Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #51 by Errorist » Fri Jul 19, 2019 10:38 pm

δεν εισαι για καποια λύση τύπου odroid/rpi που ομως ειναι στην πολυ οικονομικη κατηγορια τιμής που αναφέρεις.
Οποτε αλλάζεις budget για καποιο consumer streamer ή μένεις με το touch για τωρα.
Νίκος
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #52 by Errorist » Fri Jul 19, 2019 10:43 pm


Εδω ειναι αυτο που λεει ο Άγγελος.
Νίκος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #53 by angpsi » Sat Jul 20, 2019 1:02 am

platon wrote:Ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις. Να τα βαλω σε μια σειρα για να καταλαβω.
Ειμαι της παλιας σχολης........που αναβες το σιντι player, εβαζες το δισκακι, πατουσες play και ακουγες μουσικη.
Αυτο που μ' ενδιαφερει. ειναι η ηχητικη ποιοτητα και η ευκολια χειρισμου.
(...)
Απλα θελω ενα καλο ηχητικα streamer payer για να παιζω απο NAS και με Tidal.
Θα προτιμουσα ενα λιγοτερο καλο ηχητικα απο ενα καλυτερο αλλα με προβληματα σε σεταρισμα ασταθειας, κ.λ.π.

Σε φθηνό παίρνεις το Aries. Σε (πολύ) ακριβότερο η εμπειρία των παιδιών εδώ λέει Melco. Και τα δύο δουλεύουν απροβλημάτιστα, αλλά έστω κάνα κουμπάκι περισσότερο από το CD θα το πατήσεις!

Για οτιδήποτε φθηνότερο χρειάζεται δουλίτσα! Η απροβλημάτιστη consumer εμπειρία δυστυχώς πληρώνεται. Αν δεν ήθελες να δώσεις τα €400 του Aries εγώ θα πρότεινα να εκμεταλλευτείς το Mac που έχεις ήδη: εγκαθιστώντας το Audirvana καθαρίζεις με €80-90.

Σε όλες τις περιπτώσεις θέλεις βέβαια ιδανικά και ένα τάμπλετ ως κοντρόλ.
[beer]
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #54 by angpsi » Sat Jul 20, 2019 1:12 am

Errorist wrote:https://m.facebook.com/marketplace/item/2288931631422206/?ref=browse_tab&search_query=Aries
Εδω ειναι αυτο που λεει ο Άγγελος.

Καταπληκτικός ως ντετέκτιβ Νίκο, σε παραδέχομαι! :lol:
Άγγελος
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #55 by platon » Sat Jul 20, 2019 9:07 am

Kαλημερα,

Δηλαδη το Aries mini με coaxial εξοδο στο Lyngdorf dac, θα παιζει καλυτερα απο το touch?
Υπαρχει αλλη συσκευη ολοκληρωμενη, που να ειναι streamer/player και dac στο 1000ρικο ασ' πουμε?

Αντωνης
User avatar
farflung
Posts: 106
Joined: Wed Jan 11, 2017 10:03 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #56 by farflung » Sat Jul 20, 2019 9:23 am

Αφου εχεις και μακ δοκιμασε και την τριαλ εκδοση του Αμαρρα 4 ισως να σου αρεσει περισσοτερο απ ολα.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #57 by Dr Pan K » Sat Jul 20, 2019 9:50 am

Στο χιλιάρικο υπάρχουν και τα Innuos. Μιλάμε πάντα σε καινούργιο γιατί σε δεύτερο χέρι βρίσκεις και το κανονικό Auralic Ares (όχι το μίνι)
Παναγιώτης
platon
Posts: 93
Joined: Mon Apr 18, 2016 9:35 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #58 by platon » Sat Jul 20, 2019 10:10 am

Για δευτερο χερι μιλαμε μονο..............δεν μας παιρνει για καινουργιο. Θα τσεκαρω τα innuos Πανο.

Το amara το ειχε φιλος και δεν ηταν ευχρηστο το μενου του, εβαλε το Audirvana με καλυτερα αποτελεσματα αλλα παλι μου λεει,
τα Μακ δεν ειναι της "φιλοσοφίας" ...............βλεπω ολη τη δισκοθήκη του NAS και παταω διπλο κλικ για να παιξει.
User avatar
Errorist
Posts: 69
Joined: Wed Aug 22, 2018 10:50 pm

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #59 by Errorist » Sat Jul 20, 2019 11:37 am

Νομίζω ότι πρέπει να μείνεις στο touch αφου είσαι ευχαριστημένος.
Δε νομίζω να υπάρχει εδώ κάποιος που να έχει ιδία εμπειρία για το τι είναι αναβάθμιση από το touch, πράγμα που εξαρτάται και από το υπόλοιπο σύστημα σου.
Θέλεις καλό app χειρισμού του streamer. Συμφωνώ και εγώ δεν μου αρέσουν τα basic.
Οι επιλογές σου είναι να φτιάξεις (ή να βρεις κάποιον να σου φτιάξει) ένα nuc roon server και ένα endpoint με συνολικό κόστος περίπου 1100 (θα καλύψει πλήρως τις ανάγκες που περιγράφεις), ένα branded streamer με καλή εφαρμογή χειρισμού του (Aries) ή ένα innuos μεταχειρισμένο από την παλιότερη σειρά όπου θα μεταφέρεις σε αυτό τα αρχεία σου.
Νίκος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Αναζήτηση ψηφιακής πηγής

Unread post #60 by Dr Pan K » Sat Jul 20, 2019 3:30 pm

Aries mini καινούργιο πρέπει να έχει γύρω στα 500 ευρω. Innuos νομίζω ξεκινάει κάτω από 1000 καινούργιο (750;) οπότε επιλογές υπάρχουν και είναι και οι δύο plug n play. Το interface του Auralic ειβαι εξαιρετικο και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το Roon. Το Rpi4/ Odroid C2 δεν στα προτείνω, θέλουν δουλειά μέχρι να τα μάθεις.
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register