Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Garrard 401

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401

Unread post #11 by Dr Pan K » Wed Apr 08, 2020 12:37 am

Μια χαρά είναι
Παναγιώτης
xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #12 by xakou » Wed Apr 08, 2020 8:04 pm

ευχαριστω Παναγιωτη!οποτε θα παιξω με αυτο μεχρι την αναβαθμιση...
κατι τελευταιο αρκετα σας ζάλισα...οι mc κεφαλες πως τα πανε με τα idler απο θορυβο?εχω μια zyx bloom τωρα...
γιατι διαβαζω διαφορα οτι ταιριάζουν πιο πολυ με mm...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401

Unread post #13 by Dr Pan K » Thu Apr 09, 2020 3:35 am

Οι ΜΜ έχοντας ανάγκη για μικρότερο κέρδος στην ενίσχυση υποφέρουν λιγότερο από θόρυβο (κάποιες ΜΙ όχι και τοσο) αλλα εγώ πχ παίζω εδώ και χρόνια με ΖΥΧ και μάλιστα την χαμηλοεξοδη χωρίς κανένα πρόβλημα. Να χρησιμοποιήσεις την κεφαλή σου κανονικά.
Παναγιώτης
xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #14 by xakou » Tue Apr 21, 2020 10:54 am

Μιας και προχωράω με το 401 σιγά σιγά έχω αρχίσει και ψαχνω βραχιωνα,θελω να αγοραστει για να δω και τι θα κανω
σε δευτερη φαση με το plinth.
μεχρι 1.500 μαχειρισμενο κοιταζω και δεν ξερω τι να αποφασισω...
να παω σε jelco που ειναι δοκιμασμενη λυση και οικονομικη?
Για πειτε καμια ιδεα σε αυτα τα χρηματα?
εχω βρει επισης εναν Moerch DP-6 - 12 στα 1350 ευρώ
ενα WAND PLUS 650 ευρώ αν και unipivot δεν ξερω....
μετα υπερβαση οι reed που μου αρεσουν και οπτικα πολυ μηπως κανω υπομονη και πετυχω καποιον σε λογικη τιμη....(αξιζει?)
για ριξτε καμια ιδεα μηπως βρω καποιον που δεν γνωριζω.
ευχαριστω πολυ!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401

Unread post #15 by Dr Pan K » Tue Apr 21, 2020 11:29 am

Οι Moerch ειναι δυστροποι βραχιονες και δεν νομιζω να ταιριαζουν και πολυ με τα Garrard και γενικα με idler.

O Wand plus ειναι πιο πολυ DIY παρα δοκιμασμενο εμπορικο προιον, και οπως ειπες ειναι και unipivot (οπως οι περισσοτεροι wanna be βραχιονες). Δεν θα τον αγοραζα..

H Reed δεν ειναι κακια σε καμια περιπτωση αλλα και παλι δεν ξερω αν θα εδινα τα χρηματα. Στην θεση σου και αν τελικα πας για 2 βραχιονες θα ξεκιναγα με ενα Jelco που ειναι σταθερη αξια και για πιο ακριβο θα κοιταζα ενα SME IV - V, ενα Kuzma Stogi Ref σε δευτερο χερι παντα και ισως ενα Groovemaster (που ειναι στα χρηματα σου και θα ματσαρει καλα με το 401)
Παναγιώτης
xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #16 by xakou » Tue Apr 21, 2020 11:41 am

O groovemaster ειναι πολυ ωραιος τον γλυκοκοιταζω να σου πω....
τωρα προτιμω kuzma απο sme που κοιταζω επισης,(ειχα τον stogi ποιο παλια,φοβερος)
εχω βρει τον reference με το vta και κρατιεμαι,απλα θελω να παρω το feedback απο το garrard και δεν ξερω αν χρειαζεται να επενδυσω τοσο πολυ σε βραχιωνα...ισως ξεκινισω με jelco μαλλον οπως λες....
Για ενα βραχιωνα θα παω στο plinth...
https://www.audio-markt.de/en/market/au ... n_id=49624
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401

Unread post #17 by Dr Pan K » Tue Apr 21, 2020 12:49 pm

Πλινθο για 2 βραχιονες, μην το σκέφτεσαι καν. Θα με ευχαριστήσεις μετα..

Ειχα ενα απλο Stogi και πιστευω πως ειναι απλα καταπληκτικος βραχιονας, πολυ στιβαρος κτλ. Με ενα Stogi Ref με VTA νομιζω εισαι κομπλε, εγω τελικα πηρα τον 4point και εκλεισα αλλα και με ενα Stogi Ref νομιζω θα ημουν μια χαρα.

Ο Groovemaster για idler πικαπ ειναι ταμαμ, ειδικα αν σκεφτεσαι για κεφαλες τυπου SPU, Denon κτλ.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Garrard 401

Unread post #18 by Chris1967 » Tue Apr 21, 2020 1:56 pm

Εγώ προτείνω Jelco 750 D (9ρη ή 12ρη) με μία Denon103R για απλές ακροάσεις/μεταχειρισμένους δίσκους κλπ κλπ, και έναν 12ρη ιδανικά SME V, με μια ΖΥΧ.

Οπωσδήποτε πλίνθο για δύο βραχίονες.

Αρχίζεις με έναν Jelco/Denon103R φτηνά και όμορφα με πολύ καλό ήχο και αργότερα πας για τον SME/ZYX.

Καλός είναι και ο Stogi, κάπου ανάμεσα στο Jelco και SME.

Oi ΖΥΧ είναι δοκιμασμένες χρόνια τώρα και δεν θα μείνεις δυσαρεστημένος.

Groovemaster επίσης καλός αλλά ο Jelco πιο καλό vfm.

Βέβαια χρειάζεσαι και ένα καλό phono όλα αυτά για να πιάσουν τόπο.
Χρήστος
xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #19 by xakou » Wed May 06, 2020 4:35 pm

ρε παιδια εχω τρελαθει,λαδωσα ,αλλαξα ελλατηρια ,idler wheel καινουριο,ολα αθόρυβα μεχρι να βαλω το πλατο,μολις μπει πανω αρχιζει να κουδουνιζει και ακουγεται το γδαρσιμο απο τo idller....3 ωρες απο πανω δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει.....το πλατο χωρις να επεμβει το idler αθορυβο τελείως!
ετσι ειναι η κατι παει στραβα!!!
για βοηθηστε γιατι τα εχω παιξει!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401

Unread post #20 by Dr Pan K » Wed May 06, 2020 10:22 pm

Μήπως βρίσκει το φρένο του πικάπ κατά την περιστροφή; (τα 301 και 401 έχουν μηχανικό φρένο για να σταματούν ακαριαία, κάτι χρήσιμο σε ραδιοφωνική)
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register