Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #31 by Chris1967 » Sat Jun 16, 2018 12:30 pm

Νέο μηχάνημα καθαρισμού με υπέρηχους

DEGRITTER ULTRASONIC CLEANING MACHINE

Screen-Shot-2018-06-15-at-15.10.55.png
Screen-Shot-2018-06-15-at-15.10.55.png (503.06 KiB) Viewed 3984 times


Screen-Shot-2018-06-15-at-15.10.26.png
Screen-Shot-2018-06-15-at-15.10.26.png (441.38 KiB) Viewed 3984 times


http://degritter.com/
https://theaudiophileman.com/degritter- ... g-machine/

Έχει ενεργή απομάκρυνση ιζήματος από το διάλυμα διαμέσω φίλτρου oπότε το διάλυμα παραμένει καθαρό κατά την διάρκεια καθαρισμού.

Μεταβλητή συχνότητα για καλύτερο αποτέλεσμα σε πολλαπλές περιπτώσεις.

Στέγνωμα αργό αθόρυβο ή γρήγορο που ακούγεται κάπως.

Τιμή τσιμπημένη 2.600 USD
Χρήστος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #32 by pankon » Tue Nov 06, 2018 7:42 am

Μπορεί να ακούω δίσκους για σχεδόν 40 χρόνια (άντε να κόψω 2-3 χρόνια, όχι παραπάνω), αλλά ομολογώ ότι πάντα θεωρούσα το πλύσιμο των δίσκων σαν μια υπερβολή, μια πολυτέλεια που δεν είχε νόημα.

Χθες λοιπόν έπλυνα τους πρώτους μου δίσκους για πρώτη φορά (!) με ένα από τα κλασικά μηχανάκια που κυκλοφορούν στην αγορά. Πρέπει να πω ότι -στα πλαίσια των διαφορών που ακούν οι 'κατεστραμμένοι θιασώτες του ήχου' όπως είμαστε εμείς όλοι (χωρίς παρεξήγηση, έτσι μας βλέπουν όλοι "οι άλλοι"), η ποιοτική βελτίωση ήταν σχεδόν σαν να άλλαξα phono stage. Πολύ περισσότερη λεπτομέρεια και φινέτσα από ό,τι πριν, που οι δίσκοι μου ήταν άπλυτοι. Βέβαια, σ' αυτό μπορεί να συντελεί και το γεγονός ότι πλέον η κεφαλή μου (DL-103R) έχει κι ένα πιο ντελικάτο διαμάντι (Namiki micro ridge), αλλά σε κάθε περίπτωση, το αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό.

Wow!
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #33 by BityaBit » Tue Nov 06, 2018 1:10 pm

Άργησες εγώ ευτυχώς το πήρα χαμπάρι στην δεκαπενταετία και παρότι δεν συλλέγω πιά με τον ίδιο ζήλο το πλυντήριο το θεωρώ το πιό βασικό αξεσουάρ της αναλογικής αλυσίδας αναπαραγωγής.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #34 by pankon » Tue Nov 06, 2018 2:03 pm

BityaBit wrote:Άργησες εγώ ευτυχώς το πήρα χαμπάρι στην δεκαπενταετία και παρότι δεν συλλέγω πιά με τον ίδιο ζήλο το πλυντήριο το θεωρώ το πιό βασικό αξεσουάρ της αναλογικής αλυσίδας αναπαραγωγής.


Ναι, εγώ άργησα καμιά 20αριά χρόνια (και βάλε) σε σχέση με σένα, αλλά τέλος πάντων, γηράσκουμε αεί διδασκόμενοι.

Εντυπωσιακή η διαφορά, ξαναλέω. Ω μι τζι!

Τώρα με βλέπω να αρχίζω τις αυτοσχέδιες συνταγές με ΤΡΥΛΕΤ για τα υγρά καθαρισμού... :lol:

Παναγιώτης
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #35 by BityaBit » Tue Nov 06, 2018 6:33 pm

Εγω παντως το ιδιο υγρο της Okki nokki χρησιμοποιω σταθερα απο την αρχη. Ειναι η προτιμηση μου άπο τα πατεντα που αν και κανουνε δουλεια δεν κανανε την ιδια.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #36 by Dr Pan K » Tue Nov 06, 2018 9:07 pm

Το Τρυλετ δεν κανει, αφήνει κατάλοιπα. Να προμηθευτείς TritonX για το απόλυτο (Αυτό που χρησιμοποιώ εγώ δλδ)
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #37 by Dr Pan K » Tue Nov 06, 2018 9:15 pm

BityaBit wrote:Εγω παντως το ιδιο υγρο της Okki nokki χρησιμοποιω σταθερα απο την αρχη. Ειναι η προτιμηση μου άπο τα πατεντα που αν και κανουνε δουλεια δεν κανανε την ιδια.


Καλό υγρο, έχω και εγώ ένα μπουκάλι, αλλά για εμπορικό το Chisto είναι αξεπέραστο.
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #38 by pankon » Tue Nov 06, 2018 9:20 pm

Συνονόματε, το Τρύλετ το είπα για πλάκα. Αλλά από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι κι αυτό έχει δοκιμαστεί! Μα όλα πια;

TritonX λοιπόν. Και πού το βρίσκουμε; Μόνο στο ιμπέι ή έχει και πουθενά στου Παπάγου; :lol:
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #39 by BityaBit » Tue Nov 06, 2018 9:59 pm

Dr Pan K wrote:
BityaBit wrote:Εγω παντως το ιδιο υγρο της Okki nokki χρησιμοποιω σταθερα απο την αρχη. Ειναι η προτιμηση μου άπο τα πατεντα που αν και κανουνε δουλεια δεν κανανε την ιδια.


Καλό υγρο, έχω και εγώ ένα μπουκάλι, αλλά για εμπορικό το Chisto είναι αξεπέραστο.


Ti είναι πάλι αυτό το Chisto;...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Πλυντήρια δίσκων και καθαριστικά

Unread post #40 by Dr Pan K » Tue Nov 06, 2018 10:40 pm

BityaBit wrote:
Dr Pan K wrote:
BityaBit wrote:Εγω παντως το ιδιο υγρο της Okki nokki χρησιμοποιω σταθερα απο την αρχη. Ειναι η προτιμηση μου άπο τα πατεντα που αν και κανουνε δουλεια δεν κανανε την ιδια.


Καλό υγρο, έχω και εγώ ένα μπουκάλι, αλλά για εμπορικό το Chisto είναι αξεπέραστο.


Ti είναι πάλι αυτό το Chisto;...


Chisto είναι σειρά προϊόντων για καθαρισμό βινυλιων. Βγάζει πολύ εξειδικευμένα υγρά, για βαθύ καθαρισμό, για μούχλα κτλ. Μακράν ότι πιο ψαγμένο παγκοσμίως.
Παναγιώτης

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register