Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Νέο πικάπ μετά από χρόνια .

STEREO
Posts: 66
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Νέο πικάπ μετά από χρόνια .

Unread post #1 by STEREO » Thu Dec 23, 2021 2:32 pm

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους . Μετά από 30 χρόνια παρέας με το REGA PLANAR 3 ήρθε η ώρα για νέο . Έχω βάλει στο μάτι το Technics 1210gr. Είναι μέσα στο ποσό που μπορώ να δώσω και μου φαίνεται ότι θα παίζει πιο καλά από το REGA . Δεν ξέρω όμως αν μπορεί να δεχθεί καμία αξιόλογη κεφαλή πχ ZYX , SHELTER , BENZ, SUMIKO. Το σύστημα που ακολουθεί είναι το εξής
Trichort Dino, Sugden Masterclass, Harbeth 5. Ακούω κλασική και λίγο ροκ. Τα γράφω αυτά γιατί υπάρχουν εδώ μέσα άτομα που μπορούν με την γνώμη τους να βοηθείσουν .
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Νέο πικάπ μετά από χρόνια .

Unread post #2 by Dr Pan K » Fri Dec 24, 2021 2:12 pm

Ο βραχίονας του 1210 μπορεί να δεχτεί όλες τις κεφαλές που ανέφερες αλλά σε δεύτερο χρόνο μπορείς να πάρεις μια after market βάση βραχίονα και να βάλεις επανω ενα SME ή ένα Jelco για πιο οικονομικά.
Παναγιώτης
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1492
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Νέο πικάπ μετά από χρόνια .

Unread post #3 by Chris1967 » Fri Dec 24, 2021 3:29 pm

Εάν δεν το θέλεις για να κάνεις μίξη, δεν υπάρχει κανένας λόγος για το 1210, πας στο 1500C (απότι αντιλαμβάνομαι έχει το ίδιο μοτέρ) και γλυτώνεις μερικά λεφτά και τα αφιερώνεις για κεφαλή.
Χρήστος
STEREO
Posts: 66
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Νέο πικάπ μετά από χρόνια .

Unread post #4 by STEREO » Sun Dec 26, 2021 12:32 pm

Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο, έχω μια υποψία ότι το 1210gr είναι λίγο καλύτερο από το 1500,βέβαια συνάντησα κι άλλα αξιόλογα πικάπ πχ Clearaudio concept , Rega 6,κτλ ,πάνω κάτω στα ίδια χρήματα ,αποδεδειγμένα καλά κι αυτά. Και σε τελική ανάλυση δεν ξέρω κατά πόσο να ανεβάσω το ποσό που θα διαθέσω για να πάρω κάτι καλύτερο από το κελεπούρι Technics.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register