Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πλατώ μέχρι 3Κ€;

MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #11 by MILES » Sat Jan 07, 2023 9:51 am

Καλημέρα και καλή χρονιά και από εμένα.

Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να αποφασίσεις προς τι χαρακτήρα ήχου θέλεις να πας.

Από προσωπική εμπειρία (είχα Clearaudio, Transrotor, Acoustic Solid), τα περισσότερα Γερμανικά πικάπ έχουν έναν "αυστηρό" ηχητικό χαρακτήρα. Το μόνο Γερμανικό που είχα και μου άρεσε πολύ ήταν το Amazon Model 1. Δεν έχω ακούσει τα πρόσφατα Thorens αλλά πιστεύω ότι λόγω σχεδίασης (με ανάρτηση) θα πρέπει να είναι αρκετά μουσικά.

Σε αντίθεση, τα περισσότερα πικάπ της Αγγλικής σχολής είναι λιγότερο αυστηρά, περισσότερο μουσικά θα έλεγα. Σαν το Xerxes που έχεις, το οποίο μπορεί να μην έχει την απόλυτη μουσικότητα ενός Linn Sondek αλλά συνδυάζει υπέροχα την ακρίβεια με τη μουσικότητα.

Οπότε μπορεί η αγορά ενός Γερμανικού πικάπ να μη σε ικανοποιήσει και αν το Xerxes (το οποίο εκτιμώ πολύ) είναι σε καλή κατάσταση, ίσως η συντήρησή του να είναι προτιμότερη.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #12 by Chris1967 » Sat Jan 07, 2023 12:58 pm

Από πρακτικής άποψης καλύτερα να βρεις ένα μοτέρ. Είναι ac ? Αν ναι ταιριαζουν μια πληθώρα.

Αν είναι DC επίσης σχετικά εύκολο.

Δώσε πληροφορίες και θα το δω, έχω αλλάξει μοτέρ σε Oracle Delphi και Linn Sondek.

Ειδάλλως άλλη λύση, αν βαρέθηκες το Xerxes πάρε το Rega 8 και βάλε επάνω τον Audiomods.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #13 by Chris1967 » Sat Jan 07, 2023 2:02 pm

MILES wrote:Καλημέρα και καλή χρονιά και από εμένα.

Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να αποφασίσεις προς τι χαρακτήρα ήχου θέλεις να πας.

Από προσωπική εμπειρία (είχα Clearaudio, Transrotor, Acoustic Solid), τα περισσότερα Γερμανικά πικάπ έχουν έναν "αυστηρό" ηχητικό χαρακτήρα. Το μόνο Γερμανικό που είχα και μου άρεσε πολύ ήταν το Amazon Model 1. Δεν έχω ακούσει τα πρόσφατα Thorens αλλά πιστεύω ότι λόγω σχεδίασης (με ανάρτηση) θα πρέπει να είναι αρκετά μουσικά.

Σε αντίθεση, τα περισσότερα πικάπ της Αγγλικής σχολής είναι λιγότερο αυστηρά, περισσότερο μουσικά θα έλεγα. Σαν το Xerxes που έχεις, το οποίο μπορεί να μην έχει την απόλυτη μουσικότητα ενός Linn Sondek αλλά συνδυάζει υπέροχα την ακρίβεια με τη μουσικότητα.

Οπότε μπορεί η αγορά ενός Γερμανικού πικάπ να μη σε ικανοποιήσει και αν το Xerxes (το οποίο εκτιμώ πολύ) είναι σε καλή κατάσταση, ίσως η συντήρησή του να είναι προτιμότερη.


Πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα με τα θέματα που θίγεις.

Για μένα έχει να κάνει ο άρτιος σχεδιασμός ενός πικαπ από μηχανικής άποψης. Αυτό είναι που εγγυάται της ορθότερη εξαγωγή πληροφορίας από τον δίσκο.

Ως εκ τούτου φαντάζομαι ότι είναι προτιμότερα σχέδια που αποφεύγουν αναρτήσεις και έχουν όσο το δυνατόν περισσότερη μάζα. Έτσι κάπως φτάνουμε να προσομοιαζουμε το μηχάνημα εκείνο που έκοψε το μάστερ.

