Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Hands On] Qobuz streaming service

User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #91 by andreasecon » Mon Nov 18, 2019 9:22 pm

DomieMic65 wrote:Μόλις τσέκαρα και βλέπω ότι με χρέωσαν 24,99... :(

On the go σαφώς το spoti υπερέχει από άποψη όγκου δεδομένων στο γεγονός ότι έχει mobile app.
Στο play store βλέπω υπάρχει εφαρμογή Qobuz αλλά δεν μπορώ να την εγκαταστήσω επίσημα τουλάχιστον.
Στο iOS δεν μου βγάζει καν, αν υπάρχει.


Κατέβασε το amazon store app και αν εχεις λογαριασμό στην amazon κανε log in και κατέβασε το qobuz app από εκεί, έτσι το έκανα...
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #92 by DomieMic65 » Mon Nov 18, 2019 9:57 pm

andreasecon wrote:
DomieMic65 wrote:Μόλις τσέκαρα και βλέπω ότι με χρέωσαν 24,99... :(

On the go σαφώς το spoti υπερέχει από άποψη όγκου δεδομένων στο γεγονός ότι έχει mobile app.
Στο play store βλέπω υπάρχει εφαρμογή Qobuz αλλά δεν μπορώ να την εγκαταστήσω επίσημα τουλάχιστον.
Στο iOS δεν μου βγάζει καν, αν υπάρχει.


Κατέβασε το amazon store app και αν εχεις λογαριασμό στην amazon κανε log in και κατέβασε το qobuz app από εκεί, έτσι το έκανα...

ΟΚ ... ευχαριστώ Ανδρέα!
Να πω την αλήθεια δεν την έχω και ανάγκη δεδομένου ότι ακούω μόνο στο σπίτι στο κυρίως σύστημα και αν θέλω να ακούσω από το τάμπλετ πχ στο κρεβάτι το (εξαιρετικό) iPeng δίνει την δυνατότητα να ακούς από την ίδια την εφαρμογή!!
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #93 by DomieMic65 » Mon Nov 18, 2019 11:13 pm

Οποίος χρησιμοποιεί Audirvana... έχετε κάνει κανονικά log in στο Qobuz;... εμένα δεν με αφήνει..
έχει μια κάθετη λευκή γραμμή πάνω από το παράθυρο που ανοίγει και ενώ γράφω το mail μου δεν δέχεται να γράψω το password.
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #94 by angpsi » Tue Nov 19, 2019 12:41 am

DomieMic65 wrote:Στο iOS δεν μου βγάζει καν, αν υπάρχει.

Σίγουρα υπάρχει για iOS, το έχω εγκαταστήσει. Κρίμα που σε χρέωσαν, εγώ πάντως δεν έχω δει χρέωση παρά την ειδοποίηση του PayPal...
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #95 by angpsi » Thu Nov 21, 2019 9:38 pm

Καθώς οι μουσικές προτάσεις του Audiohub είναι περιορισμένες στο Spotify, εκμεταλλεύομαι το νήμα του Qobuz για να προτείνω στους φίλους συνδρομητές κάποιες δουλειές που είναι διαθέσιμες στην πλατφόρμα (αν μη τι άλλο στην γαλλική) και που εμένα προσωπικά με έχουν ενθουσιάσει τελευταία. Τούτων λεχθεντων, ελπίζω να μην βοηθήσω να παρεκκλίνει το νήμα από την αρχική συζήτηση· ωστόσο, ίσως αυτή να είναι και μια καλή ευκαιρία να του δώσουμε μια νέα, συμπληρωματική, όσο και ενδιαφέρουσα τροπή!

Το ζήτημα περί ου ο λόγος αφορά στους τζαζ τίτλους της Naïve (αναζητήστε "Naïve Jazz" στο Qobuz), που μέχρι τώρα μου ήταν περισσότερο γνωστή για τον κατάλογό της στην κλασσική μουσική. Η πρώτη γνωριμία ήρθε λίγο τυχαία, με τα άλμπουμ Radio One και Prélude της Airelle Besson,* όπως και το The World Begins Today του Olivier Bogé, όπου πέρα από την ποιότητα της ίδιας της μουσικής παρατήρησα και μια εξαιρετική ―όσο και ιδιαίτερη― ηχητική ταυτότητα στην παραγωγή του κάθε άλμπουμ. Κατά την γνώμη μου, πρόκειται για ιδιαίτερα προσεγμένες ηχογραφήσεις που θυμίζουν την φροντίδα που δείχνουν ετικέτες όπως η ACT και η ECM, αλλά με μια ―ίσως θα λέγαμε― 'γαλλική' υπογραφή, με έναν σχετικά 'στρογγυλό' ήχο, χωρίς αυτόν τον χαρακτηριστικά οξύ διαχωρισμό και ρηχό βάθος (με κοντινά μικρόφωνα) που συνήθως δίνουν οι προαναφερθέντες Γερμανοί αλλά με περισσότερο βάθος σκηνής και μια θερμότητα που αποδίδει μια μάλλον πιο δεμένη αίσθηση στην όλη παραγωγή.

Image

Ωστόσο εκείνο που με ώθησε να γράψω ειδικά ήταν το πραγματικά καταπληκτικό σετ των "Jazz Heroes", μια παραγγελία της Naïve στον Francis Marmande, αρθρογράφο και μουσικοκριτικό της τζάζ για την Le Monde, ο οποίος συνεργάστηκε για το πρότζεκτ με τον Daniel Richard, αρθρογράφο στο περιοδικό Lido–Musique τα χρόνια του '70 και αργότερα παραγωγό στην Universal. Όπως διάβασα μετά από λίγο ψάξιμο στο διαδίκτυο, η κεντρική ιδέα ήταν απλή όσο και σπάνια: οι παραγωγοί δοκίμασαν να φτιάξουν αυτή την ανθολογία συμπεριλαμβάνοντας όχι μεμονωμένα κομμάτια αλλά ολόκληρους δίσκους, είτε πρόκειται για ολόκληρα 78άρια, είτε για 33άρια, είτε 45άρια, προσπαθώντας να καλύψουν ένα φάσμα από την "προϊστορία της τζαζ" (Jelly Roll Morton, Bessie Smith, Bix Beiderbecke, κ.α.) μέχρι την Free Jazz του '60.

