Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αποριες για αρχεια FLAC HD

gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Αποριες για αρχεια FLAC HD

Unread post #1 by gmastr » Thu Jul 19, 2018 2:58 pm

Στις μερες μας ολο και περισσοτερη μουσικη πληροφορια διακινειται απο το διαδικτυο.

Οι ερωτησεις μου λοιπον εχουν να κανουν με τα lossless "ενοποιημενα" αρχεια FLAC 96 η 192(!)Khz 24bit που συνοδευονται απο αρχειο .cue

1) Σπασιμο σε Tracks

Συχνα χρειαζοματε να "σπασουμε" μια συλλογη με βαση τις πληροφοριες του αρχειου Cue.

Αυτο διοτι το ενοποιημενο περιεχει αρχετα/ετεροκλητα κομματια η απλα για να μετατρεψουμε ορισμενα σε mp3 για πχ το αυτοκινητο

Διατηρωντας τα χαρακτηριστικα του ενοποιημενου αρχειου (πχ 96/24) δεν θα πρεπει να υπαρχει απωλεια μουσικης πληροφοριας/ποιοτητας
Επιβεβαιωνεται ομως ακουστικα αυτο ?
Εχει ακουσει καποιος διαφορες ?

2) Τα 24bit

Με τις λιγες γνωσεις μου η αυξηση απο 16 σε 24 bit αυξανει αναπαραγομενη την δυναμικη περιοχη απο 96 σε 123 db !!!
Αυξανει δυσαναλογα ομως και το μεγεθος του αποθηκευμενου αρχειου μας

Το ερωτημα που προκυπτει εδω ειναι τι νοημα εχει η διατηριση ενος ψηφιοποιημενου βυνιλιου με δυναμικη περιοχη γυρο στα 60db σε 24bit ?
Συγκρινοντας το ιδιο κομματι απο βυνιλιο σε 96/24 vs 96/16 δεν βρηκα ακουστικες διαφορες !
Μου ξεφευγει κατι ?

Και τελικα ποια μουσικη ηχογραφιση/επεξεργασια εκμεταλευεται/δικαιολογει την τεραστια δυναμικη περιοχη των 24 bit ?

Και ποια συστηματα μπορουν να αναπαραγαγουν τα 123db ?

Ευχαριστω προκαταβολικα οσους "μοιραστουν" τις γνωσεις του
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αποριες για αρχεια FLAC HD

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Jul 19, 2018 5:30 pm

Όταν απλα σπάμε ένα μονοκομματο Flac σε περισσότερα μέρη δεν έχουμε καμία απώλεια ποιότητας.

Τώρα το αν ακούγεται διαφορά ανάμεσα σε 16 και 24 bit έχει να κάνει με το σύστημα, τις συνθήκες (φασαρία κατά την ακρόαση, οδήγηση κτλ) και τον ακροατή τον ίδιο καθώς πολλοί δηλώνουν ότι ούτε με τα mp3 320 δεν ακούνε αλλαγές.

Το δυναμικό εύρος επηρεάζεται από πολλούς άλλους παράγοντες πέραν των bit όσον αφορά το τελικό αποτέλεσμα και σίγουρα περιορίζεται από ενισχυτές, ηχεία κτλ.

Αν έχεις σκοπό να μεταφέρεις βινύλια σε ψηφιακή μορφή μπορείς να αρκεστείς σε 24/48 που ίσως να είναι χρυσή τομή. Παρ' όλα αυτά δεν βλέπω τον λόγο να το κάνεις όταν οι περισσότεροι δίσκοι σου κυκλοφορούν ήδη σε ψηφιακή μορφή. Εγώ θα το έκανα μόνο για σπάνιες εκδόσεις ή για κακά remaster που δεν αποδίδουν τον ήχο της αρχικής έκδοσης
Παναγιώτης
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Αποριες για αρχεια FLAC HD

Unread post #3 by gmastr » Thu Jul 19, 2018 8:33 pm

Αγαπητε Παναγιωτη

Ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση στο θεμα σπασιματος των FLAC

Ο προβληματισμος μου με τα 96/192Khz σε 24bit, δημιουργηθηκε απο τον τεραστιο χωρο που καταλαβανουν τα αρχεια αυτα (Μπορει και 10πλασιο αντιστοιχων αρχειων στα 16bit !)

