Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Lenco L78... ανακατασκευή

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #51 by Chris1967 » Thu May 04, 2023 9:35 pm

Και επίσημα καλορίζικα και καλοάκουστα από μένα, παρότι παρακολουθώ τηλεφωνικά τα τεκτενόμενα.

Ο βραχίονας του κου Bokrand αποτελείται από πολλά αυθεντικά κομμάτια Ortofon ab/s 309 και κάποια που κατασκευάζει αυτός.

3363ae367e5b5fa9b1ca35b29ce08c504.jpg
3363ae367e5b5fa9b1ca35b29ce08c504.jpg (53.04 KiB) Viewed 1333 times


299d4e24a8a0f0ca1821da95dcd5c1494.jpg
299d4e24a8a0f0ca1821da95dcd5c1494.jpg (58.77 KiB) Viewed 1333 times


5d47e99754a71222eb2528757df963fda.jpg
5d47e99754a71222eb2528757df963fda.jpg (62.13 KiB) Viewed 1333 times


Δεν τον έχω ακούσει αλλά πιστεύω ότι θα παίζει καλά.

Συγκρινόμενος με τον αντίστοιχο του Thomas Schick δεν νομίζω να υπολείπεται σε κάτι ίσα ίσα έχει και bias που ο Schick δεν έχει, αφήστε που είναι στα μισά λεφτά.

Ως αναφορά εκείνον του Sien και εγώ έχω ενδοιασμούς, ο αυθεντικός βραχίονας ποτέ δεν ήταν τίποτε ιδιαίτερο ακουστικά πόσο μάλλον η αντιγραφή του, αλλά εντάξει δεν ήταν πολύ ακριβός και το παιχνίδι νομίζω επιτρέπεται και στα μεγάλα παιδιά που είναι ο Πάνος.

'Όλα αυτά περί μονοκόμματων καλωδίων σωστά και άγια είναι, προσωπικά όμως πιστεύω ότι μάλλον περιορίζουν την αναβάθμιση εφόσον ο κατασκευαστής έχει αποφασίσει πριν από εμάς για το καλώδιο που θα χρησιμοποιήσει μέχρι τα RCA και από κει και πέρα δεν έχει κανείς την δυνατότητα να αναβαθμίσει.

Με ανησυχεί λίγο το γεγονός ότι ο Πάνος δεν έχει πει από την πρώτη στιγμή πόσο καλύτερο είναι το Lenco από το Xerxes. Δεν ξέρω τι ρυθμίσεις θέλει να κάνει.

Εγώ ΄όταν έβαλα το πρώτο Lenco μου επάνω σε δύο τούβλα (χωρίς πλίνθο) με τον βραχίονα που είχα στο Linn τότε, το Sondek LP12 και το Oracle Delphi έφυγαν νύχτα από το σύστημα.
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #52 by pankon » Sat May 06, 2023 11:14 am

Χρήστο,
όντως εσύ παρακολουθείς τις εξελίξεις από κοντά. Το τελευταίο νέο είναι ότι ο Bokrand υποσχέθηκε να στείλει την επόμενη βδομάδα τον νέο βραχίονα με την ενιαία καλωδίωση. Αντιλαμβάνομαι τις δεύτερες σκέψεις σου όσον αφορά την ενιαία καλωδίωση και βλέπω ότι έχεις δίκιο. Αλλά, αν κάποια στιγμή θελήσω να αναβαθμίσω την καλωδίωση, και πάλι θα την αναβαθμίσω πλήρως, και μέσα στον βραχίονα και μέχρι τα βύσματα RCA.
Όσον αφορά τις πρώτες εντυπώσεις με το Lenco, επειδή τις ακροάσεις τις έκανα με την ξύλινη DL103R, η οποία δεν την γνωρίζω πολύ καλά, δεν είναι εύκολο να συγκρίνω με το Xerxes, στο οποίο έχω την Ortofon Cadenza Black (που είναι σαφώς καλύτερη κεφαλή).
Πάντως οι πρώτες εντυπώσεις από το Lenco είναι ότι έχει πολύ στιβαρή παρουσίαση της μουσικής με ρυθμό που δεν φαίνεται να επηρεάζεται από τίποτα. Επίσης έχει μεγάλο πλάτος σκηνής και πολύ 'forward'/δυναμική σκηνή. Είναι πραγματικός "οδοστρωτήρας", που δημιουργεί πιο άμεση σύνδεση με τη μουσική. Από την άλλη, το Roksan Xerxes είναι πιο ντελικάτο και ραφιναρισμένο, χωρίς να σημαίνει ότι είναι βαρετό. Έχει κάπως μεγαλύτερο βάθος σκηνής και μάλλον καλύτερη λεπτομέρεια.
Βέβαια, όπως είπα δεν είναι εύκολο να μιλήσω με μεγάλη αντικειμενικότητα, καθώς δεν έκανα άμεσες συγκρίσεις μεταξύ των δυο πικάπ.
Εννοείται ότι θα ποστάρω τις εντυπώσεις. Απλά με τις διάφορες υποχρεώσεις, δεν είναι πάντα εύκολο να βρεθεί χρόνος (ή και κέφι) για σοβαρές ακροάσεις.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #53 by pankon » Sat May 06, 2023 5:58 pm