Image
Ειδικά το 12ο άλμπουμ της σειράς, που εξαντλείται μόλις με το We Insist! Freedom Now Suite (1960) του Max Roach και της Abbey Lincoln και το Live at the Village Vanguard (1961) του John Coltrane, ήταν για μένα μια μουσική αποκάλυψη: όχι τόσο για το Live του Coltrane που το γνώριζα ήδη, όσο για το We Insist! Freedom Now Suite. Ξεπερνώντας κάθε κονή μουσική φόρμα, πρόκειται για ένα πολιτικό ποίημα, μια ακτιβιστική κραυγή αντίστασης, που βρίσκει την έκφρασή της όχι μόνο στην σύνθεση των μουσικών φράσεων αλλά και στον συνδυασμό τους με την ωμή φωνή της Abbey Lincoln, με μια τόσο βαθιά ―σχεδόν ζωώδη― ένταση που όμοιά της δεν έχω ξαναματακούσει. Φυσικά το όλο πόνημα είμαι σίγουρος πως στηρίζεται σε μια βαθιά γνώση της μουσικής σύνθεσης (για την οποία δεν είμαι κατάλληλα καταρτισμένος να αναλύσω), ωστόσο το σύνολο μοιάζει τόσο πηγαίο που δεν μπορείς να το απολαύσεις παρά μόνο ως μια εμπειρία.

Image
Σε όμορφη αντιδιαστολή βρίσκεται και το 11ο άλμπουμ της σειράς, προτείνοντας περισσότερο πεπατημένες διαδρομές υπό την γενικότερη ιδέα του 'κονφορμισμού' (βλ. ένθετο φυλλάδιο), περνώντας από το άγνωστο σε μένα "Kentucky Oysters" του George Russell (από το άλμπουμ Stratusphunk) στο Pithecanthropus Erectus του Charles Mingus και το Into the Hot του Cecil Taylor με την Ορχήστρα του Gill Evans.

Image

Γενικά βρίσκομαι σε μια όμορφη διαδρομή με αυτή την καταπληκτική συλλογή, που μάλιστα για μένα έχει ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον που πηγαίνω από το τέλος προς τα πίσω και όχι το αναμενόμενο αντίστροφο. Επιπλέον, βρίσκω πως και πάλι η παραγωγή έχει ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον ηχητικά, δίνοντας τουλάχιστον στ' ακουστικά μου μια καλή εικόνα με βάθος και ατμόσφαιρα live ηχογράφησης, χωρίς εκείνο τον τρομερό στερεοφωνικό διαχωρισμό με τον οποίο ηχογραφούσαν στην εποχή. Αναρωτιέμαι αν κάποιος ξέρει περισσότερα για τις λεπτομέρειες των αρχικών ηχογραφήσεων που να εξηγεί αυτό που ακούω, ωστόσο σίγουρα το αποτέλεσμα είναι πολύ περισσότερο ομοιογενές απ' ότι τις κλασικές ηχογραφήσεις του Rudy van Gelder για την Blue Note που τόσο καλά γνωρίζουμε όλοι μας.

Συνολικά, μια πολύ καλή δουλειά της Naïve Jazz που αξίζει κανείς να γνωρίσει περισσότερο, διαθέσιμη ολόκληρη (απ' όσο βλέπω μ' ένα Google search) μόνο στους συνδρομητές της Qobuz και της Apple Music.**

------------------------------------
* Η Airelle Besson έχει επίσης ένα ακόμα εξαιρετικό άλμπουμ με την Alpha, επίσης διαθέσιμο στο Qobuz.
** Στο Spotify βρήκα μόνο το 5ο άλμπουμ της σειράς.
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #96 by DomieMic65 » Thu Nov 21, 2019 10:40 pm

ευχαριστούμε !!
εξαιρετική ανάρτηση!
τώρα την είδα και ήδη ακούω τις δουλειές ...
την δουλειά της Besson στην alpha την είχα συναντήσει κάποια στιγμή στο spotify

τόση μουσική πότε να την ακούσει κανείς;
μιλάμε για τρελό overdose!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #97 by angpsi » Fri Nov 22, 2019 7:17 pm

Τελικά με χρέωσαν κι εμένα...
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #98 by DomieMic65 » Sat Nov 23, 2019 12:45 am

Μάλιστα...
Ελπίζω για εμένα να ισχύσει αυτό που κατάλαβα πως θα γίνει και να μην κάνω λάθος.
Με την χρέωση ενός μήνα θα έχω 3 συν το δωρεάν άλμπουμ...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Hands On] Qobuz streaming service

Unread post #100 by pankon » Mon Dec 02, 2019 10:56 am

Δεν έχω διαβάσει όλα τα posts του συγκεκριμένου νήματος, αλλά εγώ θα ήθελα να αναφέρω ότι κατάφερα να εγγραφώ στο Qobuz μέσω του VPN του Opera browser, επιλέγοντας έναν server στην Αμερική. Όλα καλά λοιπόν. Θα δούμε και την ποιότητα του ήχου, θεωρώντας βέβαιο ότι θα επιβεβαίωσω την ηχητική ποιότητα του Qobuz.

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register