Το Sondek (είχα lp12 με circus,trmpolin2, Ekos) απλά δεν είναι σχεδιασμένο σωστά και η λεγόμενη (αμφιλεγόμενη) μουσικότητα του είναι εγγενής λάθος σχεδιασμός τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα.

Μετά το Oracle Delphi και το Sondek Lp12 κατέληξα σε Lenco ιδιοκατασκευές οι οποίες είναι ανώτερα ακουστικά από τα δύο αυτά.

Τώρα στο μπάτζετ αυτό σε νέο πικαπ αυτά που του είπα είναι μονόδρομος και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.

Πράγματι τα Clearaudio παίζουν πιο στεγνά αλλά πιο σωστά, οπότε μόνο το θέμα γούστου έχει να κάνει για το τι προτιμά καθένας. Το Xerxes είναι ψαροκασελα μπροστά το performance με χειρότερο πηγάδι και χωρίς μοντέρνο ηλεκτρονικό έλεγχο.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #14 by pankon » Sat Jan 07, 2023 8:01 pm

Chris1967 wrote:Δώσε πληροφορίες και θα το δω, έχω αλλάξει μοτέρ σε Oracle Delphi και Linn Sondek.


Το μοτέρ είναι DC 12V της Premotec (μοντέλο 9904 120 18105, made in Holland).

Motor_OriginLive_Premotec.jpg
Motor_OriginLive_Premotec.jpg (936.73 KiB) Viewed 1037 times

Premotec.png
Premotec.png (138.08 KiB) Viewed 1037 times


Τα τεχνικά χαρακτηριστικά του μοτέρ εμφανίζονται στη 2η σελίδα του συνημμένου φυλλαδίου.

1685513.pdf
(752.62 KiB) Downloaded 39 times


Ο controller είναι της Origin Live, ο οποίος τροφοδοτείται από ένα απλό πακάκι. Παίζει 33 και 45rpm και έχει δυνατότητα μικρορύθμισης από την πίσω πλευρά με κατσαβιδάκι.

IMG_8699.jpeg
IMG_8699.jpeg (963.53 KiB) Viewed 1037 times

IMG_2888.jpg
IMG_2888.jpg (1008.9 KiB) Viewed 1037 times


Τη μπίλια του πηγαδιού την αντικατέστησα με μια καινούργια που μου έστειλε η Roksan πριν 3 χρόνια, όταν είχα χάσει την αρχική σε ένα καθάρισμα/λάδωμα.

Επίσης ο αρχικός πλίνθος της Roksan, επειδή παρουσίαζε το σύνηθες στράβωμα (sagging) της 1ης γενιάς Xerxes, αντικαταστάθηκε από ένα διπλό πλίνθο της Hi-Fi Inspire (φαίνεται στις φωτό). Τότε άλλαξα και τα παλιά ελαστικά βύσματα με νέα της Roksan.

IMG_8691.jpeg
IMG_8691.jpeg (1.1 MiB) Viewed 1037 times

IMG_8692.jpeg
IMG_8692.jpeg (617.25 KiB) Viewed 1037 times


Έχω κάνει μια λίγο άτσαλη πατέντα βάσης, αλλά το μοτέρ δεν ακουμπάει σε κανέναν από τους δυο πλίνθους παρά πάνω στο ράφι του πικάπ. Αυτό έχει βελτιώσει αισθητά την ποιότητα του ήχου σε σχέση με παλιά. Στην περιστροφή, δεν ακούγεται κάποιος ήχος ακόμα και με στηθοσκόπιο πάνω στο πλατώ.

IMG_8696.jpeg
IMG_8696.jpeg (1.35 MiB) Viewed 1037 times

IMG_8697.jpeg
IMG_8697.jpeg (1.17 MiB) Viewed 1037 times


Τελευταία παρατηρώ, όχι πάντα αλλά πού και πού, κάποιες αστάθειες περιστροφής που σίγουρα δεν οφείλονται στο πηγάδι ή στον ιμάντα. Εκτιμώ ότι μάλλον είναι θέμα του controller ή πιθανώς του τροφοδοτικού. Αν το διορθώσω αυτό το πρόβλημα, πιστεύω ότι θα γίνει το Xerxes πάλι πλήρως λειτουργικό.