Μου φαινεται επισης λιγο περιεργο να διακινουνται προς πωληση απο τη μουσικη βιομηχανια αρχεια τετοιου μεγεθους, να αγοραζονται προφανως απο καποιους & να γεμιζουν σκληρους δισκους με περεχομενα που τελικα μπορει και να μην ...ακουγονται
(οπως ενδεχομενως στην περιπτωση των ψηφιοποιημενων βινυλιων η καποιων 'αρχαιοτερων' αναλογικων ηχογραφησεων )

Προφανως ολοι εχουμε βρει καλες & κακες ηχογραφησεις σε καθε ειδους αναλυση.

Το ερωτημα ειναι τι διαφορες ακουγονται αναπαραγοντας πχ μια καλη συγχρονη ηχογραφιση στα 16 και στα 24 bits (με τα σημερινα μεσα μουσικης αναπαραγωγης).
Aν αυτες οι ακουστικες δοκιμες επιβεβαιωνουν πρακτικα την υπεροχη των 24bit και το οτι δεν προκειται για τρικ των εταιρειων

Ποια λοιπον ειναι η δικη σας εμπειρια ?
Με τα δικα σας συστηματα/αυτια, δικαιολογουνται τα εξοδα αποκτησης /διατηρησης τετοιων αρχειων ?
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Αποριες για αρχεια FLAC HD

Unread post #4 by gmastr » Thu Jul 19, 2018 11:19 pm

Θα ηθελα να συμπληρωσω / διορθωσω την προηγουμενη αναρτηση μου

Ξανα-ακουσα λοιπον προσεκτικα (με τα ακουστικα μου), καποια HD μουσικα αρχεια που εχω διαθεσιμα.
Μετατρεψα με το foobar ορισμενα 24bit σε 16 και τα συνεκρινα

Στις συνχρονες ψηφιακες ηχογραφησεις οι διαφορες ειναι ακουστες: πιο συγκεκριμενα οργανα στο χωρο, πιο γεματα σωματα οργανων, ποιο ησυχο περιβαλον. Φυσικοτερη αναπαραγωγη !

Ειχα ομως προβλημα με αρχεια 96/24 που προερχονταν απο CD(!), βινυλια κλπ παλιες ηχογραφησεις που δεν ειχαν υποστει καποια προσθετη επεξεργασια η νεα μεταφορα
Εκει δεν βρηκα καμμια διαφορα, παρα μονο απωλεια χωρου στο σκληρο δισκο !

Αυτο με μπερδεψε και ανοιξα το θεμα.

Για μενα λοιπον ΝΑΙ στα HD που προερχονται απο HD

Οχι ομως σε ολα ανεξαιρετως τα 96/24, γιατι πολλα απ αυτα ειναι 'πεταμενα λεφτα'

Μαλλον απαντησα μονος μου στις αποριες μου
Χαιρετω
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αποριες για αρχεια FLAC HD

Unread post #5 by Dr Pan K » Fri Jul 20, 2018 12:26 am

Ναι, οι διαφορες ειναι αισθητές σε ενα σωστο δικαναλο σύστημα, αλλα σε αυτοκίνητα ή με ακουστικά/ ψειρες στον δρομο δεν εχει κανενα νοημα.

Στις ψηφιοποιησεις ισως το καλύτερο ειναι να γίνονται DSD αλλα ο χωρος που καταλαμβάνουν τα DSD ειναι παρα πολυ μεγαλος, πιο μεγάλος απο ενα 24/96. Και δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να βρεθει εξοπλισμος ADC DSD (η Grimm πχ εχει ενα πολυ καλο στουντιακό κονβέρτορα)

Σε εμπορικο επιπεδο τιθεται και θεμα γνησιοτητας των High Res αρχειων, στο παρελθον εχουν κατηγορηθεί κάποια site για upsampling χαμηλότερων δειγματοληψιών με μονο σκοπο το κερδος. Δεν ειναι παντα ευκολο να βρουμε ποια ηταν η πραγματική δειγματοληψία που βγηκε απο το στούντιο (πολλα ηχογραφούν ακομα σε 24/48 ή 24/96) και καποιες φορες στα ράφια είδαμε και 24/192 ή και κάποια DSD που εχουν γεννηθεί απο PCM/ DXD (στην καλυτερη) ή απο μετατροπή απο τυπικα FLAC-WAV (στην χειρότερη).

