ' αυτό το σημείο έχει σημασία αν χρησιμοποιούμε το πρωτόκολο OpenHome που επιτρέπει σε τερματικά τύπου BubbleUPNP, Linn Kazoo, Lumin κ.α. να παίζουν μόνο ως παράθυρα στο control point που είναι το Odroid, αντί να αναλαμβάνουν το δίδυμο αυτών των λειτουργιών εκεί όπου είναι εγκατεστημένα (σ' ένα κινητό, σ' έναν υπολογιστή, ή άλλο).

Φυσικά ούτε λόγος ότι η περίπτωση αυτή παίζει καλύτερα, το άκουσα αμέσως μόλις έπαιξε το Odroid και με ξάφνιασε, έναντι των τόσων όσων ημερών που έπαιζα μέσα από το MacBook/Audirvana. Επίσης να επιβεβαιώσω ότι το Odroid δεν έπαιρνε σήμα απευθείας από το Qobuz (άρα δεν υπήρχε θέμα να υπάρχει μουσική μέσα του - έπαιρνε από το Audirvana) γιατί χρειάστηκε να κάνω διορθωτικές κινήσεις για να αποκαταστήσω την επικοινωνία μεταξύ των δύο.

Εφόσον ξεκαθαρίσω μερικές λεπτομέρειες με τον J-F, πιστεύω να μην έχει πρόβλημα να γράψω βήμα προς βήμα για τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να γίνει η αναβάθμιση και να αναρτήσω το σχετικό αρχείο.

Προς το παρόν, Habemus Streaming! [dance]
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #148 by Dr Pan K » Tue Aug 02, 2022 10:26 am

Καλα, εγω το εχω σταματησει προς το παρον το Qobuz, αλλα με αυτον τον τροπο θα εχουμε native και οχι καποια ταμπλετα να μας κανει την δουλεια. Πολυ ωραια. Και νομιζω πως ειχα δικιο ...
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #149 by angpsi » Tue Aug 02, 2022 6:50 pm

Λοιπόν, για όποιον ασχολείται ακόμα με τον συνδυασμό Odroid / Archphile και θέλει να αναβαθμίσει το Upnpdcli στην τελευταία του έκδοση που λύνει το πρόβλημα επικοινωνίας με το Qobuz, η διαδικασία έχει ως εξής:

1 . Κατεβάζουμε το συνημμένο αρχείο και το περνάμε στο Archphile. Ο τρόπος για να γίνει αυτό είναι απομακρυσμένα μέσω Putty (για χρήστες Windows) ή Terminal (για χρήστες MacOS).

Για να μεταφέρουμε το αρχείο θα πρέπει να γνωρίζουμε την ακριβή διεύθυνση στην οποία το έχουμε αποθηκεύσει στον υπολογιστή μας (π.χ. /Users/angelospsilopoulos/Documents/cdplugins-qobuz.tgz). Έτσι, για να αντιγράψουμε το αρχείο από το μηχάνημά μας στο Odroid θα πρέπει να βάλουμε την παρακάτω εντολή:
scp [διεύθυνση του αρχείου] root@[διεύθυνση του Odroid]:/usr/share/upmpdcli

―για παράδειγμα, στη δική μου περίπτωση η εντολή ήταν scp /Users/angelospsilopoulos/Documents/cdplugins-qobuz.tgz root@192.168.1.11:/usr/share/upmpdcli

2. Στη συνέχεια συνδεόμαστε με το Archphile μέσω ssh, σύμφωνα με τις οδηγίες του εγχειριδίου του Archphile, που επίσης επισυνάπτω.
ssh root@[διεύθυνση του Odroid]

―π.χ. στην περίπτωσή μου, ssh root@192.168.1.11

3. Για να αποσυμπιέσουμε το αρχείο και να αναβαθμίσουμε το Upnpdcli τρέχουμε τις παρακάτω δύο γραμμές:
cd /usr/share/upmpdcli
sudo tar xvf /usr/share/upmpdcli/cdplugins-qobuz.tgz

4. Η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί, ωστόσο υπάρχει μια μπανανόφλουδα: το Qobuz αντιστέκεται εφόσον έχουμε ορίσει στατική IP στο Archphile μας. Αυτό είναι κάτι που συζήτησα με τον J-F και μου είπε ότι χρειάζεται να ρυθμιστεί με κάποιο τρόπο μια διεύθυνση DNS server που να δουλεύει.

Αντιθέτως, το πρωτόκολλο DHCP που δίνει δυναμική διεύθυνση δουλεύει αυτόματα και λύνει χωρίς κόπο όλα τα προβλήματα.
Επομένως για να αποκαταστήσουμε την επικοινωνία με το Qobuz αν έχουμε στατική IP, θα πρέπει να ρυθμίσουμε το Archphile στην επιλογή "A basic dhcp ethernet connection" (βλ. σ. 6 στο manual,
nano /etc/netctl/archphile-network) αφαιρώντας το σύμβολο # από την πρώτη ενότητα και προσθέτοντάς το στη δεύτερη::
Description='A basic dhcp ethernet connection'
Interface=eth0
Connection=ethernet
IP=dhcp
ExecUpPost='/usr/bin/ntpd -gq || true'

#Description='A basic ethernet connection with static ip'
#Interface=eth0
#Connection=ethernet
#IP=static
#Address=('192.168.1.11/24')
#Gateway='192.168.1.1'
#ExecUpPost='/usr/bin/ntpd -gq || true'

