Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πλατώ μέχρι 3Κ€;

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #1 by pankon » Fri Jan 06, 2023 5:42 pm

Καλή χρονιά, παίδες! Με υγεία πάντα και μακριά από... ωτίτιδες!

Για ρίξτε ιδέες για πλατώ (με ή χωρίς βραχίονα) μέχρι 3Κ€, και χωρίς κεφαλή, καθώς έχω 3-4 κεφαλές, που περιμένουν να κελαϊδήσουν.

Ιδανικά θα ήθελα να υπάρχει η δυνατότητα ρύθμισης της ταχύτητας περιστροφής. Και σε περίπτωση που συνοδεύεται από βραχίονα, να μπορούν να ρυθμίζονται VTA και αζιμούθιο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #2 by Chris1967 » Fri Jan 06, 2023 7:06 pm

Καλησπέρα, δεν διευκρινίζεις εάν μιλάμε για καινούργιο του κουτιού ή μεταχειρισμένο.

Σε καινούργια το μυαλό μου πάει σε Rega Planar 8, Project RPM 9 Carbon, Thorens TD 1601/1600, Clearaudio Concept και Michel Gyro SE (το οποίο δεν έχει βραχίονα στην τιμή αυτή περίπου 3Κ) ή Clearaudio Performance με παζάρι.

Αζιμούθιο σε αυτή την κατηγορία δύσκολο, VTA όλα πρέπει να ρυθμίζουν με κάποιο τρόπο (βίδα στον κορμό, εκτός της Rega) αν δεν απατώμαι.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #3 by pankon » Fri Jan 06, 2023 7:11 pm

Chris1967 wrote:Καλησπέρα, δεν διευκρινίζεις εάν μιλάμε για καινούργιο του κουτιού ή μεταχειρισμένο.


Καλησπέρα, Χρήστο. Έχεις δίκιο. Σε καινούργιο του κουτιού αναφέρομαι. Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Καμιά προσωπική προτίμηση από αυτά που ανέφερες;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #4 by Chris1967 » Fri Jan 06, 2023 7:25 pm

Ξέρεις ότι δεν έχω ακολουθήσει τον δρόμο του καινούργιου, γιατί πιστεύω ότι υπάρχει απίστευτο value σε μεταχειρισμένα αν ξέρεις τι θέλεις και αν πιάνει λίγο το χέρι σου.

Επίσης ιδιοκατασκευή Lenco ή Garrard αν πιάνει πολύ το χε΄ρι σου και έχεις χρόνο να ασχοληθείς θα σε ανταμείψουν διότι αν τα πας σωστά είναι πλατό (ειδικά το Garrard) που ξεπερνάνε τα πιο πάνω καινούργια μοντέλα κατά πολύ.

Προτίμηση μάλλον έχω προς τα Clearaudio σαν κατασκευές, το Michel είναι ανάρτησης που θέλει κάποια προσοχή στο στήσιμο και δεν θα το πρότεινα σε κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί. Τα Rega μου άρεσαν ανέκαθεν δεν έχω ακούσει πο΄τε το 8 πουθενά οπότε δεν ξέρω. Ούτε έχω ακούσει το Thorens, αλλά μ'αρέσει ο κλασσικός του σχεδιασμός. Project είναι γνωστό αλλά ίσως κατά την γνώμη μου με τον χειρότερο βραχίονα.

Αν διαλέξεις κάποιο Clearaudio μην το πάρεις με unipivot, αλλά με κλασικά έδρανα , δεν θυμάμαι τα μοντέλα και σε ποια τα βάζουνε έχουνε αρκετές παραλλαγές πρέπει να πας να τα δεις και να ρωτήσεις. Το Performance είναι λίγο καλύτερο.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #5 by pankon » Fri Jan 06, 2023 9:03 pm

Chris1967 wrote:Ξέρεις ότι δεν έχω ακολουθήσει τον δρόμο του καινούργιου, γιατί πιστεύω ότι υπάρχει απίστευτο value σε μεταχειρισμένα αν ξέρεις τι θέλεις και αν πιάνει λίγο το χέρι σου.


Συμφωνώ μ' αυτό που λες για τα μεταχειρισμένα. Όποτε όντως ας τα βάλουμε κι αυτά με΄σα στο παιχνίδι. Αλλά δεν θα ήθελα να μπλέξω με ανακατασκευές, γιατί δεν ε΄χω τον χρόνο (π.χ. Lenco / Garrard). Μάλλον θα μπορούσα να ξεφορτώσω το πλατώ από κάποιον που θα ήθελε να περάσει σε κάτι άλλο (η συνήθης πάθηση ugraditis).

Όσον αφορά τα καινούργια, δεν ξέρω πόσο έχει νόημα να ακούσει κανείς τα διάφορα πλατώ σε ένα άλλο σύστημα και σε έναν α΄λλον χώρο. Σίγουρα δεν χάνει κάτι, αλλά και πάλι δεν ξέρω αν μπορεί να βγάλει κάποιο συμπέρασμα.

