Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Audirvana finally for Windows

fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #11 by fragoulisnaval » Sun Oct 21, 2018 1:29 pm

Το δοκίμασα πριν κανα εξάμηνο περίπου, την ίδια περίoδο που δοκίμαζα το roon μετά από κάποια ενθαρρυντικά σχόλια που διάβαζα στα ξένα φόρα. Δυστυχώς τα απέρριψα και τα δύο διότι δεν μου προσφέρουν τίποτα ουσιαστικά παραπάνω από αυτό που έχω ήδη, με εξαίρεση το roon τις προτάσεις του με βάση τη βιβλιοθήκη του.

Δεν μου άρεσε το ότι κολλάει σε μεγάλη βιβλιοθήκη, τις συλλογές τις δείχνει κατακερματισμένες, μερικές φορές το edit στα metadata δεν πιάνει. Το περιβάλλον θα το έλεγα αδιάφορο έως κοινότοπο. Integration με streaming services δεν δοκίμασα διότι δεν είμαι ενεργός συνδρομητής σε καμία. Ηχητικά είναι σε καλό επίπεδο, όχι καλύτερο όμως από τον player αναφοράς μου.

Ηχητικά είναι καλύτερο από τους μαμά players, όμως μέχρι εκεί. Στο mac Μου είναι ο μόνος player αναπαραγωγής αλλά έχω καλύτερο ήχο από τα "παραθύρια" πλέον.
bagkyr
Posts: 61
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #12 by bagkyr » Sun Oct 21, 2018 3:21 pm

Ένα συγκριτικό του Α+ στις δύο πλατφόρμες θα ήταν διαφωτιστικό ως προς το πόσο επηρεάζει το κάθε λειτουργικό ηχητικά το Α+, που κανονικά θα πρέπει να ακούγεται το ίδιο.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #13 by Chris1967 » Sun Oct 21, 2018 4:23 pm

Δυστυχώς κανένα συγκριτικό δεν πρόκειται να μας διαφωτίσει, διότι το κάθε windows pc είναι διαφορετικό από ένα άλλο.

Κανονικά που λες ότι πρέπει να ακούγεται το ίδιο, πολύ αμφιβάλω, διότι ο ήχος στα windows εξαρτάται πάρα πολύ από το πόσο δυνατό είναι το hardware και κατά πόσο είναι σεταρισμένο ή όχι για ήχο.

Σε pc που κάνουν όλες τις δουλειές (και δεν έχουν περιορισμένα services που τρέχουν), η ηχητική ποιότητα δεν είναι η καλύτερη.

frag, πες μας λίγο τι pc έχεις και τι πρόγραμμα αναπαραγωγής προτιμάς στα windows?
Χρήστος
bagkyr
Posts: 61
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #14 by bagkyr » Sun Oct 21, 2018 10:36 pm

Συμφωνώ απόλυτα
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #15 by DomieMic65 » Mon Oct 22, 2018 7:28 pm

Πέτρο αναφέρθηκα στο RPi/Archphile γιατί με συνολικό κόστος όσο το πρόγραμμα περίπου έχεις μια πολύ πλήρη ηχητική πηγή και αποκόβεσαι από το περιβάλλον του οποιουδήποτε «κανονικού» υπολογιστή με τα όποια του μειονεκτήματα...
Το να προτείνει κάνεις Μακ/Α+ εκτινάσσει το κόστος αν δεν υπάρχει ήδη ο υπολογιστής. Μόνο για αυτό το ανέφερα... ξέρεις πως και εγώ είμαι φαν του Α+ και το χρησιμοποιώ στο μακ μίνι μου εδώ και πάρα πολλά χρόνια!
Όντως είναι οφ τοπικ δεδομένου ότι μιλάμε για το Α+ για win εδώ... έχεις δίκιο!
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #16 by fragoulisnaval » Mon Oct 22, 2018 8:51 pm

Chris1967 wrote:Δυστυχώς κανένα συγκριτικό δεν πρόκειται να μας διαφωτίσει, διότι το κάθε windows pc είναι διαφορετικό από ένα άλλο.

Κανονικά που λες ότι πρέπει να ακούγεται το ίδιο, πολύ αμφιβάλω, διότι ο ήχος στα windows εξαρτάται πάρα πολύ από το πόσο δυνατό είναι το hardware και κατά πόσο είναι σεταρισμένο ή όχι για ήχο.

Σε pc που κάνουν όλες τις δουλειές (και δεν έχουν περιορισμένα services που τρέχουν), η ηχητική ποιότητα δεν είναι η καλύτερη.

frag, πες μας λίγο τι pc έχεις και τι πρόγραμμα αναπαραγωγής προτιμάς στα windows?


