Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #31 by DomieMic65 » Wed Aug 07, 2019 11:39 pm

Επίσης δεν βασίζεται στον MPD.
Χρησιμοποιεί ALSA αλλά όχι MPD.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #32 by Dr Pan K » Thu Aug 08, 2019 8:41 am

Σημαντικο (+) οτι επικοινωνει απ'ευθειας με τον renderer αλλα η ALSA ειχε πιο παλια θεματακια. Τωρα τα πραγματα μαλλον θα εχουν αλλαξει και το λεω γιατι και το Roon νομιζω οτι παταει επανω στην ALSA σε καποιο βαθμο:

Roon depends on ALSA, the Advanced Linux Sound Architecture. Most distributions have a package called alsa-lib or libasound2 that satisfies this dependency.


We test with recent (4.x) kernels. It's likely that older ones will work too. A bunch of relevant ALSA work was merged in around 3.19, so going back further than that might be asking for trouble if you intend to run audio devices with DSD support.


Και τα δυο ειναι απο το Roon user guide

Roon_User_Guide.pdf
(17.92 MiB) Downloaded 157 times


Στην δοκιμή που εκανα στο Roon ειχα παρατηρησει ενα καπως "softer" ηχητικο αποτέλεσμα, πιο ηπιο να το πω? πιο στρογγυλεμένο στα ακρα? πιο εύπεπτο για πολλους σιγουρα. Αναρωτιέμαι αν παίζει ετσι και το piCorePlayer/LMS ?
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #33 by DomieMic65 » Thu Aug 08, 2019 10:43 am

Μα και ο mpd στην βάση του ALSA χρησιμοποιεί αν δεν κάνω λάθος!!
Μήπως να οργανώσουμε ένα συγκριτικό ήχου Roon vs piCore;
Χεχεχ
Μας χρειάζεται ένας λινουξάς έχω να πω... :)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #34 by Dr Pan K » Thu Aug 08, 2019 12:24 pm

DomieMic65 wrote:Μα και ο mpd στην βάση του ALSA χρησιμοποιεί αν δεν κάνω λάθος!!
Μήπως να οργανώσουμε ένα συγκριτικό ήχου Roon vs piCore;
Χεχεχ
Μας χρειάζεται ένας λινουξάς έχω να πω... :)



In order for MPD to be able to playback audio, ALSA, optionally with PulseAudio, must be setup and working

If ALSA is used, autodetection of the default device should work out of the box without any particular setting. If not, the syntax for ALSA audio output definition is provided thereafter; the required name parameter specifies a unique name for the audio output. The exact device as displayed using aplay --list-pcm from the package alsa-utils can optionally be indicated with the device option.


...in order to allow the MPD user to use PulseAudio


Μπορει να πατησει επανω σε ALSA ή σε Pulse. Αλλα το τελικο αποτελεσμα ειναι μαλλον διαφορετικο.. Ενας λινουξας θα ηταν ιδιαιτερα χρησιμος..

Οπως και να εχει το συγκριτικό θα ειχε ενδιαφερον (Roon vs piCore vs Archphile). Δεν ξερω αν ισχυει ακομα η συνδρομη μου στο Roon (πρεπει να ειμαι ενας απο τους ελαχιστους που τους εχουν χαρίσει Tidal και Roon και τους εχει ριξει άκυρο..). Το Roon αλλαζε τον ηχο και προτίμησα το Archphile (οτι πιο καθαρο εχω ακουσει)
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #35 by DomieMic65 » Thu Aug 08, 2019 12:36 pm

Από τα λίγα που ξέρω ALSA θέλουμε, PULSE όχι.
User avatar
Zakman35
Posts: 137
Joined: Mon Apr 18, 2016 6:50 pm

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #36 by Zakman35 » Thu Aug 08, 2019 10:07 pm

Από ότι ξέρω το Pulse audio κάνει resample και για αυτό δεν χρησιμοποιείται από εφαρμογές που έχουν προτεραιότητα την ποιότητα του ήχου.

Όλα οι Audiophile players που χρησιμοποιούν linux (hardware ή software) χρησιμοποιούν Alsa.

Από εκεί και πέρα φαίνεται πως υπάρχουν διαφορές όσον αφορά τα πρωτόκολλα επικοινωνίας των servers με τους Players, τουλάχιστον έτσι υποστηρίζει η RoonLabs.

