Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #41 by angpsi » Sun Jul 07, 2019 4:47 pm

Τώρα που το σκέφτομαι, το καλώδιο παίζει να είναι και Canare 75-ohm αλλά δεν παίρνω όρκο... Απ' όσο θυμάμαι, ο Χρήστος το χρησιμοποιούσε για να συνδέσει κάτι τις δικό του αντίστοιχο.

Σύγκριση με Tidal δεν έκανα, αντιθέτως αυτό που είπα είναι ότι το Tidal ακούγεται υποδεέστερο την ώρα που έγαφα αυτές τις γραμμές. Αρκετά από τα άυλά μου είναι original Qobuz από τους Ρώσους, μόλις καταφέρω να σκανάρω την βιβλιοθήκη μου θα δω αν μπορώ να κάνω ένα προς ένα συγκρίσεις. Φυσικά το να χρωματίζει το καλώδιο είναι μια καλή εξήγηση για τις όποιες διαφορές, επομένως το θέμα γυρνάει στο γιατί μου άρεσε περισσότερο.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #42 by angpsi » Mon Jul 15, 2019 1:33 pm

Λοιπόν, ο Χρήστος μου λέει πως το καλώδιο είναι ένα φθηνό Monster cable. Επίσης, μετά από συγκριτική δοκιμή με το ίδιο άλμπουμ & κομμάτι σε Α>Β>Γ (CD > Qobuz > Tidal) φαίνεται πως ο όγκος που άκουσα δεν ήταν πάρα μια θολούρα στα μεσοχαμηλά, ενώ ο λόγος για τον οποίο το CD μου άρεσε περισσότερο ήταν γιατί το αρχείο του Tidal ήταν υποδεέστερο.

Επομένως το καλώδιο πράγμτι χρωματίζει, και μάλιστα με κακό τρόπο, ενώ το Tidal θα πρέπει να αποκλειστεί ως επιλογή από την λίστα κάθε σοβαρού audiophile.

Η συζήτηση κλείνει εδώ, με τις απολογίες μου για την παρεκτροπή που πήρε το νήμα του φίλου @scrap.

[musicphones]
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #43 by Chris1967 » Mon Jul 15, 2019 2:29 pm

Ναι το καλώδιο είναι ένα πολύ φθηνό Monster που σου έδωσα (εγώ το χρησιμοποιούσα στο οπτικοακουστικό μου σύστημα που δεν με ενδιέφερε τόσο πολύ).

Το Belden 1694A (που δίνει η Blue Jeans Cables) είναι ανώτερο αρκετά και μπορώ να σου χαρίσω ένα κομμάτι, όπως επίσης για δοκιμή (και όχι χάρισμα) την παλαιά ναυαρχίδα της Audioquest το οποίο ακόμα και τώρα μετά από τόσα χρόνια παίζει καλά.

Το Audioquest έχω επάνω στο Meridian, που με την σειρά του τροφοδοτεί την ομοαξονική είσοδο του Soekris R2R.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #44 by angpsi » Mon Jul 15, 2019 2:42 pm

Ρε γμτ, δεν έχουμε εικονιδιάκι για καρδούλα!

Πάντα γενναιόδωρος Χρήστο, σ' ευχαριστώ πολύ!
Άγγελος
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #45 by platon » Thu Jul 18, 2019 6:06 pm

Να ρωτησω και γω μια που ψάχνομαι για ψηφιακη πηγη, οχι ομως cd payer.
Αυτη τη στιγμη παιζω με Synology NAS => Squeeze box touch => Lyngdorf dac/pre (24bit/96khz) και διαφορους τελικους.
Εχω παρει και ενα Mac Mini αλλα δεν το εχω με τα πισι.
Αντι για το Touch.............τι μπορω να παρω, σε αρκετα οικονομικη κατηγορια τιμης, για καλυτερο αποτελεσμα?
Επισης πιο ειναι καλυτερο.........το Qobuz ή το Roon?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #46 by Dr Pan K » Fri Jul 19, 2019 1:57 am

Το Roon δεν είναι υπηρεσία streaming αλλά interface με πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής και διαχείριση βιβλιοθήκης. Το Qobuz είναι μακράν το καλύτερο streaming service της αγοράς.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #47 by Chris1967 » Fri Jul 19, 2019 10:42 am

platon wrote:Να ρωτησω και γω μια που ψάχνομαι για ψηφιακη πηγη, οχι ομως cd payer.
Αυτη τη στιγμη παιζω με Synology NAS => Squeeze box touch => Lyngdorf dac/pre (24bit/96khz) και διαφορους τελικους.
Εχω παρει και ενα Mac Mini αλλα δεν το εχω με τα πισι.
Αντι για το Touch.............τι μπορω να παρω, σε αρκετα οικονομικη κατηγορια τιμης, για καλυτερο αποτελεσμα?
Επισης πιο ειναι καλυτερο.........το Qobuz ή το Roon?


Τα έχουμε συζητήσει λίγο πολύ όλα αυτά, το Squeeze και το Mac Mini είναι ξεπερασμένα πιά.

Η φτηνότερη λύση είναι κάποιος μικρός αθόρυβος υπολογιστής Raspberry Pi, Odroid C2 κλπ που να τρέχει κάποιο λογισμικό αποκλειστικά για streaming μουσικής, όπως το Volumio, Moode, Archphile κλπ. Η απόδοση των παραπάνω βελτιώνεται αρκετά με την προσθήκη κάποιου ποιοτικού τροφοδοτικού.

Το Volumio αυτή την στιγμή έχει μακράν το καλύτερο interface έχει native υποστήριξη όλων των υπηρεσιών Tidal/Qobuz/Spotify και ενσωματωμένο Youtube streamer.

