Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Garrard 301 από την αρχή

User avatar
Στέλιος Περγιουδάκης
Posts: 163
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:01 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #161 by Στέλιος Περγιουδάκης » Fri Apr 03, 2020 8:51 am

Σάκη τώρα σε πήρα χαμπάρι.
Εξαιρετική δουλειά έχεις κάνει.
Πρότυπο στο χώρο μας!!
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #162 by AthanasiosL » Fri Apr 10, 2020 10:59 pm

Ευχαριστώ Στέλιο. Παίζει πολύ καλά το ρημάδι.
Κανόνισε να περάσεις...
Βρέθηκε χρόνος μέσα στον πανικό να γίνει (από τα χέρια μου τελικά) το armboard για τον jelco αλουμίνιο 7075 πάχος 15χιλ οπότε λείπει η "καλή" βελόνα πλέον και τέλος του 1ου σταδίου.

20200410_223458.jpg
20200410_223458.jpg (616.3 KiB) Viewed 2906 times
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #163 by angpsi » Sat Apr 11, 2020 12:19 pm

Να μην στο ματιάσω, αλλά κουκλί το έκανες Θανάση!
Άγγελος
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #164 by AthanasiosL » Sun Apr 12, 2020 1:28 pm

Ευχαριστώ Αγγελε. Θα μείνει έτσι κάποιο διάστημα για να εντοπίσω λάθη και λεπτομέρειες που πιθανά να μου έχουν ξεφύγει. Θα γίνονται μετρήσεις ανά 3μηνο και κάποια στιγμή στο μέλλον θα λυθεί και πάλι για επαγγελματικό βάψιμο, αλλαγή στις βίδες κλπ
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #165 by geovar » Mon May 04, 2020 3:17 pm

AthanasiosL wrote:Συνεχίζω με αγωνία στην 2η βασική μέτρηση: vibrations
Εδώ θα φανεί πλέον τι έχω κάνει με τον πλίνθο κυρίως αλλά και με όλη την υπόλοιπη αλυσίδα. Μία καλή μέτρηση πρέπει να είναι μεταξύ 1-3%:

20200208_192321.jpg

Και μια πριν την σωστή ρύθμιση του αζιμουθίου για να δείξω ότι παίζουν όλα ρόλο
20200207_235517.jpg


Στην χειρότερη είμαι στο 2,4% (γκόοοοοολ, γκόλ δάσκαλε) και μιλάμε για idler wheel πικάπ εδώ με κινητήρα τρακτέρ και πλατώ δισκόφρενο και όχι για ιμάντα λαστιχάκι με μοτεράκι απο μίξερ φραπέ και πλατώ βινύλιο.
Έχοντας αγοράσει υλικά και εξαρτήματα απο 6 διαφορετικές χώρες και έχοντας φάει σκόνη και πριονίδι με το κουτάλι ένιωσα μια σχετική ανακούφιση.
Υπ' όψην ότι το πικάπ βρίσκεται τοποθετημένο σε ρακ φορτωμένο φούλ και στο 1 μέτρο ύψος.
Θα μελετηθεί κάποια στιγμή η κατασκευή ειδικής βάσης κάτι σε μασίφ σίδερο ίσως.

3η μέτρηση: συχνότητα συντονισμού κεφαλής - βραχίονα

Απορώ με αυτούς που βάζουν την denon 103/103r σε βραχίονες με effective mass 7-9gr και παίζουν τόσο καλά που γράφουν και πολυσέλιδες κριτικές στα διάφορα φόρα δίνοντας συμβουλές κλπ.
Εδώ σε 12ιντσο βραχίονα με ενεργή μάζα 17gr και headshell 18gr + βιδάκια 1,8gr η συχνότητα συντονισμού ήταν στο σχεδόν τέλειο 9,7hz κατά μέσο όρο.
20200208_192009.jpg

Ο βραχίονας είναι modded ortofon as212 από τον Alfred Bockrand και έχει αγοραστεί ειδικά για την τοποθέτηση μιας ortofon spu ενώ πάει την denon πάρα πολυ καλά (με βάση τις υποκειμενικές ακουστικές εντυπώσεις μου).

Συνεχίζεται... (αύριο)


Πολύ ωραίες μετρήσεις. Με τι HW μετράς τις δονήσεις ;;
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #166 by AthanasiosL » Fri May 08, 2020 10:42 am

Καλημέρα τώρα το είδα ευχαριστώ... Το λογισμικό εκτελεί μια εντελώς αυτοματοποιημένη διαδικασία μέτρησης και γενικά δεν μπορείς να ρυθμίσεις κάτι αλλά ούτε και να δείς τις προρυθμίσεις. Ο παλμογράφος σου δείχνει την έξοδο και αυτό είναι όλο.
Δεν ξέρω αν η φωτογραφία που δημοσίευσα προηγουμένως σε βοηθά να καταλάβεις.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Garrard 301 από την αρχή

Unread post #167 by pankon » Sun Jan 29, 2023 9:52 am

Σάκη,
μόλις σήμερα διάβασα όλο το thread σου για την ανακατασκευή του 301. Εξαιρετική δουλειά! Συγχαρητήρια για την υπομονή σου τόσο κατά τον σχεδιασμό, όσο φυσικά και για την εκτέλεση. Οι μετρήσεις σου αποδεικνύουν την επιτυχία του αποτελέσματος.
Κι εγώ είμαι σε φάση που ξεκινάω την ανακατασκευή ενός Lenco L78. Ξέρω ότι δεν είναι 301 / 401, αλλά πολύ πιο απλή κατασκευή. Σκεφτόμουν ότι θα ακολουθούσα τις υποδείξεις των "ειδικών", Παναγιώτη και Χρήστου, αλλά νομίζω ότι -θέλεις δεν θέλεις- μπαίνεις κι εσύ στην ομάδα των ειδικών.
Θα μπορούσα να σου στείλω PM για ερωτήσεις, αλλά ο Dr PanK επιμένει να γίνονται όλα "σε κοινή θέα" για να είναι δυνατή η επιμόρφωση όλων των μελών του forum.
Ενδιαφέρομαι ιδιαίτερα για τον controller του μοτέρ με το SG4. Ποιος σου το έφτιαξε και πόσο κόστισε;
Επίσης, εγώ σκέφτομαι να βάλω corian (5cm) για το πάνω μέρος του πλίνθου, και τα υπόλοιπα 7-8cm λέω να τα φτιάξω από διάφορα είδη ξύλου. Ο Χρήστος προτείνει σάντουτς σημύδα και κόντρα πλακέ θαλάσσης. Πιστεύει εσύ ότι θα είχε νόημα να σκεφτώ και κάποιο άλλο πιο εξωτικό ξύλο, π.χ. Panzerholz (όπως το δικό σου) ή Permali ή κάτι άλλο;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις συμβουλές.

(ΥΓ. Σκέφτηκες να τραβήξεις τα Harbeth ένα μέτρο πιο μπροστά από την τωρινή τους θέση, απλά και μόνο για να δεις αν αλλάζει ο ήχος; Απλά για μια δοκιμή΄...)

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register