1. DLNA
2. Squeezelite
3. Airplay
4. Chromecast.
5. RAAT (https://kb.roonlabs.com/RAAT)

Δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο πρωτόκολλο, αλλά από την στιγμή που το LMS υποστηρίζει τα 4 από τα 5 πρωτόκολλα, σου δίνει μια ευελιξία όσον αφορά την επιλογή του hardware που σίγουρα και αυτό θα παίζει τον ρόλο του.
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #37 by DomieMic65 » Sun Aug 18, 2019 9:01 pm

http://archimago.blogspot.com/2017/12/h ... 3.html?m=1

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο στο blog του Archimago για το upsampling και τις διαφορές που δίνουν τα διάφορα φίλτρα. Ο piCore player δίνει την δυνατότητα μέσω SoX να δοκιμάσει κανείς διάφορες ρυθμίσεις και, όπως υποστηρίζει ο A/go, να προσομοιώσει και διάφορες εμπορικές προσεγγίσεις. Chord, Meridian, NOS... άσχετα με το ποια θεωρείται τεχνικά πιο σωστή.
Θέλει μια σχετική μελέτη βέβαια.
Εγώ πρέπει να το μελετήσω κι άλλο για να τα καταλάβω όλα όσα λέει... (ελπίζω).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #38 by Dr Pan K » Mon Aug 19, 2019 8:51 am

DomieMic65 wrote:http://archimago.blogspot.com/2017/12/howto-musings-playing-with-digital_23.html?m=1

Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο στο blog του Archimago για το upsampling και τις διαφορές που δίνουν τα διάφορα φίλτρα. Ο piCore player δίνει την δυνατότητα μέσω SoX να δοκιμάσει κανείς διάφορες ρυθμίσεις και, όπως υποστηρίζει ο A/go, να προσομοιώσει και διάφορες εμπορικές προσεγγίσεις. Chord, Meridian, NOS... άσχετα με το ποια θεωρείται τεχνικά πιο σωστή.
Θέλει μια σχετική μελέτη βέβαια.
Εγώ πρέπει να το μελετήσω κι άλλο για να τα καταλάβω όλα όσα λέει... (ελπίζω).


Αυτη την δυνατοτητα την παρεχουν πολλα Linux συστηματα, αν και οχι παντα μεσω απλου GUI.

Οσον αφορα την προσομοίωση των φιλτρων της εκάστοτε εταιρίας, αυτη ειναι μια παλια κουβεντα. Η Auralic πχ που δηλωμενα αντιπαθει το MQA ειχε δωσει στην κυκλοφορια φιλτρο που κανει ανακατασκευή οπως το MQA (χωρις να ειναι επίσημο MQA) για να δειξει οτι 1) δεν ειναι τοσο δυσκολο, 2) μας πουλάνε φυκια για μεταξωτες κορδελες.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #39 by DomieMic65 » Sun Nov 10, 2019 2:57 pm

Μιας και από χθες δοκιμάζω το Qobuz να πω και εδώ πως το plugin για τον LMS λειτουργεί πολύ καλά!
Μάλλον με όχι τόσο πολλά features όσο το εξαιρετικό Spotty αλλά πολύ καλά!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: piCorePlayer & Logitech Media Server (LMS)

Unread post #40 by Chris1967 » Wed Nov 23, 2022 10:54 am

Βασικά αναθερμαίνω το νήμα μετά από την ερώτηση που έκανα στον Μιχάλη στον νήμα του Κώστα.

Είδα και το παλαιότερο βιντεάκι του Darko



και κατάλαβα απολύτως τι είναι και πως λειτουργεί.

Το ερώτημα παραμένει και δεν έχει απαντηθεί όπως ρώτησε και ο Πάνος πιο πάνω πως ακούγεται σε σχέση με το Volumio ή το Archphile, αλλά και τι διαφορά κάνει όταν όλα είναι εγκατεστημένα σε ένα Rpi4 με Picoplayer.

Επίσης ποια η συμπεριφορά με μεγάλες βιβλιοθήκες ταχύτητα ανάγνωσης και ποιες οι δυνατότητες αναζήτησης. Είναι απαραίτητη η χρήση υπολογιστή η ένα Rpi μπορεί να είναι αρκετό?

Αν κάποιος έχει απαντήσεις θα χαιρόμουν πολύ να τις ακούσω.
Χρήστος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register