Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Idler wheel turntables

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Idler wheel turntables

Unread post #1 by Dr Pan K » Wed Apr 12, 2017 2:39 pm

Garrard Autoslim.jpg
Garrard Autoslim.jpg (74.16 KiB) Viewed 5986 times


Θα έπρεπε να ειναι το πρώτο νήμα που ανοίξαμε στο Audiohub.gr αλλα για να μην λένε οτι είμαστε μονοθεματικοί και ολίγον τι πωρωμένοι το κάνουμε τωρα, μετα απο ενα χρόνο λειτουργίας. Πικάπ με μετάδοση τροχου!
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Idler wheel turntables

Unread post #2 by Dr Pan K » Wed Apr 12, 2017 2:53 pm

Τι ειναι ενα πικάπ με μετάδοση τροχου?

An idler drive uses a wheel usually with a rubber tire to couple the motor shaft to the turntable platter. They were at one time the most common. They were largely displaced by belt drive which were purportedly more quiet as the belt connecting the motor pulley to the turntable platter served as a filter. Near the end of the reign of vinyl direct drives started to appear. These machines have the motor rotor and the turntable platter on the same shaft. (τάδε έφη ο Coffee Phil)

Στα Idler η μετάδοση της ενεργείας για την περιστροφή του πλατο γίνετε μέσω ενος δίσκου, συνήθως απο λάστιχο (ή καλύτερα μέταλλο με λαστιχένια εξωτερική περίμετρο).

Και θα μου πει κανείς, εχει τοσο σημασία αν η περιστροφή εξασφαλίζεται απο έναν εφαπτόμενο δισκο ή απο ενα νήμα/ ταινία οπως στα belt drive ή αν ο κινητήρας ειναι αμεσα τοποθετημένος στο πηγάδι περιστροφής του πλατό (direct drive)?

Ω, ναι, εχει και μάλιστα μεγάλη.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Πικάπ με idler wheel: Garrard ή Lenco;

Unread post #3 by pankon » Wed Apr 12, 2017 3:24 pm

Λοιπόν, για τους λιγότερο μυημένους στο θέμα των πικάπ idler, ένα βασικό ερώτημα είναι η επιλογή του βασικού πλατώ: Garrard ή Lenco; Ή πιθανώς κάτι άλλο;

Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες, κατά προτίμηση με τεκμηρίωση, είτε εμπειρική είτε με βάση άλλες αναφορές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ένας υποψήφιος (επίδοξος) κάτοχος idler, που προσπαθεί να βρει κάποια άκρη.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Idler wheel turntables

Unread post #4 by pankon » Wed Apr 12, 2017 8:54 pm

Chris1967 wrote:
Στην ατέρμονη αναζήτηση για καλύτερο ηχο κατέληξα στην ΖΥΧ Yatra και συγκεκριμένα στην ηψηλοέξοδη έκδοσης της (0,48 mV) ώστε να έχω καλύτερη συμβατότητα με ότι phono και να έχω, και ταυτόχρονα να μην έχω ποτέ πρόβλημα gain/θορύβου, με μικρή παραχώρηση ίσως σε απόλυτη ηχητική απόδοση όπου η χαμηλοέξοδη σίγουρα έχει ένα μικρό προβάδισμα......


Πολύ ενδιαφέρον review, Χρήστο. To επόμενο τώρα πρέπει να είναι ένα συγκριτικό. Τι θα έλεγχες για... Lenco75 vs. Garrard401;

Αλλά πού άραγε μπορεί να βρει κανείς ένα Garrard για σύγκριση; ;-)

Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Idler wheel turntables

Unread post #5 by pankon » Thu Apr 13, 2017 7:04 am

Chris1967 wrote:Η κατασκευή μου είναι στο lencoheaven αλλά δεν έχω αναφερθεί σε όλες τις μικρολεπτομέρειες.

Φυσικά και δεν είναι μόνο πλίνθος.