Αυτες τις ημερες ακουω με Qobuz, το οποιο ειναι εγγυηση για τα high res αρχεια του, και η διαφορά με τα "απλα" 16-44.1 ειναι σαφως αισθητή.
Παναγιώτης
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Αποριες για αρχεια FLAC HD

Unread post #6 by Gojakla » Fri Jul 20, 2018 4:30 am

ADC DSD εχει η Korg και σε πολυ καλη τιμη.
gmastr
Posts: 19
Joined: Wed Sep 20, 2017 4:40 pm

Re: Αποριες για αρχεια FLAC HD

Unread post #7 by gmastr » Sat Jul 21, 2018 10:09 pm

Δεν ηξερα οτι δεν ειναι ευκολο να βρεθει η αρχικη αναλυση μιας ηχογραφισης, οπως λες

Αν δεν μπορει να βρεθει και η αρχικη συμπιεση ενος αρχειου, ετσι ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ γιατι εχει γεμισει ο τοπος με πωλητες αρχειων 96/24 και πως "εξαφανιστικαν" κομματια σε αναλυσεις χαμηλοτερες των 320kbps που δεν ειναι εμπορικα ελκυστικες !!!

Εξηγει και γιατι καποια αρχεια 96/24 ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΓΟΡΑΣΑ, δεν ειχαν καλυτερη ποιοτητα απο τα "ταπεινα" 320ρια...

Το υποψιαζομουν αυτο γιατι καποιες "ταπεινες" ψηφιοποιησεις βινυλιων που εκανα προ 10ετιας, (σε χαμηλες αναλυσεις 225kbps λογω κοστους σκληρων δισκων) ακουγονταν καλυτερα απο τεραστια αρχεια ψευτο 96/24 των ιδιων κοματιων

Αφου ο καθε πωλητης μπορει ευκολα να αλλαξει τα τεχικα χαρακτηριστικα του μουσικου αρχειου, το πως θα πετυχουμε μια ποιοτικη ηχογραφιση δεν εχει να κανει με την αναλυση του αρχειου (αν ειναι 16 η 24 bit, 96 η 192) αλλα ειναι θεμα επιμονου ψαξιματος/δοκιμης !

Γιαυτο η λιστα ''The High-Res Market'' με τα δημοφιλεστερα on-line καταστήματα High-Res audio, ειναι παρα πολυ χρησιμη
Η αναζητηση ποιοτικου μουσικου υλικου, εκτος των μεγαλων εταιρειων, εξακολουθει δυστυχως να ειναι κυνηγι θησαυρου


ΥΓ Η ψηφιοποιηση των βινυλιων ειναι περιπλοκη υποθεση και δειχνει ξεπερασμενη στις μερες μας γιατι οπως λετε, ο μεγαλυτερος μουσικος ογκος διατιθεται πλεον ψηφιακα.
Αν και ο ποιοτικος ADC μετατροπεας εχει κυριαρχο ρολο στην ψηφιοποιηση, δεν διατιθενται σημερα και τοσοι πολλοι - Η Grimm διεκοψε αλλα και η Korg η Tascam δειχνει να εχουν εγκαταλειψει καθε νεα παραγωγη.
Ψαχνομαι για εναν τετοιο ποιοτικο μετατροπεα, αλλα υποθετω οτι αυτο μαλλον αφορα νεο topic
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αποριες για αρχεια FLAC HD

Unread post #8 by Dr Pan K » Sun Jul 22, 2018 11:36 am

Τα mp3 με ανάλυση 320 είναι ανεκτά αλλά όχι ικανοποιητικά σε δικαναλο σύστημα, αρκουν ομως για χρηση με ψειρες στον δρομο και εκεί πατάνε και τα περισσότερα streaming services.

Και εμέ ούτε τα CD / flac 16-44.1 δεν αρκούν για ένα σωστό σύστημα, για να μιλάμε για υψηλή πιστότητα χρειαζόμαστε 24-48 ή ακομα καλύτερα 24-96 που ίσως να είναι και η χρυσή τομη ανάμεσα στον όγκο που καταλαμβάνουν και την ποιότητα που παρέχεται.

Αν κάποιος ψάξει θα δει ότι οι σοβαρές εταιρίες δεν κάνουν upsampling πέραν της δειγματοληψίας του Studio master. Η ECM πχ έχει κυκλοφορήσει πολλά 24-44.1 και τελευταία έχει ανέβει και πιο πάνω. Η 2L που εδώ και καιρό ηχογραφεί με Pyramix δίνει και DXD 24-352.8 που είναι και το μέγιστο της αγοράς.

Για εμένα η πιο σοβαρή υπηρεσία παραμένει το Qobuz. Αν κάποιο άλλο μαγαζί πουλάει πιο μεγάλες δειγματοληψίες από το Qobuz μάλλον πρόκειται για ύποπτο τρόπο φουσκώματος του αρχείου. Πιστεύω όμως οτι τελευταία δεν το κάνει σχεδόν κάνεις γιατί ο κόσμος άρχισε να προσέχει και έπεσε και το σχετικό κράξιμο σε όσους το έκαναν.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register