Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Qobuz streaming service

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

[Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #1 by Dr Pan K » Mon Jul 15, 2019 10:04 am

Qobuz_logo.jpg
Qobuz_logo.jpg (100.06 KiB) Viewed 13076 times


Αυτη η ιστορια κανονικά παει πισω στις αρχες του '80 οταν εκανε την παρθενική του εμφανιση το CD που διελυσε οτι μπορει να θεωρηθει ποιότητα στην μουσικη, μεχρι να ερθει δηλαδή το mp3 και να βαλει την ταφόπλακα στην υψηλή πιστότητα. Μετα αρχησε μια ανοδική πορεια, με την λεγομενη υψηλή ανάλυση οπου εχωντας πια καταλαβει τα προβληματα του brickwall φιλτρου των CD και του 16-44.1 περασαμε σε δειγματοληψιες των 48KHz και 24bit ηχογραφήσεις, σταδιακα φτάνοντας στα 24/192 και σε μερικες περιπτώσεις ακομα πιο ψηλα.

Και εκει που λέγαμε οτι επιτελους τα ψηφιακα φορματ πλησιαζουν τα αναλογικά σε ευχαριστηση νασου μια σημαντικη αλλαγη στον τροπο ζωης, ωρες ατελειωτες στα μεσα μαζικης μεταφορας, και μια νεα αναγκη για φορητη μουσικη. Η ποιοτητα περναει σε δευτερο ρολο οταν γυρο μας υπαρχει βαβουρα, κορναρισματα, φωνες. Την θεση του Sony Walkman καταλαμβανει το iPod, και για λογους χωρητικότητας η μουσικη συμπιέζεται και καταληγει σε μια παραμορφωση.

Νεα μαχη απο καποιους λιγους, τους audiophile και σιγα σιγα η δειγματοληψία ανεβαίνει, ανεβαινει πολυ, φτανει στο DXD αλλα ο κοσμος θελει να ακουει μουσικη μεσα απο το κινητο που ετσι και αλλιως το εχει παντα μαζι του, με ακουστικα του δεκαευρου οποτε η ποιοτητα παει περιπατο, γιατι την απαντηση τελικα την δινει η Spotify. Προσφερει ποιοτητα χαλια χωρις αμεση χρεωση και ποιοτητα χαλια παρα κατι με χρεωση. Ουτε καν CD, δηλαδη 16-44.1 καθως τα δεδομενα κοστιζουν και κανεις δεν θελει να υπερβει το προγραμμα χρεωσης του εκαστοτε παροχου κινητης τηλεφωνιας.

Αλλα η ταχυτητα συνδεσης στα δικτυα σταθερης και κινητης αυξανονται ολοταχως, το 5G ειναι προ των πυλων ενω συντομα δεν θα υπαρχουν συνδεσεις χαμηλοτερες απο 50MBps στα σπιτια και στα γραφεια.

Οποτε παμε παλι πισω στην ποιοτητα, που ειναι και ο σκοπος υπαρξης της κοινότητάς μας. Μονόδρομος αυτη την στιγμη ειναι το Qobuz, το μονο που δινει full high res streaming στις μαζες*

*Εδω και λιγο καιρο και στην Αμερικη αλλα οχι ακομα (επισημα) στην Ελλαδα.
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #2 by Dr Pan K » Mon Jul 15, 2019 11:58 am

Δεν εχει μονο την γκρίνια μου η παρουσιαση αυτη, θα ακολουθήσουν οι εντυπώσεις μου και αυτες του Angpsi που εχει ενεργοποιήσει την υπηρεσια εδω και καποιες ημερες.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #3 by angpsi » Mon Jul 15, 2019 1:02 pm

Πάμε λοιπόν στα θετικά του Qobuz...