Είναι κομμένο το top plate, και πακτωμένο στον πλίνθο. Το έδρανο είναι τροποποιημένο έχει ruby ball bearing, peak plate, και κάλυμα delrin το οποίο εφαρμόζει γύρο από το εργοστασιακό, Jean Nantais mod (50gr) αντί ελατηρίου στο idler, πόδια αλουμινίου με ρύθμιση ύψους και lock. Εκκρεμεί η κατασκευή ηλεκτρονικού τροφοδοτικού (έχω όλα τα υλικά και περιμένω να έχω ησυχία να το φτιάξω).

Προσωπικά δεν θεωρώ ότι αν ακολουθήσει κανείς κάποιες κατασκευαστικές αρχές δεν χρειάζεται PTP. To PTP απλά διευκολύνει την κατασκευή τίποτε άλλο.

Ο Jean Nantais χρησιμοποιεί αυτούσιο το top plate και τα πικάπ του (παρότι δεν μου αρέσουν πολύ αισθητικά) έχουν εξαιρετικό ήχο.

Αν δεν έχεις χρόνο και διάθεση για πολύ διάβασμα , ένα PTP επάνω σε κλασικό πλίνθο birch ply είναι αρκετό να ακουστεί καλύτερο από το Roksan.


Πολύ ενδιαφέρουσα ακούγεται η πορεία που ακολούθησες για την κατασκευή του πικάπ σου. Τη διάβασα στο lencoheaven. Άσκηση υπομονής κι επιμονής για ένα ολόκληρο έτος. [blueobey]

Και προφανώς η προσπάθεια δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως, διότι βλέπω ότι συνεχίζεις να "σκαλίζεις" ακόμα διάφορα πράγματα. Αλλά έτσι είναι αυτά. Δεν μπορεί κανείς να καθίσει ήσυχος για πολύ καιρό. Πάντα βρίσκει κάτι να βελτιώσει...

Τη λύση του έτοιμου πικάπ από τον Peter τη σκέφτομαι γιατί θέλω να αποκτήσω ένα idler, αλλά δεν έχω τον χρόνο, τις γνώσεις αλλά και τα εργαλεία για να το κατασκευάσω μόνος μου, αν και θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ. Άρα, προς το παρόν, πρέπει να πάω σε κάτι ολοκληρωμένο, που να παίζει. Και πάνω σ' αυτή τη βάση να βλέπω και να σκέφτομαι τι μπορώ να βελτιώσω ακόμα. Η αίσθησή μου είναι ότι ένα καινούργιο πικάπ από τον peter, με θέσεις για δυο βραχίονες (9" και 12") και κόστος γύρω στα 2.5-3Κ€ δεν είναι ακριβό σε σύγκριση με ένα αρκετά αξιόλογο, καινούργιο πικάπ ιμάντα "του εμπορίου", το οποίο συνήθως παίρνει μόνο ένα βραχίονα. Και το τελευταίο μπορεί να είναι και ακριβότερο και πιθανώς συγκριτικά με όχι με τόσο καλό ήχο όσο ένα καλοσυντηρημένο idler.

Εκτός βέβαια, αν μέσα από την αναζήτηση και τη διερεύνηση, που εσύ ή κάποιος άλλος έχει κάνει, έχει βρει κάποια έτοιμη λύση idler (lenco ή Garrard) , που να είναι καλύτερη από το έτοιμο πικάπ του Peter και με καλύτερο Value for Money. Πιθανώς να υπάρχει κάτι που να μην έχει πέσει στην αντίληψή μου, οπότε αν έχεις (ή έχει κάποιος) κάποια πρόταση, πολύ ευχαρίστως να τη δεχτώ.

Αν και προς το παρόν, η προτεραιότητά μου είναι η αντικατάσταση των ηχείων μου (αντί για τα KEF LS50), το πικάπ το έχω αμέσως μετά. Εκτός κι αν μας πέσει το λαχείο (που δεν παίζω... :lol:)
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Idler wheel turntables

Unread post #6 by Chris1967 » Thu Apr 13, 2017 10:53 am

Θα συμφωνήσω ότι το έτοιμο πικάπ του Peter είναι καλή λύση, αλλά δεν παύει να είναι μια μετατροπή. Μετατροπές είναι άλλωστε όλα τα Lenco 75 αξιώσεων, στην απλή βασική μορφή τους και με απλό πλίνθο (κουτί σαν το αυθεντικό τους) είναι μέτρια πικάπ.

