Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Network Players/Streamers

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #131 by DomieMic65 » Thu Feb 10, 2022 11:25 pm

euphony.png
euphony.png (134.48 KiB) Viewed 2086 times

OK ... πρόκειται για ένα πανάκριβο piCore player!! :-D
Όλες αυτές οι επιλογές είναι διαθέσιμες και στο gentooplayer και ακόμα πιο πολλές.
Αν συνδυαστεί με τον dedicated streamer/server τους ΟΚ ίσως έχει νόημα... αλλά σε "απλό" υπολογιστή μου φαίνεται υπερβολικά ακριβό!
Αλλά από την άλλη βλέπετε πως ακόμα και τόσο ακριβά συστήματα χρησιμοποιούν Squeezelite!
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #132 by DomieMic65 » Fri Feb 11, 2022 1:21 am

OK ... βιάστηκα να γράψω!
Απλά δίνει την δυνατότητα χρήσης και Sq.lite παράλληλα με το StylusEP
My bad!
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #133 by kostas6a3 » Sun Mar 06, 2022 6:36 pm

Σε άκρως λογική και ελκυστική τιμή με I2S έξοδο είναι αυτό:
https://magnahifi.com/mano-ultra-music- ... -high-res/
Βασισμένο στο pi2, με ενσωματωμένο γραμμικό τροφοδοτικό.
Μειονέκτημα για μένα η αναπαραγωγή αρχείων μέχρι 192 Khz/16-24 bit και DSD64 (DoP) και η παλαιότητα (παράγεται από το 2017).
Εδώ μια κριτική παρουσίαση του Hans Beekhuyzen, που αν τον ακούσω δεν χρειάζεται να ψάχνω να αλλάξω το σημερινό μου setup μου (SOtM sMS-200 NEO, Sbooster BOTW mkII 12V with Ultra mkII). ;-)

Κώστας
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #134 by Chris1967 » Sun Mar 06, 2022 7:19 pm

Έχω μιλήσει μαζί τους, βασικά εμένα δεν μου κάνει γιατί δεν είναι συμβατό το I2S με το Rockna Wavedream, αφενός λόγω βολτάζ (5V Rockna/ 3,3V Magna) και αφετέρου λόγου θέσεων των πινς.

Παρεμπιπτόντως το τεστ του Beekheyzen είναι για το παλαιότερο και φτηνότερο μκ1 το λινκ της εταιρίας είναι για το μκ2.

Όπως έχει πει και ο Πάνος κάπου εδώ στο νήμα παλαιότερα, είναι πρόβλημα το I2s από Raspberry, το ίδιο μου έλεγε και ο Δημητρακούδης.
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #135 by kostas6a3 » Sun Mar 06, 2022 7:59 pm

Chris1967 wrote:Έχω μιλήσει μαζί τους, βασικά εμένα δεν μου κάνει γιατί δεν είναι συμβατό το I2S με το Rockna Wavedream, αφενός λόγω βολτάζ (5V Rockna/ 3,3V Magna) και αφετέρου λόγου θέσεων των πινς.

Παρεμπιπτόντως το τεστ του Beekheyzen είναι για το παλαιότερο και φτηνότερο μκ1 το λινκ της εταιρίας είναι για το μκ2.

Όπως έχει πει και ο Πάνος κάπου εδώ στο νήμα παλαιότερα, είναι πρόβλημα το I2s από Raspberry, το ίδιο μου έλεγε και ο Δημητρακούδης.


Και το SOtM το βελτιωμένο είναι. ;-)
Βέβαια όπως είπαμε και κατ' ιδίαν (πολύ μου άρεσε αυτό :lol: ), στη δοκιμή που κάνει ο Beekheyzen χρησιμοποιεί την spdif έξοδο.
'Όπως και να έχει cool.
ΥΓ Με το Denafrips δουλεύει. Μήπως έπρεπε να πάρεις τον Εξολοθρευτή;
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #136 by Dr Pan K » Sun Mar 06, 2022 10:02 pm

Συγνώμη αλλά νόμιζα πως τα Denafrips είχαν το ίδιο pin out στο I2S με τα Rockna και τα PS Audio, λάθος;
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #137 by DomieMic65 » Mon Mar 07, 2022 10:06 am

kostas6a3 wrote:Σε άκρως λογική και ελκυστική τιμή με I2S έξοδο είναι αυτό:
https://magnahifi.com/mano-ultra-music- ... -high-res/
Βασισμένο στο pi2, με ενσωματωμένο γραμμικό τροφοδοτικό.
Μειονέκτημα για μένα η αναπαραγωγή αρχείων μέχρι 192 Khz/16-24 bit και DSD64 (DoP) και η παλαιότητα (παράγεται από το 2017).
Εδώ μια κριτική παρουσίαση του Hans Beekhuyzen, που αν τον ακούσω δεν χρειάζεται να ψάχνω να αλλάξω το σημερινό μου setup μου (SOtM sMS-200 NEO, Sbooster BOTW mkII 12V with Ultra mkII). ;-)


Συμφωνώ ότι το Sotm δεν πρέπει να το αλλάξεις σύντομα!