Θα είχε νόημα να πάω προς μια λύση γραμμικού τροφοδοτικού; Ή μήπως να θέλει κάποιο service ο controller της Origin Live;

Ιδέες; Ευχαριστώ πολύ.
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #15 by MILES » Sun Jan 08, 2023 11:13 am

Chris1967 wrote:Πάει πολύ μακρυά η βαλίτσα με τα θέματα που θίγεις.

Για μένα έχει να κάνει ο άρτιος σχεδιασμός ενός πικαπ από μηχανικής άποψης. Αυτό είναι που εγγυάται της ορθότερη εξαγωγή πληροφορίας από τον δίσκο.

Ως εκ τούτου φαντάζομαι ότι είναι προτιμότερα σχέδια που αποφεύγουν αναρτήσεις και έχουν όσο το δυνατόν περισσότερη μάζα. Έτσι κάπως φτάνουμε να προσομοιαζουμε το μηχάνημα εκείνο που έκοψε το μάστερ.

Το Sondek (είχα lp12 με circus,trmpolin2, Ekos) απλά δεν είναι σχεδιασμένο σωστά και η λεγόμενη (αμφιλεγόμενη) μουσικότητα του είναι εγγενής λάθος σχεδιασμός τουλάχιστον με τα σημερινά δεδομένα.

Μετά το Oracle Delphi και το Sondek Lp12 κατέληξα σε Lenco ιδιοκατασκευές οι οποίες είναι ανώτερα ακουστικά από τα δύο αυτά.

Τώρα στο μπάτζετ αυτό σε νέο πικαπ αυτά που του είπα είναι μονόδρομος και δεν υπάρχουν πολλές επιλογές.

Πράγματι τα Clearaudio παίζουν πιο στεγνά αλλά πιο σωστά, οπότε μόνο το θέμα γούστου έχει να κάνει για το τι προτιμά καθένας. Το Xerxes είναι ψαροκασελα μπροστά το performance με χειρότερο πηγάδι και χωρίς μοντέρνο ηλεκτρονικό έλεγχο.

Αγαπητέ Chris συμφωνούμε απόλυτα σε αυτά που λες.
Έχεις δίκιο ότι πικάπ χωρίς ανάρτηση και με μεγάλη μάζα είναι τεχνοκρατικά πιο σωστά, απλά για τα δικά μου πάντα γούστα, συχνά παίζουν χωρίς συναίσθημα. Για παράδειγμα είχα φτιάξει (με τη βοήθεια ειδικού) ένα Garrard με βραχίονα Audiomods. Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό στην εμφάνιση αλλά ηχητικά εμένα δε μου άρεσε και το έδωσα γρήγορα. [image]
P4088063.JPG
P4088063.JPG (1.02 MiB) Viewed 1002 times
[/image] [image]
PC037886.JPG
PC037886.JPG (1.04 MiB) Viewed 1002 times
[/image]
Το ίδιο και όταν χρησιμοποίησα βραχίονα Audiomods σε ένα Transrotor. [image]
DSC09219.JPG
DSC09219.JPG (697.94 KiB) Viewed 1002 times
[/image]

Δε λέω ότι όλα τα πικάπ χωρίς ανάρτηση είναι έτσι.
Το Amazon Model 1 [image]
P1042187.JPG
P1042187.JPG (1020.46 KiB) Viewed 1002 times
[/image]
αλλά και αυτό που χρησιμοποιώ τώρα, ένα VPI Prime Signature [image]
23.jpg
23.jpg (726.97 KiB) Viewed 1002 times
[/image],
συνδυάζουν πολύ καλά την ακρίβεια με τη μουσικότητα. Απλά πιστεύω ότι τα σχετικά φθηνά πικάπ μάζας δεν το πετυχαίνουν αυτό εύκολα.

