Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

AKM Dual Chip DAC

DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

AKM Dual Chip DAC

Unread post #1 by DomieMic65 » Thu Mar 19, 2020 12:32 pm

https://audioxpress.com/news/akm-propos ... evelopment
"Asahi Kasei Microdevices Corporation (AKM) has expanded its lineup of premium audio Digital-to-Analog converters (DACs) with the development of a two-chip solution that separates the digital aspect from the analog. While conventional DACs use a single chip to convert signals from digital to analog, the new AKM approach splits the conversion process between the AK4191 delta-sigma modulator and the AK4498 DAC. This results in an improvement in sound quality that is easily perceptible while listening to music, the company states."
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: AKM Dual Chip DAC

Unread post #2 by Dr Pan K » Thu Mar 19, 2020 12:46 pm

Σημαντικη εξελιξη καθως αποδεικνύει οτι η ΑΚΜ σκεφτεται τον ποιοτικο ηχο περαν του home theater και της φορητοτητας. Θα περιμενα να ακολουθησει και η ESS Sabre.

Το πολυ ενδιαφερον, και το λεω για κατι τυπους που ουρλιαζουν πως οι μετρησεις ειναι το παν, πως τα υποκειμενικα τεστ δεν εχουν νοημα και πως ολα παιζουν τα ιδιο αφου μετρανε το ιδιο ειναι πως η ΑΚΜ λεει ξεκαθαρα πως τα αυτια μπορουν να τσιμπησουν διαφορες που δυσκολα μπορουν να μετρηθουν (ακομα και απο την ιδια που οσο να'ναι εχει μαλλον σοβορα εργαστηρια και τεχνικους)

This improvement, while not easily quantifiable via traditional measurement techniques, is easily experienced during controlled listening tests," the company states.
Παναγιώτης
DomieMic65
Posts: 1048
Joined: Tue Apr 19, 2016 9:53 am

Re: AKM Dual Chip DAC

Unread post #3 by DomieMic65 » Thu Mar 19, 2020 1:51 pm

Eγώ πάντως ξέρω να πω πως δεν υπάρχει σωτηρία με τα DACs ... τα πράγματα αλλάζουν σε ρυθμούς καταιγιστικούς!
Και δεν το λέω μόνο σε σχέση με τις συνεχείς αναβαθμίσεις των dac chips!

Όπως και να έχει, νομίζω πως όσο κατεβαίνουμε κατηγορία τιμής το chip παίζει πιθανώς όλο και πιο σημαντικό ρόλο.
Το λέω με την λογική πως στις ακριβές κατηγορίες ο κατασκευαστής μπορεί να βάλει πολύ καλύτερες τροφοδοσίες, αναλογικά στάδια, ρολόγια και εγώ δεν ξέρω τι άλλο πράγμα που στις πιο κάτω απλά δεν γίνεται λόγω περιορισμών στο κόστος...
Οπότε αυτή η εξέλιξη από την AKM μπορεί, αν τελικά όντως ακούγεται καλύτερα, να φέρει πιο καλό ήχο σε πιο χαμηλές κατηγορίες τιμής...

Return to “Ψηφιακή αναπαραγωγή”



Login · Register