To Archphile έχει χάλια interface αλλά μακράν όμως τον πιο διαυγή ήχο σε σχέση με Volumio κλπ.
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #48 by angpsi » Fri Jul 19, 2019 12:09 pm

Νομίζω ότι αν τίθεται θέμα ευχρηστίας τότε ίσως ο συνδυασμός Archphile/Odroid θα πρέπει να αποκλειστεί (το λέω ενόσω εγώ έχω δύο από αυτά, ένα για το γραφείο και ένα για το σπίτι!). Επίσης η αγορά του Odroid έχει γίνει λίγο μπελαλίδικη, τουλάχιστον από Γερμανία που εγώ το βρήκα στην καλύτερη τιμή (στα €79,95 για το πλήρες πακέτο), ενώ ο Tuxx έχει σταματήσει εδώ και λίγο καιρό να αναπτύσσει το Archphile. Αφού έχεις ήδη Mac, να επισημάνω πως το Audirvana – που είναι κατά τη γνώμη πολλών ο πλέον ενδεδειγμένος player – έχει μια εφαρμογή remote control για iPhone & iPad με καλούτσικο interface, αλλά δυστυχώς με έξτρα κόστος. Το Audirvana είναι διαθέσιμο στα €80 εφ' άπαξ με τρεις μήνες δώρο Qobuz (για το Qobuz έχουμε γράψει εδώ). To A+ Remote της Audirvana έχει €10,99.

Μια 'φθηνή' all-in-one λύση (για audiophile δεδομένα) ίσως να ήταν ένα μεταχειρισμένο Auralic Aries mini. Μάλιστα βλέπω πως κάποιος πουλάει το δικό του στο eBay από Λαμία και υποψιάζομαι ότι μπορεί κάπου να έχει βάλει και αγγελία με τιμή που δεν επιβαρύνεται με τα fees του eBay. Για RPi, Volumio κ.λπ. δεν έχω άποψη, αλλά είναι σίγουρα φθηνότερα από το Aries και ίσως κοστίζουν ακόμα και λίγο λιγότερο από την λύση Odroid. Ωστόσο για το RPi4 φαίνεται ότι χρειάζεται ακόμα λίγη υπομονή.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #49 by angpsi » Fri Jul 19, 2019 12:32 pm

Α, επίσης ξέχασα να διευκρινίσω όπως οι προηγούμενοι: το Roon είναι πλατφόρμα· κάτι σαν το Audirvana δηλαδή, αλλά σημαντικά διαφορετικό ως προς το ότι προσφέρει επιπλέον και δικό του παρελκόμενο περιεχόμενο (συνοδευτικά κείμενα, συναφείς προτάσεις, κ.λπ.).

Το Qobuz είναι υπηρεσία streaming, δηλαδή εκείνη που σου δίνει την μουσική καθ' αυτή. Το Qobuz παρέχει στους συνδρομητές του αρκετό παρελκόμενο περιεχόμενο επίσης, παρ' ότι ίσως να μην φτάνει σε επίπεδα Roon (είχα κάνει δοκιμή παλιά και δεν θυμάμαι αρκετά ξεκάθαρα ώστε να πω με σιγουριά).

Παρ' ότι το Roon έχει πολλούς οπαδούς εγώ το άφησα υπέρ του Audirvana κρίνοντας ηχητικά, αν και δεν βοηθά το γεγονός ότι ζητάει $119/χρόνο ή $499 για εφ' άπαξ συνδρομή συν το κόστος της streaming υπηρεσίας (€24,99/μήνα για HiRes μέχρι 24/192 για το Qobuz, λίγο φθηνότερα για Tidal). Δεδομένου ότι το Qobuz σου δίνει από μόνο του αρκετό υλικό, νομίζω ότι ένα combo με Audirvana υπερισχύει ως λόγος τιμής προς απόδοση: €80 εφάπαξ για το Audirvana, άντε και €11 για το Α+, και τα €24,99/μήνα του Qobuz κάνουν το πακέτο απλώς μη συγκρίσιμο με το κόστος απόκτησης και συντήρησης του Roon.

Φυσικά στην περίπτωση Odroid, RPi κ.λπ. το κόστος του interface γίνεται μηδενικό, μια και όλες οι διανομές είναι ελεύθερα διαθέσιμες στο διαδίκτυο. Το ίδιο ισχύει και για το Aries, που έχει ήδη εγκατεστημένο ένα εύχρηστο και καλαίσθητο interface.

Για το Odroid έχουμε γράψει εδώ, ενώ για το Archphile έχουμε γράψει εδώ.
Άγγελος
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #50 by platon » Fri Jul 19, 2019 10:27 pm

Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις. Να τα βαλω σε μια σειρα για να καταλαβω.
Ειμαι της παλιας σχολης........που αναβες το σιντι player, εβαζες το δισκακι, πατουσες play και ακουγες μουσικη.
Αυτο που μ' ενδιαφερει. ειναι η ηχητικη ποιοτητα και η ευκολια χειρισμου.
Ο Χρηστος λεει οτι Touch και mac ειναι ξεπερασμενα. Ηχητικα? ή σαν μενου κ.λ.π?
Το Aries mini ειναι καλυτερο ηχητικα απο το Touch?

Το Rpi 4 μπορει να ειναι ενα καλο και φθηνο μινι πισι, στημενο για μουσικη αλλα δεν τοχω με το softwear και μαλλον θα μου σπασει τα νευρα.
Απλα θελω ενα καλο ηχητικα streamer payer για να παιζω απο NAS και με Tidal.
Θα προτιμουσα ενα λιγοτερο καλο ηχητικα απο ενα καλυτερο αλλα με προβληματα σε σεταρισμα ασταθειας, κ.λ.π.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register