Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναζητηση Dac

Nickvas19
Posts: 13
Joined: Thu Jan 10, 2019 6:07 pm

Αναζητηση Dac

Unread post #1 by Nickvas19 » Fri Jan 11, 2019 6:01 pm

Καλησπερα σας.

Θα ηθελα μια γνωμη μιας και βλεπω οτι υπαρχει γνωση εδω ή αλλιως τρελα με την καλη εννοια.

Αρχικα αναζητω καποιο dac. Αναγκαστηκα (δεν το εκανα ποτε) και διαβασα καποια review μιας και στην ελλαδα ειναι καπως...πισω τα πραγματα. Οποτε κατεληξα σε Schiit yggdrasil, Holo Spring ή Μetrum Onyx. To οnyx το βρηκα σε ντεμο στον χωρο μου και χαρηκα. Για το Schiit ξερω πως υπαρχει παραγγελια και το γυρνας πισω εαν δεν σ αρεσει...για το Holo Spring δεν βρηκα κατι. Το benchmark dac 3 και το Rme τα εβγαλα τελικα απο την λιστα μου. Πηγα σημερα και ξανακουσα το benchmark και δεν με ψυχαγωγουσε. Ολες οι αναφορες που γινονται ειναι υπερ του Yggdrasil οριακα με τα αλλα δυο. Με το metrum οnyx το ευχαριστo ειναι οτι μπορω να κανω καποιες δοσεις που θα με βοηθουσε. Γενικοτερα διαβαζω οτι το Yggdrasil ειναι πιο φυσικο με καλυτερη αναλυση και εικονα. Μονο το holo spring καπως υπερτερει (στην επιλογη ΝΟS)...στην αναλυση χρωματιζοντας βεβαια λιιιιιιιιιιιγο τον ηχο.

Επειτα για να μην ανοιγω και αλλο θεμα ας πω και μερικα πραγματα για το υπολοιπο συστημα μου. Εχω ενα μακ, ρασπερι, hegel h190 και κατι σκληρους χωρις δικη τους τροφοδοσια που τα κουμπωνω στο ρασμπερι. Παιζω με volumio ή moode.Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να παιξεις μουσικη; εχω διαβασει τα εξης ως βελτιωση:
roon στο mac και ropieee ή dietpi ή picore στο raspberry ωστε να γλυτωσω απο τον mdp. Aλλαγη μοντεμ σε tp link (μαλλον το vr 600)...καποιος απο εδω ειπε οτι εχει διαφορα η αλλαγη μοντεμ. Εχω και ενα 2ο ρασπερι λεω να το κανω nas ή να καρφωσω δισκους στο μοντεμ ή δεν ξερω εαν απλα με ενα hub με τροφοδοσια αρκει. Εχω ενα γραμμικο τροφοδοτικο που τροφοδοτει ρασπερι και iusb 3.0. απο εκει και περα...αξιζει να αγορασω το sparky με το usb bridge?!να αγορασω το signature?! κατι άλλο?! ή να το αφησω ετσι?! Τελος του μηνα θα φτιαξω και τον χωρο και λεω για κερασακι ενα dirac.

αυτα τα λιγα. Να ειστε καλα και καλη χρονια. θα χαρω να ακουσω τις γνωμες σας.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζητηση Dac

Unread post #2 by angpsi » Fri Jan 11, 2019 8:02 pm

Καλησπέρα, επειδή λοξοκοιτάω κι εγώ εδώ και αρκετό καιρό για το ζήτημα του DAC, αλλά και επειδή πρόσφατα βρήκα λύση και σχετικά με το streaming, είπα να απαντήσω πρώτος. Τα DAC που δοκίμασες δεν τα έχω ακούσει καθόλου. Προσωπικά είχα για πολύ καιρό στο σύστημά μου το Benchmark DAC1, το οποίο έφυγε για να ανοίξει χώρο σε κάποιο μέλλον για ένα πιο σύγχρονο DAC. Το Holo Spring εμφανιστηκε πολύ πράσφατα στην έκδοση 2, μπορείς να το βρεις στους στους Ολλανδούς της Magna HiFi ή στην πρώτη του έκδοση στους Γάλλους της Audiophonics υπό την επωνυμία Armature.

