Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Archphile

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #61 by angpsi » Wed May 09, 2018 1:12 am

Dr Pan K wrote:
Υπαρχει για Mac, για το κινητό σου δεν νομιζω. Φυσικά κατι αντίστοιχο για τα κινητα Β' διαλογής θα υπαρχει αλλα εγω χρησιμοποιώ συσκευές που δουλεύουν...

Εσείς οι ντιούηδες και οι IT να αφήσετε ήσυχους εμάς τους καταναλωτές! Ποτέ ξανά Android tinkering, και το Odroid μεγάλη η χάρη του...

Btw έχω κοψίματα και κλικ στο SACD ISO, άντε να δούμε τι ρυθμίσεις έχω να βάλω πάλι!
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #62 by Dr Pan K » Wed May 09, 2018 1:42 am

angpsi wrote:
Dr Pan K wrote:
Υπαρχει για Mac, για το κινητό σου δεν νομιζω. Φυσικά κατι αντίστοιχο για τα κινητα Β' διαλογής θα υπαρχει αλλα εγω χρησιμοποιώ συσκευές που δουλεύουν...

Εσείς οι ντιούηδες και οι IT να αφήσετε ήσυχους εμάς τους καταναλωτές! Ποτέ ξανά Android tinkering, και το Odroid μεγάλη η χάρη του...

Btw έχω κοψίματα και κλικ στο SACD ISO, άντε να δούμε τι ρυθμίσεις έχω να βάλω πάλι!


Ίσως να ξερω το φταίει. Ο Tux έχει ορίσει συγκεκριμένα processes για κάθε core του επεξεργαστή αλλά κατ' αυτό τον τρόπο η υπολογιστική ισχύ ενός μόνο πυρήνα δεν αρκεί κατά την on the fly μετατροπή των sacd.iso . Πρέπει να αφήσεις τους επεξεργαστές ν κάνουν την δουλεία τους κανονικά. Κάπου πρέπει να έχω οδηγίες..
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #63 by angpsi » Wed May 09, 2018 9:31 am

Στο mpd.conf οι ενδείξεις για το SACDiso plugin είναι οι παρακάτω:

decoder {
plugin "sacdiso"
#dstdec_threads "4"
edited_master "true"
lsbitfirst "false"
#playable_area "stereo"
}

Νομίζω ότι το μόνο που χρειάζεται είναι να βγάλω την δίεση από το #dstdec_threads "4"
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #64 by Dr Pan K » Wed May 09, 2018 11:02 am

Σίγουρα, απλά δεν θυμάμαι αν θέλει και κάτι άλλο εκτός από systemctl mpd restart
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #65 by angpsi » Wed May 09, 2018 4:53 pm

Μετά από περαιτέρω εξηγήσεις του Μιχάλη, (ο οποίος διάβασε εδώ και επικοινώνησε μαζί μου με δική του πρωτοβουλία!), οι ρυθμίσεις έχουν ως εξής:

If you want to use mpd-archphile-sacd you will need to disable some extra Archphile optimization. Edit boot.txt

cd /boot
nano /boot/boot.txt

remove

isolcpus=1,2,3

save the file and then run:

./mkscr

In addition you will need to edit /usr/bin/archphile-optimize and remove (βάλε μια διεση) the taskset command for mpd.

You will need to reboot for the changes be applied.


Σε σχέση με τα release notes & instructions που βρήκα όταν κατέβασα το πακέτο η πληροφορία που έλειπε από το πακέτο που κατέβασα είναι εκείνη που σημειώνω με bold γράμματα. Οι οδηγίες έχουν πλέον ενημερωθεί σχετικά και στο SourceForge. Σε κάθε περίπτωση, ο Μιχάλης με παρότρυνε καλύτερα να μετατρέψω απλώς τα ISO μου σε DSF και να παραμείνω στον ένα πυρήνα, καθώς διαφορετικά χάνει το νόημά της η όλη λογική του optimization που χαρακτηρίζει το Archphile.