Mετά από την συζήτηση που είχαμε αλλού σχετικά με το πώς συγκρίνεται το ψηφιακό streaming με το υλικό cd, πήγα και έκανα συνδρομή στο Qobuz: όχι μονο για να συγκρίνω με το CD αλλά και για να διασταυρώσω και να ελέγξω την ποιότητα των αρχείων του Tidal στο οποίο είχα ήδη συνδρομή. Η δοκιμή έγινε με το άλμπουμ "My Foolish Heart (Live at Montreux)" (ECM) των Keith Jarrett, Gary Peacock και Jack DeJohnette με τον γνωστό καλό ήχο της ECM να παίζουν Α>Β, με Α το Qobuz σε 16/44.1 μέσω του MacBook Pro / Audirvana χωρίς upsampling στο Odroid / Archphile και Β το φυσικό CD πάνω στο Krell MD20, και τα δύο να παίζουν από το Mojo με τις γνωστές συνδεσμολογίες (Curious USB από την μια, και – όπως αποδείχθηκε εντέλει – φθηνό Monster Cable από την άλλη [shrug] ). Στην συνέχεια, μπήκε στο παιχνίδι και το Tidal με το ίδιο άλμπουμ να παίζει native στο Archphile μέσω UPnP. Να σημειωθεί ότι το συγκεκριμένο άλμπουμ δεν είναι διαθέσιμο σε άλλη δειγματοληψία σε καμία από τις εν λόγω υπηρεσίες, επομένως αποτελούσε μια καλή βάση σύγκρισης.

Το συμπέρασμα έχει ως εξής:

  • Το Qobuz / Archphile ακούγεται φυσιολογικά, και είναι απολύτως συγκρίσιμο με το φυσικό CD / Krell σε όλη την έκταση του συχνοτικού φάσματος. Στο Krell εμφανιζόταν ένα αμέσως ευδιάκριτο θόλωμα στα μεσοχαμηλά που επιβεβαίωσε τους farflung και Dr Pan K που μου είχαν πει πως οι διαφορές θα πρέπει να αναζητηθούν στο καλώδιο αλλά και στην ποιότητα των αρχείων του Tidal. Κατά τα λοιπά, το Odroid παίζει ως συνήθως χωρίς θόρυβο σε ένα κατάμαυρο φόντο, κατεβαίνοντας εξίσου χαμηλά με το τράνσπορτ στις κατώτερες οκτάβες (τουλάχιστον εκείνες που ακούω εγώ με τα 20άρια μου), και φυσικά με σωστή έκταση, καλή στερεοφωνική εικόνα και βάθος/ανάπτυξη στον χώρο.
  • Έχοντας πλέον πρόσβαση και στις τρεις υπηρεσίες μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το Tidal ακούγεται συγκριτικά υποδεέστερο από το Qobuz και το φυσικό CD. Και πάλι εδώ χρησιμοποίησα το ίδιο album και track σε Α>Β>Γ και ενόσω για το Qobuz και το CD τα είπα παραπάνω, το Tidal (πάντα σε 16/44.1) ακούγεται πιο συγκρατημένο – σχεδόν θα το έλεγα συμπιεσμένο – σε σύγκριση με τα άλλα δύο. Το Qobuz είναι μεν ακριβότερο στα €19,99/μήνα για CD Quality Streaming όταν το Tidal ζητάει €13,99/μήνα για το HiFi που δίνει Lossless, CD, και MQA, αλλά η ποιοτική διαφορά διακρίνεται εύκολα σε ένα επαρκώς ικανό σύστημα.
Ως εκ τούτου, εγώ έκλεισα την συνδρομή στο Tidal και τώρα ψάχνω να βρω τρόπο να εξάγω τα αγαπημένα μου με κάποιον βολικό τρόπο. Προς το παρόν είμαι σε δωρεάν δοκιμή ενός μήνα στα μάλλον τσιμπημένα €24,99/μήνα για HiRes μέχρι 24/192, και έχω την δυνατότητα να κάνω και ακόμα τρεις δωρεάν μήνες σε CD Quality από το Audirvana. Ωστόσο έχω την εντύπωση πως το πλέον συμφέρον πακέτο για όποιον έχει λεφτά στην άκρη είναι τα €245/έτος που επιπλέον του HiRes δίνει πρόσβαση και σε πολύ χαμηλές τιμές (απ' ό,τι είδα περί τα €9/άλμπουμ) για μόνιμη αγορά αρχείων HiRes από την συλλογή τους.

