Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

The "Software Player" War!

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #11 by DomieMic65 » Mon May 23, 2016 8:05 pm

Επίσης για τα Win καλό θα ήταν να αναφερθούν και κάποια "βοηθήματα" ήχου
1) Fidelizer (http://www.fidelizer-audio.com)
2) JPlay (http://jplay.eu). Software που έχει προκαλέσει πολλές διαμάχες στα διάφορα φόρουμς! Νομίζω πως από το c.audiophile είναι banned και το JRiver είχε "απαγορέψει" στους χρήστες του να το χρησιμοποιούν μέχρι που στις τελευταίες εκδόσεις νομίζω πως και να θες δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις!
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #12 by Gojakla » Mon May 23, 2016 8:08 pm

Αν αυτα ειναι plug ins, τοτε δεν μοορουν να συμπεριληφθουν στην λιστα των softwares. Αν ειναι standalone προφραμματα αναπαραγωγης, καποιος διαχειριστης ισως να μπορουσε να κανει ενα κοπο.

Πες μας ομως Μιχαλιο 2-3 λογια γι' αυτα. Τι κανουν ακριβως?
Τα εχεις δοκιμασει? Εντυπωσεις?
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #13 by DomieMic65 » Mon May 23, 2016 8:19 pm

Το πρώτο (Fidelizer) είναι ένα service που κάνει optimization με ρυθμιζόμενο επίπεδο παρέμβασης (απενεργοποιεί διεργασίες στην ουσία από όσο καταλαβαίνω) ώστε ο υπολογιστής να έχει όσο γίνεται καλύτερη απόδοση ήχου και μόνο!
Νομίζω πως κάνει δουλειά! Έστω και λίγο...
Στο πρώτο επίπεδο επέμβασης (Consumer) σχεδόν δεν το καταλαβαίνεις πως λειτουργεί!
Στο Purist αν θες να κάνεις και διάφορες άλλες δουλειές με τον υπολογιστή παρουσιάζει κάποιες καθυστερήσεις αλλά αυτό υποτίθεται πως προορίζεται για αυστηρά audio χρήση και τπτ άλλο!
Στο Audiophile που εγώ το χρησιμοποιώ κυρίως στο δικό μου λαπτοπ σερφάρω ταυτόχρονα (μην βαράτε) με JRiver να τρέχει χωρίς πρόβλημα!
Όλα τα πιο πάνω αφορούν στην δωρεάν έκδοση!


Το δεύτερο (JPlay) είναι ΚΑΙ stand alone player! Πολύ μινιμαλ βέβαια!
Μιλώντας πολύ συντηρητικά μια διαφοροποίηση (προς το καλύτερο) την κάνει αλλά έχω πολύ καιρό να το δοκιμάσω! Είναι και αρκετά ακριβό!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #14 by Dr Pan K » Mon May 23, 2016 8:51 pm

DomieMic65 wrote:Επίσης για τα Win καλό θα ήταν να αναφερθούν και κάποια "βοηθήματα" ήχου
1) Fidelizer (http://www.fidelizer-audio.com)
2) JPlay (http://jplay.eu). Software που έχει προκαλέσει πολλές διαμάχες στα διάφορα φόρουμς! Νομίζω πως από το c.audiophile είναι banned και το JRiver είχε "απαγορέψει" στους χρήστες του να το χρησιμοποιούν μέχρι που στις τελευταίες εκδόσεις νομίζω πως και να θες δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις!


To Fidelizer δεν ειναι Player αλλα κλεινει καποιες processes με σκοπό να ξεφορτώσει τον υπολογιστη απο άσκοπες λειτουργίες. Το ειχα δοκιμάσει και δεν μου άρεσε, το συζηταμε αν βοηθάει (λιγο) σε καποια πράγματα οπως το Latency αλλα και παλι δεν θα σύστηνα σε κανένα.