Σε ό,τι αφορά στο DAC της κατηγορίας τιμής που φαίνεται να συζητάς, αξίζει να διαβάσεις το νήμα για την ακρόαση που κάναμε στις αρχές του προηγούμενου έτους στο σπίτι του andreasecon. Στα δικά μου αυτιά, εκείνο το DAC που παρατηρώ να μου αρέσει συνεπώς όποτε έχει τύχει να το ακούσω είναι το DAC1se της LAB12 (ενδεικτικά reviews εδώ κι εδώ, συζήτηση στο Audiohub εδώ κι εδώ από τον Pancon που δεν άντεξε και το πήρε). Σε εκείνη την ακρόαση μου είχε αρέσει επίσης σταθερά και το Questyle CMA600i (hands-on στο Audiohub από τον Chris1967 και τον DrPanK εδώ), το οποίο λειτουργεί επιπλέον και ως ένας εξαιρετικός ενισχυτής ακουστικών, όπως και ως προενισχυτής. Το πρόβλημα είναι ότι λόγω σχεδίου δεν απομονώνεται το DAC από το κύκλωμα προενίσχυσης και επομένως βάζεις υποχρεωτικά έναν επιπλέον παράγοντα στην ταυτότητα της αλυσίδας σου. Από την άλλη μεριά είναι ένα πολυεργαλείο που εγώ είχα σκεφτεί σοβαρά εξαιτίας και της ενασχόλησής μου με τα ακουστικά. Να κλείσω λέγοντας ότι εδώ και αρκετό καιρό έχω καλύψει τις ανάγκες μου με ένα Chord Mojo, το οποίο δεν είναι desktop μηχάνημα αλλά παίζει αξιοπρεπώς πάνω στα ATC μου όταν χρειαστεί. Γι αυτό τον λόγο ίσως θα σκεφτόμουν να κοιτάξω σε αυτά τα λεφτά και το Qutest, ωστόσο ο Pancon όταν έψαχνε για DAC και άκουσε μαζί με τον DrPanK το ομόσταυλο Hugo II τελικά κατέληξε στο DAC1se.

Ως προς το θέμα τυ streaming, έχω ακολουθήσει στα χνάρια άλλων που υποκλίνονται στον συνδυασμό Odroid C2 και Archphile (δες εδώ κι εδώ αντίστοιχα). Αν εξαιρέσεις την λίγο DIY προσέγγιση, το ηχητικό αποτέλεσμα αλλά και το κόστος ενός setup είναι τόσο ελκυστικά που ακόμα κι αν τα σχόλια δεν ήταν ομόφωνα θετικά θα άξιζε κανείς να πειραματιστεί. Ο DrPan μαζί με τους Lemon και DimDim (και την συνδρομή του Tuxx aka Archphile) πειραματίζονται αυτόν τον καιρό με τον σχεδιασμό ενός γραμμικού τροφοδοτικού που θα υποστηρίζει το σετ, και που όλες οι ενδείξεις δείχνουν ότι θα κάνει ένα πολύ δυνατό σύνολο για ηχητική αναπαραγωγή αξιώσεων. Ο DimDim μάλιστα φαίνεται να έχει εξελίξει τα πράγματα σε άλλο επίπεδο με το tweak που έχει κάνει πάνω στο Rpi3 του.

Όσο για το θέμα server/nas/modem κ.λπ., είναι ένα ζήτημα το οποίο έχει αρχίσει να συζητείται πρόσφατα εδώ. Για Sparky, Allo Audio κ.α. θα σου πει καλύτερα ο DomieMic65 εδώ.

