Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Ed Meitner on external clocks

savakntr
Posts: 6
Joined: Sat Feb 17, 2018 9:02 am

Ed Meitner on external clocks

Unread post #1 by savakntr » Fri Mar 01, 2019 6:07 am

Ενδιαφέρουσα δήλωση από Τον δημιουργό του SACD Ed Meitner για τα εξωτερικά ρολογια.

Quote:

JVS: You don't believe in using an external word clock. Why?

EM: Because I think this is the most stupid thing I've ever heard in the audio business. That means you have a precision clock that you have to connect to a wire to connect to a DAC, when the clock should be straight away where it belongs, inside the DAC, beside the DAC chip, if there is such a thing—not through a cable in a different box. This is so idiotic, it's not even funny. It's a money grab.

JVS: I believe one of the arguments for an external clock is that it offers better shielding from power supplies, and will thus operate better.

EM: Yeah, especially with units [that] have a separate power supply. There's a lot of shielding there. The whole thing is funny.

MP: In our DACs, the reference clock is inside the product and an inherent part of the conversion circuitry. Anything that comes from the outside world, on whatever input we select, is buffered and reclocked, so we don't have to worry about the artifacts of an external clock. Everything is reclocked to our internal reference. That's what we mean by asynchronous clock design.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ed Meitner on external clocks

Unread post #2 by Dr Pan K » Fri Mar 01, 2019 8:46 am

O Meitner δεν ειναι ο μονος που δεν πολυ-συμφωνει με τα εξωτερικα ρολογια. H MSB πχ φροντιζει να εχει ποιοτικο εσωτερικο ρολόι και σαν αναβαθμιση ακομα ποιοτικότερο αλλα παντα εσωτερικο ρολόι. Η Rockna δεν δινει την δυνατοτητα συνδεσης εξωτερικου ρολογιου γιατι ο σχεδιαστης το θεωρει λαθος. Ο Jitariu επιμενει οτι το ρολοι πρεπει να ειναι μεσα στην συσκευή και μαλιστα εχει σημασια σε ποιο σημειο ειναι τοποθετημένο επανω στο ηλετρκονικο κυκλωμα (μαλιστα θεωρει οτι δεν εχει μονο σημασια το ποσο χαμηλο jitter παρουσιάζει το ρολοι αλλα και πως ειναι σχεδιασμενο το κύκλωμα του receiver που εκμεταλλεύεται το ρολοι).

Η ολη ιστορια με τα εξωτερικα ρολογια ξεκινησε απο τα studio ηχογραφισης, οπου χρειαζεται πολλες διαφορετικες συσκευες να παρουν "ρυθμο" απο ενα μονο ρολοι χρονισμου. Εγω το εχω ζησει αυτο το ζητημα οταν πριν απο καμια 25ρια σχεδον χρονια εκανα αντιγραφες CD σε CD με γυαλινη οπτικη ινα, 1 προς 1. Ειχα τοτε αγορασει ενα Pioneer player και ενα Philips Recorder το οποιο αναγκάστηκα να επιστρεψω πισω γιατι οι 2 συσκευες ειχαν απόκλιση της ταξης των 5" σε ενα CD με αποτελεσμα να μην κοβονται σωστα τα κομμάτια κατα την αντιγραφη. Το πρόβλημα λυθηκε αγοράζοντας ενα Pioneer CD recorder. Ιδανικα θα επρεπε να εχω ενα εξωτερικο master clock για τις 2 συσκευες.

Αν δειτε τα studiακα ρολόγια συνήθως εχουν 4 εξοδους πισω, καποια περισσότερες. Το γιατι χρησιμοποιουμε εξωτερικο ρολοι σε πολλα set up εχει να κανει με το οτι δυστυχώς πολλα DAC εχουν μεσα μετρια receiver με ρολογια. Αλλα αν το ιδιο εξωτερικο ποιοτικο ρολοι ηταν εξ αρχης μεσα στην συσκευη (και φυσικα με την αντιστοιχη τροφοδοσια που παιζει παρα πολυ σημαντικό ρολο σε αυτη την περίπτωση) τοτε το αποτέλεσμα (χωρις καλώδια να τρέχουν) θα ηταν ακομα καλύτερο.

