Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Qobuz streaming service

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #71 by DomieMic65 » Sat Nov 09, 2019 11:03 pm

Θα το δω...
Άρα με βπν Αμερικής!
Ευχαριστώ!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #72 by angpsi » Thu Nov 14, 2019 7:31 pm

Screenshot 2019-11-14 19.21.41.png
Screenshot 2019-11-14 19.21.41.png (224.21 KiB) Viewed 2959 times

Απ' ο,τι φαίνεται θα μας φροντίσουν κι εμάς της Ευρώπης... Άντε, να δούμε και πότε.
Μεταφράζω:
Αγαπητέ πελάτη,

Η Qobuz δημιούργησε τη συνδρομή του Studio Premier στις ΗΠΑ για $ 14.99

Αυτή η συνδρομή δεν είναι ακόμα διαθέσιμη στα καταστήματα άλλων χωρών. Αυτό δεν είναι παρά κάτι προσωρινό. Ο λόγος αυτής της διαφοροποίησης οφείλεται στις διαπραγματεύσεις που γίνονται ήδη με τους παρόχους [νομίζω ότι εννοεί της υπηρεσίας του Qobuz] σε άλλες χώρες.

Το Qobuz προσπαθεί να εναρμονίσει τις προσφορές του, έτσι το Studio Premier θα φτάσει πολύ σύντομα και σε σας.

Σας ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας για τις υπηρεσίες μας.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #73 by Dr Pan K » Thu Nov 14, 2019 7:40 pm

Οχι, εννοει τις δισκογραφικες και τα μαζικα συμβολαια με τα οποια δινουν τους καταλογους τους για χρηση.

Μιλησα με Αμερικη, η προσφορα για τα 100.000 ατομα ισχυει αλλα ειναι προσφορα, θεωρητικα ενδεχεται να λήξει (αμφιβαλω).

Στην Ευρωπη αυτη η τιμη ακομα δεν παιζει, ισως να ερθει μεσα στους επομενους μηνες.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #74 by angpsi » Thu Nov 14, 2019 11:36 pm

Dr Pan K wrote:Μιλησα με Αμερικη, η προσφορα για τα 100.000 ατομα ισχυει αλλα ειναι προσφορα, θεωρητικα ενδεχεται να λήξει (αμφιβαλω).

100.000 άτομα επιπλέον όλων των ήδη υφιστάμενων συνδρομητών που αναβαθμίστηκαν αυτομάτως (όπως ο Ανδρέας). Με άλλα λόγια το tier λογικά πρέπει να πάει εκεί για όλους, αλλιώς θα είναι από άδικο έως πρακτικά κοροϊδία για όλους τους μεταγενέστερους συνδρομητές... Ήδη εγώ τα έχω πάρει στο κρανίο που έκλεισα με Γαλλία και όχι Αμερική, ελπίζω να εννοούν αυτό που μου έγραψαν οι Γάλλοι.

Πάντως με €14-15 /μήνα το Qobuz είναι no-brainer. Η Tidal θα πρέπει είτε να κατεβάσει τις τιμές, είτε να κάνει αποκλειστικές συνεργασίες περιεχομένου ώστε να έχει ανταγωνιστικό προϊόν λόγω περιεχομένου. Λέτε να το χρησιμοποιήσουν αυτό οι δισκογραφικές για να ξαναπάρουν το παιχνίδι στα χέρια τους ορίζοντας με ποιον θα κάνουν συμφωνίες;
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #75 by Dr Pan K » Fri Nov 15, 2019 8:56 am

Οι δισκογραφικες ηδη κανουν συμφωνιες με τις εταιριες, πρωτεργατης αυτων ειναι το Spotify και μετα η Apple.

H Tidal πονταρε πολυ σε 2 στρατηγικες, το αποκλειστικο περιεχομενο και το MQA. Αποκλειστικο περιεχομενο = αστειο, ολα βγαινουν παντου (εστω και με 1 εβδομαδα καθυστέρηση, σιγα τα ωά) ενω το MQA πηγε άπατο. Δεν υπαρχει κανενας λογος να εχει καποιος Tidal οταν υπαρχει το Qobuz.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #76 by Dr Pan K » Fri Nov 15, 2019 9:58 am

Και η σχετικη διαφημιση που ειχε ερθει στον Ανδρεα και σε εμενα καθως εχω περασει απο την Αγγλια στην Αμερικη.

Screenshot_2019-11-15 https info qobuz com.png
Screenshot_2019-11-15 https info qobuz com.png (362.22 KiB) Viewed 2923 times
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #77 by DomieMic65 » Fri Nov 15, 2019 3:40 pm

τα έκανα σαλάτα με το Qobuz:
-όταν έκανα subscribe είχα ξεχάσει πως είχα την 3μηνη προσφορά από το Audirvana, που έχω εδώ και χρόνια, ανεκμετάλευτη!
-έκανα χρήση της προσφοράς αλλά κατά λάθος μέχρι τα 24/96
-προσπαθώντας να κάνω update στα 24/192 με χρέωσε 24,90
-τους έστειλα mail για refund αλλά δεν το κάνουν και αντ' αυτού μου προσφέρουν ένα άλμπουμ δωρεάν.
-δεν έχω καταλάβει παρ' όλα αυτά αν θα παραμείνω στην 3μηνη προσφορά το Audirvana ή αν μου έκαναν unsubscribe.