Εδώ αξίζει να επισημάνω ότι το Qobuz έχει και μια εξαιρετική εφαρμογή που φέρνει αρκετά στην λογική του Roon, με όμορφα κατανεμημένο εικονογραφημένο και γραπτό υλικό με ενδιαφέρουσες πληροφορίες γύρω από τα άλμπουμ και συναφείς αναζητήσεις. Επίσης κάποιες λίστες τους (όπως λ.χ. η reference στην κλασσική) είναι πολύ σωστά επιμελημένες, και επομένως αποτελούν καλή βάση για γόνιμες εξερευνήσεις.

*Edit: Ίσως να υπάρχει κάποιο μείον στο Qobuz μια και μεσολαβούσε η διαμεταγωγή από το mac στο Odroid (;). Ακόμα κι έτσι, η διαφορά ήταν ακουστή υπέρ του Qobuz και γι αυτόν τον λόγο αποφάσισα να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου. Τον τελευταίο καιρό που έχω καταφέρει να κάνω το Qobuz να παίζει κι αυτό natively στο Archphile ακούγεται ακόμα πιο καθαρό (δεν ξέρω αν είναι ψυχολογικό θέμα), ενώ έχουν εκλείψει και κάποιες σποραδικές δυσκολίες επικοινωνίας μεταξύ mac και Odroid.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #4 by angpsi » Mon Jul 15, 2019 1:15 pm

Να συμπληρώσω ότι έχω βρει να λείπουν ένα-δυο άλμπουμ που μου άρεσαν στο Tidal, αλλά στο κομμάτι του ήχου δεν υπάρχει σύγκριση. Επίσης για κλασική και τζαζ που τις ξέρω περισσότερο δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να έχει παράπονο για την συλλογή τους, για ροκ κ.λπ. ας μιλήσουν οι γνωρίζοντες.

Το άνοιγμα του λογαριασμού έγινε μέσω Γαλλίας, με την Qobuz να μην σου ζητάει τίποτα περισσότερο από ένα όνομα, password, και τρόπο πληρωμής: άρα ούτε φυσική διεύθυνση ούτε τίποτα (για λεπτομέρειες PM). Άπαξ και γίνει η πρώτη εγγραφή, τότε η χρήση του Qobuz αποδεσμεύεται από το IP address και μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε κανονικά από Ελλάδα. Υποθέτω πως το ίδιο γίνεται και μέσω Αμερικής. Προσοχή, γιατί ανάλογα με το πού γίνεται η πρώτη εγγραφή ρυθμίζεται και η γλώσσα του interface. Όποιος δεν μιλάει Γαλλικά θα πρέπει να βρει λύση από ΗΠΑ και το αντίστροφο.

Όπως είπα και πριν, το Qobuz δίνει σε όλες τις υπηρεσίες του ένα (1) μήνα δοκιμή. Οι χρήστες του Audirvana έχουν δικαίωμα τρεις μήνες δωρεάν σε CD quality streaming αλλά λειτουργεί μόνο με τους Γαλλικούς server. Επίσης, χρειάζεται να δημιουργηθεί ο λογαριασμός μέσα από το link που σου δίνει η εφαρμογή του Audirvana, ωστόσο έχω την εντύπωση ότι η προσφορά μπορεί να ενεργοποιηθεί και σε υφιστάμενο λογαριασμό. Από την άλλη μεριά, δεν ξέρω τι ισχύει αν θέλει κανείς να κάνει upgrade σε HiRes (υποθέτω ότι τερματίζεται η 3μηνη δοκιμή και πας σε πληρωμένη) ωστόσο και το [πραγματικό] CD quality ακούγεται εξαιρετικά.

