Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πλατώ μέχρι 3Κ€;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #21 by pankon » Sun Jan 08, 2023 6:48 pm

Chris1967 wrote:Παναγιώτη πάλι δεν κατάλαβα, τι πρόβλημα έχει το Xerxes?


To Xerxes έχει πού και πού κάποια αστάθεια στην ταχύτητα του μοτέρ. Δεν πιστεύω ότι φταίει το μοτέρ. Η λύση μπορεί να είναι από πολύ απλή (π.χ. αντικατάσταση του πακακίου) έως αρκετά πιο σύνθετη (άλλο controller). Αλήθεια, έχεις κανένα πακάκι 12V να μου συστήσεις; Τι θα έπρεπε να προσέξω;

Όσον αφορά το καινούργιο πικάπ, ναι, θα το έπαιρνα το Clearaudio, σαν μια εγγυημένη λύση. Η ακρίβεια κατασκευής και η λεπτομέρεια των Γερμανών είναι αναμφισβήτητη.

Αλλά θα έπαιρνα και το PTP του Peter σαν μια έτοιμη λύση, πιθανώς με έναν Schick βραχίονα.

Αναρωτιέμαι τι θα κάνει η SME τώρα που έχει πάρει τη Garrard. Θα βγάλει κανένα 401 με πλίνθο και με κανέναν βραχίονα πακέτο; Δεν έχω δει αν υπάρχει κάποια εξέλιξη στο θέμα.

Ομολογώ επίσης ότι θα ήθελα να ακούσω και κάποιο direct drive στα 3-4Κ (αν υπάρχει).
STEREO
Posts: 66
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #22 by STEREO » Sun Jan 08, 2023 7:43 pm

Πολύ καλό πικάπ σ αυτά τα χρήματα πρέπει να είναι το Technics SL-1200G με Japan ποιότητα κατασκευής και με ήχο μάλλον ισορροπημένο .
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #23 by Chris1967 » Sun Jan 08, 2023 8:49 pm

:-D Ωραία μπήκανε και τα Technics στο παιχνίδι.

Παναγιώτη πήγαινε πρώτα το πικάπ σε έναν τεχνικό για να δει τι έχει ακριβώς και μετά εάν αποφασίσεις τι θες να κάνεις εδώ είμαστε.
Χρήστος
STEREO
Posts: 66
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #24 by STEREO » Sun Jan 08, 2023 9:35 pm

Το καλύτερο είναι αυτό , τόσα χρόνια με το Xerxes δεν το αποχωρίζεστε εύκολα .
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #25 by MILES » Sun Jan 08, 2023 9:36 pm

pankon wrote:@MILES είναι προφανές ότι έχεις δοκιμάσει πολλά διαφορετικά πικάπ. Οι αλλαγές που έκανες κάθε φορά πηγαίνοντας σε ένα νέο πικάπ ήταν λόγω του ότι κάτι απλά έλειπε από το προηγούμενο, ή απλά επειδή ήσουν περίεργος αν υπάρχει κάτι ακόμα καλύτερο;

Παναγιώτη οι περισσότερες αλλαγές που έχω κάνει (και είναι πάααρα πολλές στα σχεδόν 50 χρόνια που ασχολούμαι με το hobby αυτό) έχουν γίνει κυρίως από περιέργεια και αναζήτηση του καλύτερου.

Στην πορεία αυτή κάποια πικάπ μου άρεσαν αρκετά και κάποια όχι. Από αυτά που μου άρεσαν πολύ, εκτός από αυτά που ανέφερα προηγουμένως να προσθέσω και τα:

- Michell Orbe με βραχίονα SME V

- Micro Seiki BL-91 [image]
DSC06422.jpg
DSC06422.jpg (935.97 KiB) Viewed 982 times
[/image]

- Simon York (ίσως το κορυφαίο όλων) [image]
P1288729.JPG
P1288729.JPG (1.01 MiB) Viewed 982 times
[/image]

Και από αυτά που ενώ περίμενα πολλά, μάλλον απογοητεύτηκα, ήταν τα:

- SME 20 [image]
P6271550.JPG
P6271550.JPG (1.05 MiB) Viewed 982 times
[/image]

- Oracle Delphi [image]
DSC00195.JPG
DSC00195.JPG (753.92 KiB) Viewed 982 times
[/image]

Όπως βλέπεις υπάρχουν πικάπ τόσο ανάρτησης όσο και μάζας που μου άρεσαν.
Τώρα για τον Chris, να πω ότι συμφωνώ απόλυτα στο γεγονός ότι όταν ακούς ένα πικάπ, τελικά ακούς όλο το σύστημα (πικάπ, βραχίονα, κεφαλή, phono stage και καλώδια). Επίσης για το Garrard που είχα, όντως είχε Drive, PRAT, και γρανιτένια μπάσα. Αυτό που του έλειπε ήταν το συναίσθημα και γι' αυτό μου θύμιζε λίγο cd player.

Τώρα όσον αφορά το βραχίονα Audiomods, επειδή τον έχω δοκιμάσει σε διάφορα πλατώ, πιστεύω ότι ταιριάζει καλύτερα σε πλατώ ανάρτησης και όχι μάζας.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #26 by pankon » Mon Jan 09, 2023 8:58 am

Χθες έκανα κάποιες μετρήσεις της ταχύτητας του Xerxes. Το είδα να κυμαίνεται μεταξύ 33.27 και 33.35, όχι κατά τη διάρκεια της περιστροφής, αλλά με κάθε εκκίνηση. Η μέτρηση έγινε με την εφαρμογή RPM του iphone. Πιθανώς ο controller να κλειδώνει σε ελαφρώς διαφορετική ταχύτητα κάθε φορά που ξεκινάει από το 'off'.