Και επειδή υπάρχουν πολλοί που προτάσσουν τη μουσικότητα από την τεχνική αρτιότητα (εξ’ άλλου τόσα Linn κυκλοφορούν παγκοσμίως ;-) ) γι’ αυτό και στην παρέμβασή μου προς το φίλο pankon που άκουγε με Xerxes, αρχίζω με τη φράση "Η άποψή μου είναι ότι πρέπει να αποφασίσεις προς τι χαρακτήρα ήχου θέλεις να πας".
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #16 by Chris1967 » Sun Jan 08, 2023 1:10 pm

Σεβαστά όλα που λες και σε ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες.

Σεβαστό είναι επίσης όταν κάποιος μουσικόφιλος έχει άποψη μετά από μια μεγάλη εμπειρία.

Αντικειμενικότητα δεν μπορούμε να βρούμε εδώ.

Το Garrard (και το Lenco), και αντιθέτως με την δική σου εμπειρία, έχουν για μένα το Drive, το PRAT, και τα γρανιτένια μπάσα που δεν τα έχω ακούσει από τα δικά μου Oracle Delphi Mk2 με RB900, και Linn Sondek LP12 Circus Trampoli 2 Hercules 2 Ekos. Δεν παίζονται και στις μεσαίες επίσης που δεν είναι ποτέ προβολικές όπως του Linn. Ο ελαφρύς και γρήγορος ήχος του Oracle είχε κάνει εντύπωση τότε, αλλά τι να το κάνεις όταν δεν έχει τα μπάσα τόσο σε έκταση όσο και περιγραφή και οι μεσαίες παρά το γεγονός ότι δεν είναι προβολικές είναι κάπως ισχνές.

Αυτά τα τεστ τα έχω κάνει εναλλάσσοντας βραχίονες και στα δύο προαναφερόμενα και μετά στα 2 Lenco που κατασκεύασα.

Κάτι που μου κάνει εντύπωση με τους βινυλιόφιλους είναι ότι υπάρχει η αίσθηση ότι ακούνε τα κάποια στοιχεία του πικάπ επιλεκτικά, ενώ στην ουσία ακούνε ένα σύνολο μηχανικών εξαρτημάτων μαζί με τον phono.

Οπότε δεν δίνω πολύ σημασία όταν κάποιος λέει ότι άκουσα τον τάδε βραχίονα και ήταν έτσι σε σχέση με έναν άλλον (σε άλλο πικάπ με άλλη κεφαλή κλπ κλπ).

Επίσης προσέχω πολύ όταν κάποιος αναφέρεται σε "ειδικούς"... ακόμα και οι εταιρίες που "ειδικεύονται" σε κάτι είναι ντιούηδες που το γυρίσανε επαγγελματικά, και αναφέρομαι στο πλίνθο σου του Garrard. Ένα τρανό παράδειγμα είναι ο Jean Natais για τα Lenco. DIY που έγινε επιχείρηση. Η Amazon το ίδιο. Η Kuzma πολύ παρόμοια ιστορία με σοβαρό μηχανολογικό υπόβαθρο, και δεν θέλω να αναφερθώ στις μούφες της αγορά που ήρθαν και παρήρθαν. Τα πειράματα που δεν πέτυχαν δεν τα μάθαμε.

Τώρα για τον Audiomods, σίγουρα δεν είναι ο κατασκευαστής στο επίπεδο Jelco (που δυστυχώς κλείσανε) τουλάχιστον από άποψη εργαστηρίου ούτε από εμπειρία, ούτε από αριθμό βραχιόνων που έχουν πουλήσει σε πολλές μάρκες πικάπ και κάποιες πολύ σεβαστές στο χώρο.

Παραβλέπω επίσης το γεγονός ότι τα Sondek LP12 έχουν πολλούς φίλους, ή μάλλον fanboys, ήμουνα μέλος των φ΄΄φόρουμ τους για πολλά χρόνια και ΄έχω εισπράξει πολύ χαζομάρα εκεί μέσα. Οι περισσότεροι fanboys, που δεν κατάλαβαν ότι με τα χρήματα που δίνανε για τις αναβαθμίσεις που τους φούσκωνε η Linn θα μπορούσαν να είχανε πάρει πολύ καλύτερα και σωστότερα πικάπ.

Οπότε δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω γιατί το Garrard σου ακούστηκε όπως σου ακούστηκε. Εγώ άλλα έχω ακούσει από Garrard, σίγουρα όχι ένα πικάπ χωρίς ψυχή, εγώ ακούω κάτι καθηλωτικό και συναρπαστικό (και από το δικό μου Lenco, που στην ουσία μόνο το μοτέρ και το idler είναι μαμίσιο).