Ως προς το περιεχόμενο που συνοδεύει τα άλμπουμ στην Qobuz, έχω παρατηρήσει ότι τα κείμενα είναι άλλοτε στα Αγγλικά και άλλοτε στα Γαλλικά. Προφανώς έχει να κάνει με το εάν συντάχθηκαν αρχικά στην μια ή την άλλη γλώσσα, ωστόσο επειδή εγώ έχω κάνει γαλλικό λογαριασμό δεν μπορώ να διασταυρώσω αν έχουν μεταφραστεί τα γαλλικά κείμενα για τους αγγλόφωνους χρήστες. Όπως και να'χει, αξίζει να σημειωθεί ότι τα περισσότερα από τα πιο σύγχρονα άλμπουμ που έτυχε ν' ακούσω συνοδεύονται και από το original booklet τους σε μορφή pdf στην γλώσσα έκδοσής τους, ενώ για την κλασσική τα περισσότερα είναι τρίγλωσσα έτσι κι αλλιώς, ως συνήθως.

Παραθέτω και μερικά screenshots από την εφαρμογή του Qobuz, αν και εγώ το ακούω μέσω Audirvana γιατί συνεννοείται καλύτερα με το Odroid μου.
Attachments
Screenshot 2019-07-15 14.31.06.png
Screenshot 2019-07-15 14.31.06.png (682.21 KiB) Viewed 13020 times
Screenshot 2019-07-09 17.42.45.png
Screenshot 2019-07-09 17.42.45.png (624.63 KiB) Viewed 13058 times
Screenshot 2019-07-09 17.38.24.png
Screenshot 2019-07-09 17.38.24.png (439.87 KiB) Viewed 13058 times
Screenshot 2019-07-09 17.37.52.png
Screenshot 2019-07-09 17.37.52.png (274.45 KiB) Viewed 13058 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #5 by angpsi » Mon Jul 15, 2019 1:20 pm

Ιδού και δύο screenshots από το Audirvana στην τελευταία του dark έκδοση.

Όπως βλέπετε υπάρχει πλήρης υποστήριξη του περιεχομένου που δίνει και η εφαρμογή του Qobuz, επομένως όποιος ενδιαφέρεται δεν υπάρχει πρόβλημα. Μάλιστα δουλεύει τόσο απροβλημάτιστα που μου δημιουργείται η εντύπωση πως ο Damien Plisson έχει αναπτύξει την εφαρμογή του σε στενή συνεργασία με την Qobuz (δεν έχω κάποια συγκεκριμένη πληροφορία, μόνο εικάζω – αν γνωρίζετε κάτι άλλο γράψτε το).
Attachments
Screenshot 2019-07-09 17.45.32.png
Screenshot 2019-07-09 17.45.32.png (610.08 KiB) Viewed 13057 times
Screenshot 2019-07-09 17.45.06.png
Screenshot 2019-07-09 17.45.06.png (946.49 KiB) Viewed 13057 times
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #6 by angpsi » Mon Jul 15, 2019 1:28 pm

Τέλος να επισημάνω ότι μετά από κάποιες αρκετές μέρες χρήσης βλέπω πως ο αλγόριθμος του Qobuz καταλαβαίνει αρκετά καλά τις προτιμήσεις μου. Επίσης, όπως έγραψα και παραπάνω, δείχνει να έχει εξαιρετικά καλά curated (επιμελημένες) λίστες και μου κρατάει άνετα το ενδιαφέρον. Βέβαια μέχρι τώρα έχω κινηθεί στον χώρο της κλασικής και της τζαζ που φαίνεται να είναι και το δυνατό τους κομμάτι, ωστόσο και σ' αυτό το σκέλος της υπεραξίας του δείχνει πολλά υποσχόμενο.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #7 by angpsi » Mon Jul 15, 2019 2:09 pm

Σχετικά με την ταχύτητα του κατεβάσματος που λέει ο Παναγιώτης, προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα με την σύνδεσή μου να συγχρονίζει στα 20Mbps. Ωστόσο φαντάζομαι ότι και με χαμηλότερες ταχύτητες το μόνο που χρειάζεται να κάνει κανείς είναι να μεγαλώσει το buffer της εφαρμογής που χρησιμοποιεί.
Άγγελος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #8 by Dr Pan K » Mon Jul 22, 2019 6:20 pm

Λοιπον, μια που ο Αγγελος εγραψε τα περι δοκιμης και εβαλε φωτογραφιες απο το interface να πω και εγω την εμπειρια μου με το Qobuz. Σταματηστε οτι συνδρομή εχετε και βαλτε Qobuz.

