Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Phono stage λογικού (;) κόστους

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #1 by pankon » Fri Apr 13, 2018 3:26 pm

Πρόσφατα κάποιοι "φίλοι" ήρθαν μια βόλτα κι άκουσαν το σύστημα, ψηφιακό κι αναλογικό.

Κι επειδή είναι φίλοι, δεν μου είπαν "πέτα το" για το αναλογικό. Αλλά και να το έλεγαν, θα είχαν δίκιο. Κάτι τρέχει εκεί και χρειάζομαι να διερευνήσω μήπως πρέπει να σκεφτώ ένα dedicated phono stage. Δεν με νοιάζει αν θα είναι λαμπάτο ή solid stage και δεν με ενδιαφέρει το κόστος (αρκεί να είναι μεταξύ 1-2Κ€ ;-) ).

Το phono stage θα κουμπώνει στον προενισχυτή, που είναι Croft Micro 25R κι από κει στους τελικούς (Croft Series7R) και στα ηχεία Harbeth SHL5 Plus 40th Anniversary.

Ιδέες;

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων.

Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #2 by AthanasiosL » Sat Apr 14, 2018 12:55 am

Πολύ ωραίο πόστ, με ενδιαφέρει. Να βάλω μερικές προτάσεις από το πιο φτηνό στο πιο ακριβό κατά σειρά:

If Iphono 2 : 500€
Musical fidelity mx vynl : 900€
Vertere phono 1 : 1000€
Vioelectric ppa v600 : 1200€
ASR mini basis : 1300€
ASR mini basis exclusive : 2200€

Οι τιμές είναι στο περίπου. Όλα τα φόνο που έχω βάλει ρυθμίζονται ως προς το gain, και loading.
Λένε ότι το ifi phono 2 είναι πολύ ήσυχο και στα λεφτά του αποκάλυψη. Αν είχε και ρύθμιση στα 470ohm...
Το vertere επίσης είναι ενδιαφέρον και 2018 προϊόν.
User avatar
BityaBit
Posts: 1266
Joined: Tue Apr 19, 2016 2:01 pm

Re: Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #3 by BityaBit » Sat Apr 14, 2018 1:28 am

Συμπεριλάβετε και το Creek OBH15 MK2
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #4 by spyhar66 » Sat Apr 14, 2018 10:05 am

Καλημέρα στην παρέα. Παναγιώτη δυστυχώς δεν πήρα χαμπάρι το event στο σπίτι σου. Πολύ θα ήθελα να έρθω για να ακούσω και τον δικό σου Audiomods. Από τις εικόνες που είδα, η εγκατάσταση του μοτέρ μου φάνηκε κι εμένα λίγο προβληματική. Πάντως επειδή έχεις ένα σύστημα full λάμπα, πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι πιο ισορροπημένο με ένα solid state phono stage. Με λάμπα κι εκεί μπορεί να παραγλυκάνει (προσωπική εκτίμηση πάντα). Εγώ θα πρότεινα και το Lehmann Black Cube Decade αλλά μόνο από εξωτερικό (από €1450 έως €1600) ή αν παραμείνεις στην Music Maker κάποιο dedicated MM phono της Graham Slee γύρω στις £700.00 με εξωτερικό τροφοδοτικό.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #5 by pankon » Sat Apr 14, 2018 10:12 am

Σπύρο, κρίμα που δεν ήρθες. Κι εγώ δεν σκέφτηκα να σου στείλω ένα PM. Θα οργανώσουμε επανάληψη... -)
Η ηχητική απόδοση της αναλογικής αλυσίδας δεν είναι 'φυσιολογική'. Θα τεστάρω με τον άλλο Croft προενισχυτή που έχω (SuperMicro IIR) και θα απομονώσω γρήγορα (φαντάζομαι) αν το πρόβλημα είναι στο πικάπ ή στο phono stage. Το πικάπ έκανε μεγάλο ταξίδι από Θεσσαλονίκη και παρακουνήθηκε στο δρόμο...
Θα ραπορτάρω σύντομα...
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #6 by pankon » Sat Apr 14, 2018 10:15 am

Για να δώσω ένα μέτρο σύγκρισης, πριν 1.5 χρόνο περίπου (ή λίγο περισσότερο) δοκίμασα το Graham Slee Accession, που είναι το μεγαλύτερο μοντέλο της εταιρίας, και δεν μπορώ να πω ότι το βρήκα καλύτερο σε σχέση με το ενσωματωμένο phono stage του Croft SuperMicro IIR. Πιθανώς ελαφρά καλύτερο, αλλά όχι ώστε να δικαιολογεί την επένδυση των 900 λιρών.
spyhar66
Posts: 186
Joined: Sun Apr 17, 2016 10:53 pm

Re: Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #7 by spyhar66 » Sat Apr 14, 2018 10:23 am

Παναγιώτη αφού το άκουσες και δεν σε ικανοποίησε δεν το συζητώ. Απλά το σκεπτικό μου είναι ότι αν είσαι αποφασισμένος να παραμείνεις σε κεφαλή που ταιριάζει σε ΜΜ χαρακτηριστικά, είναι καλύτερο να πάρεις ένα dedicated MM phono stage. Δεν υπάρχει λόγος το σήμα να "ταλαιπωρείται" περνώντας μέσα από 500 διακοπτάκια, αντιστασούλες κλπ.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #8 by pankon » Sat Apr 14, 2018 10:32 am