Άρα καταλήγω, και γιαυτό σου είπα ότι ξεκίνησες μεγάλη κουβέντα, ότι οι συγκρίσεις πικάπ είναι κάτι πολύ δύσκολο να γίνει σε μια γρήγορη συζήτηση και εάν δεν έχουμε απόλυτα επαναλήψιμες και πολύ συγκεκριμένες παραμέτρους, όπως ό ίδιος βραχίονας, η ίδια κεφαλή και το ίδιο phono και πάνω από ένα (έμπειρο) άτομο που ακούει και συγκρίνει.

Τώρα για τον Παναγιώτη, είναι ιδιαίτερη περίπτωση διότι του αρέσουν τα μηχανήματα vintage, αλλά και η μοναδικότητα και η παραξενιά των μηχανημάτων που διαθέτει.

Υπάρχουν βέβαια πολλοί δρόμοι και μονοπάτια για να φτάσεις στον προορισμό, και τελικά ο προορισμός είναι η μουσική απόλαυση και ίσως δεν έχει να κάνει με το τι λέω εγώ ή ο οποιοσδήποτε, τα αναφέρω όμως διότι εδώ είμαστε τεχνοκρατικό φόρουμ.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #17 by Chris1967 » Sun Jan 08, 2023 1:28 pm

Παναγιώτη,

σε πρώτη φάση πάρε τηλέφωνο την Chameleon και ρώτησε τους εάν μπορεί να σου φέρουν το μοτέρ της Origin, που να ταιριάζει με το τροφοδοτικό που έχεις.

Νομίζω ότι έχουν αλλάξει τα μοτέρ και τώρα δουλεύουν με Maxon τα οποία τους σβήνουν τα στοιχεία να μην τα πα΄ρεις κατευθείαν από την Maxon πολύ φτηνότερα.

Άλλες λύσεις είναι να πας σε άλλα μοτέρ και τροφοδοτικά πάλι ντιούικα όπως πχ εδώ:

https://www.true-point.audio/tpa-intro-page.htm
https://www.true-point.audio/tpa_audio_dc_Motor_Kit.htm

έχουν 24 v dc μοτερ στις 275 λίρες (τσιμπημένη τιμή) αλλά μην νομίσεις και ότι η Origin θα σου το δώσει φτηνότερα εκτός και αν ο αντιπρόσωπος εδώ βοηθήσει κάπως.

Το πακάκι που έδειξες είναι ότι χειρότερο, κάνει δουλει΄α αλλά θες σίγουρα κάτι πιο σταθερό και με λιγότερο θόρυβο.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #18 by pankon » Sun Jan 08, 2023 1:32 pm

@MILES είναι προφανές ότι έχεις δοκιμάσει πολλά διαφορετικά πικάπ. Οι αλλαγές που έκανες κάθε φορά πηγαίνοντας σε ένα νέο πικάπ ήταν λόγω του ότι κάτι απλά έλειπε από το προηγούμενο, ή απλά επειδή ήσουν περίεργος αν υπάρχει κάτι ακόμα καλύτερο;
Εγώ δεν μπορώ να πω ότι ψάχνω κάποιον συγκεκριμένο ήχο. Δεν είμαι θιασώτης του αναλογικού σε σχέση με το αναλογικό. Αντιλαμβάνομαι τα θετικά και τα αρνητικά της κάθε προσέγγισης. Πιστεύω ότι ο αναλογικός ΄ήχος μπορεί να είναι πιο ελκυστικός από τον ψηφιακό, αλλά υπό προϋποθέσεις. Απλά, ομολογώ ότι για να παίξει καλά η αναλογικά αλυσίδα, θέλει πολλή προσοχή και συνέργεια σε όλα τα επιμέρους συστατικά. Δεν πιστεύω ότι οποιοδήποτε πικάπ (π.χ. τα φτηνά ή πολύ φτηνά) παίζει καλύτερα από οποιοδήποτε ψηφιακό/άυλο ίδιου κόστους, απλά λόγω της ανωτερότητας του μέσου. Έχεις την καλοσύνη να μας πεις εν συντομία τα θετικά κι αρνητικά των διαφόρων πικάπ, που είχες δοκιμάσει;