Αυτο το σεναριο πιστευω οτι ισχυει ακομα και σε κορυφαιες υλοποιησεις οπως Esoteric, dCS αλλα εκει αν εμπαινε εξ αρχης το εξωτερικο ρολοι μεσα στο DAC τοτε το DAC αυτο θα κοστιζε αλλα 20-30Κ, θα ηταν ακομα πιο ογκώδες και φυσικα οι χαινεταδες που θελουν να βλεπουν 800 συσκευες στο rack τους δεν θα ηταν το ιδιο ευτυχείς.
Παναγιώτης
User avatar
Στέλιος Π.
Posts: 149
Joined: Mon Apr 18, 2016 3:45 pm

Re: Ed Meitner on external clocks

Unread post #3 by Στέλιος Π. » Fri Mar 01, 2019 11:29 am

Χωραει πολυ κουβεντα το external clock ειναι η αληθεια.

ΙΜΟ εμπιπτει στην γνωστη κουβεντα που περιλαμβανει ολα τα εξωτερικα "aftermarket" παραφερναλια που συνδεουμε στην αλυσιδα αναπαραγωγης μας και κατα ποσο ειναι χρησιμα ή οχι.
V = dU/dq | I = dq/dt | P = dU/dt = V·I = I2·R = V2/R | V = I·R
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ed Meitner on external clocks

Unread post #4 by Dr Pan K » Fri Mar 01, 2019 1:52 pm

Στέλιος Π. wrote:Χωραει πολυ κουβεντα το external clock ειναι η αληθεια.

ΙΜΟ εμπιπτει στην γνωστη κουβεντα που περιλαμβανει ολα τα εξωτερικα "aftermarket" παραφερναλια που συνδεουμε στην αλυσιδα αναπαραγωγης μας και κατα ποσο ειναι χρησιμα ή οχι.


Εγω δεν εχω αμφιβολία οτι ειναι χρησιμο γιατι κατα κανονα ενα εξωτερικό ρολοι ειναι ανωτερο του εσωτερικού. Ενας κατασκευαστής δεν μπορει να βαλει 1000 ευρω ρολοι σε DAC των 1000 ευρω, ειναι προφανες. Αυτο δεν αναιρει οτι αν το εξωτερικο ρολοι ηταν εξ αρχης μεσα στην συσκευη θα αποφεύγαμε καλωδια, θορύβους και τελικα θα επαιζε ακομα καλύτερα.
Παναγιώτης
savakntr
Posts: 6
Joined: Sat Feb 17, 2018 9:02 am

Re: Ed Meitner on external clocks

Unread post #5 by savakntr » Fri Mar 01, 2019 9:50 pm

Ποσο σίγουρος ήμουν ότι θα υπήρχε έστω και ένας Έλληνας που θα ήξερε περισσότερα από τον Ed Meitner

Ξέρω Dr Pan ότι θα σβήσεις αυτό το σχόλιο αλλά ξεκαρδίστηκα
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ed Meitner on external clocks

Unread post #6 by Dr Pan K » Fri Mar 01, 2019 10:11 pm

savakntr wrote:Ποσο σίγουρος ήμουν ότι θα υπήρχε έστω και ένας Έλληνας που θα ήξερε περισσότερα από τον Ed Meitner

Ξέρω Dr Pan ότι θα σβήσεις αυτό το σχόλιο αλλά ξεκαρδίστηκα


Μα την διάβασες την απάντηση μου ή γράφεις για να γραψεις; Συμφωνώ με τον Meitner και προσπάθησα να εξηγήσω την λογική αυτή.

