Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

NOS DAC ψάχνει streamer

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1343
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #1 by pankon » Thu Apr 12, 2018 10:11 pm

Η κατάσταση είναι σχετικά απλή.

Πρόσφατα, μετά από συγκριτικές δοκιμές, προμηθεύτηκα ένα Non-OverSampling ('NOS') DAC και συγκεκριμένα το LAB12 DAC1 SE+ . Μέχρι στιγμής δεν το έχω μετανιώσει καθόλου, καθώς ο ήχος είναι αρκετά... 'αναλογικός' (!), τουλάχιστον σε σχέση με άλλα DACs, που είχα δοκιμάσει. Δεν παίζει όμως DSD, δεν υποστηρίζει MQA και τα ψηφιακά αρχεία που παίζει είναι μόνο μέχρι 96Κbps.

Τώρα πιθανώς θα πρέπει να σκεφτώ ένα streamer. Έχω ένα Synology NAS 813 με μεγάλη χωρητικότητα (4x4TB δίσκους), όπου θα μπορούσαν να αποθηκευτούν τα άυλα. Βέβαια το Synology έχει και μια εφαρμογή, που αν δεν κάνω λάθος λέγεται Audio Station, κι αναρωτιέμαι αν μπορεί να παίξει το ρόλο του streamer.

Δεν έχω άποψη για τα χαρακτηριστικά ή το budget που θα έπρεπε να διαθέσω στο streamer. Θα ήθελα να μπορώ να το χειριστώ από συσκευές iOS (δεν είμαι του Android) ή έστω από web interface (HTML).

Όσοι είχαν την ευκαιρία να ακούσουν το σύστημά μου, πιθανώς να μπορούν να προτείνουν κάτι που να ταιριάζει σε χαρακτήρα και κόστος.

Συνοπτικά το σύστημα αποτελείται από:

DAC LAB12 DAC1 SE+
Προενισχυτής Croft Micro 25R
Τελικοί ενισχυτές Croft Series7R mono block (110W)
Ηχεία Harbeth SHL5 Plus 40th Anniversary
Φίλτρο LAB12 Gordian

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις ιδέες/προτάσεις.

Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Apr 12, 2018 10:43 pm

To θεμα ειναι το receiver του Lab12, το οποιο (Cmedia 6631A) ιστορικα ειχε κάποια θεματα με τα Linux streamer. Κυκλοφορούσε ενα Patch αλλα δεν ηταν κάτι 100% εγγυημένο. Το receiver αυτο (για καποιο λογο) ειναι ιδιαιτερα μουσικο και το χρησιμοποιουν αρκετοι (και η Questyle πχ), και επειδη τα εχω δοκιμασει και αυτα τα DAC ειχα τα ιδια προβληματα (δλδ σε εμενα δεν επαιζε τα 24bit tracks).

Το πρόβλημα αυτο δεν υπαρχει σε Windows και νομίζω ουτε και σε iOS. Ελα ομως που σχεδόν ολα τα εμπορικά και DIY streamer βασιζονται επανω στον MPD του Linux και αν δεν εχουν κανει κατι οι μηχανικοι της εκαστοτε εταιρίας ισως να εχεις θεμα.

Η καλυτερη περιπτωση θα ηταν η δοκιμη, με γνωμονα ομως και το budget σου. Μπορω να σου πω ηδη καποια μοντελα που ειχαν θεμα: Melco, Archphile based Odroid/ RPi2-3. Θα ειχε ενδιαφέρον να μιλησεις με τον κ Δημου της Aurion για να δεις αν εχει καποιο προβλημα με το Auralic Ares/ Ares mini και το Questyle 800. Επισης θα μπορούσες να μιλησεις με τα παιδια της South Sounds για να δεις τις λυσεις των Aurender και Inuos (η δεύτερη εχει κάποιες καλες σχετικά οικονομικές λύσεις).
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #3 by BityaBit » Thu Apr 12, 2018 10:48 pm

Eάν έχεις mac κατέβασε την δοκιμαστική έκδοση του Αudirvana+ και ίσως το streamer το έχεις ήδη και δεν το γνωρίζεις.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #4 by Dr Pan K » Thu Apr 12, 2018 11:27 pm

Το Mac ισως να ειναι μια φτηνή λυση αν υπάρχει ηδη αλλα καποιοι που εχουν και τα δυο (πχ DomieMic) προτιμούν μακραν ενα streamer (Rpi3/ Archphile στην συγκεκριμένη περίπτωση)

Μίλησα με τον Tux (που σχεδιαζει το Archphile) και μου ειπε πως δεν ειχε κανένα θεμα με το Lab12 (εκανε δοκιμες) οποτε δεν ξερω τι να σου πω. Μάλλον ξερω, πρεπει να κανεις δοκιμές. Και για συμβατότητα αλλα και για ηχο.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1343
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #5 by pankon » Thu Apr 12, 2018 11:49 pm

Κοίτα να δεις σύμπτωση! Σήμερα το πρωί 'επένδυσα' σε ένα license του Audirvana Plus για το Mac. Α, ναι, είχα και καλώδιο USB A- USB B μέχρι το DAC.