ΟΚ... έκανα την πατάτα και θα πληρώσω αλλά αν δεν μου κρατήσουν το 3μηνο του Audirvana θα τα πάρω!!!

Είμαι σε ανταλλαγή mail με το support τους και εννοείται πως απαντάνε στα Γαλλικά.... όπως καταλαβαίνετε τους έχω ρίξει αρκετά "Γαλλικά" από χθες!!! [pisto] [pisto] [pisto]

Έχει αγοράσει κάποιος κάποιο άλμπουμ; Μπορείς να το καταβάσεις τοπικά;
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #78 by angpsi » Fri Nov 15, 2019 4:12 pm

DomieMic65 wrote:τα έκανα σαλάτα με το Qobuz:
-όταν έκανα subscribe είχα ξεχάσει πως είχα την 3μηνη προσφορά από το Audirvana, που έχω εδώ και χρόνια, ανεκμετάλευτη!
-έκανα χρήση της προσφοράς αλλά κατά λάθος μέχρι τα 24/96
-προσπαθώντας να κάνω update στα 24/192 με χρέωσε 24,90
-τους έστειλα mail για refund αλλά δεν το κάνουν και αντ' αυτού μου προσφέρουν ένα άλμπουμ δωρεάν.
-δεν έχω καταλάβει παρ' όλα αυτά αν θα παραμείνω στην 3μηνη προσφορά το Audirvana ή αν μου έκαναν unsubscribe.

Μιχάλη, επειδή το έψαξα κι εγώ, απ' όσο έχω καταλάβει το Audirvana σου δίνει κουπόνι που δεν το χάνεις. Αν δεν θέλεις να σου ξαναχρεώσουν τα €24,90 κάνε τον μήνα σου κι όταν τελειώσει ενεργοποιείς το κουπόνι. Λάβε υπ' όψη σου ότι η προσφορά του Audirvana σου δίνει πρόσβαση μόνο μέχρι CD Quality.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #79 by DomieMic65 » Fri Nov 15, 2019 9:42 pm

angpsi wrote:
DomieMic65 wrote:τα έκανα σαλάτα με το Qobuz:
-όταν έκανα subscribe είχα ξεχάσει πως είχα την 3μηνη προσφορά από το Audirvana, που έχω εδώ και χρόνια, ανεκμετάλευτη!
-έκανα χρήση της προσφοράς αλλά κατά λάθος μέχρι τα 24/96
-προσπαθώντας να κάνω update στα 24/192 με χρέωσε 24,90
-τους έστειλα mail για refund αλλά δεν το κάνουν και αντ' αυτού μου προσφέρουν ένα άλμπουμ δωρεάν.
-δεν έχω καταλάβει παρ' όλα αυτά αν θα παραμείνω στην 3μηνη προσφορά το Audirvana ή αν μου έκαναν unsubscribe.

Μιχάλη, επειδή το έψαξα κι εγώ, απ' όσο έχω καταλάβει το Audirvana σου δίνει κουπόνι που δεν το χάνεις. Αν δεν θέλεις να σου ξαναχρεώσουν τα €24,90 κάνε τον μήνα σου κι όταν τελειώσει ενεργοποιείς το κουπόνι. Λάβε υπ' όψη σου ότι η προσφορά του Audirvana σου δίνει πρόσβαση μόνο μέχρι CD Quality.

Αααα.... Αυτό δεν το ήξερα!!!
Για αυτό με χρέωσαν δλδ.
Πωωω... Εντάξει μιλάμε για πολύ σαλάτα τα έκανα.
Πάντως πριν από όλη αυτή την ιστορία είχα μέχρι 24/96 και μου έλεγαν πως θα χρεωθώ τον Φεβρουάριο...
Τέλος πάντων.. θα τρέξει αυτός ο μήνας κ βλέπουμε...
Ίσως μου μένει μια πολύ ωραία δουλειά που επέλεξα...
Εκτός αν έκανα λάθος.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #80 by angpsi » Sat Nov 16, 2019 8:45 pm

Αν τσεκάρεις τον λογαριασμό σου λογικά θα δεις ότι δεν σε έχουν χρεώσει εφόσον είσαι ακόμα στον μήνα της δοκιμής. Τουλάχιστον έτσι έγινε με μένα όταν ξαναγράφτηκα στο Hi-Res: το PayPal μου έδειξε ότι με ξαναχρέωσαν παρότι εγώ είχα πληρώσει για τον Νοέμβριο, όμως στην κάρτα δεν έχει δείξει καμία συναλλαγή. Επομένως περιμένω την επόμενη χρέωση κανονικά στις 9/12, ελπίζοντας ότι μέχρι τότε θα έχουν περάσει την μείωση των τιμών και στην Γαλλία.
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register