Ελπίζω να βοήθησα, εύχομαι να είσαι καλοτάξιδος στην περιπέτειά σου. Καλό διάβασμα και καλές ακροάσεις, μην ξεχάσεις να περιγράψεις την διαδρομή σου και να μας πεις που κατέληξες!
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζητηση Dac

Unread post #3 by angpsi » Fri Jan 11, 2019 8:10 pm

Nickvas19 wrote:Για το Schiit ξερω πως υπαρχει παραγγελια και το γυρνας πισω εαν δεν σ αρεσει...

Να θυμίσω μόνο απ' όσα έχω διαβάσει εγώ ότι το Schiit θέλει και πολύωρο (βλ. πολυήμερο) στρώσιμο για να δείξει τι κάνει.
Άγγελος
Nickvas19
Posts: 13
Joined: Thu Jan 10, 2019 6:07 pm

Re: Αναζητηση Dac

Unread post #4 by Nickvas19 » Fri Jan 11, 2019 10:54 pm

Καταρχην σε ευχαριστω για λεπτομερη απαντηση.

Αρχικα θελω να βρω καποιον που συγκρινε κατι απο αυτα με το yggdrasil. Πιθανον ειναι δυσκολο το καταλαβαινω. Ωραιες πληροφοριες μου εδωσες απο τα λινκ ευχαριστω.

Τωρα για το linear και ρασπερι. Εχω ηδη linear ...καποια στιγμη βεβαια θα ακουσω και του λεμον να δω εαν αξιζει η αναβαθμιση. Το archphile ειναι ενα player ο οποιο τρωει και αυτο πορους (ισως λιγοτερους εφοσον ειναι σπαρτιατικο απο τον tuxx) ...αλλα εχει καποιος δοκιμασει να το συγκρινει με roon? Επισης εχω την περιεργια να μαθω εαν υπαρχει διαφορα ρασπερι με odroid ωστε να αλλαξω σε odroid.

Με βοηθησες παρα πολυ ωστοσο θα περιμενω και αλλες απαντησεις απο φιλους του χωρου. Εννοειται οτι θα χαρω πολυ και θα ενημερωσω για την επομενες κινησεις μου.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζητηση Dac

Unread post #5 by angpsi » Fri Jan 11, 2019 11:53 pm

Νομίζω ότι το Yggdrasil το έχει ακούσει ο Dr. Pan
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζητηση Dac

Unread post #6 by Dr Pan K » Sat Jan 12, 2019 8:39 am

Από τα προαναφερθέντα έχουμε ακούσει το Yggy και κάποια Metrum νέας γενιάς καθώς και το Benchmark 3. Metrum συγκεκριμένα έχουν αγοράσει ο Geopolitis και ο Johnvo, στο σύστημα του δεύτερου παίζει καλά αλλά πίσω του έχει 10MHz ultra low jitter ρολοι, δύο εξωτερικά receiver με γραμμικά τροφοδοτικά και καλώδια από άλλο πλανήτη. Το συνολικό κόστος του receiver/ reclocker που χρησιμοποιεί ο Γιάννης είναι πολύ μεγαλύτερο του κόστους απόκτησης του Dac οπότε συμπεράσματα δεν βγαίνουν εύκολα. Ή Metrum έχει μέτρια USB είσοδο, κάτι που περιμένω να αλλάξει τώρα που ο Ολλανδός εξαγόρασε την Μ2Tech.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζητηση Dac

Unread post #7 by Dr Pan K » Sat Jan 12, 2019 9:53 am

Η ιστορία με το Yggdrasil πάει πίσω σε ένα ξένο μιζαδορικο φόρουμ όπου οι διαχειριστές άρχισαν να γράφουν εξωπραγματικους διθυράμβους, δημιουργώντας απίστευτες προσδοκίες για το τότε επερχόμενο DAC. Τόσο που ζήτησα στον Scot να πάρει ένα και να το δοκιμάσει. Του φάνηκε απλά ΟΚ, υποδεέστερο του Exogal Comet που είχε τότε στα χέρια του και έπαιζε σε παραπλήσια τιμή.

