Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Network Players/Streamers

dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #121 by dapost » Wed Feb 09, 2022 3:29 pm

Δυστυχώς δεν κατάφερα να συνδεθώ στον openhome server. Δοκίμασα διάφορα ports, δοκίμασα εγκατάσταση και σε δεύτερο υπολογιστή (windows).

Εν τω μεταξύ διαπίστωσα ότι ο (software) openhome renderer που έρχεται μαζί με τον openhome server δεν αλλάζει δειγματοληψία αυτόματα, πρέπει να γίνει με το χέρι. Και δε νομίζω να κάνει και MQA unfolding.

Ακούγεται καλύτερα από ότι άλλο έχω δοκιμάσει στο μακ πάραυτα (amarra, audirvana, Roon).
Δημήτρης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #122 by kostas6a3 » Wed Feb 09, 2022 5:34 pm

Μήπως έχει κάποιος δοκιμάσει αυτό: https://euphony-audio.com/euphony-stylu ... ng-system/
Κώστας
dapost
Posts: 460
Joined: Fri May 06, 2016 12:50 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #123 by dapost » Wed Feb 09, 2022 9:45 pm

Ενδιαφερον, δεν το ηξερα. Και ενδιαφερον marketing:

"...is a finest phono cartridge for extraction of the subtlest details from digital grooves of your music library. It will feed your DAC with warmth and depth of the vinyl era. "
Δημήτρης
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #124 by kostas6a3 » Thu Feb 10, 2022 12:23 pm

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω σ' ένα Mac Book Pro του 2014 αλλά δεν το κατάφερα.
Αυτοί προτείνουν Mac Mini πριν του 2018.
"Mac Mini - newer generation Mac Mini (from generation 4 - 2018) is not supported. This is due to boot security which prevents the Mac Mini to boot any Linux OS."
Επίσης κατά την εγκατάσταση χρειάζεται και ένας SSD
https://euphony-audio.com/hesk/knowledg ... ?article=2
Φαίνεται ενδιαφέρον πάντως.
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #125 by angpsi » Thu Feb 10, 2022 1:34 pm

Μόνο σε Mac τρέχει; Odroid ή RPi δεν υποστηρίζονται; Δείχνει ενδιαφέρον γιατί ισχυρίζεται πως τρέχει Qobuz. Επιπλέον δείχνει πολύ όμορφο από γραφιστικής απόψεως.
Άγγελος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #126 by kostas6a3 » Thu Feb 10, 2022 2:10 pm

Και σε Windows και σε Linux. Για Odroid ή RPi μάλλον όχι.
https://euphony-audio.com/installation/
Κώστας
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #127 by angpsi » Thu Feb 10, 2022 2:18 pm

Λοιπόν, αν διαβάζω σωστά εδώ, καταλαβαίνω ότι τρέχει πάνω σε Windows, MacOS και Linux. Δηλαδή πρέπει να έχεις ήδη εγκατεστημένο το OS της προτίμησής σου για να τρέξει η εγκατάσταση. Προφανώς, ανάλογα με το υπόβαθρο εκτιμώ πως θα έχουμε και τα αντίστοιχα αποτελέσματα (λ.χ. τα Windows θα συνεχίσουν να τρέχουν έναν τόνο drivers για κα΄θε συσκευή που έχει πάνω της η μητρική, ενω΄ τα MacOS / Linux θα είναι μάλλον τα πιο ήσυχα).