Γυρνώντας στη δική μου ιστορία, το 1989, όταν σπούδαζα στην Αγγλία, τριγυρνούσα τα Σάββατα στα διάφορα καταστήματα hi-fi του Λονδίνου με τους δικούς μου δίσκους υπό μάλης και άκουγα ό,τι συστήματα μπορούσα. Εκείνα τα κομμάτια που με είχαν εντυπωσιάσει ήταν τα ηχεία ATC (δεν θυμάμαι μοντέλο, αλλά ήταν tower), που δεν τα ήξερα, αλλά όταν τα άκουσα, έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Κι επίσης ο λαμπάτος προενισχυτής Micro II του Croft, που δεν τον ήξερα, αλλά τον αγόρασα επι τόπου για 200 λίρες. Τότε βέβαια άκουσα και τα Snell Type EII και τα JII (από τα οποία μετά ξεπήδησε η Audio Note), τα οποία με εντυπωσίασαν σαν μια εξαιρετική περίπτωση value-for-money.
Όσον αφορά τα πικάπ, αυτά που είχα ξεχωρίσει ήταν τα Linn Sondek LP12 / Ittok / Karma, Pink Triangle και Roksan Xerxes. Οι εντυπώσεις μου ήταν καλό - πιο καλό - ακόμα πιο καλό για τα τρία αυτά πικάπ. Το Xerxes μου είχε φανεί ότι συνδύαζε τα καλά χαρακτηριστικά του Linn και του Pink Triangle. Μάλ΄ιστα το Xerxes το είχα ακούσει αρχικά με έναν (οικονομικό) βραχίονα Rega. Κι αμέσως μετά άκουσα το Xerxes με βραχίονα Tabriz, που ήταν σαφώς καλύτερος, με καθαρότερο και πιο εστιασμένο ήχο.
Με βάση λοιπόν αυτές τις ακροάσεις, βρήκα ένα ελαφρώς μεταχειρισμένο Roksan Xerxes (original) με βραχίονα Rega και κεφαλή AT-F5 (αν θυμάμαι καλά). Και το μικρό μου φοιτητικό δωμάτιο γέμισε με συσκευές... (απεικονίζονται και οι τελικοί Musical Fidelity MA50, τους οποίους πρόσφατα έκανα service)
Roksan_Xerxes_original.jpg
Roksan_Xerxes_original.jpg (706.15 KiB) Viewed 990 times


Το εγγενές πρόβλημα των Xerxes ήταν τότε (δεν ξέρω αν ίσχυε και για τα επόμενα μοντέλα) το τροφοδοτικό τους. Ζεσταινόταν πολύ και συχνά καιγόταν. Το επιδιόρθωσα δυο φορές στην Αγγλία. Μετά αποφάσισα να βρω μια πιο αξιόπιστη λύση κι έτσι κατέληξα να αλλάξω το μοτέρ και τον controller με αυτό της Origin Live. Και μετά βελτίωσα τον βραχίονα RB300 με άλλο αντίβαρο.
Σήμερα, από το αρχικό Xerxes, το μόνο που απομένει είναι μόνο το πηγάδι (με νέα μπίλια) και το αλουμινένιο πλατώ. Όλα τα άλλα έχουν αλλάξει: πλίνθος (Hi-Fi Inspire), μοτέρ/controller, ελαστικά βύσματα ανάρτησης (Roksan blobs), βραχίονας (Audiomods Series 6), κεφαλή (Ortofon Cadenza Black).
Κάθε αλλαγή έφερνε και μια ακουστή βελτίωση στον ήχο. Βέβαια τη μεγαλύτερη βελτίωση την έφερε η απομόνωση του μοτέρ χωρίς να ακουμπάει στον πλίνθο, και ο βραχίονας.
Μια κεφαλή, η οποία ταίριαξε πάρα πολύ καλά ήταν η Denon DL103R με βαρύ αλουμινένιο σώμα και αλλαγμένο στέλεχος / διαμάντι σε JICO SAS B με boron στέλεχος και microridge προφίλ. Πολύ δυναμικός και ρυθμικός ήχος. Αντίστοιχα, η Ortofon είναι πιο εκλεπτυσμένη, αλλά δεν ξέρω αν δημιουργεί τον ίδιο ενθουσιασμό όπως η Denon.
Δεν ξέρω αν το Xerxes επιδέχεται πλέον άλλης βελτίωσης. Το μόνο που θα μπορούσε να κάνει κανείς είναι να βελτιώσει την ακρίβεια περιστροφής (μοτέρ / controller) ή/και να αλλάξει το πηγάδι (δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο αναβαθμισμένο πηγάδι, που να ταιριάζει στον άξονα του πλατώ του Xerxes).
To μοτέρ/controller μου φαίνεται σαν μια πιο εφικτή βελτίωση. Έχει κανείς κάποια πρόταση; Στο προηγούμενο post έχω ΄δώσει στοιχεία για το μοτέρ/controller που χρησιμοποιώ τώρα.
Τι νομίζετε;
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #19 by pankon » Sun Jan 08, 2023 2:24 pm