Τα Lenco ήταν πικάπ του λαού που με μετατροπές που πρωτοξεκίνησε ο Jean Nantais πριν καμιά 15ρια χρόνια, έγιναν η μόδα που είναι τώρα, εν αντιθέσει τα Garrard ήταν ανέκαθεν κατασκευασμένα σαν σοβαρές λύσεις κυρίως για broadcast.

Η λύση του Garrard είναι καλύτερη αφού δεν χρειάζεται απολύτως καμία μετατροπή.

Το αν δέχεται δύο βραχίονες είναι για μένα δευτερεύον και εξαρτάται μονάχα από το μέγεθος του πλίνθου.

Πριν αποφασίσεις δες λίγο και το θέμα Garrard. Σίγουρα θα σου στοιχίσει λίγο παραπάνω (2000-3000 ευρώ για ένα καλό 401 που του έχει γίνει φουλ σέρβις, και άλλα 1000 περίπου για πλίνθο συν τα armboard, πόδια κλπ της αρεσκείας σου) αν όχι περίπου στα ίδια χρήματα.

Η Audio Grail έκανε καλή δουλειά στα Garrard, αλλά δεν βλέπω να δραστηριοποιούνται πια ίσως κάνω λάθος.

Η Artisan Fidelity επίσης καλή με πολύ ωραία design.
Χρήστος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1490
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Idler wheel turntables

Unread post #7 by Chris1967 » Thu Apr 13, 2017 11:06 am

Οι συγκρίσεις πλατό είναι πολύ δύσκολες διότι χρειάζεται να βρίσκονται στον ίδιο χώρο στο ίδιο ηχοσύστημα με τους ίδιους βραχίονες και ίδιες κεφαλές, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις είναι πάρα πολύ δύσκολο.

Υποκειμενικά θεωρώ ότι το Garrard και όπως το έχει σχεδιάσει και υλοποιήσει ο Πάνος στον πλίνθο του (αλλά και στην στήριξη του), είναι πιο φλατ και αχρωμάτιστο σε σχέση με το δικό μου που έχει μια ενδεχομένως πιο "μουσική" παρουσίαση με τονισμένες κάποιες συχνότητες στις μεσαίες και μεσουψηλές χωρίς βέβαια υπερβολές (και ίσως θα περνούσαν και απαρατήρητες σε κάποιον). Η κύρια διαφορά είναι στο focus, έκταση ταχύτητα και έλεγχος στα χαμηλά.

Όλα αυτά βέβαια με ένα ποτήρι νερό τα καταπίνει κανείς, διότι διαφορετικές κεφαλές και βραχίονες και διαφορετικές βάσεις έδρασης, χωρίς να αναφερθώ στο ηχοσύστημα.
Χρήστος
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Idler wheel turntables

Unread post #8 by Dr Pan K » Thu Apr 13, 2017 12:11 pm

Μαζεψα τα των idler TTs σε αυτο το νημα.

Καλα τα λεει ο Χρηστος. Το Lenco 75 οπως και πολλα αλλα πικαπ μεταδωσης με ροδακι ηταν σπιτικα μοντελα, σχεδιασμενα για καθημερινη, απλη χρηση. Το 301/401 αλλα και τα ΕΜΤ 927 και 930 ηταν πικαπ σχεδιασμενα για επαγγελματικη χρηση σε ραδιοφωνικους σταθμους και στουντιο. Αυτος ειναι και ο λογος που τα περισσοτερα απο τα επαγγελματικα τα πουλουσαν χωρις βραχιονα και χωρις πλινθο καθως ο καθε επαγγελματιας τα τοποθετουσε στην κονσολα του και με οτι βραχιονα προτιμουσε.

