Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #21 by scrap » Mon Apr 01, 2019 9:31 pm

Χαιρετώ,
υποθέτω πως για ακρόαση SACD απαιτείται τελικά cd player και όχι cd transport / dac. Στις πιθανές επιλογές για ακρόαση είναι τα :
1) PIONEER PD 70 AE
2) YAMAHA CD S2100
3) DENON DCD 2500 NE
εάν υπάρχει κάποια επιπλέον πρόταση, δεκτή με χαρά, όπως και σχολιασμός των παραπάνω επιλογών.
ευχαριστώ Νικηφόρος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #22 by Chris1967 » Tue Apr 02, 2019 10:02 am

Το θέμα είναι αν εν έτη 2019 θες να ακούς CD και SACD, ενώ τα άυλα αρχεία σε συνδυασμό με ένα καλό DAC παίζουν πολύ καλύτερα από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ (εκτός ολίγων μετρήμένων στα δάχτυλα ενός χεριού) CD/SACD player.

Έχουμε εκτεταμένες συζητήσεις περί DAC, streamers και οτιδήποτε αφορά άυλα ψηφιακά αρχεία.
Χρήστος
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #23 by scrap » Tue Apr 02, 2019 7:57 pm

Chris1967 wrote:Το θέμα είναι αν εν έτη 2019 θες να ακούς CD και SACD, ενώ τα άυλα αρχεία σε συνδυασμό με ένα καλό DAC παίζουν πολύ καλύτερα από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ (εκτός ολίγων μετρήμένων στα δάχτυλα ενός χεριού) CD/SACD player.

Έχουμε εκτεταμένες συζητήσεις περί DAC, streamers και οτιδήποτε αφορά άυλα ψηφιακά αρχεία.


Χαιρετώ,
η συλλογή των CD αποτελείται από > 1000 κομμάτια ασημένιων δίσκων, με τα SACD να είναι περίπου 100 - 120.
Επίσης το σημείο, που βρίσκεται το σύστημα, δεν έχει σύνδεση με internet, όσο και παράξενο να ακούγεται. Να σημειώσω πως μου αρέσει να ψάχνω ανάμεσα στα CD.
Αρα η αναζήτηση cd player είναι μονόδρομος.
Νικηφόρος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #24 by Dr Pan K » Tue Apr 02, 2019 8:15 pm

Νικηφορε τσεκαρε και το Marantz SA8005 που τροποποιει ο Daniel. Παλια εκανε μοντες σε ολα τα γνωστα Oppo, για να το εχει στην λιστα του δεν πρεπει να ειναι και ασχημο σαν SACD player.

http://www.modwright.com/modifications/ ... th-mod.php

Edit τροποποιει και το Pioneer LX800 αλλα η αρχικη του ειναι 2Κ+ ευρω..

https://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/p ... /udp-lx800
Παναγιώτης
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #25 by scrap » Tue Apr 02, 2019 9:30 pm

Dr Pan K wrote:Νικηφορε τσεκαρε και το Marantz SA8005 που τροποποιει ο Daniel. Παλια εκανε μοντες σε ολα τα γνωστα Oppo, για να το εχει στην λιστα του δεν πρεπει να ειναι και ασχημο σαν SACD player.

http://www.modwright.com/modifications/ ... th-mod.php

Edit τροποποιει και το Pioneer LX800 αλλα η αρχικη του ειναι 2Κ+ ευρω..

https://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/p ... /udp-lx800


ΟΚ, ευχαριστώ
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #26 by farflung » Sun Apr 07, 2019 12:14 pm

Χαιρετώ,
η συλλογή των CD αποτελείται από > 1000 κομμάτια ασημένιων δίσκων, με τα SACD να είναι περίπου 100 - 120.
Επίσης το σημείο, που βρίσκεται το σύστημα, δεν έχει σύνδεση με internet, όσο και παράξενο να ακούγεται. Να σημειώσω πως μου αρέσει να ψάχνω ανάμεσα στα CD.
Αρα η αναζήτηση cd player είναι μονόδρομος.
Νικηφόρος


Εγω εχω πολυ παραπανω απο αυτον τον αριθμο σε cd ισως τριπλασια μπορει και παραπανω δεν εχω μετρησει ποτε αγορασμενα μαζι με αντιγραφες που εκανα παλια,
πολλες φορες τα φλακ τα εκανα και αυτα cd και τους τυπωνα και εξωφυλλα,
ακομα και mp3 ειχα κανει cd με εξωφυλλα την εποχη που μεσουρανουσε το napster και εβρισκα κατι δυσευρετα στους σκληρους κατι αμερικανων και γερμανων φιλων,τοτε ακομα δεν υπηρχαν φλακ,
τετοιο κολλημα ειχα με την συλλογη,
σε πληροφορω οτι το cdplayer εχει να δουλεψει κατι χρονια.
Τωρα πια υπαρχουν σε κατι κουτες στα παταρια σε πατρικο στον αδερφο μου κλπ.
Τα ενδιαφεροντα εχουν ριπαριστει και αν βαριομουν να ριπαρω τα κατεβαζα.
Η πρακτικοτητα η ταχυτητα αναζητησης και ο καλυτερος ηχος εκαναν στην μπαντα την μανια της συλλογης. [oldtimer]
Το μονο που με στεναχωρει στην ολη υποθεση ειναι τα λεφτα που εχουν χαθει τοσα χρονια και οχι η νοσταλγια που δεν βλεπω τα κουτακια τους.
Ξερω ακουγεται κυνικο αλλα στο τελος της ημερας αυτο μενει τουλαχιστον σε εμενα.. [wavegreen]
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #27 by scrap » Mon Apr 08, 2019 6:59 pm

