Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Συγχώνευση Metrum Acoustics & M2Tech

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Συγχώνευση Metrum Acoustics & M2Tech

Unread post #11 by DomieMic65 » Thu Mar 21, 2019 9:45 pm

Dr Pan K wrote:
DomieMic65 wrote:ενδιαφέρον... μάλλον καλό νέο για εμάς που έχουμε m2tech


Από την μη συγχώνευση/εξαγορά νομίζω πως η Metrum έχει πιο πολλά να χάσει γιατί χρειάζεται το know how της M2TECH. Εκεί που και οι δύο εταιρίες πάσχουν είναι ο στρατηγικός σχεδιασμός, αν είχαν πιο καλά δομημένο πλάνο θα έφερναν και πολύ περισσότερες πωλήσεις.

Για την Metrum δεν ξέρω αλλά για την m2tech νομίζω πως έχεις απόλυτο δίκιο!!
Είναι μια πολύ αξιόλογη εταιρία που δεν πεχει την αναγνώρηση που της αξίζει!
Και δεν το λέω για να ευλογήσω τα γένια μου... δεν έχω κάποιο από τα κορυφαία της dac.
Είχε και την ατυχία πριν κάποια χρόνια με την μη συμβατότητα των drivers της με τις αναβαθμίσεις των macos (χωρίς να φταίει 100% από όσο ξέρω) που της κόστησε σε παγκόσμια κλίμακα και που ίσως ακόμα το πληρώνει!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Συγχώνευση Metrum Acoustics & M2Tech

Unread post #12 by Dr Pan K » Thu Mar 21, 2019 11:10 pm

Ο Marco ανοίγεται σε πολλά μέτωπα και χάνει το νόημα. Είχε και κάποιο θέμα με την αμερικανική αγορά, έκανε και την βλακεία με την κατοχύρωση του ονόματος στις Ευρώπη, είχε και το θέμα με το iOS, ε, λογικό και αναμενόμενο να μην έχει την αναγνώριση που θα μπορούσε.

Ο Ολλανδός από την άλλη ξεκίνησε έξυπνα με τα βιομηχανικά ladder chip και συνέχισε με δικό του πρωτότυπο μετατροπεα αλλά γενικά νομίζω πως σαν σχεδιαστής έχει ταβάνι καθώς δεν το έχει με τους δέκτες. Αν το λύσει αυτό το θέμα θα ανέβει και άλλο.
Παναγιώτης
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: Συγχώνευση Metrum Acoustics & M2Tech

Unread post #13 by Geopolitis » Fri Mar 22, 2019 11:29 am

Να πω κατι για τον Ολλανδο. Φυσικα απο τη στιγμη που αγοραζει τον USB receiver απο την M2Tech φαινεται οτι ακομα δεν εχει καταφερει να αποκτησει την καταλληλη τεχνογνωσια για να φτιαξει δικο του. Απο την αλλη οποιος εχει ακουσει τα DAC του με ενα κορυφαιο transport η με ενα σοβαρο εξωτερικο USB interface στην περιπτωση που χρησιμοποιει υπολογιστη, θα καταλαβει οτι απλα τα DAC του στην τιμη τους δεν εχουν κανενα σοβαρο ανταγωνισμο. Ακομα και οι προηγουμενες γενιες οπως τα HEX και OCTAVE σκοτωναν οτιδηποτε στην κατηγορια τιμης τους και ακομα πιο πανω. Ποσο μαλλον τα τελευταια γενιας LADDER chips τα οποια παιζουν πραγματικα μουσικη συνδυαζοντας και τον χαμηλο θορυβο....

Καταλαβαινω οτι ειναι γενικα DAC που ειναι ευαισθητα στην ποιοτητα του transport αλλα αν το προσεξει καποιος αυτο μπορει να παρει πολλα για τα χρηματα που εδωσε...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Συγχώνευση Metrum Acoustics & M2Tech

Unread post #14 by Dr Pan K » Fri Mar 22, 2019 1:33 pm

Η προηγούμενη γενια ηταν κατ εμε λιγο θολή στον ηχο, εχει να κανει με τα τσιπακια που δούλευε ο τυπος. Η παρουσα γενια εχει καλη χροιά αλλα το θεμα με το receiver δεν ειναι και τοσο μικρο καθως αν πρεπει να χαλασει 1000+ ευρω για να το διορθώσει τοτε ο λογος κοστους αποδοσης της αγορας πεφτει κατακορυφα. Χώρια τα καλωδια..

Και δεν ξερω αν τελικα ειναι τα καλύτερα στα χρηματα τους γιατι πχ το Lab12 με τους αντιστοιχους περιορισμούς στο receiver παιζει μαλλον καλύτερα. Και ισως να προτιμουσα και το Questyle στα αντιστοιχα χρηματα.

Το βεβαιο ειναι πως οταν μιλαμε για αγορα DAC μιλαμε για αγορα ενος πληρους προιοντος καθως οι περισσοτεροι δεν χρησιμοποιουν και δεν θελουν να ξοδεψουν αλλα τοσα χρηματα για να αναβαθμισουν την εισοδο. DAC δεν ειναι μονο ο μετατροπεας αλλα και το σταδιο εξοδου, οι τροφοδοσιες, η ευελιξια στα format και για καποιους ακομα και η εξοδος ακουστικων, το ποτενσιομετρο για χρηση σαν προενισχυτη, η δυνατοτητα αλλων εισοδων κτλ. Ακομα και οταν μιλαμε για καθαρο DAC δεν μπορουμε να μιλαμε μονο για την μετατροπη αλλα παει πακετο το θεμα τροφοδοσια, receiver και σταδιο εξοδου. Ο ηχος διαμορφωνεται απο ολα αυτα μαζι και σε μηχανακια της ταξης των 1Κ με 2 ή 3Κ ευρω λιγοι δεχονται να παρουν κατι που πασχει σε καποιο τομεα, ακομα και αν καποιος αλλος τομεας τα παει πολυ καλα.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register