Οποτε σαν κατασκευη το 75 δεν εχει σχεση με το 301/401. Τα Garrard εχουν χυτο σασι και πλατο, δυναμικα ισορροπημενο, οι κινητηρες ειναι θηριακια, το σχεδιο ειναι ικανο να αντεξει χρονια κακης χρησης. Για να παρεις αντιστοιχο ηχο απο το 75 πρεπει να του κανεις αρκετες τροποποιησεις, κατι που δεν αποτελει απαραιτητα αρνητικο στοιχειο γιατι η ιδια η μετατροπη ειναι μερος της διασκεδασης.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Idler wheel turntables

Unread post #9 by pankon » Thu Apr 13, 2017 12:15 pm

Chris1967 wrote:Οι συγκρίσεις πλατό είναι πολύ δύσκολες διότι χρειάζεται να βρίσκονται στον ίδιο χώρο στο ίδιο ηχοσύστημα με τους ίδιους βραχίονες και ίδιες κεφαλές, πράγμα που όπως καταλαβαίνεις είναι πάρα πολύ δύσκολο.


Ναι, έχεις δίκιο, Χρήστο. Θα ήταν μια καλή ευκαιρία για μια ακρόαση των δυο πικάπ στο ίδιο σύστημα, έστω και με διαφορετικούς βραχίονες και κεφαλές ;-)

Chris1967 wrote:... Η κύρια διαφορά είναι στο focus, έκταση ταχύτητα και έλεγχος στα χαμηλά.

Όλα αυτά βέβαια με ένα ποτήρι νερό τα καταπίνει κανείς, διότι διαφορετικές κεφαλές και βραχίονες και διαφορετικές βάσεις έδρασης, χωρίς να αναφερθώ στο ηχοσύστημα.


[beer]
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Idler wheel turntables

Unread post #10 by pankon » Thu Apr 13, 2017 12:31 pm

Chris1967 wrote:Θα συμφωνήσω ότι το έτοιμο πικάπ του Peter είναι καλή λύση, αλλά δεν παύει να είναι μια μετατροπή. Μετατροπές είναι άλλωστε όλα τα Lenco 75 αξιώσεων, στην απλή βασική μορφή τους και με απλό πλίνθο (κουτί σαν το αυθεντικό τους) είναι μέτρια πικάπ.

Τα Lenco ήταν πικάπ του λαού που με μετατροπές που πρωτοξεκίνησε ο Jean Nantais πριν καμιά 15ρια χρόνια, έγιναν η μόδα που είναι τώρα, εν αντιθέσει τα Garrard ήταν ανέκαθεν κατασκευασμένα σαν σοβαρές λύσεις κυρίως για broadcast.

Η λύση του Garrard είναι καλύτερη αφού δεν χρειάζεται απολύτως καμία μετατροπή.

Το αν δέχεται δύο βραχίονες είναι για μένα δευτερεύον και εξαρτάται μονάχα από το μέγεθος του πλίνθου.

Πριν αποφασίσεις δες λίγο και το θέμα Garrard. Σίγουρα θα σου στοιχίσει λίγο παραπάνω (2000-3000 ευρώ για ένα καλό 401 που του έχει γίνει φουλ σέρβις, και άλλα 1000 περίπου για πλίνθο συν τα armboard, πόδια κλπ της αρεσκείας σου) αν όχι περίπου στα ίδια χρήματα.

Η Audio Grail έκανε καλή δουλειά στα Garrard, αλλά δεν βλέπω να δραστηριοποιούνται πια ίσως κάνω λάθος.

Η Artisan Fidelity επίσης καλή με πολύ ωραία design.


OK, έχω πειστεί ότι αξίζει να κοιτάξω και τα Garrard. Το ερώτημα είναι αν υπάρχουν κάποιοι αξιόπιστοι προμηθευτές (restorers;), οι οποίοι να παραδίδουν ένα πραγματικά καλοσυντηρημένο και βελτιωμένο πικάπ, με ή ακόμα και χωρίς πλίνθο. Ή μήπως η μόνη λύση είναι να κοιτάει κανείς στο ebay και γενικότερα στις αγγελίες στο Internet κι ό,τι του κάτσει; Αυτό θα ήταν αρκετά επικίνδυνο, ειδικά για κάποιον που δεν ξέρει τι ακριβώς να δει για μια σωστή αξιολόγηση...

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register