Μου φαίνεται ότι το σύμπαν συνωμοτεί για να με κάνει να σταματήσω να ακούω το Xerxes. Μόλις ανακάλυψα ότι η Ortofon Cadenza Black κουρεύτηκε. Αλλά δεν πτοήθηκα και εγκατέστησα την αλουμινένια DL103R στο Xerxes και τώρα είμαι έτοιμος για πιο 'δίκαιες' συγκρίσεις, καθώς οι κεφαλές είναι αρκετά κοντά μεταξύ τους.

Το θέμα είναι ότι τώρα θα πρέπει να φτιάξω την Cadenza, η οποία φορούσε ένα Jico SAS/B στέλεχος και διαμάντι...

IMG_9271.jpeg
IMG_9271.jpeg (1.01 MiB) Viewed 1279 times


IMG_9270.jpeg
IMG_9270.jpeg (876.36 KiB) Viewed 1279 times
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #54 by pankon » Sat Jun 17, 2023 7:39 am

Τελικά, ήρθε το πλήρωμα του χρόνου κι έφτασε ο βραχίονας του Bokrand με την ενσωματωμένη καλωδίωση (AB-309 improved - 12"). Το μόνο που χρειάστηκε ήταν επιμονή, υπομονή και... αναμονή 4 μηνών.
Προχθες λοιπόν παραλήφθηκε το κουτάκι.
Και φυσικά έκανα την εγκατάσταση. Όλα εξελίχθηκαν χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις και έβαλα πάνω στον βραχίονα την Denon DL-103R με το αλουμινένιο σώμα και το Namiki διαμάντι. Ανάγνωση στα 2.35g.
Μετά από τις απαραίτητες ρυθμίσεις, κάθησα για μια πρώτη γρήγορη ακρόαση. Joni Mitchell - Blue.
Εντυπώσεις;;;
Wow!!! Γουάου!!
Τεράστια σκηνή και σε πλάτος και σε βάθος. Και ήχος αληθοφανής όσο ποτέ άλλοτε. Και πιστεύω ότι με λίγο καλύτερη ρύθμιση του VTA ο ήχος μπορεί να βελτιωθεί λίγο ακόμα.
Τελικά άξιζε η όλη προσπάθεια της ανακατασκευής του Lenco.
Ευχαριστώ τον @Chris1967 που επέμεινε να πάω προς την κατεύθυνση του Lenco.

Υ.Γ. Όταν με το καλό επιστρέψει η Ortofon Cadenza Black με το νέο διαμάντι, όπως επίσης και το μοτέρ της Maxon, που έστειλα στη Maxon για επανέλεγχο, θα τα βάλω στο Roksan και θα οργανώσουμε σύγκριση. Είμαι περίεργος. Μη θεωρείτε ότι το Roksan είναι γατάκι και δεν θα υψώσει ανάστημα απέναντι στο Lenco. Τουναντίον!

IMG_9405.jpeg
IMG_9405.jpeg (705.57 KiB) Viewed 908 times

IMG_9409.jpeg
IMG_9409.jpeg (1.03 MiB) Viewed 908 times

IMG_9412.jpeg
IMG_9412.jpeg (774.14 KiB) Viewed 908 times
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #55 by MILES » Sat Jun 17, 2023 9:54 am

Καλημέρα και συγχαρητήρια για την πολύ ωραία δουλειά που έχεις κάνει!
Θαυμάζω την υπομονή και επιμονή σου, χαρακτηριστικά που και εγώ είχα κάποτε αλλά όχι πια :-) .

Βλέποντας τον άλλο βραχίονα (όχι του Bokrand), βλέπω ότι η εξωτερική καλωδίωση πρέπει να είναι Mogami (ίσως το 3368 που ταιριάζει σε στάδια phono??).
Αν ισχύει, και επειδή το είχα και εγώ, πιστεύω ότι καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και κάτι άλλο.

