Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Garrard 401

xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #21 by xakou » Thu May 07, 2020 9:23 am

Παναγιωτη χωρις πλατο πανω on γυριζει μοτερ,μια χαρα χωρις θορυβο,με το χερι οταν σπρωξω το idler στο μοτερ και το αυτι ακουμπσμενο πανω στο πικαπ,αρκετο θορυβο -vibration,το idler μονο του δεν κανει θορυβο και οταν το γυριζεις με το χερι ειναι τελειος smooth και γυριζει ωρα μονο του...
τωρα οταν μπαινει και το πλατο χαμος....
θα τσεκαρω και το φρενο αλλα δεν νομιζω να ειναι,παντος πολυ περιεργο εκτος αν ειναι ετσι,το δικο σου δηλαδη ειναι dead silent?
ευχαριστω παντως για την βοηθεια,
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401

Unread post #22 by Dr Pan K » Thu May 07, 2020 12:42 pm

To φρενο που σου λεω ειναι αυτο με την τσοχα για να μπλοκαρει την περιστροφη οταν γυριζεις τον διακοπτη σε θεση off.

Tωρα αν δεν ειναι αυτο το φρενο τιθεται θεμα αν υπαρχει καποια αστοχια

1) στο ροδακι του idler και ειδικα στα ρουλεμαν
2) στον αξονα μεταδοσης της κινησης
3) στον ιδιο τον κινητηρα
4) στο πηγαδι

Εαν εχεις ανοιξει καποιο απο αυτα για να του κανεις service ή αναβαθμιση θα πρεπει να το ξαναδεις πρωτο πρωτο.

Το δικο μου ειναι daed silent ακομα και με στηθοσκόπιο.. Οι μετρησεις στο θεμα του θορυβου βελτιωθηκαν ακομα περισσοτερο με το bearing του Sien. Παιζουν και αλλα ρολο (πλινθος πχ) αλλα σε εσενα κατι αλλο δεν παει καλα, ειτε στον κινητηρα ειτε στο idler απ οτι καταλαβαινω. Για να εισαι σιγουρος βγαλε εντελώς την τσοχα του φρενου.
Παναγιώτης
xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #23 by xakou » Thu May 07, 2020 2:46 pm

να τα παρω απο την αρχη,
μοτερ μονο του εκτος πικαπ- μηχανισμου οταν το βαζω μπροστα εχει ενα μικρο vibration και πολυ μικρο θορυβο ελαχιστο αν βαλεις το αυτι διπλα.οταν το κλεισω τρεχει τελειος αθορυβα και γυριζει για αρκετη ωρα,(ανοιξα καπακι για λαδωμα μονο στα φελτ και στην μπιλια.
Δεν πρεπει να εχει καθολου θορυβο οταν περνει ρευμα?
ουτε vibration?καθολου?

τωρα στο idler,άλλαξα ροδακι και τα bushing,με το χερι γυριζει τρελά αλλα ακουγεται ενας ελαχιστος θορυβος(γδαρσιμο )πολυ μικρος βεβαια,αλλα αν ακουμπισεις το αυτι στο σκελετο του πικ απ ακουγεται...(δεν λεω πλινθ γιατι ακομα δεν εχω φτιαξει αν δεν γινει σωστό restoration),πως να τον εξαλείψεις αφου γυριζει μεσα στα bushing υπαρχει τριβει ,λογικο μου φενεται,δεν γινεται αλλιως, λαδι ενοειται εχω βαλει...


τωρα τα εβγαλα παλι ,μοτερ,εχω παραγειλει καινουρια coil και bushing,αν και δεν εχω τζογο αλλα τι αλλο?αφου οταν κλεινω ρευμα γυριζει τελειως αθορυβα,

sorry σε εχω ζαλισει αλλα ειναι τοσο απλο σαν μηχανισμος που μου φενεται παραλογο...δηλαδη αν αλλαξω τα coil και τα bushing στο μοτερ εεε δεν εχει και κατι αλλο!

το πλατερ μονο του δεν κανει κατι αλλα και αν εκανε θα ξεραμε οτι ειναι το πηγαδι,το οποιο και θα αλλαξω αλλα σε δευτερη φαση...

Ευχαριστω Γιωργος
xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #24 by xakou » Thu May 07, 2020 2:47 pm

ααα το φρενο το εβγαλα τελειως για να ειναι σιγουρος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401

Unread post #25 by Dr Pan K » Thu May 07, 2020 7:48 pm

Αυτο το μικρη ξυσιμο που λες μαλλον ειναι. Μηπως σου εχει παρει λιγο σκονη κτλ? Λυσιμο και λαδωμα εξ αρχης
Παναγιώτης
xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #26 by xakou » Fri May 08, 2020 2:47 pm

κατι τελευταιο,επειδη εμενα δεν ειχε ματ,το πλατο κανει σαν συνεχες κουδουνισμα σαν καμπανα,ειναι φυσιολογικο,με ενα ματ θα φυγει αυτο?
xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #27 by xakou » Fri May 08, 2020 5:24 pm

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει...εκει που γερνω ειναι το ροδακι,ενα πειραμα που εκανα εβγαλα το τον μηχανισμο του idler μαζι με το ροδακι και το ακούμπησα στο μοτερ οπως θα γυριζε κανιονικα αλλα στον αερα το κρατουσα εγω, δεν ειχα καθολου θορυβο,με το που μπει στην θεση του κανονικα παλι τα ιδια,παει θορυβος σε ολο το σκελετο και πλατερ,αλλα τι να κανω δεν εχει κατι εκει μονο τρια λαστιχα που κρατανε ολο τομ μηχανισμο του Idler.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401

Unread post #28 by Dr Pan K » Fri May 08, 2020 6:03 pm

xakou wrote:κατι τελευταιο,επειδη εμενα δεν ειχε ματ,το πλατο κανει σαν συνεχες κουδουνισμα σαν καμπανα,ειναι φυσιολογικο,με ενα ματ θα φυγει αυτο?


Για αυτο υπαρχει λυση, βαζεις 2 φλαντζες..

https://www.ebay.com/itm/GARRARD-301-40 ... 3706948370

s-l1600.jpg
s-l1600.jpg (373.38 KiB) Viewed 3285 times


Επισης ματ να παρεις, ειτε σε gun metal ειτε κατι σε φελλο (το δικο μου) (υπαρχει και φελλός λαστιχο)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Garrard 401

Unread post #29 by Dr Pan K » Fri May 08, 2020 6:03 pm

xakou wrote:ααα το φρενο το εβγαλα τελειως για να ειναι σιγουρος


Ποιο φρενο εχεις βγαλει? (εχει 2)
Παναγιώτης
xakou
Posts: 27
Joined: Tue Apr 07, 2020 4:12 pm

Re: Garrard 401

Unread post #30 by xakou » Fri May 08, 2020 6:37 pm

2???αυτο που φενεται κατω δεξια στην τρυπα με το φελτ,το αλλο πιο ειναι?
δεν λες το eddy για τις στροφες.αυτο ενοειται το εχω πανω και εχω ρυθμισει και μαγνητη....

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register