Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Qobuz streaming service

User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #21 by Gojakla » Thu Jul 25, 2019 12:47 pm

Αξίζει να αναφέρουμε πώς κάθε χώρα, έχει διαφορετικό περιεχόμενο.
Αν δλδ γίνει εγγραφή απο Αγγλία, είναι άλλο το περιεχόμενο αν γίνει εγγραφή απο Ολλανδία κοκ...

Ψιλομαλακία, θέμα δικαιωμάτων θα είναι λογικά.
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #22 by Geopolitis » Mon Jul 29, 2019 12:35 pm

Παιδια να κάνω μια ερώτηση? 'Οταν συγκρίνεται τις δύο υπηρεσίες Qobuz και Tidal χρησιμοποιείτε το ίδιο ακριβώς software αναπαραγωγής? Βασικά θέλω να καταλάβω εάν η διαφορά που ακούτε οφείλεται στην ίδια την υπηρεσία ή ίσως σε κάποια διαφορά στην πλατφόρμα αναπαραγωγής.

Συμφορουμίτης με υπερσύστημα σούπερ αναλυτικό πέρασε το ΣΚ προσπαθώντας να εντοπίσει διαφορές μεταξύ Tidal και Qobuz χρησιμοποιώντας τον player της MELCO αλλά δεν...

Προσωπικά θυμάμαι ότι όταν προσπαθούσα να ακούσω Tidal απο Mac στο παρελθόν είτε με την δικιά του εφαρμογή είτε μέσω Amarra το αποτέλεσμα ήταν πραγματικά απαράδεκτο.

Όταν άκουγα μέσω Aurender η Melco το αποτέλεσμα ήταν πολλές κλάσεις ανώτερο και συγκρίσιμο με ακρόαση από τοπικά αρχεία.... Λόγω βέβαιως και του software αναπαραγωγής....
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #23 by Dr Pan K » Mon Jul 29, 2019 1:15 pm

Melco με Tidal εμενα δεν μου αρεσει. Ειναι λαθος, ηταν λαθος την πρωτη φορα που το ακουσα και παραμενει το ιδιο.

Μelco με Qobuz δεν εχω ακούσει επιστημενα. Η πιο καλη δοκιμη ειναι μεσω UPnP και για τις δυο υπηρεσίες streaming. Η διαφορα ειναι χαώδης* αναμεσα σε watermarked 16-44.1 και native 24/96. Αυτα βεβαια αν το DAC βοηθαει, οπως ειπα και στην εισαγωγη αν καποιος ακουει με φορητο, στο κινητο κτλ καλο θα ηταν να βαλει το πιο φτηνο προγραμμα και τελος.

*Για δεδομενα high end.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #24 by Dr Pan K » Mon Jul 29, 2019 1:21 pm

Απ την αλλη καποιοι δεν ακουνε διαφορα αναμεσα σε MP3-320 και Red Book 16-44.1 οταν παιζουμε και τα 2 απο τοπικο αρχειο. Οποτε γιατι να ακουνε διαφορα αναμεσα σε 16-44.1 και 24-96?

Edit: Ενας ευκολος τροπος να καταλαβουμε αν εχει νοημα η μεταβαση απο Tidal/ Spotify σε Qobuz ειναι μεσω των αρχειων δοκιμης της 2L. Κατεβαζουμε το ιδιο κομμάτι σε διαφορετικές δειγματοληψίες, αν πιανουμε διαφορες τοτε προχωράμε, αν μας φαινεται το ιδιο τοτε γλιτώσαμε καποια χρήματα.

http://www.2l.no/hires/
Παναγιώτης
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #25 by Geopolitis » Mon Jul 29, 2019 1:50 pm

Οχι μιλαω για διαφορά μεταξύ αρχείων ίδιας δειγματοληψίας, πχ 16/44. Σε αυτά ακούτε διαφορες μεταξύ των δύο υπηρεσίων?
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #26 by angpsi » Mon Jul 29, 2019 1:53 pm

Geopolitis wrote:Παιδια να κάνω μια ερώτηση? 'Οταν συγκρίνεται τις δύο υπηρεσίες Qobuz και Tidal χρησιμοποιείτε το ίδιο ακριβώς software αναπαραγωγής? Βασικά θέλω να καταλάβω εάν η διαφορά που ακούτε οφείλεται στην ίδια την υπηρεσία ή ίσως σε κάποια διαφορά στην πλατφόρμα αναπαραγωγής.

Γιώργο, δες αυτά που είχα γράψει εγώ: οι δειγματοληψίες ήταν ακριβώς οι ίδιες, ενώ το άλμπουμ δεν υπήρχε διαθέσιμο σε κάποια άλλη δειγματοληψία έτσι κι αλλιώς. Επομένως το αρχείο αναφοράς ήταν τυπικά το ίδιο.

Όσα είχα γράψει εγώ αφορούσαν σε Odroid C2, με το Tidal να παίζει natively με το Archphile να λειτουργεί ως UPNP/DLNA renderer και το Qobuz να παίζει μέσω Audirvana από το mac μου. Επειδή έπαιζα χωρίς upsampling κ.λπ. τα αρχεία ήταν συγκρίσιμα, ωστόσο θεωρούσα πως ίσως να υπάρχει κάποιο μείον στο Qobuz μια και μεσολαβούσε η διαμεταγωγή από το mac. Ακόμα κι έτσι, η διαφορά ήταν ακουστή υπέρ του Qobuz και γι αυτόν τον λόγο αποφάσισα να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. Τον τελευταίο καιρό που έχω καταφέρει να κάνω το Qobuz να παίζει κι αυτό natively στο Archphile ακούγεται ακόμα πιο καθαρό (δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό θέμα), ενώ έχουν εκλείψει και κάποιες σποραδικές δυσκολίες επικοινωνίας μεταξύ mac και Odroid.