Αν ακουτε δηλαδη με ψειρες απο το κινητο μπορειτε να συνεχίσετε με οτι εχετε αλλα αν παιζουν ακουστικά στην δουλεια ή ακομα καλύτερα δικαναλο συστημα το Spotify ουτε καν πλησιάζει την ποιοτητα του Qobuz. Ουτε το Tidal. Ουτε και κατι αλλο, το Qobuz ειναι μονόδρομος.

Ειναι το μονο που δινει πραγματική υψηλη πιστότητα στο streaming. Σε καθε αρχειο δινει σαν ελαχιστο ποιοτητα CD red book (16bit - 44.1KHz) αλλα συνηθως υπαρχει και επιλογη για 24-88.2 ή 24/96 αν οχι και για 24/192. ΟΚ, εκει προφανως η συνδεση πρεπει να ειναι επαρκής αλλα αυτο σημερα ειναι σχετικά απλο (με τις χαμηλότερες οικιακες και επαγγελματικές να επαρκουν στα 24Μbps) .

Τιθεται και ενα δευτερο θεμα, εδω και καιρο (οταν ειχα δοκιμασει το Tidal) ειχα παρατηρησει οτι η ποιοτητα του ηχου ηταν κακη ακομα και οταν ακουγαμε ποιοτητα red book. Τελικα η εξηγηση δωθηκε οταν μετα απο αρκετο ψαξιμο βρηκα πως τα αρχεια ειναι με ψειφιακη υπογραφη, δλδ εχουν 2 μικρες αλλοιώσεις επανω στην μεσαια περιοχη, κατ ευθείαν απο τις δισκογραφικες εταιριες. Ακομα και αν η δειγματοληψια ειναι σαν CD ο ηχος δεν ειναι το ιδιο. Αυτο μου το εχουν επιβεβαιωσει πια και ανθρωποι που εργαζονται στον χωρο αλλα απ οτι φαινεται δεν ισχυει για τα αρχεια μεγαλης δειγματοληψίας του Qobuz. Ισως στο μελλον να αλλαξει αλλα προς το παρον ειναι το μονο που προσφερει τετοια αναλυση, τετοιο ηχο. Τα πραγματα ενδεχεται φυσικα να αλλαξουν και στο Spotify (στο οποιο οι εταιριες δεν εχουν λογο να δινουν αρχεια με παραμορφωση μια που ετσι και αλλιως πουλαει 320ρια αρχεια)

https://community.spotify.com/t5/Conten ... -p/1300815

https://www.mattmontag.com/music/an-upd ... watermarks

Εχουν περάσει κατι χρονια αλλα οταν τα ελεγα πολλοι εδω γυρω με ειχαν παρει στο ψιλο, πως εχω αυτιά νυχτεριδας και κατι τετοια. Τωρα που το ιντερνετ γεμισε με αναφορές για digital watermarking γελαω.. Συστηματα δεκάδων και εκατονταδων χιλιαδων ευρω να παίζουν με αθλιας ποιότητας υλικο ηταν και παραμένει αστείο. Βαλτε Qobuz. Ακομα καλυτερα στήστε σωστες ψηφιακές βιβλιοθήκες.
Παναγιώτης
Sonorus
Posts: 64
Joined: Wed Oct 04, 2017 8:52 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #9 by Sonorus » Mon Jul 22, 2019 10:22 pm

Εντάξει το έχω γράψει σε όλα τα φόρουμ ότι το Tidal δεν έχει καμία με καμία σχέση με το αυθεντικό CD (ή αρχείο)
σε 16/44 και όλοι οι ''ειδήμονες'' μου απαντάνε αποκλείεται είναι το ίδιο.
Άντε καλά τους λέω....
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #10 by Dr Pan K » Mon Jul 22, 2019 11:46 pm

Σε κλασσική πάντως δεν παίζεται..

Screenshot_20190722-234336_Qobuz.jpg
Screenshot_20190722-234336_Qobuz.jpg (581.91 KiB) Viewed 12900 times
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register