Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Grado Epoch & Aeon cartridges

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Grado Epoch & Aeon cartridges

Unread post #11 by Dr Pan K » Mon Mar 19, 2018 7:29 pm

Speedking wrote:H πλακα είναι ότι τελευταια ενας γνωστος μου δοκιμασε τη Grado Statement1 διπλα σε μια Koetsu Rosewood Platinum και η Koetsu εφαγε χωμα! Αποτι μου ειπε σε γενικες γραμμες επαιξε πιο καθαρα και σταθερα σε δυσκολα περασματα που η koetsu δεν τα καταφερε ενώ παραλληλα ο ηχος της ηταν πιο γεματος και πιο ζωντανος!
Η Grado ηταν πανω σε έναν SME ενώ η Koetsu σε έναν παραλληλο της ClearAudio αν θυμαμαι καλα!
Η τελικη δοκιμασια θα γινει με την Grado στον παραλληλο!


Πολύ θα ήθελα να ήμουν παρόν στην συγκεκριμένη ακρόαση. Το σκέφτομαι για μια Koetsu..
Παναγιώτης
User avatar
Speedking
Posts: 28
Joined: Wed Nov 08, 2017 5:16 pm
Contact:

Re: Grado Epoch & Aeon cartridges

Unread post #12 by Speedking » Sun May 20, 2018 8:36 pm

Εντω μεταξυ ακομα δεν εχουν δωσει διαφορες της Epoch και τις Aeon εκτος των τιμων τους...
User avatar
Speedking
Posts: 28
Joined: Wed Nov 08, 2017 5:16 pm
Contact:

Re: Grado Epoch & Aeon cartridges

Unread post #13 by Speedking » Wed Dec 19, 2018 9:18 pm

Τελευταια ανακοινωσαν τις διαφορες στην επισημη σελιδα της εταιριας. Η Epoch εχει πηνια από 24Κ Χρυσο ενώ η Aeon από Χαλκο!
Κατά τα αλλα εχουν ιδια κατασκευη. Αυτό που μου εκανε εντυπωση είναι η χρηση στελεχους Sapphire αντι για Boron που θεωρείτε ανωτερο ποιοτηκα...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7872
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Grado Epoch & Aeon cartridges

Unread post #14 by Dr Pan K » Thu Dec 20, 2018 8:07 am

Speedking wrote:Τελευταια ανακοινωσαν τις διαφορες στην επισημη σελιδα της εταιριας. Η Epoch εχει πηνια από 24Κ Χρυσο ενώ η Aeon από Χαλκο!
Κατά τα αλλα εχουν ιδια κατασκευη. Αυτό που μου εκανε εντυπωση είναι η χρηση στελεχους Sapphire αντι για Boron που θεωρείτε ανωτερο ποιοτηκα...


H ZYX δίνει επιλογή για χρυσά, ασημένια και χάλκινα πηνία στην ίδια ακριβώς τιμή. Αναρωτιέμαι μήπως η Grado το παρακάνει με τις τελευταίες κοστολογησεις.

Επίσης, και πάντα με παράδειγμα την ΖΥΧ, οι περισσότεροι προτιμούν τα χάλκινα πηνία από τα χρυσά, ηχητικά πάνε καλύτερα.
Παναγιώτης
User avatar
Speedking
Posts: 28
Joined: Wed Nov 08, 2017 5:16 pm
Contact:

Re: Grado Epoch & Aeon cartridges

Unread post #15 by Speedking » Thu Dec 20, 2018 8:55 am

Το παρακάνει όπως το παρακάνουν και οι περισσότερες (κατά βάση MC) εταιρίες χρόνια τωρα..δλδ πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες... Παρόλα αυτά συνεχίζει να μου αρέσει ο ήχος (και η κατασκευή) της Grado και γι'αυτό αποφασησα να πουλήσω τις MC κεφαλές μου(Dynavector XX2 και Van Den Hul MC Two). Οι μόνες ΜC που θα ήθελα κάποια στιγμή να δοκιμάσω (αναφορικά και μόνο επειδή ακούγονται πολλά γι'αυτες) είναι η Koetsu Rosewood και η Clear Audio Goldfinger.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register