Κατά τ άλλα δεν σβήνουμε σχόλια, δεν μπαναρουμε καν τα τρολ.
Παναγιώτης
savakntr
Posts: 6
Joined: Sat Feb 17, 2018 9:02 am

Re: Ed Meitner on external clocks

Unread post #7 by savakntr » Fri Mar 01, 2019 10:17 pm

Dr Pan δεν είμαι τρόλ, κάθε άλλο .
Αλλά και πάλι διαβάζοντας την απάντηση σου δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένας καταναλωτής dac των 1000 ευρώ θα δαπανήσει και αλλά τόσα σε εξωτερικό ρολόι
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Ed Meitner on external clocks

Unread post #8 by Gojakla » Sat Mar 02, 2019 11:53 am

Εγω φανταζομαι ευκολα να αγοραζει καποιος και 2 φορες ακριβοτερο ρολοι απο dac :lol:
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Ed Meitner on external clocks

Unread post #9 by Dr Pan K » Sat Mar 02, 2019 12:24 pm

savakntr wrote:Dr Pan δεν είμαι τρόλ, κάθε άλλο .
Αλλά και πάλι διαβάζοντας την απάντηση σου δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένας καταναλωτής dac των 1000 ευρώ θα δαπανήσει και αλλά τόσα σε εξωτερικό ρολόι


Μάλλον θα εχει να κανει με το νεαρό της ηλικίας σου, βιάστηκες να γράψεις κάτι χωρίς να έχεις διαβάσει και κατανοήσει την απάντηση μου.

Επιπλέον είσαι λιγότερο ενημερωμένος απ ότι θα μπορούσες αν αντί να πετάς εξυπνάδες και χαρακτηρισμούς διάβαζες κανένα νήμα παραπάνω. H Teac πχ βγάζει ρολοι στην τιμή του DAC της λίγο πολύ.. viewtopic.php?p=8046#p8046

Εδώ στο Audiohub.gr έχουμε μέλη που έχουν δώσει σε ρολογια και receiver περισσότερα απ ότι σε DAC, ο Meitner λέει ότι δεν θέλει τα εξωτερικά γιατί βάζει εξ αρχής κάτι δυνατό μέσα και εγώ συμπλήρωσα ότι έτσι κινούνται και οι Rockna, MSB. Κάποια στιγμή όταν έχεις χρόνο από τις σκοπιές θα μου εξηγήσεις πως αποφάνθηκες ότι εγώ ξέρω περισσότερα από τον Meitner για να πιάσουμε και εμείς το εγκεφαλικό σου χιούμορ. Αν και να σου πω, δεν πειράζει, όταν είσαι καμία 20ρια χρονών να σου ξεφεύγει και καμία εξυπνάδα είναι στο πρόγραμμα.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Ed Meitner on external clocks

Unread post #10 by angpsi » Sat Mar 02, 2019 2:36 pm

Dr Pan K wrote:
savakntr wrote:Dr Pan δεν είμαι τρόλ, κάθε άλλο .
Αλλά και πάλι διαβάζοντας την απάντηση σου δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένας καταναλωτής dac των 1000 ευρώ θα δαπανήσει και αλλά τόσα σε εξωτερικό ρολόι


(...) H Teac πχ βγάζει ρολοι στην τιμή του DAC της λίγο πολύ.. viewtopic.php?p=8046#p8046

Συγγνώμη, η Teac δίνει ρολόι του χιλιάρικου σε dac του χιλιάρικου; Είδα το ποστ στο οποίο παρέπεμψες και δεν κατάλαβα, πάντως αν το κάνει είναι τουλάχιστον κουφό...

Κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνω τον καβγά. Εγώ κατάλαβα ότι όλοι όσοι έγραψαν σε αυτό το νήμα συμφωνούν με τα λεγόμενα του Meitner, και μάλιστα μάλλον δηκτικά σε σχέση με όσους πληρώνουν παπάδες για hi end εξωτερικά ρολόγια.
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register