Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #11 by DomieMic65 » Tue Jul 30, 2019 8:34 pm

Δεν έχω κάνει άμεση σύγκριση αλλά παίζει πολύ καλά! Όταν το μάθω πιο καλά και λύσω και τα θεματάκια που έχω προαναφέρει ίσως κάνω μια συνακρόαση... Για επιστημονικό ΑΒ δεν το βλέπω.
Επίσης πρέπει να δω αν θα μείνω με το παρών σεταπ που περιλαμβάνει το Mac mini ή αν θα στήσω τον LMS σε ένα Linux fanless κ headless μηχανάκι. Σε ένα RPi4 ίσως... Δεν ξέρω!
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #12 by Zakman35 » Tue Jul 30, 2019 9:41 pm

Dr Pan K wrote:Το Daphile ηταν το πρωτο Linux συστηματακι που ειχα δοκιμασει αλλα το πεταξα πολυ γρηγορα καθως ηταν ηχητικα ασταθες (απο την μια εκδοση στην αλλη ο ηχος εφτιαχνε και χαλαγε λες και εκανε πειραματα ο σχεδιαστης).

Archphile δεν σε βλεπω να δοκιμαζεις καθως σταματησε η εξελιξη του Χαρη..

Volumio & Rune ειναι σχεδον διδυμακια, διαφορες στον ηχο δεν περιμενω να εχουν (κανονικα μαζι τους παει και το MoOde)


Έχεις δίκιο το Daphile, όντως στις αρχές είχε κάποιa θέματα- (παιδικές ασθένειες), τα οποία όμως έχουν ξεπεραστεί εδώ και καιρό.
Ούτως ή άλλως υπάρχουν και άλλες μορφές χρήσης του LMS πέρα από το Daphile.

Το γνωρίζω ότι ο Μιχάλης σταμάτησε την εξέλιξη του Archfile, δυστυχώς.

Από ότι βλέπω υπάρχουν και εταιρείες π.χ. Ιnnuos που χρησιμοποιούν LMS και μάλιστα ίσως να είναι και λίγο καλύτερο από το Roon, τουλάχιστον έτσι λέει ο φίλος Darko.

στο 17:00'
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #13 by Zakman35 » Tue Jul 30, 2019 9:56 pm

Οι ρυθμίσεις για να βλέπει δικτυακούς δίσκους.

lms external disks.JPG
lms external disks.JPG (155.43 KiB) Viewed 4496 times
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #14 by DomieMic65 » Wed Jul 31, 2019 7:20 pm

Από ποια πλατφόρμα είναι το πιο πάνω screenshot;
Σε εμένα είναι δείχνει λίγο διαφορετικό...
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #15 by Zakman35 » Wed Jul 31, 2019 11:06 pm

Είναι από το Daphile.

Το pathway είναι όμως το Ίδιο σε όλες τις version του LMS.

Αν θες βάλε ένα screenshot από το δικό σου.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #16 by DomieMic65 » Fri Aug 02, 2019 11:02 am

E0356586-3377-4EC9-B208-16EDE4F95483.jpeg
E0356586-3377-4EC9-B208-16EDE4F95483.jpeg (134.32 KiB) Viewed 4337 times

Αυτό είναι από άλλο σεταπ που έστησα στο πατρικό μου που κάνω διακοπές με usb δίσκο στο rpi αλλά φαίνεται και το setting του δικτυακού δίσκου!
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #17 by Zakman35 » Fri Aug 02, 2019 7:56 pm

Το ίδιο είναι, απλά έχει σε χωριστά πεδία τα username και password.
Αν στο Nas δεν έχεις ορίσει users και passwords, τότε αφήνεις τα πεδία κενά.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #18 by DomieMic65 » Sat Aug 03, 2019 5:11 pm

Εντάξει το integration με τα streaming services μέσα από τους clients αλλά και με Spotify connect αν είσαι στο app του Spotify (δεν χρησιμοποιώ Tidal ή Qobuzl) είναι σπουδαία υπόθεση...
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #19 by DomieMic65 » Mon Aug 05, 2019 9:36 pm

https://forums.slimdevices.com/showthre ... post946812

Τα plug-ins που μου αναφέρουν στην πρώτη απάντηση του νήματος που άνοιξα είναι φοβερά!

Αν καποιος έχει να πει κάτι πάνω στο αρχικό μου ερώτημα καλοδεχούμενος!

Για να πω την αλήθεια και από τον minimserver που λειτουργεί με upnp είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο οποίος όμως δεν έχει όλη αυτή την λειτουργικότητα τύπου Roon βέβαια. Η όλη μου αναζήτηση ξεκίνησε γιατί ήθελα έναν όσο γίνεται πιο ελαφρύ renderer για τον server μου. Το Archphile ήταν/είναι ακόμα δλδ πολύ ελαφρύ και εγώ το είχα ελαφρύνει ακόμα πιο πολύ μα καθόλου GUI και καθόλου library management, αλλά με το 3Β+, usb dac και χρήση Ethernet παρουσίαζε τα πολύ έντονα interrupts που έχουν να κάνουν με τον kernel. Είναι γνωστό θέμα του 3Β+. Αναζητώντας λύση είδα ότι ο τελευταίος MoOde είχε ανανεωμένο kernel και όντως όταν το δοκίμασα τα προβλήματα σε υψηλής ανάλυσης αρχεία σχεδόν εξαφανίστηκαν. Όμως με το MoOde πλέον δεν είχα την γνώση να το ελαφρύνω όσο πάει σαν λειτουργικό. (Κόλλημα περισσότερο και έτσι για να παίζω με κάτι το παραδέχομαι) Έτσι έτρεχε με GUI κλπ features που εγώ δεν χρησιμοποιούσα μιας και όλη η δουλειά για την βιβλιοθήκη κλπ την έκανε ο minimserver στο nas. Ήθελα εναν renderer και μόνο στο rpi. Όποτε άρχισα να ψάχνω και πέτυχα τον piCore player ο οποίος όμως παίζει μόνο με squeezelite, άρα ήταν απαραίτητο να στήσω και τον LMS για να δοκιμάσω τον piCore. Μετά το ένα έφερε το άλλο και μαθαίνω και για όλα τα υπόλοιπα που μπορεί να κάνει ο LMS...

Είδατε τι κάνει το καλοκαίρι;;;
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #20 by DomieMic65 » Mon Aug 05, 2019 9:38 pm

Ξαναλέω ότι η όλη πιο πάνω ιστορία ξεκίνησε πιο πολύ για παιχνίδι και πειραματισμό!

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register