Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

ortofon spu wood - a

x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

ortofon spu wood - a

Unread post #1 by x.o. » Wed Dec 08, 2021 7:38 pm

Καλησπέρα, από πολλά χρόνια είχα στο μυαλό μου να πειραματιστώ και να εξερευνήσω τον ήχο της σειράς των κεφαλών spu της ortofon. Μία το ένα μία το άλλο και συνεχείς αλλαγές των προτεραιοτήτων με οδηγούσαν συνέχεια στην αναβολή της ακρόασης σε ελεγχόμενες συνθήκες (σπίτι μου), μιας τέτοιας κεφαλής.
Όταν μου προτάθηκε από τα παιδιά του Ορφέα να μου στείλουν μια κεφαλή spu wood - a με τον σχετικό αντάπτορα λόγω μικρού μήκους της κεφαλής (το a του μοντέλου), δέχτηκα ευχαρίστως, την παρέλαβα την ρύθμισα και την έστρωσα αφού πρώτα μελέτησα τις δοκιμές και τα review που βρήκα, ιδιαίτερα αυτού του stereophile ,όπου στα reccomended του, την κατατάσσει στη κατηγορία "A", παρά το σχετικά "μικρό" κόστος της (κατηγορία 1700 περίπου ευρώ).
Δεν κρύβω τους προβληματισμούς μου αρχικά, λαμβάνοντας υπόψη τα 0,15 mv της εξόδου της, καθώς και το προτεινόμενο βάρος ανάγνωσης των 4 gr, με το βάρος της κεφαλής να είναι ..29!!! gr.
Το "πραγμα" αυτο φι9ερωτήθηκα θα έχει δυναμικά θα μπορώ να επιτύχω "αξιοπρεπείς" στάθμες στον χώρο ακρόασης (περίπου 90-95 db ΄μέσης στάθμης που συνηθίζω να ακούω), και θα γίνει με τον βραχίονα?
Τελικά αυτά όλα αποδείχτηκαν αστεία και η κεφαλή όχι μόνο έπαιξε, αλλά έπαιξε ανέλπιστα σωστά τόσο στις στάθμες (69db στο gain του phono), όσο και στα δυναμικά και τη στερεοφωνική της εικόνα, όταν μετά από πειραματισμούς κατέληξα στο φορτίο tων 47kohm (πράγμα που θα ήθελα να συζητήσουμε κάποια στιγμή.
Ωστόσο, εκεί που η κεφαλή με μάγεψε είναι στην απεριόριστη γλυκύτητα και στο τελείως ελεύθερο και αβίαστο άκουσμά της. Ανεξερεύνητο τελικά το hobby μας.
κεφαλη 2.jpg
κεφαλη 2.jpg (1.08 MiB) Viewed 1968 times
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ortofon spu wood - a

Unread post #2 by Dr Pan K » Wed Dec 08, 2021 9:20 pm

Η περιγραφή του ήχου ταιριάζει με τις εντυπώσεις μου (γλυκιά, ξεκούραστη, οκ σαν δυναμικά αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, το ίδιο και στην λεπτομέρεια αν και εξαρτάται από την βελόνα). Με τι βραχίονα παίζεις; Θέλει πολύ στιβαρό για να αποδώσει
Παναγιώτης
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: ortofon spu wood - a

Unread post #3 by x.o. » Thu Dec 09, 2021 7:09 am

καλημέρα, η κεφαλή είναι τοποθετημένη στον ομόσταυλο βραχίονα ortofon T-110 9ιντσών, και εναλλάσσεται με άλλες κεφαλές που βρίσκονται στο χώρο ακρόασης.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ortofon spu wood - a

Unread post #4 by Dr Pan K » Thu Dec 09, 2021 8:56 am

Ναι, αυτος ο βραχιονας δεν ειναι ιδανικος για την συγκεκριμενη κεφαλη παροτι τον "φτιαχνει" η ιδια εταιρια. Στην ουσια τον βραχιονα αυτο τον αγοραζει απο την Ichikawa η Ortofon, δλδ την εταιρια που φτιαχνει τους βραχιονες Jelco. Ειναι ενα Jelco δλδ και δεν εχει την απαραιτητη μαζα για να παιξει με βαριες και σκληρες κεφαλες. Για μια τετοια κεφαλη θες Ikeda, Glanz και σε πιο οικονομικες τιμες Groovemaster. Αν σου αρεσει το στυλ θα πρεπει να σκεφτεις την πιθανοτητα δευτερου βραχιονα. Αυτο που ακους τωρα ειναι το 50% της κεφαλης
Παναγιώτης
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: ortofon spu wood - a

Unread post #5 by x.o. » Thu Dec 09, 2021 12:49 pm

Πάντως βάζοντας το σχετικό αντιβαρο-δαχτυλίδι για να πετύχω το βάρος ανάγνωσης των 4 gr που προτείνεται από την εταιρεία, το αποτέλεσμα με καλύπτει για πολύωρες καθημερινές ακροάσεις ξεκούραστες και ευχάριστες. Ενώ άλλες κεφαλές στο σύστημα παίζουν σαφώς καλύτερα, η spu είναι απόλυτα ερωτεύσιμη κεφαλή. Και να μην ξεχάσω την φανταστική
της εμφάνιση (για τα γούστα μου).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ortofon spu wood - a

Unread post #6 by Dr Pan K » Thu Dec 09, 2021 6:09 pm

Ναι, ξερω τι λες, εχει αυτο το ξεκουραστο τροπο αναπαραγωγής που αρεσει. Παρολαυτα αυτο που ακους δεν ειναι παρα το 50% της κεφαλης, το ιδιο και για οποιαδηποτε αλλη βαρια και σκληρη (σε αναρτηση) κεφαλη. Τα βαριδια δεν κανουν την ιδια δουλεια με ενα σωστο βραχιονα. Καποια στιγμη δοκιμασε την με κατάλληλο ταίριασμα και θα καταλαβεις
Παναγιώτης
x.o.
Posts: 38
Joined: Sun Jan 07, 2018 6:49 pm

Re: ortofon spu wood - a

Unread post #7 by x.o. » Thu Dec 09, 2021 6:34 pm

Συμφωνώ , αλλά λόγω αρκετά μεγαλων εξόδων αυτή την περίοδο, δεν είναι δυνατόν να προχωρήσω στην αγορά του ikeda με μια κεφαλή της εταιρείας. Οπότε με την spu τελείωσα με το χριστουγεννιάτικο δώρο μου
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: ortofon spu wood - a

Unread post #8 by Dr Pan K » Thu Dec 09, 2021 8:27 pm

Κατανοητο. Εγω στο μελλον μπορει να παρω ενα Groovemaster για δευτερο (βαρυ) βραχιονα

https://audio-creativeshop.nl/groovemaster-2019/

Edit Αν και μολις ειδα οτι η τιμη εχει σχεδον διπλασιαστει στα 2100 ευρω, παλια κοστιζε 1200..
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register