Χρήστο η δική μου υλοποίηση μοιάζει με την προτινόμενη του Roon, δλδ:
1) Εχω έναν μικρό υπολογιστή με έναν πολύ αδύναμο επεξεργαστή (minix neo) και 4GB RAM με λειτουργικό Windiows Server OS 2016 + Audiophile Optimizer + Fidelizer. Η μοναδική δουλειά του είναι να τσιμπήσει το αρχείο από το NAS και να το παίξει. Το πρόγραμμα που τρέχει είναι το MUSIChi server edition, ενα πανάλαφρο πρόγραμμα 5ΜΒ. Φόρτος επεξεργαστή στα 24/192 ούτε 3%

2) Για την διαχείρηση της βιβλιοθήκης εκ του καναπέος, έχω έναν Toshiba i7-8700, 8GB RAM όπου τρέχει το MUSIChi client edition. Αυτό αναλαμβάνει το searching, browsing, tagging, κλπ της βιβλιοθήκης

Τα δυο αυτά pc συνδέονται στο ίδιο dedicated δίκτυο στο ίδιο router, o ο μικρός με καλώδιο και ο μεγάλος μεσω Wi-Fi.

Από δοκιμές έχω καταλήξει ότι όσο μικρότερο φορτίο έχει ο επεξεργαστής και όσο λιγότερη θερμότητα παραγει, τόσο καλύτερο είναι το ηχητικό αποτέλεσμα.

Σιγά σιγά ψάχνω να αντικαταστήσω το μικρό με έναν περισσότερο αποδοτικό επεξεργαστή, σε άλλο κουτί και με υδρόψυξη (τελείως overkill) έτσι ώστε να βελτιώσω ακόμη περισσότερο την απόδοση της πηγής μου.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #17 by Gojakla » Mon Oct 22, 2018 9:28 pm

Ηδη διαβαζοντας για 2 μηχανηματα με "εχασες"...

Αυτο το "στησιμο" με απωθει πολυ περισσοτερο απο το οποιοδηποτε dedicated μηχανημα που τρεχει Α+ ή Archphile.

[beer]
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #18 by DomieMic65 » Mon Oct 22, 2018 9:51 pm

Πάντως αυτό σεταπ του Φραγκουλη νομίζω πως είναι παρόμοιας λογικής με αυτό που κάνουμε και εμείς με το rpi/Odroid/Archphile.
Ένας υπολογιστής που τρέχει τη μηχανή αναπαραγωγής και ένας άλλος που κάνει όλα τα υπόλοιπα. Στην περίπτωση μας το ταμπλετ/κινητό/λαπτοπ κλπ...
Δδλ headless μηχάνημα με remote... σίγουρα στην περίπτωση του Φραγκ υπάρχουν πολύ περισσότερα features διαχείρισης της βιβλιοθήκης κλπ...
Επίσης δεν ξέρω το Μουζιτσι τι κάνει με τα DSD, iso, κλπ... για όποιον έχει βιβλιοθήκη με τέτοια αρχεία είναι θέμα..
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #19 by fragoulisnaval » Mon Oct 22, 2018 11:23 pm

Δεν είναι παρόμοιας, είναι ακριβώς της ίδιας! Headless & remote, απλά το remote είναι overkill .

Είναι μακράν το πιο βολικό και το πιο αποδοτικό. Βολικό γιατί δεν χρειάζεσαι να σηκώνεσαι κάθε λίγο για να αλλάξεις track, αποδοτικό γιατί το λαπτοπ τρέχει ένα full featured πρόγραμμα και όχι κάτι κομμένο στην επεξεργαστική ισχύ και δυνατότητες μιας φορητής συσκευής.

Στην νέα beta έκδοση, παίζει μέχρι DSD256 χωρίς προβλήματα. ISO όχι και ούτε πρόκειται απότι φαίνεται... Ευτυχως τα dsd θέμα αν ειναι πάνω από δέκα δίσκοι. Ολα τα υπόλοιπα PCM.

Για dedicated μηχάνημα ισχύουν ότι έγραψε ο Χρήστος παραπάνω.
Grandpa
Posts: 137
Joined: Tue Sep 05, 2017 1:03 am

Re: Audirvana finally for Windows

Unread post #20 by Grandpa » Sun Nov 04, 2018 9:43 pm

Παιζοντας Tidal masters μεσω της εφαρμογης Tidal και μεσω Audirvana, εχω την εντυπωση πως στη δευτερη περιπτωση ακουγεται καλυτερα. Το ιδιο παρατηρησα παιζοντας αρχεια με Foobar2000 και Audirvana (σα να ακουγεται καλυτερα το δευτερο). Λανθανω;

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register