Το jplay ειναι πονεμένη ιστορία. O δημιουργός, Marcin Ostapowicz, μου το ειχε στείλει για να το δοκιμάσω αλλα κατα την εγκατάσταση το antivirus ESET που χρησιμοποιώ το εκανε flag σαν trojan. ο λόγος είναι οτι σακατεύει κάποιες λειτουργίες που θεωρητικά δεν θα έπρεπε καν να πλησιάζει. Του το εξήγησα και μετα απο κάποιους μηνες μου έστειλε νεες εκδόσεις (αυτη την φορα ηταν και stand alone player εκτος jriver) αλλα και παλι ειχα τα ιδια προβλήματα. Επειδή δεν ειμαι διατεθειμένος να απενεργοποιήσω το antivirus μου για να τρέξω ενα, απο πολλούς αμφισβητούμενο, player τελικα οι άδειες δεν χρησιμοποιήθηκαν ποτε και ουτε και πρόκειται.

Υποψιν, στο virus total και πολλά αλλα antivirus το έβγαζαν trojan.. Ισως να ειχε νόημα για κάποιον που με το PC του δεν κανει τίποτα αλλο εκτός απο το media player. Παλαιότερα ειχα ενα δεύτερο laptop μονο για αυτη την δουλεια αλλα οταν κάηκε πέρασα σε raspberry pi και δεν ξανακοίταξα πίσω. Ανώτερη αναπαραγωγή απο το PC/ foobar χωρις αμφιβολία, οπότε και το jplay έμεινε οριστικά στο ραφι.

Για το Raspberry Pi αλλά και το Odroid ίσως να ανοίξουμε κάποια στιγμή ενα dedicated νήμα, καθώς αποτελούν αξιόλογη εναλλακτική για τα Aurender και το Auralic Aries.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #15 by DomieMic65 » Tue May 24, 2016 1:08 am

Παναγιώτη εγώ είχα δοκιμάσει πιο παλιά έκδοση του JPlay από αυτή που λες! Όντως ανάμεικτα συναισθήματα! Σε εμένα δεν "χτύπαγε" το antivirus αλλά ούτε ποτέ με έβαλε στο τριπάκι για αγορά!

Όσον αφορά στο Fidelizer ΙΜΟ μια σχετική βελτίωση την φέρνει ... τώρα είναι στην 7,2 έκδοση του! Δεδομένου οτι είναι δωρεάν όποιος θέλει δοκιμάζει κ αποφασίζει!
Η τελευταία αυτή έκδοση έχει και ένα έξυπνο feature μπορείς να του πεις ποιον palyer προτιμάς και να στον ανοίξει μόλις τελειώσει το optimization...
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #16 by Chris1967 » Mon May 30, 2016 11:45 am

Έχω κάνει και εγώ τα πειράματα μου, και έχω καταλήξει στα PC μου να παίζω με foobar όταν έχω κάποιο dac απευθείας συνδεδεμένο. Συνήθως σε αυτή την περίπτωση η ακρόαση γίνεται με ακουστικά.
2016-05-30.png
foobar
2016-05-30.png (647.76 KiB) Viewed 3317 times


ή με το Moode όταν παίζω με το RPi2 streamer (συνδεδεμένο στο DAC) διαμέσω NAS, η ακρόαση γίνεται αποκλειστικά στο σύτημα μου με τα ηχεία.
2016-05-30 (1).png
moode
2016-05-30 (1).png (523.18 KiB) Viewed 3317 times


Δεν μπορώ να πω ότι υπάρχουν τεράστιες διαφορές, αυτό βέβαια οφείλεται στο γεγονός ότι ακούω από διαφορετικά συστήματα το ένα με ακουστικά και το άλλο από ηχεία, αλλά έχω την αίσθηση ότι ο ήχος από το moode/rpi2 είναι λίγο πιο διαυγής.