Πολύ καλό “value” αλλά στη δική μου περίπτωση το αποτέλεσμα ήταν λίγο στεγνό σε αρμονικές και χωρίς πολύ αέρα στα υψηλά.
Παρεμπιπτόντως τα βύσματά του (αν είναι τα KLE Innovations) είναι εξαιρετικά.
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #56 by Chris1967 » Sat Jun 17, 2023 10:14 am

Καλορίζικος και καλοάκουστος, περιμένω για ακρόαση [wavegreen]
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #57 by pankon » Sat Jun 17, 2023 12:27 pm

MILES wrote:Βλέποντας τον άλλο βραχίονα (όχι του Bokrand), βλέπω ότι η εξωτερική καλωδίωση πρέπει να είναι Mogami (ίσως το 3368 που ταιριάζει σε στάδια phono??).

Αν ισχύει, και επειδή το είχα και εγώ, πιστεύω ότι καλό θα ήταν να δοκιμάσεις και κάτι άλλο.

Πολύ καλό “value” αλλά στη δική μου περίπτωση το αποτέλεσμα ήταν λίγο στεγνό σε αρμονικές και χωρίς πολύ αέρα στα υψηλά.
Παρεμπιπτόντως τα βύσματά του (αν είναι τα KLE Innovations) είναι εξαιρετικά.


Ναι, ο βραχίονας Well Tempered (clone) έχει όντως καλωδίωση Mogami 3368 και KLE βύσματα. Τι άλλο καλώδιο να δοκίμαζα; (πάλι σε έξοδα θα μπω;;;) :-)

Τώρα αρχίζω να εγκλιματίζομαι με το Lenco, οπότε χρειάζομαι χρόνο για να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν μετανιώνω που δεν αγόρασα ένα έτοιμο πικάπ στα ίδια χρήματα.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #58 by pankon » Sat Jun 17, 2023 12:27 pm

Chris1967 wrote:Καλορίζικος και καλοάκουστος, περιμένω για ακρόαση [wavegreen]


Εννοείται!!! Και θα κάνουμε σύγκριση με το Roksan σύντομα (μόλις ολοκληρωθούν οι 'επισκευές').
MILES
Posts: 167
Joined: Mon May 29, 2017 11:10 pm

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #59 by MILES » Sat Jun 17, 2023 8:06 pm

pankon wrote:Ναι, ο βραχίονας Well Tempered (clone) έχει όντως καλωδίωση Mogami 3368 και KLE βύσματα. Τι άλλο καλώδιο να δοκίμαζα; (πάλι σε έξοδα θα μπω;;;) :-)

Τώρα αρχίζω να εγκλιματίζομαι με το Lenco, οπότε χρειάζομαι χρόνο για να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Δεν μετανιώνω που δεν αγόρασα ένα έτοιμο πικάπ στα ίδια χρήματα.

Με τα καλώδια είναι μια πονεμένη ιστορία.
Αποφεύγω να δίνω προτάσεις, επειδή τι θα ταιριάξει στο κάθε σύστημα είναι πολύ σχετικό και φυσικά εξαρτάται και από τα γούστα του καθενός.

Εγώ πάντως το άλλαξα με το κλασσικό Mogami 2803, που γενικά μου αρέσει πολύ σαν καλώδιο.
Αν το έχεις αγοράσει από τον Μαρσέλ (Θεσ/κη), μπορείς να του ζητήσεις να σου β΄΄αλει στη θέση του 3368 το 2803 και να σου μείνουν τα βύσματα που είναι και το μεγαλύτερο κόστος. Το 3368 μπορείς να το χρησιμοποιήσεις με΄ φθηνότερα βύσματα κάπου αλλού στο σύστημά σου (πηγή που δεν έχει μεγάλη σημασία).
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Lenco L78... ανακατασκευή

Unread post #60 by pankon » Sun Jun 18, 2023 11:56 am

Miles, ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το καλώδιο. Μέχρι στιγμής μου φαίνεται μια χαρα. Δεν έχω διαπιστώσει να του λείπει κάτι. Αλλά σαφώς χρειάζομαι χρόνο για να κατασταλάξω.
Ναι, τα καλώδια Belden, Mogami, κτλ. τα τελευταία χρόνια τα παίρνω από τον Γιώργο τον Μίχα στη Θεσσαλονίκη (Μαρσέλ).

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register