Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #1 by scrap » Tue Mar 26, 2019 7:41 pm

Χαιρετώ,
είμαι σε αναζήτηση ψηφιακής πηγής. Η συλλογή αποτελείται από > 1000 cd. To σύστημα είναι με ηχεία HARBETH 30.1 και ενισχυτή LUXMAN L 505uXii.
DAC με cd transport μου αρέσει σαν λύση. Cd player επίσης μου αρέσει. Προϋπόθεση το cd player / transport να είναι SACD.
Σαν σκέψη βάζω το PRO JECT cd box rs / dac box rs ή DENON DCD 2500ne για παράδειγμα.
Εάν υπάρχει κάποια πρόταση για συσκευή ή γνώμες από ιδιοκτήτες, θα παρακαλούσα για σχολιασμό.
Τιμή έως 2Κ και στο τέλος του έτους.
ευχαριστώ προκαταβολικά
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #2 by Dr Pan K » Tue Mar 26, 2019 8:18 pm

SACD με αξιοπρεπες DAC (ESS Sabre) ηταν τα Oppo αλλα η εταιρία τα σταμάτησε. Ακομα πουλιούνται στο διαδυκτιο και ακομα κυκλοφορούν τροποποιήσεις για γραμμικά και λαμπατα τροφοδοτικα. Καλη περίπτωση αν και χωρις εγγυημένο support για το μελλον.

Καλη εναλλακτική ειναι αυτο το Cambridge, απ οτι ξερω εχει πολλα κοινα με το Oppo
https://www.cambridgeaudio.com/en/products/cx/cxuhd

To Denon 2500 δεν το γνωρίζω αλλα είχαν παντα γλυκο ηχο και δείχνει καλοφτιαγμένο.

Αλλιως εγω θα πηγαινα σε DAC και ενα πιο απλο SACD transport. Mε 2Κ ευρω budget ειναι ευκολο να βρεθει καλο DAC και ενα συμπαθητικο SACD.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #3 by angpsi » Tue Mar 26, 2019 8:53 pm

Αν θυμάμαι καλά, μου είχατε πει κάποτε και για το Primare D30.2 ότι τα σπάει; Δεν είναι sacd αλλά παίζει σε πολύ λογικές τιμές: https://www.hifishark.com/search?q=primare+D+30.2
Επίσης, σε sacd παίζει μτχ και το κλασικό Sony scd-777es: https://www.hifishark.com/search?q=Sony ... 0pNt3INBQA
Άγγελος
BLUES
Posts: 267
Joined: Thu Apr 21, 2016 9:12 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #4 by BLUES » Wed Mar 27, 2019 3:06 am

scrap wrote:Χαιρετώ,
είμαι σε αναζήτηση ψηφιακής πηγής. Η συλλογή αποτελείται από > 1000 cd. To σύστημα είναι με ηχεία HARBETH 30.1 και ενισχυτή LUXMAN L 505uXii.
DAC με cd transport μου αρέσει σαν λύση. Cd player επίσης μου αρέσει. Προϋπόθεση το cd player / transport να είναι SACD.
Σαν σκέψη βάζω το PRO JECT cd box rs / dac box rs ή DENON DCD 2500ne για παράδειγμα.
Εάν υπάρχει κάποια πρόταση για συσκευή ή γνώμες από ιδιοκτήτες, θα παρακαλούσα για σχολιασμό.
Τιμή έως 2Κ και στο τέλος του έτους.
ευχαριστώ προκαταβολικά

Καλημερα
Προτείνω το Pioneer bdp-lx58
Αξιόλογο τρανσπορτ,στιβαρό σασί και μηχανισμός ανάγνωσης,πάνω απο10 κιλά με Sabre es 9018,και μαζί αξιόλογο 3D-4K Blu-ray
Το είχα για 2 χρόνια και το πούλησα στα 400 ε
Κυκλοφορεί μια αγγελία σε διπλανά σάιτ
Αν δεν καλύψει,που δεν το πιστεύω
Με τα υπόλοιπα χρήματα παίρνεις και ένα πιο σύγχρονο ντάκ και εκλεισες
bagkyr
Posts: 61
Joined: Mon Nov 28, 2016 5:02 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #5 by bagkyr » Wed Mar 27, 2019 1:38 pm

Το oppo 205 μπορείς να το βρείς, ρώτα τον αντιπρόσωπο. Δεν νομίζω να υπάρχει καλλίτερο και πληρέστερο universal player, ειδικά σαυτά τα χρήματα. Απορώ γιατί το σταμάτησε η oppo.
scrap
Posts: 28
Joined: Mon May 22, 2017 6:45 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #6 by scrap » Wed Mar 27, 2019 8:36 pm

Χαιρετώ,
πολλές ευχαριστίες για τις απαντήσεις και φυσικά το ενδιαφέρον. Αγορά μεταχειρισμένου cd player / transport την αποφεύγω, όπως και αγορά απο εξωτερικό.
Για την πρόταση των PRIMARE 30.2 - SONY SCD 777es, μήπως είναι πολύ παλαιά μοντέλα ; Φυσικά υποθέτω μεταχειρισμένα, άρα εκτός προτιμήσεων. Το ίδιο ισχύει και για το PIONEER bdp LX58.
Σαν πρόταση στέκεται το PIONEER PD 50 σαν transport με dac το M2TECH young3 για παράδειγμα ; Το PIONEER είναι SACD, άρα καλύπτει τις απαιτήσεις μου.
Μου αρέσει και το PIONEER PD 70. Καλή έως άριστη κατασκευή με SABRE PRO.
Ηχητικά, έστω και σε θεωρητικό επίπεδο, είναι καλύτερος η συνδιασμός του PD 50 / young3 ή του PD 70 ;
Συγχωρέστε με εαν ρωτώ πολλά.
ευχαριστώ
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #7 by Dr Pan K » Wed Mar 27, 2019 8:39 pm

Ένας συνδυασμός DAC με SACD transport είναι σχεδόν με μαθηματική βεβαιότητα ανώτερος ενός ακόμα και ακριβότερου SACD. Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι χρειάζεσαι ένα καλώδιο διασύνδεσης παραπάνω.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #8 by Dr Pan K » Wed Mar 27, 2019 9:00 pm

Το Primare που αναφέρθηκε είναι μόνο CD, δεν λειτουργεί σαν DAC και δεν παιζει SACD. Πολύ καλό ηχητικά αλλά και με αρκετά χρόνια στην πλάτη.
Παναγιώτης
fragoulisnaval
Posts: 46
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:39 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #9 by fragoulisnaval » Thu Mar 28, 2019 5:28 pm

Το SACD transport δεν περνάει ψηφιακό σήμα σε εξωτερικό dac ΠΛΗΝ των μεγάλων εταιρειών όπως Esoteric, dCS, Playback Designs, κλπ που έχουν πληρώσει και τις σχετικές άδειες στη Sony
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #10 by Dr Pan K » Thu Mar 28, 2019 6:23 pm

Frag δλδ η Oppo δεν ειχε πληρώσει τις σχετικες αδειες? Η Pioneer? Ακομα και η Cambridge που αναφέρθηκε ειναι σοβαρη εταιρια και το SACD της το εφτιαχνε στο ιδιο εργοστάσιο με την Oppo, δυσκολεύομαι να πιστεψω πως δεν δινουν σημα σε DAC.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register