Chris1967 wrote:Παναγιώτη,
Το πακάκι που έδειξες είναι ότι χειρότερο, κάνει δουλει΄α αλλά θες σίγουρα κάτι πιο σταθερό και με λιγότερο θόρυβο.


Έχεις να μου προτείνεις κανένα καλύτερο πακάκι, για να αλλάξω αυτό που έχω; Το μοτέρ δουλεύει στα 12V. Σημειωτέον ότι το έχω συνδεδεμένο στο Lab12 Gordian, που πρέπει να "καθαρίζει" το ρεύμα (σε κάποιο βαθμό) από τον θόρυβο του δικτύου. Δεν νομιζω να υπάρχει λόγος να αλλάξω το μοτέρ. Επίσης, βλέποντας το κόστος του Midas, που είναι 1000€+, δεν ξέρω αν έχει νόημα να δώσω τόσα χρήματα για την αναβάθμιση του Xerxes. Καλύτερα να πάω για το Clearaudio Performance DC, που έχεις προτείνει.

Όσον αφορά τα idler, υπα΄ρχει και ο Peter της PTP, που δίνει έτοιμο (ανακατασκευασμένο) Lenco με πλίνθο από Corian περίπου στα 3Κ€. Αν και είναι εντελώς ανόμοια, επειδή όμως είναι στην ίδια κλίμακα κόστους, τι θα διάλεγες; PTP ΄΄ή Clearaudio;

Ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #20 by Chris1967 » Sun Jan 08, 2023 5:48 pm

Παναγιώτη πάλι δεν κατάλαβα, τι πρόβλημα έχει το Xerxes?

Αυτή την κατάσταση που ζεις, την έχω ζήσει ΚΑΙ με το Sondek ΚΑΙ με το Oracle, πατέντες, βλάβες κλπ. βαρέθηκα τα παλιά και τις πατέντες. Το Lenco δεν ξέρω αν θα το έφτιαχνα τώρα, πολύς κόπος και διάβασμα. Με ανταμείβει όμως με έναν ήχο που ακούω άλλα πικάπ (ακόμα και στις μεγάλες κατηγορίες) και δεν ζηλεύω (με την καλή έννοια), δεν μου λείπει τίποτε.

Αν δεν σου είναι βαρύ να αποχωριστείς 3-4Κ στην θέση σου θα έπαιρνα ένα καινούργιο πικάπ και δεν θα κοίταγα το παρελθόν και την παραφιλολογία, και πίστεψε με αν κάτι σοβαρό συμβεί στο Lenco η το βαρεθώ για τον οποιοδήποτε λόγο το ίδιο που σου προτείνω θα κάνω κι εγώ.

Τώρα για το Lenco που Peter, ναι θα το έπαιρνα. Είναι recommended product του Stereophile, από την άλλη το Clearaudio Performance είναι πάντα πρώτο στα review. Σκέψου και την μεταπώληση το Clearaudio το πουλάς όποτε θες το Ptp μόνο σε κάποιον μερακλή και διαβασμένο.
Χρήστος

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register