Σπύρο, "ουδέν μονιμότερο του προσωρινού". Άρα μπορεί τώρα να είναι ΜΜ (ΜΙ για την ακρίβεια), αλλά για το μετά... κανείς δεν ξέρει.
Για να διευρύνουμε και τις επιλογές (προς το άνω όριο τιμών), να βάλουμε στη λίστα και τα εξής:
Tron Seven
Whest THREE Signature (το καινούργιο είναι εκτός budget, αλλά το έβαλα κι αυτό στη λίστα)
Καλό είναι να έχουμε ανοιχτά τα αυτιά μας και το μυαλό μας (δύσκολα και τα δύο)
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #9 by Dr Pan K » Sun Apr 15, 2018 1:03 pm

Απο τα παραπανω phono εχω δοκιμασει διεξοδικα 3, το ASR mini basis (mk2, τωρα κυκλοφορει mk3 και σε εκδοση με Elkos capacitors), το Musical Fidelity M1 v1nl (το οποιο εχει και αυτο εξελιχθει) και το iFi iPhono, επισης εξελιγμενο στην black εκδοση.

To iFi ειναι όντως καλο για τα χρηματα του και η τελευταια εκδοση (black) εχει παραπάνω λεπτομερεια (που ηταν και το ζητούμενο γιατι μονο εκει μπορούμε να πουμε οτι επασχε λιγο). Πολλες ρυθμισεις για την κατηγορια του, εντυπωσιακα πολλες θα ελεγα αν και οχι απαραίτητες για τον τυπκο χρηστη (οι εναλλακτικές καμπύλες αποεμφασης ειναι απλα άχρηστες για διαφορους λογους). Ισως ομως για το συστημα του Πανου να ειναι λιγο.

Παρενθεση: το phono stage ειναι οτι πιο σημαντικο σε ενα αναλογικο συστημα, πιο πολυ και απο την κεφαλη. Τα εχουμε ξαναπει αλλα το τονιζω για αλλη μια φορα: αγοραζουμε το καλυτερο που μπορουμε (και κλεινουμε). Μια καλη κεφαλη με μετριο phono παιζει μετρια, μια μετρια κεφαλη με κορυφαιο phono θα δωσει οτι εχει και δεν εχει και στο τελος το συστημα στο συνολο του θα παιξει καλυτερα. Μεγαλη σημασία στο ματσαρισμα, δεν αγοραζουμε phono που δεν μπορει να ταιριάξει με την κεφαλη μας.

Το Musical FIdelity βασίζεται σε κάποιους (καλούς) τελεστικούς (οπως και τα περισσότερα της κατηγορίας αυτής, κατι καλο και οχι κακο οπως πολλοι υποστηρίζουν γιατι με αυτους έχουμε χαμηλο θορυβο που ειναι ουσιώδες θεμα) αλλα παροτι εχει το πιο ευχάριστο display εχει ενα μειονέκτημα, διακοπτικο τροφοδοτικο. Ενω επαιζε σωστα, ειχε τις απαραίτητες ρυθμισεις και χαμηλο noise floor του έλειπε η οποιαδήποτε "γευση" στο ακουσμα. Σαν να ακους CD ενα πραγμα, ξερακιανό και αδιάφορο σε μεγαλο βαθμό. Δυστυχως δεν υπηρχε δυνατοτητα παράκαμψης του τροφοδοτικού (ηταν μια πλακετα για ολοκληρη την συσκευη). Δεν ξερω αν εχει αλλάξει κατι τελευταια.

Το ASR mini basis ηταν και σε μεγαλο βαθμο παραμενει η go to συμβουλή μου. Τα εχει ολα, σοβαρο γραμμικό τροφοδοτικο με καλο μετασχηματιστή, αφθονη χωρητικότητα ακόμα και στην απλη του έκδοση, ποιοτικά υλικα και παρα πολλες ρυθμίσεις σε gain, resistive loading για να ταιριάξει με ολες τις κεφαλές. Το εχω δει να κυκλοφορεί σε πολυ καλες τιμες μεταχειρισμένο και δεν θα το σκεφτόμουν καθολου σαν αγορά.
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Phono stage λογικού (;) κόστους

Unread post #10 by AthanasiosL » Sun Apr 15, 2018 4:26 pm

Θεωρώ τις προτάσεις της ASR μέτρο σύγκρισης για όλα τα υπόλοιπα phono στην ανάλογη κατηγορία τιμής γενικά.
Θα ήθελα να μάθω το vertere phono 1 στην κατηγορία του χιλιάρικου τι μπορεί να κάνει καθότι στις φωτογραφίες του εσωτερικού του αλλά και ως προς τις ρυθμίσεις του φαίνεται παραπάνω από οκ αγορά. Η εταιρεία δε, βγάζει καλά πικάπ και είναι το πρώτο phono της. Βγαίνει και σε περτικαλί.

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register