Εγω εχω πολυ παραπανω απο αυτον τον αριθμο σε cd ισως τριπλασια μπορει και παραπανω δεν εχω μετρησει ποτε αγορασμενα μαζι με αντιγραφες που εκανα παλια,
πολλες φορες τα φλακ τα εκανα και αυτα cd και τους τυπωνα και εξωφυλλα,
ακομα και mp3 ειχα κανει cd με εξωφυλλα την εποχη που μεσουρανουσε το napster και εβρισκα κατι δυσευρετα στους σκληρους κατι αμερικανων και γερμανων φιλων,τοτε ακομα δεν υπηρχαν φλακ,
τετοιο κολλημα ειχα με την συλλογη,
σε πληροφορω οτι το cdplayer εχει να δουλεψει κατι χρονια.
Τωρα πια υπαρχουν σε κατι κουτες στα παταρια σε πατρικο στον αδερφο μου κλπ.
Τα ενδιαφεροντα εχουν ριπαριστει και αν βαριομουν να ριπαρω τα κατεβαζα.
Η πρακτικοτητα η ταχυτητα αναζητησης και ο καλυτερος ηχος εκαναν στην μπαντα την μανια της συλλογης. [oldtimer]
Το μονο που με στεναχωρει στην ολη υποθεση ειναι τα λεφτα που εχουν χαθει τοσα χρονια και οχι η νοσταλγια που δεν βλεπω τα κουτακια τους.
Ξερω ακουγεται κυνικο αλλα στο τελος της ημερας αυτο μενει τουλαχιστον σε εμενα.. [wavegreen]


Χαιρετώ,
προφανή τα παραπάνω και δεν υπάρχει ουδεμία αντίρρηση. Αλλά μου αρέσει το λίγο old fashion, στο συγκεκριμένο χόμπι. Αλλωστε δεν κυνηγώ το απόλυτο. Ούτε σκέψη να ριπάρω την μουσική, γιατί απλά το βαριέμαι.
Η αγορά cd, χωρίς να είναι αυτοσκοπός, δεν με καταστρέφει οικονομικά.
Νικηφόρος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #28 by angpsi » Wed Apr 24, 2019 3:08 pm

Εκμεταλλεύομαι αυτό το νήμα για να αναρτήσω –off topic– μια εξομολόγηση του Paul McGowan της PS Audio για το αν νομίζει ότι το DSD έχει μέλλον. Σημειώνω ότι τα μεγάλα DAC της PS Audio μετατρέπουν το σήμα PCM σε DSD, υποτίθεται με εξαιρετικά αποτελέσματα (τουλάχιστον απ' όσο διαβάζω).

Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #29 by Dr Pan K » Wed Apr 24, 2019 4:40 pm

Από τα χειρότερα video που έχω δει. Τι σχέση έχει μια ηχογράφηση σε DSD με την μετατροπή που κάνει από PCM σε DSD στα DAC που πουλαει; Έλεος με την παραπληροφόρηση.

Το DSD είναι νεκρό. Καλώς ή κακώς έτσι είναι. Ούτε μια στο εκατομμύριο των ηχογραφήσεων δεν γίνονται σε DSD. Τέλος της κουβέντας.

Σε θεωρητικό επίπεδο έχει κάποια οφέλη αλλά και παρά πολλά μειονεκτήματα. Η ιδανική του χρήση είναι για μετατροπή ενός αναλογικού studio master σε ψηφιακό αρχείο αλλά μια που δεν παράγονται αναλογικά μάστερ και εκεί πέφτουμε σε αδιέξοδο.

Το να υποστηρίζει κάποιος όπως ο McGewan ότι η μετατροπή ενός αρχείου βελτιώνει τον ήχο ή πως επειδή η ηχοληψία σε DSD είναι καλύτερη στα αυτιά του από την ηχοληψία σε PCM και άρα για αυτό τον λόγο όταν μετατρέπει ένα PCM σε DSD αυτό παίζει καλύτερα είναι καθαρή παραπληροφόρηση, άτοπο και στο όριο της μήνυσης.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #30 by angpsi » Wed Apr 24, 2019 6:41 pm

Dr Pan K wrote:(...) Το να υποστηρίζει κάποιος όπως ο McGewan ότι η μετατροπή ενός αρχείου βελτιώνει τον ήχο ή πως επειδή η ηχοληψία σε DSD είναι καλύτερη στα αυτιά του από την ηχοληψία σε PCM και άρα για αυτό τον λόγο όταν μετατρέπει ένα PCM σε DSD αυτό παίζει καλύτερα είναι καθαρή παραπληροφόρηση, άτοπο και στο όριο της μήνυσης.

Η τεχνική συζήτηση για το upsampling που κάνει το Directstream είναι εδώ. Εγώ δεν έχω τις γνώσεις να την σχολιάσω αλλά παραθέτω για την συνέχεια της κουβέντας.


Και μια σύνοψη των επιχειρημάτων του σχεδιαστή είναι εδώ:

Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register