Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Qobuz streaming service

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #121 by pankon » Thu Dec 05, 2019 8:17 pm

Εγώ πάντως, Μιχάλη, πριν παρατηρήσω αυτό που είπε ο Σάκης, ότι δηλαδή έπαιζε στα 320Mbps, προσπαθούσα να ακούσω το πόσο καλό ήταν το Qobuz, αλλά δεν έβλεπα να είναι καλύτερο από το TIDAL. Μάλιστα ήταν προφανώς χειρότερο. Κι αναρωτιόμουν γιατί δεν ακούω αυτόν τον φοβερό ήχο του Qobuz...
Αλλά το MP3 είναι MP3, από όπου κι αν προέρχεται...
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #122 by DomieMic65 » Thu Dec 05, 2019 8:35 pm

Προσπάθησε να κάνεις upgrade στο πρόγραμμα σου και θα καταλάβεις γιατί έχουμε κολλήσει όσοι το δοκιμάζουμε.
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #123 by andreasecon » Thu Dec 05, 2019 8:38 pm

Εγω πλεον εχω ξεχασει τους εσωτερικους δισκους....και ειναι και 10 τερα...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #124 by pankon » Thu Dec 05, 2019 8:53 pm

DomieMic65 wrote:Προσπάθησε να κάνεις upgrade στο πρόγραμμα σου και θα καταλάβεις γιατί έχουμε κολλήσει όσοι το δοκιμάζουμε.


Μια κουβέντα είναι Μιχάλη. Δεν δέχεται να λεφτουδάκια που θέλω να δώσω.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #125 by angpsi » Thu Dec 05, 2019 9:28 pm

pankon wrote:Μα, Σάκη μου, εδώ μας άνοιξαν την όρεξη, νηστικοί θα μείνουμε;

Εγώ μαζί σου, κι ας σκάω που πληρώνω 25 κάθε μήνα...
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #126 by pankon » Thu Dec 05, 2019 9:58 pm

Μα αυτό θέλω εγώ και δεν μπορώ! Είναι σαν να αγοράζω έναν δίσκο το μήνα. ΟΚ, ανεκτό.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #127 by DomieMic65 » Thu Dec 05, 2019 10:50 pm

andreasecon wrote:Εγω πλεον εχω ξεχασει τους εσωτερικους δισκους....και ειναι και 10 τερα...

αυτό ακριβώς!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #128 by Dr Pan K » Fri Dec 06, 2019 10:17 am

Το καλο με το Qobuz ειναι οτι σου δινει εγγυημενες Hi res ηχογραφησεις. Ουτε κακοφτιαγμενα SACD rip, ουτε βινυλια σε DSD που παλια εκαναν παταγο ουτε ψευτο-upsamples.

Αν τελικα βγαλουν ενα οικονομικό πλανο οπως αυτο της Αμερικης και στην Ευρωπη το Spotify θα σβήσει απο την κοινότητα των highendαδων, το Tidal επίσης (αν δεν βαλει πραγματικό hi res αντι για την μουφα του MQA που πρακτικα εξαφανίστηκε)
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #129 by angpsi » Fri Dec 06, 2019 2:46 pm

pankon wrote:Μα αυτό θέλω εγώ και δεν μπορώ! Είναι σαν να αγοράζω έναν δίσκο το μήνα. ΟΚ, ανεκτό.

Κάνε λοιπόν μια βόλτα από Γαλλία ή Αγγλία (qobuz.co.uk) να αγοράσεις! Λάβε υπ' όψη σου ότι κάθε πλατφόρμα επιμελείται και τις δικές της προτάσεις ―λ.χ. το γαλλικό προτείνει αρκετές ντόπιες ετικέτες (naive, alpha, κ.λπ.) όπως και γηγενείς συνθέτες (Lully, Rameau, κ.λπ) και συγκροτήματα (ιδίως σε πιο mainstream ακούσματα όπως ποπ, ροκ, κ.λπ.). Εγώ προσωπικά πολύ την απολαμβάνω αυτή την διαφορετικότητα, και γι αυτό και προτιμούσα να δω την έκπτωση και στην Ευρώπη αντί να μετακομίσω στην Αμερικάνικη πλατφόρμα.

Επίσης η γλώσσα του interface δεν είναι πρόβλημα, καθώς αλλάζει στις ρυθμίσεις.
[beer]
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #130 by pankon » Sat Dec 07, 2019 3:15 pm

angpsi wrote:...
Κάνε λοιπόν μια βόλτα από Γαλλία ή Αγγλία (qobuz.co.uk) να αγοράσεις! ...


Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι η διεύθυνση IP απ' όπου γίνεται η προσπάθεια αγοράς της συνδρομής. Είναι σε ποια χώρα έχει καταχωρηθεί το μέσο πληρωμής, π.χ. η πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. Ειδικότερα για το Paypal, προφανώς εκείνο που λαμβάνεται υπόψη είναι η χώρα, την οποία έχει δηλώσει ο χρήστης. Εγώ π.χ. προσπαθώ να πληρώσω μέσω Paypal και Λουξεμβουργέζικου τραπεζικού λογαριασμού, αλλά και πάλι δεν γίνεται αποδεκτό, διότι βλέπει ότι ως χώρα στο Paypal έχω δηλώσει την Ελλάδα.

Από περιέργεια, θα μπω στον κόπο να ανοίξω ένα Paypal με έδρα το Λουξ, για να δω αν θα δουλέψει το πράγμα.

Να θέλεις να πληρώσεις και να μην μπορείς... Αχ!!! :-(

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register