Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

"Κουρεμένη" Denon DL103R

Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

"Κουρεμένη" Denon DL103R

Unread post #1 by Perister » Tue Oct 13, 2020 4:14 pm

Χαιρετώ το forum!
Μετά από πολύχρονη εγκαταληψη, αρχησα να ασχολούμαι ξανά λιγάκι με το σύστημα μου, και έκανα κάποιες αλαγες στο ψηφιακό κομμάτι (αλλά θα αναφερθώ σ'αυτες σε άλλο ποστ)
Το θέμα που με προβληματίζει τώρα, είναι μια κεφαλή DL103R που εχω, η οποια 'κουρευτηκε' σε μια απο τις πολλες μετακομισεις που εκανα τα τελευταια χρονια.
Όταν το είδα, σχεδόν μου ήρθε εγκεφαλικό! αλλά εκείνο τον καιρό αυτό ήταν καθημερινό φαινόμενο, όποτε μικρό το κακό :lol: (οποιος εχει δοκιμασει να αγορασει σπιτι στην Αγγλια θα με καταλαβει....)
Παμε παλι στην κεφαλή, στην οποια είχα κάνει επισης upgrade (?) σε αλουμινενιο headshell,
Το ερώτημα είναι, αξίζει να την επισκευάσω ? από ότι διαβάζω όταν γίνεται επισκευή, γίνεται και αναβάθμιση ταυτόχρονα.
αν ναι, για πείτε καμία πρόταση ως προς το που να κοιτάξω.
το μόνο που έχω βρει μέχρι τώρα είναι ο Soundsmith, αλλα δεν θελω να μπλεξω με τελωνια κτλ.
Καμία πρόταση σε Ευρώπη?

και πάλι, καλώς σας (ξανά) βρήκα!
Νίκος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: "Κουρεμένη" Denon DL103R

Unread post #2 by Chris1967 » Tue Oct 13, 2020 5:10 pm

Γεια σου Νίκο, έχουμε πολύ καιρό να τα πούμε [wavegreen] .

Λυπάμαι για την κουρεμένη Denon.

Η άποψη μου είναι να πάρεις μια καινούργια και να βάλεις αγγελία την παλιά.

Εσύ θα έχει ακριβώς τον ίδιο ήχο χωρίς πειράματα και κάποιος που θέλει να κάνει "αναβαθμίσεις" να το κάνει με πολύ μικρό κόστος.

Ακόμα Αγγλία ε? καλή συνέχεια!!! [wavegreen]
Χρήστος
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: "Κουρεμένη" Denon DL103R

Unread post #3 by Perister » Tue Oct 13, 2020 7:19 pm

Γεια σου Χρήστο, indeed, long time no see, κακο αυτο!
Το σκέφτηκα για καινούργια, αλλά είναι 300 Λίρες, και για να την επισκευάσω (στον Soundsmith) με αναβαθμιση, θα ειναι περιπου 400 Λιρες, οποτε σχετικα κοντα
διαβάζω καλά σχόλια για τις αναβαθμίσεις που κάνει, και από ότι καταλαβαίνω είναι/φαίνεται σοβαρή επιχείρηση.
να σου πω την αλήθεια, πιο πολύ θα με πονέσει να δώσω 300 για το ίδιο πράγμα, παρά 400 για κάτι (έστω και λίγο) διαφορετικό
το άλλο καλό είναι ότι δεν την βιάζομαι, μιας και έχω την βασική μου κεφαλή (Dynavector DL20x2L).
Με 'τρώει' αρκετά το να την επισκευάσω, απλά ρωτάω μήπως είναι γενικά κακή ιδέα.

ΥΓ 1. Ακόμα Αγγλία, και δεν φαινεται επιστροφή επι του παρόντος,
ΥΓ 2. Την επίσκεψη στο σπίτι σου, μαζί με τον Παναγιώτη, που ακούσαμε Dvorak No9, συνοδεια Lagavoulin 16YO, δεν την ξεχναω με τιποτα
ΥΓ 3. Η συλλογή Single Malt εχει μεγαλωσει, και εισαι παντα ευπροσδεκος στο Μπριστολ (να κανουμε και καμια ρυθμηση στο πικαπ!)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: "Κουρεμένη" Denon DL103R

Unread post #4 by Dr Pan K » Wed Oct 14, 2020 8:36 am

Νικολα μην την "αναβαθμίσεις", αυτα ειναι @@ριες. Θα παιζει διαφορετικα και οχι απαραίτητα καλύτερα. Δωσε την οπως σου ειπε ο Χρηστος και παρε μια αλλη. Αν παλι εχεις ηρεμησει με τις μετακομίσεις δες κατι πιο λιγο ακριβό (Hana? Shelter κτλ). Υπαρχουν και αλλοι περαν του Soundsmith, ειδικα Αγγλια, για να την ανακατασκευασεις αλλα δεν αξιζει τον κοπο.
Παναγιώτης
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: "Κουρεμένη" Denon DL103R

Unread post #5 by Perister » Wed Oct 14, 2020 11:13 pm

Παναγιώτη, καλησπέρα
Με βλέπω να μην την επισκευάζω λοιπόν, θα σας ακούσω !
όποτε με βλέπω να αγοράζω μια καινούργια, και μιας το να την πουλήσω δεν παίζει, λόγω του ότι της έχω ήδη κάνει μετατροπή σε αλουμινένιο σώμα, θα την κρατήσω και βλέπουμε.
σε περίπτωση που δεν πάρω πάλι Denon, για πειτε καμια αλλη προταση, στον ιδιο χαρατκηρα, αλλα να μην ξεφευγει σε τιμη, αντε μεχρι 400 λιρες.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: "Κουρεμένη" Denon DL103R

Unread post #6 by Dr Pan K » Thu Oct 15, 2020 8:33 am

Hana..
Παναγιώτης
Perister
Posts: 55
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:39 pm
Location: Bristol, UK

Re: "Κουρεμένη" Denon DL103R

Unread post #7 by Perister » Fri Oct 16, 2020 1:34 pm

Παναγιώτη, να υποθέσω εννοείς την EL?
η τιμή είναι σχετικά κοντά, αλλά έχει τελείως διαφορετικό χαρακτήρα?
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: "Κουρεμένη" Denon DL103R

Unread post #8 by Dr Pan K » Sat Oct 17, 2020 10:41 am

H Hana κυκλοφορησε για να χτυπήσει την μονοκρατορία της Denon στις οικονομικες MC κεφαλες. Τον χαρακτηρα θα μας τον πεις εσυ ;-)
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register