Δεν έχω παρατηρήσει κάποια απορύθμιση στο foobar όσο το έχω χρησιμοποιήσει, συνήθως οι ρυθμίσεις γίνονται μια φορά και μόνο κατά την αλλαγή DAC μπορεί να χρειαστεί κάτι περεταίρω όπως πχ ρύθμιση για DSD playback το οποίο τις περισσότερες φορές είναι σχετικά εύκολο ή ακολουθώ ότι έχει προταθεί από τον κατασκευαστή.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #17 by Chris1967 » Mon May 30, 2016 5:27 pm

Για το JRiver (σε δοκιμαστική έκδοση) έχω να πω ότι δεν άκουσα καμιά αισθητή διαφορά από το foobar οπότε και επειδή είναι επί πληρωμής δεν μπήκα στην διαδικασία να το αγοράσω.

Το fidelizer σε παλαιότερες του εκδόσεις που δοκίμασα είχα μόνο μικρή διαφορά σε pc με core duo, ενώ δεν είχε καμιά διαφορά στα pc που έχω τώρα που είναι i7 . Οπότε και εδώ δεν μπαίνω στον κόπο.

Εκείνο που πράγματι έκανε μια διαφορά ακουστή ήταν το jplay ως plugin στο foobar. Όμως είχε κολλήματα και προβλήματα διότι έκοβε πολλές λειτουργίες των windows χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Από τον ήχο έμεινα με καλές εντυπώσεις αλλά τα κολλήματα ήταν ο λόγος που δεν μου πέρασε από το μυαλό η αγορά του.
Χρήστος
User avatar
morfeas
Posts: 28
Joined: Sun Apr 17, 2016 8:40 pm
Contact:

Re: The "Software Player" War!

Unread post #18 by morfeas » Wed Jun 01, 2016 5:26 pm

Με δεδομένη την βιβλιοθήκη μου, που κτίζω χρόνια κι αποτελείται από ξεχασμένα formats -ape, wv- με εξωτερικά ή όχι cue files, και χωρίς να έχω την παραμικρή όρεξη να την ξανά τακτοποιήσω έχω μείνει με το foobar.

Αυτά σε headless intel nuc και foobarCon remote σε android.

Ηχητικά το βρίσκω πολύ σωστό.

Αυτό που μου ακούστηκε μαγειρεμένο στον ήχο του -ευχάριστο, δεν ενοχλώ- ήταν το jriver.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: The "Software Player" War!

Unread post #19 by Dr Pan K » Thu Feb 02, 2017 10:31 pm

roon1-3.jpg
roon1-3.jpg (118.66 KiB) Viewed 3257 times


Κυκλοφόρησε το Roon 1.3 και απ οτι διαβάζω εχει βελτιωθεί τα μάλα.

Τhe latest build includes new streaming hardware support (Sonos anyone?), a new 64-bit pipeline architecture for audio processing, user-configurable DSP, faster file handling, and metadata management.

The audio-processing capabilities now include the ability to perform “dynamic range analysis, EQ, upsampling, crossfeed for headphones, and adjustments for headroom as well as corrections for speaker phase and delay."

https://parttimeaudiophile.com/2017/02/ ... rsion-1-3/
Παναγιώτης
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: The "Software Player" War!

Unread post #20 by fragoulisnaval » Sat Feb 04, 2017 12:36 am

Επαιζα 4 χρόνια με mac & A+, αλλά με την έλευση των win 10 πλέον παίζω αποκλειστηκά με win10 & Musichi Suite, το καλύτερο software player Που κυκλοφορεί . Διαχείρηση βιβλιοθήκης από άλλο πλανήτη, δεν κολλάει ποτέ, full παραμετροποίηση, εργαλεία να κάνεις τα πάντα.

Ερωτηση σε όσους έχουν άλλα προγράμματα: Εστω ότι είχατε την βιβλιοθήκη σας σε διάφορους σκληρούς (το έχω συναντήσει 6/10 περιπτώσεις) και μια μέρα αποφασίζατε να αγοράσετε έναν μεγαλύτερο ώσρε να συγκεντρώσετε όλη την βιβλιοθήκη σας σε έναν, ο software player πώς θα διαχειριζόταν τη νέα κατάσταση? Δεν θα έπρεπε να κάνατε rescan όλη σας την βιβλιοθήκη?

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register