5. Συμπληρωματικά, εγώ προσωπικά φρόντισα ώστε στις ρυθμίσεις του Upnpdcli (βλ. σ. 14, nano /etc/upmpdcli.conf) να είναι ενεργοποιημένη η συμβατότητα με Lumin και το πρωτόκολλο OpenHome, αφαιρώντας και πάλι από τα σχετικά σημεία το σύμβολο #
(...)
# Media Renderer parameters

# "Friendly Name" for the UPnP Media Renderer.
friendlyname = OfficeArchphile
# Enable UPnP AV services (0/1).
upnpav = 1
# Enable OpenHome services (0/1).
openhome = 1
# For upmpdcli version 1.3: enable Lumin compatibility mode (lose ohcredentials) (0/1).
lumincompat = 1
# Save the streaming services login parameters to disk.
#saveohcredentials = 1
# Check that input format is supported.
#checkcontentformat = 1
# Path to the openssl command
opensslcmd = /usr/bin/openssl
# Path to the Renderer icon.
iconpath = /usr/share/upmpdcli/archphile.png
# Directory used to store cached data
cachedir = /var/cache/upmpdcli
# Path to the presentation HTML document
#presentationhtml = /usr/share/upmpdcli/presentation.html

(...)
# OpenHome parameters

# The name of the room where the Product is located.
ohproductroom = MyLivingroom
# Path to an external file with radio definitions.
radiolist = /usr/share/upmpdcli/radio_scripts/radiolist.conf
# Manufacturer name.
ohmanufacturername = UpMPDCli heavy industries Co.
# Manufacturer information.
ohmanufacturerinfo = Such nice guys and gals
# URL for manufacturer web site.
ohmanufacturerurl = http://www.lesbonscomptes.com/upmpdcli
# Uri for manufacturer’s logo.
ohmanufacturerimageuri =
# Model name.
ohmodelname = UpMPDCli UPnP-MPD gateway


Προσωπικά είμαι και πάλι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος, ελπίζω με όλα τα παραπάνω να βοήθησα και κάποιον άλλο! Και πάλι πολλά ευχαριστώ στον J-F Dockes για την φροντίδα και την υπομονή του στις ατελείωτες ερωτήσεις μου!
Attachments
archphile-manual.pdf
(181.57 KiB) Downloaded 78 times
cdplugins-qobuz.tgz
(23.07 KiB) Downloaded 65 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #150 by angpsi » Tue Aug 02, 2022 7:09 pm

Dr Pan K wrote:Καλα, εγω το εχω σταματησει προς το παρον το Qobuz, αλλα με αυτον τον τροπο θα εχουμε native και οχι καποια ταμπλετα να μας κανει την δουλεια. Πολυ ωραια. Και νομιζω πως ειχα δικιο ...

Ρώτησα σχετικά τον J-F και μου λέει ότι εξαρτάται από το πρόγραμμα το οποίο σερβίρει τα πακέτα στο Archphile. Το Audirvana μπορεί και να κάνει rendering, κάτι που εξηγεί τις διαφορές που άκουσα όταν έπαιξε μόνο του το Upnpdcli.

Από την άλλη μεριά, με το πρωτόκολλο OpenHome τυπικά έχουμε καθαρή μετάδοση δεδομένων και όχι rendered. Επειδή το control point παραμένει να είναι στο εξωτερικό μηχάνημα (κινητό, υπολογιστής, ταμπλέτα ή άλλο), όταν εκείνο σβήσει ή πέσει σε λήθαργο τότε το Upnpdcli σταματάει κι εκείνο. Αντιθέτως όταν η όλη διεργασία βρίσκεται στο Upnpdcli, τότε μπορούμε να έχουμε μουσική ακόμα κι αν σβήσει το τερματικό απ' όπου προήλθε η εντολή. Ο λόγος είναι ότι η playlist κατοικοεδρεύει πλέον στο Upnpdcli και το Kazoo (ή το Lumin) λειτουργούν μόνο σαν τηλεχειριστήρια.

Αυτό επιβεβαιώνεται και μέσα από τη δική μου εμπειρία. Γι' αυτό το streaming δεν δούλευε όταν το Upnpdcli δεν μπορούσε να έρθει σε επικοινωνία με το Qobuz, είτε αν έβαζα τα διαπιστευτήριά μου στο Kazoo, είτε αν τα έβαζα στο Upnpdcli. Αντιθέτως, μιας και το Upnpdcli δεν μπορούσε να επικοινωνήσει με τους server του Qobuz, θεωρώ πως η μουσική που άκουγα μέσω Upnp / Audirvana γινόταν render στο Audirvana και μετά χρησιμοποιούσε ως relay το Upnpdcli.

Αυτό δεν είναι σίγουρο ότι συμβαίνει με τα setup άλλων φίλων, μάλλον το αντίθετο αν χρησιμοποιούν OpenHome.

Bottom line, με τις τρέχουσες ρυθμίσεις το Upnpdcli παίζει μόνο του, με το Kazoo ή το Lumin σε ρόλο τηλεχειριστηρίου. Αυτό ακούγεται καλύτερα σε σχέση με πριν, που έπαιζα μέσω Upnp από το Audirvana. Το πρόβλημα που είχε χρονίσει με την απόσυρση του Μιχάλη (Tuxx) από το project Archphile λύθηκε, είμαι πλέον ένας ευτυχισμένος άνθρωπος!
[beer]
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register