Αν βρω χρόνο θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω το trial στο ένα από τα δύο Odroid που έχω, ωστόσο αν έχει κανείς ένα RPi που κάθεται ίσως θα μπορούσε να το τεστάρει πριν από εμένα.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Network Players/Streamers

Unread post #128 by angpsi » Thu Feb 10, 2022 2:48 pm

Λοιπόν, όσο το κοιτάω τόσο πιστεύω πως το Euphony είναι ένα κλειδωμένο Arcphile ―δηλαδή ένα Linux streamer βασισμένο σε MPD. Το interface δείχνει πολύ όμορφο και η δυνατότητα να παίζει Qobuz είναι ελκυστική, ωστόσο τα 250€ δεν καταπίνονται εύκολα...
Άγγελος
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #129 by DomieMic65 » Thu Feb 10, 2022 3:19 pm

angpsi wrote:Λοιπόν, αν διαβάζω σωστά εδώ, καταλαβαίνω ότι τρέχει πάνω σε Windows, MacOS και Linux. Δηλαδή πρέπει να έχεις ήδη εγκατεστημένο το OS της προτίμησής σου για να τρέξει η εγκατάσταση. Προφανώς, ανάλογα με το υπόβαθρο εκτιμώ πως θα έχουμε και τα αντίστοιχα αποτελέσματα (λ.χ. τα Windows θα συνεχίσουν να τρέχουν έναν τόνο drivers για κα΄θε συσκευή που έχει πάνω της η μητρική, ενω΄ τα MacOS / Linux θα είναι μάλλον τα πιο ήσυχα).

Αν βρω χρόνο θα δοκιμάσω να εγκαταστήσω το trial στο ένα από τα δύο Odroid που έχω, ωστόσο αν έχει κανείς ένα RPi που κάθεται ίσως θα μπορούσε να το τεστάρει πριν από εμένα.

δεν νομίζω πως είναι έτσι... έχεις εγκαταστημενο το OS για να κατεβάσεςι τον downloader και να φτιάξεις το boot usb drive μετά κάνεις boot στο euphony OS δεν τρέχει πάνω στα win ή MacOS.

Έχω ένα mac mini του 2009 που μπορεί να είναι ιδανική πλατφόρμα για να τρέξει το εν λόγω OS αλλά αυτή τη στιγμή με τόσα που έχω δοκιμάσει δεν νομίζω πως είμαι για ακόμα κάτι.
ΚΑΙ αυτό πάντως συνολικά βλέπω έχει την λογική server/renderer.
Δεν ξέρω πόσο καλύτερα μπορεί να παίζει από τα εντελώς δωρεάν ή έστω πολύ φθηνότερα OS που υπάρχουν!

Το gentooplayer (το κύριο OS μου εδώ και χρόνια) πχ που έχει και x86 έκδοση έχει 30€ το χρόνο αν θυμάμαι καλά και υποστιρίζει άπειρες επιλογές. Σκέφτομαι να το δοκιμάσω κάποια στιγμή στο mac mini... αν τρέξει!
Το piCore player είναι εντελώς δωρεάν. Όπως και το RopieeeXL.

Αν θέλετε μπορούμε κάποια στιγμή να κάνουμε μια ακρόαση στον χώρο μου όπου έχω διαθέσιμα 3 rpi 3Β/3Β+/4 που τρέχουν διάφορους συνδυασμούς των πιο πάνω. Me Minimserver στο NAS.
Υπάρχουν εγκατεστημένα gentooplayer (με όλους τους πιθανούς συνδυασμούς που προσφέρει), picore player, ropieeeXL συν το mac mini με Audirvana 3.5 και ένα πιο παλιό JRiver.
Δυστυχώς δεν έχω πολύ χώρο. Δύο άτομα το πολύ!
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #130 by DomieMic65 » Thu Feb 10, 2022 3:21 pm

angpsi wrote:Λοιπόν, όσο το κοιτάω τόσο πιστεύω πως το Euphony είναι ένα κλειδωμένο Arcphile ―δηλαδή ένα Linux streamer βασισμένο σε MPD. Το interface δείχνει πολύ όμορφο και η δυνατότητα να παίζει Qobuz είναι ελκυστική, ωστόσο τα 250€ δεν καταπίνονται εύκολα...

Άγγελε Qobuz παίζεις και δωρεάν ... δεν χρειάζεται να δώσει κανείς τόσα χρήματα!

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register