Εν κατακλείδι, με οποιονδήποτε τρόπο κι αν έχω παίξει έχοντας ως κοινή βάση το Odroid / Archphile, η διαφορά είναι εύκολα ακουστή σε Α>Β συγκρίσεις υπέρ του Qobuz.
Άγγελος
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #27 by Geopolitis » Mon Jul 29, 2019 1:59 pm

Dr Pan K wrote:Melco με Tidal εμενα δεν μου αρεσει. Ειναι λαθος, ηταν λαθος την πρωτη φορα που το ακουσα και παραμενει το ιδιο.

Μelco με Qobuz δεν εχω ακούσει επιστημενα. Η πιο καλη δοκιμη ειναι μεσω UPnP και για τις δυο υπηρεσίες streaming. Η διαφορα ειναι χαώδης* αναμεσα σε watermarked 16-44.1 και native 24/96. Αυτα βεβαια αν το DAC βοηθαει, οπως ειπα και στην εισαγωγη αν καποιος ακουει με φορητο, στο κινητο κτλ καλο θα ηταν να βαλει το πιο φτηνο προγραμμα και τελος.

*Για δεδομενα high end.


Πολλοί εδώ μέσα θα διαφωνήσουν με την λέξη λάθος. Διαφορετικό από αυτό που ακούς σπίτι σου σίγουρα...
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #28 by andreasecon » Mon Jul 29, 2019 2:01 pm

Αρα Αγγελε μιλαμε για σύγκριση με διαφορετικό hardware και διαφορετικό software (player)....

Στο δικό μου σύστημα πάντως παίζοντας από το Melco και τα δύο (Qobuz/Tidal) αφού τα διαχειρίζεται και τα δύο το ίδιο, είναι πρακτικά αδύνατο να καταλάβεις ποιο παίζει, έσπαγα το κεφάλι μου αλλά δεν... πάντα με ίδια αρχεία 16/44

αν πάμε για High Res εκεί μιλάμε και για σχεδόν διπλάσια τιμή συνδρομής
Geopolitis
Posts: 270
Joined: Mon Apr 18, 2016 12:28 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #29 by Geopolitis » Mon Jul 29, 2019 2:03 pm

angpsi wrote:
Geopolitis wrote:Παιδια να κάνω μια ερώτηση? 'Οταν συγκρίνεται τις δύο υπηρεσίες Qobuz και Tidal χρησιμοποιείτε το ίδιο ακριβώς software αναπαραγωγής? Βασικά θέλω να καταλάβω εάν η διαφορά που ακούτε οφείλεται στην ίδια την υπηρεσία ή ίσως σε κάποια διαφορά στην πλατφόρμα αναπαραγωγής.

Γιώργο, δες αυτά που είχα γράψει εγώ: οι δειγματοληψίες ήταν ακριβώς οι ίδιες, ενώ το άλμπουμ δεν υπήρχε διαθέσιμο σε κάποια άλλη δειγματοληψία έτσι κι αλλιώς. Επομένως το αρχείο αναφοράς ήταν τυπικά το ίδιο.

Όσα είχα γράψει εγώ αφορούσαν σε Odroid C2, με το Tidal να παίζει natively με το Archphile να λειτουργεί ως UPNP/DLNA renderer και το Qobuz να παίζει μέσω Audirvana από το mac μου. Επειδή έπαιζα χωρίς upsampling κ.λπ. τα αρχεία ήταν συγκρίσιμα, ωστόσο θεωρούσα πως ίσως να υπάρχει κάποιο μείον στο Qobuz μια και μεσολαβούσε η διαμεταγωγή από το mac. Ακόμα κι έτσι, η διαφορά ήταν ακουστή υπέρ του Qobuz και γι αυτόν τον λόγο αποφάσισα να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. Τον τελευταίο καιρό που έχω καταφέρει να κάνω το Qobuz να παίζει κι αυτό natively στο Archphile ακούγεται ακόμα πιο καθαρό (δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό θέμα), ενώ έχουν εκλείψει και κάποιες σποραδικές δυσκολίες επικοινωνίας μεταξύ mac και Oodroid.

Εν κατακλείδι, με οποιονδήποτε τρόπο κι αν έχω παίξει έχοντας ως κοινή βάση το Odroid / Archphile, η διαφορά είναι εύκολα ακουστή σε Α>Β συγκρίσεις υπέρ του Qobuz.


Άγγελε, όπως καταλαβαίνεις η συγκριση που έκανες δεν έχει καμία έννοια απο τη στιγμή που δεν ήταν μόνο το software διαφορετικό αλλά και το hardware!!! Σίγουρα η διαφορά που άκουσες δεν μπορεί να αποδοθεί στην διαφορά ποιότητας των δύο υπηρεσιών από τη στιγμή που όλα τα υπόλοιπα διαφέρουν (υπολογιστικη πλατφορμα, πλατφορμα αναπαραγωγής κλπ).

Εάν επαναλάβεις το συγκριτικό με αρχεία 16/44 πάνω στην ίδια πλατφόρμα θα με ενδιέφερε να ξέρω αν οι διαφορές μεταξύ των δύο υπηρεσιών παραμένουν το ίδιο έντονες.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #30 by angpsi » Mon Jul 29, 2019 2:22 pm

Οκ, αν και είμαι λίγο πηγμένος θα κοιτάξω να επαναλάβω το πείραμα με πρώτη ευκαιρία (όσο έχω ακόμα πρόσβαση στο Tidal, διότι η συνδρομή έκλεισε) και θα ενημερώσω.
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register