Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Qobuz streaming service

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #81 by DomieMic65 » Sun Nov 17, 2019 8:23 am

angpsi wrote:Αν τσεκάρεις τον λογαριασμό σου λογικά θα δεις ότι δεν σε έχουν χρεώσει εφόσον είσαι ακόμα στον μήνα της δοκιμής. Τουλάχιστον έτσι έγινε με μένα όταν ξαναγράφτηκα στο Hi-Res: το PayPal μου έδειξε ότι με ξαναχρέωσαν παρότι εγώ είχα πληρώσει για τον Νοέμβριο, όμως στην κάρτα δεν έχει δείξει καμία συναλλαγή. Επομένως περιμένω την επόμενη χρέωση κανονικά στις 9/12, ελπίζοντας ότι μέχρι τότε θα έχουν περάσει την μείωση των τιμών και στην Γαλλία.

Όντως ακόμα δεν έχει φανεί κάτι στην κάρτα, αν και 100% σίγουρος δεν είμαι γιατί υπάρχει ένα δεσμευμένο πόσο από συναλλαγές που ακόμα δεν έχουν φανεί αναλυτικά. Όμως πριν κάνω την όλη ιστορία με το Audirvana όταν έβαλα την κάρτα δεν είχα καμία δραστηριότητα από το PayPal ενώ τώρα έχω. Μου ήρθε το αντίστοιχο mail κλπ.
Είδωμεν...
Ακόμα δεν έχω κάποια απάντηση τους στο 2ρο mail μου.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #82 by angpsi » Sun Nov 17, 2019 11:20 am

Ναι, κι εμένα μου ήρθε ειδοποίηση από PayPal ότι έγινε πληρωμή αλλά δεν έχει χρεωθεί τίποτα στις κάρτες.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #83 by Dr Pan K » Sun Nov 17, 2019 7:17 pm

Μίλησα με τον director of marketing και την PRιτζού της Qobuz. Η προσφορά δεν έχει κλείσει ακόμα και δεν έχουν αποφασίσει αν θα παραταθεί, είναι κάτι που θα το δουν όταν θα κοντεύουν να πληρωθούν οι 100.000 θέσεις.

Στα άσχημα νέα, αυτή η προσφορά είναι στρατηγική επιλογή της Αμερικής και η Ευρώπη δεν έχει κάποιο αντίστοιχο πλάνο στα σκαριά στην παρούσα φάση. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν οι Αμερικανοί αλλά είναι προφανές ότι δεν υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία ανάμεσα στα εδώ και τα εκεί γραφεία. Τους εξήγησα ότι καλό θα ήταν να εναρμονιστούν οι ταρίφες γιατί οι Ευρωπαίοι έχουν αρχίσει να τα παίρνουν.. ίδωμεν
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #84 by DomieMic65 » Mon Nov 18, 2019 11:11 am

Η απάντησή τους:

"We have slipped this album in your account.
Go www.qobuz.com, connect with your login.
Log into your account, click "Access Download", then follow the usual procedure of download.
Your 3 monthes offer is valid until the 18/02/2020.

Thank you for your confidence.
Regards."
Οπότε όλα καλά με την περίοδο δοκιμής...
Απάντησαν και στα Αγγλικά... φοβερό! :)

Όμως ναι μεν υπάρχει το άλμπουμ στις "αγορές μου" αλλά δεν βλέπω πως μπορώ να το κατεβάσω...
όταν πάω στην "αγορά" βγάζει τάδε ποσό για τάδε ανάλυση.... δεν δείχνει αγορασμένο!
Ιδέες;
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #85 by angpsi » Mon Nov 18, 2019 11:17 am

Dr Pan K wrote:Μίλησα με τον director of marketing και την PRιτζού της Qobuz. Η προσφορά δεν έχει κλείσει ακόμα και δεν έχουν αποφασίσει αν θα παραταθεί, είναι κάτι που θα το δουν όταν θα κοντεύουν να πληρωθούν οι 100.000 θέσεις.

Στα άσχημα νέα, αυτή η προσφορά είναι στρατηγική επιλογή της Αμερικής και η Ευρώπη δεν έχει κάποιο αντίστοιχο πλάνο στα σκαριά στην παρούσα φάση. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν οι Αμερικανοί αλλά είναι προφανές ότι δεν υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία ανάμεσα στα εδώ και τα εκεί γραφεία. Τους εξήγησα ότι καλό θα ήταν να εναρμονιστούν οι ταρίφες γιατί οι Ευρωπαίοι έχουν αρχίσει να τα παίρνουν.. ίδωμεν

Κρίμα... [thumbd] Δεν γράφεις και στους Γάλλους ζητώντας ένα σχόλιο μπας και θορυβηθούν; Αν καταλαβαίνω σωστά, ο υπεύθυνος είναι αυτός.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #86 by DomieMic65 » Mon Nov 18, 2019 11:39 am

όντως πολύ κρίμα...