Μετά το ακούσαμε και εμείς εδώ, μας φάνηκε νορμάλ για την τιμή του και ίσως και οριακά μέτριο. Όχι κακό, απλά δεν είναι giant killer και προφανώς δεν παίζει κάτι παραπάνω (αλλά για εμένα λίγο παρακάτω) από την λιανική του. Συμπαθητική τονικότητα στις μεσαιοχαμηλες αλλά όχι στις ψηλές θα έλεγα πως συνοψίζει τον ήχο. Overhyped, θα κοίταζα αλλού αν και δεν ξέρω πώς παίζει η τελευταία έκδοση.
Παναγιώτης
User avatar
johnVO
Posts: 133
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:43 pm

Re: Αναζητηση Dac

Unread post #8 by johnVO » Sat Jan 12, 2019 10:12 am

Θα σου έγραφα και εγώ για το onyx το οποίο κατέχω, αλλά όπως είπε και ο dr Pan K, το ακούω με ένα σκασμό παραφερνάλια από πίσω, που στην κυριολεξία το κάνουν πολύ καλύτερο, από αυτό που ακούς αν το παίξεις απλά από usb input...
Δεν είναι από την "μάνα" του, "μεγάλο" σε ήχο dac...Στα συν του, ότι είναι R2R που για μένα υπερτερεί στο θέμα "μουσικότητας" (όσο παρεξηγημένη και να είναι αυτή λέξη...) και χροιών, σε σχέση με άλλες υλοποιήσεις που είχα κατά καιρούς.
BLUES
Posts: 267
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Αναζητηση Dac

Unread post #9 by BLUES » Sat Jan 12, 2019 11:12 am

Nickvas19 wrote:Καλησπερα σας.

Θα ηθελα μια γνωμη μιας και βλεπω οτι υπαρχει γνωση εδω ή αλλιως τρελα με την καλη εννοια.

Αρχικα αναζητω καποιο dac. Αναγκαστηκα (δεν το εκανα ποτε) και διαβασα καποια review μιας και στην ελλαδα ειναι καπως...πισω τα πραγματα. Οποτε κατεληξα σε Schiit yggdrasil, Holo Spring ή Μetrum Onyx. To οnyx το βρηκα σε ντεμο στον χωρο μου και χαρηκα. Για το Schiit ξερω πως υπαρχει παραγγελια και το γυρνας πισω εαν δεν σ αρεσει...για το Holo Spring δεν βρηκα κατι. Το benchmark dac 3 και το Rme τα εβγαλα τελικα απο την λιστα μου. Πηγα σημερα και ξανακουσα το benchmark και δεν με ψυχαγωγουσε. Ολες οι αναφορες που γινονται ειναι υπερ του Yggdrasil οριακα με τα αλλα δυο. Με το metrum οnyx το ευχαριστo ειναι οτι μπορω να κανω καποιες δοσεις που θα με βοηθουσε. Γενικοτερα διαβαζω οτι το Yggdrasil ειναι πιο φυσικο με καλυτερη αναλυση και εικονα. Μονο το holo spring καπως υπερτερει (στην επιλογη ΝΟS)...στην αναλυση χρωματιζοντας βεβαια λιιιιιιιιιιιγο τον ηχο.

Επειτα για να μην ανοιγω και αλλο θεμα ας πω και μερικα πραγματα για το υπολοιπο συστημα μου. Εχω ενα μακ, ρασπερι, hegel h190 και κατι σκληρους χωρις δικη τους τροφοδοσια που τα κουμπωνω στο ρασμπερι. Παιζω με volumio ή moode.Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να παιξεις μουσικη; εχω διαβασει τα εξης ως βελτιωση:
roon στο mac και ropieee ή dietpi ή picore στο raspberry ωστε να γλυτωσω απο τον mdp. Aλλαγη μοντεμ σε tp link (μαλλον το vr 600)...καποιος απο εδω ειπε οτι εχει διαφορα η αλλαγη μοντεμ. Εχω και ενα 2ο ρασπερι λεω να το κανω nas ή να καρφωσω δισκους στο μοντεμ ή δεν ξερω εαν απλα με ενα hub με τροφοδοσια αρκει. Εχω ενα γραμμικο τροφοδοτικο που τροφοδοτει ρασπερι και iusb 3.0. απο εκει και περα...αξιζει να αγορασω το sparky με το usb bridge?!να αγορασω το signature?! κατι άλλο?! ή να το αφησω ετσι?! Τελος του μηνα θα φτιαξω και τον χωρο και λεω για κερασακι ενα dirac.