Τώρα σε σχέση με το εν λόγω, προσωπικά θα προτιμούσα ένα pi2aes https://www.pi2design.com/pi2aes.html
Έχει όλες τις δυνατές εξόδους (i2s και με τα δύο πρωτόκολλα), δέχεται δική του τροφοδοσία, είναι rpi4 compatible και από παντού έχει άριστα reviews! Συν την ευελιξία που προσφέρει σε επίπεδο software!
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1495
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #138 by Chris1967 » Mon Mar 07, 2022 1:13 pm

Dr Pan K wrote:Συγνώμη αλλά νόμιζα πως τα Denafrips είχαν το ίδιο pin out στο I2S με τα Rockna και τα PS Audio, λάθος;


Δεν το γνωρίζω Πάνο, βασίζομαι στα λόγια του Ολλανδού, ο οποίος ισχυρίζεται ότι βγάζει 3,3volt ενώ το Rockna χρειάζεται 5Volt δεν μου ανέφερε κάτι για την σειρά των πινς.
Δεν τον είδα και τόσο σχετικό, μου είπε να αναβαθμίσω το Rockna με Holo May :lol: :lol: :lol: , για να είναι συμβατό με το i2S του και μάλλον το λέει επειδή τα πουλάει.




DomieMic65 wrote:
kostas6a3 wrote:Σε άκρως λογική και ελκυστική τιμή με I2S έξοδο είναι αυτό:
https://magnahifi.com/mano-ultra-music- ... -high-res/
Βασισμένο στο pi2, με ενσωματωμένο γραμμικό τροφοδοτικό.
Μειονέκτημα για μένα η αναπαραγωγή αρχείων μέχρι 192 Khz/16-24 bit και DSD64 (DoP) και η παλαιότητα (παράγεται από το 2017).
Εδώ μια κριτική παρουσίαση του Hans Beekhuyzen, που αν τον ακούσω δεν χρειάζεται να ψάχνω να αλλάξω το σημερινό μου setup μου (SOtM sMS-200 NEO, Sbooster BOTW mkII 12V with Ultra mkII). ;-)


Συμφωνώ ότι το Sotm δεν πρέπει να το αλλάξεις σύντομα!

Τώρα σε σχέση με το εν λόγω, προσωπικά θα προτιμούσα ένα pi2aes https://www.pi2design.com/pi2aes.html
Έχει όλες τις δυνατές εξόδους (i2s και με τα δύο πρωτόκολλα), δέχεται δική του τροφοδοσία, είναι rpi4 compatible και από παντού έχει άριστα reviews! Συν την ευελιξία που προσφέρει σε επίπεδο software!


Μίλησα και με αυτόν. Αυτός ετοιμάζει streamer που θα είναι έτοιμο αν όλα πάνε καλά μέσα στον μήνα.
https://www.pi2design.com/mercury-streamer.html

Το I2s είναι συμβατό με Rockna (βάση feebdback χρηστών) ΑΛΛΑ....

Όλα αυτά τα i2s δυστυχώς έχουν μάξιμουμ ανάλυση στα 192-24/32bit, το οποίο σημαίνει ότι μάλλον γίνεται downsample στα DSD.

Εδώ θα ήθελα να μας διαφωτίσει κάποιος γιατί και στις δύο παραπάνω υλοποιήσεις γίνεται αυτό, είναι ενδογενές πρόβλημα των Raspberry η έχει να κάνει με τον controller που βάζουν?

Δημητρακούδης ακούει?
Χρήστος
User avatar
kostas6a3
Posts: 500
Joined: Sat Mar 28, 2020 6:35 pm
Location: Maroussi

Re: Network Players/Streamers

Unread post #139 by kostas6a3 » Mon Mar 07, 2022 2:27 pm

Η κοινή λογική λέει controller αλλά ας μας πει ο ειδικός.
Κώστας
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7873
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Network Players/Streamers

Unread post #140 by Dr Pan K » Mon Mar 07, 2022 6:29 pm

To DSD είναι κλινικά νεκρό, το MQA το έθαψαν 6 μέτρα κάτω από το χώμα. Στις δυνατότητες ενός streamer χρειάζονται μόνο για ψυχολογικούς λόγους
Παναγιώτης

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register