πάντως παιδιά είναι πολύ καλό το άτιμο...
δεν έχει τον απίστευτο "θόρυβο" του σποτιφάι με όλες τις mainstream παραγωγές και ακόμα και στις αυτοματοποιημένες του playlists να πας έτσι για χαλαρό άκουσμα ακούς πάρα πολύ ωραία πράγματα.
επίσης πολύ καλής ανάλυσης artwork και booklets που επίσης δεν υπάρχουν στο spoti. για την ακρίβεια σαν να έχουν χαμηλώσει την ανάλυση του artwork τους...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #87 by Dr Pan K » Mon Nov 18, 2019 12:12 pm

Απο ολες τις αποψεις το Qobuz ειναι μονοδρομος για τους audiophile. Ο ηχος ειναι αλλου, η επιλογη των δισκων ειναι πολυ πιο προσεγμενη σε ποιοτητα (για jazz, κλασσικη, εντεχνη) ενω και πρακτικα θεματα οπως το interface παροτι δεν πιανουν το επιπεδο του Spotify δεν εχουν καποιο ιδιαιτερο προβλημα, ισως σε καποιους να αρεσουν και περισσοτερο. Ελπιζω να κανουν την λογικη κινηση του 15 ευρω/ μηνα και για την Ευρωπη και να τελειωνουμε με αυτη την ιστορια.

edit: Εγραψα στον Γαλλο υπεύθυνο, να δουμε ..
Παναγιώτης
lefteris
Posts: 33
Joined: Sun Oct 09, 2016 11:16 pm

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #88 by lefteris » Mon Nov 18, 2019 4:59 pm

χρησιμοποιώ το Spotify για περίπου δύο χρόνια και το Qobuz τους τελευταίους δύο μήνες, οπότε μπορώ να μοιραστώ την εμπειρια μου

Το Spotify το χρησιμοποιεί κυρίως ο γιος μου για τη μουσική του, ενώ εγώ κυρίως το Qobuz. Το interface του Spotify, οι δυνατότητες αναζήτησης καθώς και οι επιλογές σε mainstream μουσική μάλλον είναι πιο μπροστά από το Qobuz. Επίσης το Spotify μπορώ να χρησιμοποιήσω από κάθε συσκευή που έχουμε στην κατοχή μας. Αντίθετα το Qobuz θέλει και Roon για έλεγχο από tablet or mobile phone.

Η διαφορά στον ήχο είναι σημαντική σε ηχογραφήσεις high res, για την ακρίβεια η διαφορά είναι πολύ σημαντική! Επειδή από την αρχή είχα αποφασίσει να μην επενδύσω σε δική μου ψηφιακή βιβλιοθήκη, θεωρώ το Qobuz μονόδρομο.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #89 by DomieMic65 » Mon Nov 18, 2019 7:47 pm

Μόλις τσέκαρα και βλέπω ότι με χρέωσαν 24,99... :(

Προσωπικά το web interface του Qobuz παίζει και να μου αρέσει πιο πολύ από του Spotify.
Είναι πιο εύκολο να περιηγηθείς σε εταιρίες , ειδη, κλπ...
Μεγάλο πλεονέκτημα του Spoti το connect.
Την λειτουργία remote από φορητές συσκευές στο σπίτι την έχω λύσει μέσω του plugin του LMS που αν και όχι τόσο καλό όσο του Spotify είναι μια χαρά, για την δίκη μου χρήση τέλειος πάντων. Είπαμε είναι το «άλλο» roon.
On the go σαφώς το spoti υπερέχει από άποψη όγκου δεδομένων στο γεγονός ότι έχει mobile app.
Στο play store βλέπω υπάρχει εφαρμογή Qobuz αλλά δεν μπορώ να την εγκαταστήσω επίσημα τουλάχιστον.
Στο iOS δεν μου βγάζει καν, αν υπάρχει.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #90 by DomieMic65 » Mon Nov 18, 2019 8:01 pm

Αρα όπως δείχνει το πράγμα πλήρωσα 25€ μια δουλειά που χωρίς συνδρομή θα την αγόραζα από αυτούς 15... :(((
Την κατεβάζω τώρα ...
Ελπίζω να μην εχω χρέωση τον άλλο μηνα.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register