αυτα τα λιγα. Να ειστε καλα και καλη χρονια. θα χαρω να ακουσω τις γνωμες σας.

Καλημερα,Χρονια καλα και πολλα ,καλη Χρονια
Καλως ηλθες στο φορουμ
Ειμαι ο Blues(Aka-Γιωργος Γαλανης) που σου εστειλα πληροφοριες για την ηχητικη περιποιηση του χωρου σου
Εχω το Rockna Wanedream signature RD-0 version 4.55(May 2018)
http://www.rockna-audio.com/products/wavedream-dac
Μπορεις να συμπεριλαβεις για ακροαση και τα κατωθι(ειναι διαθεσιμα απο τους αντιπροσωπους)
https://audiobyte.net/products/black-dragon
https://ifi-audio.com/products/pro-idsd/
Επισης αναμενονται και τα κατωθι απο τον Ρουμανο κατασκευαστη Νικολαι Τζιταριου(Rockna-Audiobyte)
https://audiophilestyle.com/forums/topi ... ra-voxzap/
https://www.facebook.com/rockna.audio/
Παρεβρισκομενος στις ακροασεις,συμφωνω απολυτα με τους προλαλισαντες για την ηχητικη αποτιμηση του ντακ της Ελληνικης Lab 12,αν και ειναι σπαρτιατικο στις εξοδους και τις ευκολιες που παρεχει
Και αυτο ειναι διαθεσιμο και μπορεις να το ακουσεις
Καλο ταξιδι στις ηχητικες αναζητησεις σου
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αναζητηση Dac

Unread post #10 by Chris1967 » Sat Jan 12, 2019 1:04 pm

Καλώς όρισες στο φόρουμ!!

Προφανώς διαβάζεις το φόρουμ στο οποίο αναφέρθηκε πιο πάνω ο Πάνος (DrPanK).

To Schiit Yggdrasil το ακούσαμε μαζί στην πρώτη του βερσιόν πριν από δύο περίπου χρόνια, εκείνη την εποχή είχα φαγωθεί και εγώ να το αγοράσω βάση των αναφορών στα φόρα. Ευτυχώς με συγκράτησε ο Πάνος και μετά την ακρόαση δεν είχα τόσο πολύ διάθεση να το αγοράσω.

Ο ήχος του αρκετά δυναμικός με πολύ μεστά και γεμάτα μπάσα, με λεπτομέρεια αρκετά καλή, αλλά εκείνο που δεν μου άρεσε ήταν μια μεταλλική χροιά και ελαφριά σκληρότητα. Έκανα ακρόαση και με ακουστικά στην οποία προτίμησα το δικό μου Soekris Sign Magnitude (με πολλές custoμιές από DimDim).

Οπότε δεν το θεωρώ σαν κάτι ιδιαίτερο, απλά ένα καλό DAC στην κατηγορία χρημάτων του.

Το Metrum είναι καλή περίπτωση.

Το LAB12 εξαιρετικό αν δεν σε ενδιαφέρουν οι πολύ υψηλές δειγματοληψίες και το DSD.

Το Holo Spring υπάρχουν τρεις νομίζω βερσιόν μόνο και μόνο επειδή το αβαντάρουν οι ίδιοι και οι ίδιοι δεν το βάζω καν στο σκεπτικό μου αν ήθελα σήμερα να αγοράσω DAC.

Προσωπικά είμαι υπέρ του Rockna Wavedream στην τελευταία του βερσιόν που έχει ο Γιώργος. Εξαιρετικό απλά.

Καλές ακροάσεις!! [wavegreen]
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register