Πιθανώς θα συμμορφωθώ, εξάλλου δεν έχω πολλά ISO και μου δημιουργούσαν πολλά προβλήματα έτσι κι αλλιώς (π.χ. δεν άλλαζαν τα metadata στο Audirvana, ή εμφανίζονταν ως πολλοί δίσκοι αντί για ένα πακέτο).
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Archphile

Unread post #66 by Dr Pan K » Wed May 09, 2018 5:12 pm

Εγω δυστυχώς εχω αρκετά SACD.iso (εκατονταδες..) οποτε η μετατροπή θελει χρονο και αυτο με αναγκάζει να παίζω με το ειδικο πακετο του Ρωσου. Η γενικότερη συμβουλή ειναι να παίζουμε παντα με το "μαμα" πακετο, θα ειναι το πιο φρεσκο > με τον τελευταιο Mpd.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #67 by DomieMic65 » Wed May 09, 2018 6:27 pm

Να ξεκαθαρίσουμε πως στην περίπτωση του Archphile/Spotify δεν παίζεις «από το τηλέφωνο». Χρησιμοποιείς το τηλέφωνο ως remote και το streaming γίνεται κατευθείαν στο Archphile μέσω του δικτύου! Μέσω Ethernet δλδ. Αυτό γίνεται γιατί πρώτον το Spotify έχει δημιουργήσει την δυνατότητα Spotify connect όπου στα πλαίσια του ίδιου λογαριασμού και τοπικού δικτύου μια συσκευή μπορεί να λειτουργήσει ως remote για μια άλλη, δεύτερον κάποιος καλός άνθρωπος έδωσε τα απαραίτητα πακέτα για να ενσωματωθεί το Spotify connect στις πλατφόρμες που συζητάμε εδώ (παρεμπιπτόντως το Archphile είναι από τα πρώτα που το ενσωμάτωσε χωρίς κανένα πρόβλημα στην ουσία την στιγμή που νομίζω ακόμα στα υπόλοιπα OS, Volumio κλπ, άργησε αρκετά και δεν το έχω ψαξει αν λειτουργεί απροβλημάτιστα πλέον) και τρίτον βέβαια ο Tuxx (respect) που το ενσωμάτωσε στο Archphile εδώ και καιρό. Από μια έκδοση πριν τουλάχιστον από όσο θυμάμαι...

Κάτι αντίστοιχο “Tidal connect” δεν υπάρχει (πραγμα για το οποιο το Tidal τρώει ένα σχετικό κράξιμο) όποτε η μόνη λύση είναι είτε μέσω τηλεφώνου ασύρματα με buble upnp πχ ή μέσω Audirvana (upnp επίσης) ή μέσω του MPD configuration που όντως θα είναι και ο πιο «καθαρός» τρόπος αλλά δεν έχω ιδέα πως γίνεται.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Archphile

Unread post #68 by DomieMic65 » Wed May 09, 2018 6:33 pm

Όσο για τα sacd iso και εγώ νομίζω πως είναι προτιμότερο να τα μετατρέψει κανείς μιας και αν μη τι άλλο ελαφρύνεις το μηχανήμα από μια αρκετά ζόρικη διαδικασία που απαιτεί πολλά resources...
Εγώ που δεν έχω iso και που ακόμα σοβαρή οργάνωση στην βιβλιοθήκη μου ΔΕΝ έχω κάνει, αυτό θα το έκανα πρώτο από όλα. Δεν θα άφηνα το rpi/Odroid να κάνει τη δουλειά...
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #69 by angpsi » Wed May 09, 2018 6:36 pm

DomieMic65 wrote:Όσο για τα sacd iso και εγώ νομίζω πως είναι προτιμότερο να τα μετατρέψει κανείς μιας και αν μη τι άλλο ελαφρύνεις το μηχανήμα από μια αρκετά ζόρικη διαδικασία που απαιτεί πολλά resources...
Εγώ που δεν έχω iso και που ακόμα σοβαρή οργάνωση στην βιβλιοθήκη μου ΔΕΝ έχω κάνει, αυτό θα το έκανα πρώτο από όλα. Δεν θα άφηνα το rpi/Odroid να κάνει τη δουλειά...

Το κάνω όσο μιλάμε. Με μόλις 15 SACD iso δεν είναι και (μεγάλο) πρόβλημα. Ο Παναγιώτης από την άλλη... 8-)
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Archphile

Unread post #70 by angpsi » Wed May 09, 2018 6:40 pm

DomieMic65 wrote:Κάτι αντίστοιχο “Tidal connect” δεν υπάρχει (...) όποτε η μόνη λύση είναι είτε μέσω τηλεφώνου ασύρματα με buble upnp πχ ή μέσω Audirvana (upnp επίσης) ή μέσω του MPD configuration που όντως θα είναι και ο πιο «καθαρός» τρόπος αλλά δεν έχω ιδέα πως γίνεται.

Έχεις ιδέα που θα είχε νόημα να ρωτήσουμε όμως; Ίσως στο diyaudio.com / Archphile; Ρωτάω γιατί βλέπω να παίζει μια περίεργη επιθετικότητα εκεί (απέναντι στον Μιχάλη; - δεν καταλαβαίνω) και δεν θέλω να μπλέξω!
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register