Η απόφαση μου είναι ότι δεν πρόκειται να επενδύσω περισσότερο στο Xerxes, παρά μόνο να αλλάξω το πακάκι, μπας κι αυτό δημιουργεί κάποιον επιπλέον θόρυβο. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο στα 12V. Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα τo ifi, το οποίο είναι πολύ ακριβό για πακάκι. Οπότε ακούω γνώμες... https://www.athensproaudio.gr/el/ifi-audio-audio-ipower-912v.html

Από κει και πέρα, η επόμενη κίνηση (όταν τα οικονομικά το επιτρέψουν) θα είναι ένα νέο πικάπ. Θα δούμε αν θα είναι ένα Clearaudio Performance ή ένα PTP (Lenco idler)...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #27 by pankon » Mon Jan 09, 2023 9:08 am

@MILES Έχεις μεγάλη πορεία με πάρα πολλά πικάπ. Αλήθεια, ποιο πιστεύεις ότι είχε το καλύτερο value-for-money;
Κι επίσης πόσο κόστισε το Simon Yorke (αν θυμάσαι);
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1494
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #28 by Chris1967 » Mon Jan 09, 2023 10:19 am

pankon wrote:Χθες έκανα κάποιες μετρήσεις της ταχύτητας του Xerxes. Το είδα να κυμαίνεται μεταξύ 33.27 και 33.35, όχι κατά τη διάρκεια της περιστροφής, αλλά με κάθε εκκίνηση. Η μέτρηση έγινε με την εφαρμογή RPM του iphone. Πιθανώς ο controller να κλειδώνει σε ελαφρώς διαφορετική ταχύτητα κάθε φορά που ξεκινάει από το 'off'.

Η απόφαση μου είναι ότι δεν πρόκειται να επενδύσω περισσότερο στο Xerxes, παρά μόνο να αλλάξω το πακάκι, μπας κι αυτό δημιουργεί κάποιον επιπλέον θόρυβο. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει να προτείνει κάποιο στα 12V. Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα τo ifi, το οποίο είναι πολύ ακριβό για πακάκι. Οπότε ακούω γνώμες... https://www.athensproaudio.gr/el/ifi-audio-audio-ipower-912v.html

Από κει και πέρα, η επόμενη κίνηση (όταν τα οικονομικά το επιτρέψουν) θα είναι ένα νέο πικάπ. Θα δούμε αν θα είναι ένα Clearaudio Performance ή ένα PTP (Lenco idler)...


Αυτή η κατασκευή του τροφοδοτικού δεν είναι τίποτε σπουδαίο. Δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς τι φταίει αν δεν μετρηθεί από ηλεκτρονικό.

DC μοτέρ για να λειτουργεί ακριβώς στις στροφές που πρέπει, χρειάζεται ένα αρκετά ακριβό τροφοδοτικό το οποίο είτε να έχει γρήγορη θερμική ισορροπία και μεγάλο μετασχηματιστή και πυκνωτές είτε μαζί να υπάρχει και οπτικός έλεγχος περιστροφής με ανάδραση και μετά κλείδωμα εκεί που πρέπει.

Όπως καταλαβαίνεις αυτό το τροφοδοτικάκι της Origin δεν είναι σε αυτό το επίπεδο, και μικρές διακυμάνσεις ειδικά επειδή το έχει και χρόνια είναι φυσιολογικό.

Εν πάση περιπτώσει μην αγοράζεις πράγματα αν δεν ξέρεις τι φταίει, μπορεί να έχει χαλάσει κάποιος πυκνωτής μετά από όλα αυτά τα χρόνια.

@Miles, ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες, και τις πολύτιμες εντυπώσεις σου [thumbup]
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #29 by pankon » Mon Jan 09, 2023 10:34 am

Chris1967 wrote:Αυτή η κατασκευή του τροφοδοτικού δεν είναι τίποτε σπουδαίο. Δεν μπορεί να γνωρίζει κανείς τι φταίει αν δεν μετρηθεί από ηλεκτρονικό.


Πολύ καλά τα λες, Χρήστο. Έχεις κανέναν καλό ηλεκτρονικό να προτείνεις; Πιστεύεις ότι αν πάω το μοτέρ με τον controller και το πακάκι είναι αρκετό ή πρέπει να κουβαλήσω όλο το πικάπ (θα προτιμούσα να το αποφύγω αυτό, γιατί δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί...);
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #30 by pankon » Mon Jan 09, 2023 11:09 am

Εδώ είναι και το πολύπλοκο κύκλωμα του controller της Origin Live :lol: :lol:

IMG_8703.jpeg
IMG_8703.jpeg (697.27 KiB) Viewed 943 times
IMG_8704.jpeg
IMG_8704.jpeg (775.08 KiB) Viewed 943 times
IMG_8705.jpeg
IMG_8705.jpeg (679.14 KiB) Viewed 943 times
IMG_8706.jpeg
IMG_8706.jpeg (815.2 KiB) Viewed 943 times

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register