Μήπως έλυσα το πρόβλημά μου; [dance]

Τι παραπάνω θα μου έδινε ένα streamer; Η ερώτηση είναι ειλικρινής, όχι προβοκατόρικη...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #6 by Dr Pan K » Fri Apr 13, 2018 12:02 am

Καλύτερο ήχο.

Και δεν δεσμεύεις ενα PC (που ειναι κατι πιο ακριβό απο ενα RPi/ Odroid C) για να κανεις την δουλειά σου.

Αλλα παιξε με το Mac και βλέπουμε.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #7 by BityaBit » Fri Apr 13, 2018 12:34 am

pankon wrote:Κοίτα να δεις σύμπτωση! Σήμερα το πρωί 'επένδυσα' σε ένα license του Audirvana Plus για το Mac. Α, ναι, είχα και καλώδιο USB A- USB B μέχρι το DAC.

Μήπως έλυσα το πρόβλημά μου; [dance]

Τι παραπάνω θα μου έδινε ένα streamer; Η ερώτηση είναι ειλικρινής, όχι προβοκατόρικη...


Μια χαρα ειναι και τα streamer και πολυ οικονομικότερα τα Linux. Aλλα καλυτερο ηχο σε σχεση με ενα mac με την τελευταια εκδοση του Α+ δεν προσφέρουν ενω σε θέματα ευελιξίας το mac παιρνει άνετα το πανω χερι αφου στριμαρει με άνεση απο Tidal και μεσω της εφαρμογής και μεσω του A+ αλλα και απο spotify, Apple Music SoundCloud YouTube και ενα ολόκληρο διαδικτυακό μουσικο σύμπαν που δεν νομιζω οτι υπαρχουν ανταγωνιστές ακομα και πολυ ακριβοτεροι που να τα κανουν αυτα.

Γνωμη μου πειραματισου καποια στιγμη και με ενα δανεικό raspberry pie (χρησιμοποιω και εγω ενα στο δευτερο συστημα και ειναι τέλειο αν εξεραισουμε τα της ευελιξίας) αν καταφέρεις να το κανεις να δουλέψει με το receiver σου αν μη τι αλλο θα πλουτίσεις σε εμπειρίες.

Απο εκει και πέρα αν σε τρωει η τσέπη σου υπαρχουν και αλου πορτοκαλιές αλλα αν ζεις ηδη μακ μην ζορίζεσαι.. Σκάσε το έβδομηνταρι μόλις λήξει η δωρεάν δοκιμη και σώθηκες. Και εγω το ιδιο κανω.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7904
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #8 by Dr Pan K » Fri Apr 13, 2018 12:44 am

Tον ηχο του Archphile λυπαμε αλλα δεν τον εχει κανεις. Τωρα αν σε κάποιους αρεσει το χρώμα ή προσπαθούν να μαζεψουν καποια μειονεκτήματα των DAC τους μέσα απο μια σχετική έλλειψη λεπτομέρειας ειναι αλλο θεμα. Οταν όμως μιλαμε για διαφάνεια αυτη ειναι εγγυημένη με MPD. Αυτος ειναι και ο λογος που ολα τα καλα streamer στηρίζονται επανω στο MPD και οι εταιρίες DAC κάνουν τις δοκιμες τους με custom Linux και οχι με Mac.
Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: NOS DAC ψάχνει streame

Unread post #9 by BityaBit » Fri Apr 13, 2018 12:55 am

Τον ηχο δεν ξερω αλλα τον μπελα του Archphile σιγουρα δεν τον εχει κανεις.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: NOS DAC ψάχνει streamer

Unread post #10 by Gojakla » Fri Apr 13, 2018 1:09 am

Αν θελει το "απολυτο" νομιζω μπορει να ψαχτει με MPD κλπ που λεει ο Πανος. Θελει ελαχιστο κοπο και δεν ζηταει και εκταμιευση.

Αν ομως εχει ηδη ενα μακ και δεν τον "τρωει" ο λωλος του, μπορει να εχει ενα σιγουρα πολυ καλο αποτελεσμα/συνδυασμο.






Και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως "κλεινει" με το ψηφιακο...

:lol:

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register