Είμαι υπέρ των 'απλών' κατασκευών. Ιδανικά να είναι το μοτέρ αποσυμπλεγμένο από τον πλίνθο. Μια τέτοια προσέγγιση (μια από τις πολλές, εννοείται) είναι και αυτή της Music Hall με τα πλατώ πολλαπλών πλίνθων (2-3-4). Τα υπόλοιπα εξαρτήματα όπως μοτέρ, πηγάδι, βραχίονας προέρχονται από την Pro-ject. π.χ. https://www.athensproaudio.gr/en/music- ... black.html στα 2Κ€. Θα μπορούσα να βάλω την Ortofon Cadenza Black που έχω ή ακόμα και να αλλάξω τον βραχίονα της Pro-ject με τον Audiomods 6 (που έχω στο Roksan Xerxes) http://www.audiomods.co.uk.

Παρεμπιπτόντως, μήπως έχει κανείς άποψη για τα Vertere;
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #6 by Chris1967 » Fri Jan 06, 2023 9:16 pm

Γενικά σου αρέσει να ξεφεύγεις από την πεπατημένη και να κάνεις τα δικά σου, δεν είναι κακό αυτό.

Να έχεις υπόψι σου ότι σε αυτή την κατηγορία που δεν υπάρχουν armboard, δεν μπορώ να σου πω εάν ο αναβαθμισμένος Audiomods (Rega) έχει την σωστή απόσταση spindle to pivot με τον Project.

Εγώ δεν θα πείραζα τίποτε και θα πήγαινα για το Clearaudio Performance αν δεν έχεις πρόβλημα με τα χρήματα που ξεπερνάνε τα 3Κ.

Tα Music Hall δεν τα έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση.

Σου χάλασε το Xerxes και ψάχνεσαι η πας για δεύτερο?
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #7 by Chris1967 » Fri Jan 06, 2023 9:26 pm

Δεν έχω καμία άποψη για τα Vertere, εκτός ότι τα σχεδίασε ο ίδιος που έφτιαχνε και τα Roksan. Χαρακτηριστικό είναι το κόψιμο του σασί τόσο στο Roksan όσο και στα Vertere.

Αν θες μοναδικότητα και ιδιαιτερότητα πήγαινε εκεί. Αυτά αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα? και αν ναι μάλλον θα πλησιάζει το μικρό τα 4Κ και όχι τα 3Κ.

Και να σου πω τι σκέπτομαι, ότι δεν πιστεύω να είναι καλύτερο από τα παραπάνω που σου πρότεινα.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #8 by pankon » Sat Jan 07, 2023 8:46 am

Chris1967 wrote:Αυτά αντιπροσωπεύονται στην Ελλάδα?


Απ' ό,τι βλέπω, η Vertere αντιπροσωπεύεται από την Kosmas Hi-Fi. Αλλά ομολογώ΄ότι κι εγώ δεν θα πήγαινα τελικά προς Vertere, γιατί το μικρό, που είναι στο budget μου, έχει πολύ περίεργο βραχίονα. Τα μεγαλύτερα μοντέλα ξεφεύγουν σε τιμή.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #9 by pankon » Sat Jan 07, 2023 8:51 am

Chris1967 wrote:Σου χάλασε το Xerxes και ψάχνεσαι η πας για δεύτερο?


Όχι, δεν μου χάλασε το Xerxes. Άλλωστε είναι τόσο απλή κατασκευή, που είναι πολύ δ΄ύσκολο να χαλάσει. Αλλά έχω (εδώ και πάρα πολλά χρόνια) ένα μοτέρ DC της Origin Live με το αντίστοιχο τροφοδοτικό, το οποίο τελευταία παρουσιάζει κάποιες διακυμάνσεις στην ταχύτητα περιστροφής. Πιθανώς, αντί να πάω για νέο πικάπ, θα μπορούσα να εστιάσω σε ένα καλό μοτέρ με τροφοδοτικό. Και θα μου βγει και πιο οικονομικό το όλο θέμα. Αλλά δεν ξέρω από πού να αρχίσω να ψάχνομαι για καλό μοτέρ...
STEREO
Posts: 66
Joined: Mon Aug 22, 2016 11:19 pm

Re: Πλατώ μέχρι 3Κ€;

Unread post #10 by STEREO » Sat Jan 07, 2023 9:19 am

Καλημέρα κι από μένα . Και ‘γώ που είμαι καιρό στο ψάξιμο θα συμφωνήσω ότι η πιο λογική αγορά σε αυτά τα χρήματα είναι τα Clearaudio χωρίς βέβαια να τα έχω ακούσει μόνο από έρευνα που έχω κάνει στο διαδίκτυο .

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register