Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Network Players/Streamers

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #151 by DomieMic65 » Mon Mar 14, 2022 10:09 pm

99% υπάρχει conflict
τρέχουν δύο ίδιοι σερβερ για την ίδια δουλεια!
Μακάρι να λυθεί!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #152 by angpsi » Mon Mar 14, 2022 10:40 pm

Αγόρια, όταν το βρείτε να γράψετε εγχειρίδιο! :lol:
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #153 by Chris1967 » Fri Mar 18, 2022 10:59 pm

Χρήστος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #154 by DomieMic65 » Sun Mar 20, 2022 11:14 am

από τη στιγμή που χρησιμοποιεί rpi4 το να τρέχει μόνο proprietary software το βρίσκω μείον ... επίσης κάτι βιντεάκια που είδα από παρουσιάσεις τους σε εκθέσεις δεν μπορώ να πω πως μου άρεσε ο τρόπος που εξηγούσαν τεχνικά πράγματα... πολύ audiophiliacly χαχα!
Δεν ξέρω.. μπορεί να κάνω και λάθος

Επίσης το γραμμικό τροφοδοτικό είναι μόνο 2Α από τη στιγμή που το rpi4 έχει stock 3A!
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #155 by kostas6a3 » Tue Mar 22, 2022 7:28 am

Τώρα αυτά που γράφει ο Μιχάλης για "proprietary software" δεν τα πολυκαταλαβαίνω :lol:.
Αλλά ποτέ δεν μου αρέσαν οι συσκευές "all in one", αν μπορούμε να το πούμε έτσι, streamer, DAC ενισχυτής ακουστικών.
ίσως για ένα σύστημα γραφείου να είναι πολύ καλό έως εξαιρετικό αλλά σε ένα σύστημα υψηλών απαιτήσεων θα προτιμούσα κάτι διαφορετικό.
Κώστας
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #156 by DomieMic65 » Tue Mar 22, 2022 6:45 pm

kostas6a3 wrote:Τώρα αυτά που γράφει ο Μιχάλης για "proprietary software" δεν τα πολυκαταλαβαίνω :lol:.
Αλλά ποτέ δεν μου αρέσαν οι συσκευές "all in one", αν μπορούμε να το πούμε έτσι, streamer, DAC ενισχυτής ακουστικών.
ίσως για ένα σύστημα γραφείου να είναι πολύ καλό έως εξαιρετικό αλλά σε ένα σύστημα υψηλών απαιτήσεων θα προτιμούσα κάτι διαφορετικό.

:lol: :lol:
εννοώ πως ενώ έχει rpi4 μέσα δεν μπορείς να εγκαταστήσεις ότι OS θες πχ Volumio, MoOde, piCore player, RoPieee(XL), Gentooplayer... τρέχει δικό τους κλειστό OS!
Βέβαια αυτό θα προϋπέθετε να κάνουν διαθέσιμους τους drivers για το extra HW που χρησιμοποιούν στην open source κοινότητα πράγμα που προφανώς δεν θέλουν να κάνουν!!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #157 by angpsi » Sun Mar 27, 2022 1:06 am

Λοιπόν, απλά πράγματα: τώρα που ξαναέχω σύστημα παίζω Qobuz μέσω Upnp από Audirvana στο Odroid. Κάνω quit το Audirvana, σταματάει το Odroid. Άρα το Qobuz παίζει μέσα από το Mac, το Audirvana δεν είναι απλό remote.

Από την άλλη μεριά, μετά από όσα γράφετε παραπάνω είμαι σίγουρος ότι το Archphile θα μπορούσε να διορθωθεί με τρόπο ανάλογο με εκείνον που χρησιμοποιούν όλα τα άλλα OS που συζητάμε εδώ. Το γεγονός ότι οι Κινέζοι της Silent Angel παίζουν Qobuz natively ενόσω διαθέτουν το λειτουργικό τους δωρεάν δείχνει πως το πρόβλημα δεν είναι το κλείδωμα του Qobuz απέναντι στην Open Source λαίλαπα...
Άγγελος
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #158 by dapost » Sun Mar 27, 2022 8:56 am

Σωστα, το audirvana δεν ειναι απλα remote. Λειτουργει ως server και remote, στελνοντας το μουσικο αρχειο στον εξωτερικο renderer. (Φυσικα, εχει και δικο του renderer και μπορει να παιξει και standalone.)
Δημήτρης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #159 by DomieMic65 » Sun Mar 27, 2022 5:07 pm

Άγγελε νομίζω πως ο χαρακτηρισμός open source λαίλαπα είναι λίγο ατυχής!
Αν δεν υπάηρχε η open source κοινότητα αν μη τι άλλο δεν θα είχαμε το Archphile.


Qobuz μπορεί να παίξει και ο LMS και ο BubbleUPnp server.
Είμαι σίγουρος πως και το vitos με τον ίδιο τρόπο έχει πρόσβαση στο Qobuz κάνεις login μέσω της εφαρμογής τους. Όπως και τα πιο πάνω δλδ!
Λέει κάπου πως έχει ενεργό Qobuz connect; (Κατά το Spotify/Tidal connect)
Εδώ να πω πως υπάρχει ένας developer που έχει εξελίξει μια εφαρμογή για Android που είναι ότι πιο κοντά στο Qobuz connect για τον LMS.
https://forums.slimdevices.com/showthre ... droid-apps
Το έχω εγκαταστήσει και δουλεύει πολύ καλά!
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #160 by angpsi » Sun Mar 27, 2022 7:23 pm

DomieMic65 wrote:Άγγελε νομίζω πως ο χαρακτηρισμός open source λαίλαπα είναι λίγο ατυχής!
Αν δεν υπάηρχε η open source κοινότητα αν μη τι άλλο δεν θα είχαμε το Archphile.


Ναι, εννοείται, ειρωνικά το έλεγα! Κάποια στιγμή ίσως αξίζει να κάνουμε μια δοκιμή και τα Gentoo κ.λπ. και στο δικό μου σύστημα.
Άγγελος

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register