Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

User avatar
JesusIAgnew
Posts: 8
Joined: Sun Mar 05, 2017 7:34 pm
Contact:

Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #1 by JesusIAgnew » Mon Apr 30, 2018 7:42 pm



Το βιντεο δειχνει εν συντομια την διαδικασια χαραξης μαστερ δισκων, οι οποιοι στην συνεχεια αποστελλονται για επιμεταλλωση, ωστε να δημιουργηθουν τα μεταλλικα "αρνητικα", τα οποια θα λειτουργησουν ως "σφραγιδες" (stamper), οι οποιες τοποθετουνται σε μια υδραυλικη πρεσσα, η οποια με την βοηθεια θερμοτητος και υψηλης πιεσης θα κατασκευασει τα πολλαπλα αντιτυπα των αγαπημενων μας δισκων βινυλιου.

Το σταδιο της χαραξης ειναι το πιο καθοριστικο σταδιο της κατασκευαστικης διαδικασιας, κατα το οποιο η ηχητικη πληροφορια καταγραφεται στην επιφανεια ενος λειου δισκου, υπο την μορφη αυλακιου.

Το μηχανημα που χρησιμοποιειται για αυτη τη δουλεια ονομαζεται χαρακτης, και ειναι ουσιαστικα μια παραλλαγη του τορνου που χρησιμοποιειται για την κατασκευη σπειρωματων.

Η ηχογραφηση αναπαραγεται απο το μεσο στο οποιο εχει αποθηκευτει, στην συγκεκριμενη περιπτωση, μαγνητοταινια 1/4", και το ηλεκτρικο σημα περναει απο την κονσολα χαραξης, η οποια αποτελειται απο μηχανηματα επεξεργασιας του σηματος, τα οποια πιθανως θα χρησιμοποιηθουν αν χρειαζεται να πραγματοποιηθουν αλλαγες στο ηχητικο περιεχομενο για συμβατοτητα με το μεσο και τα μηχανηματα αναπαραγωγης του τελικου χρηστη (δηλαδη το πικαπ). Στο βιντεο χρησιμοποιουνται αποκλειστικα αναλογικα μηχανηματα με λυχνιες.

Το μηχανημα χαραξης ειναι βασισμενο σε συτημα της Neumann το οποιο συναρμολογησα εγω με πολλα εξαρτηματα δικου μου σχεδιασμου και κατασκευης.

Το συστημα αυτο βρισκεται στο στουντιο χαραξης δισκων Magnetic Fidelity στην Ελλαδα και ο μηχανικος χαραξης ο οποιος φαινεται ελαχιστα στο βιντεο ειμαι εγω.

Ο δισκος ειναι η αρκετα επιτυχημενη πρωτη κυκλοφορια των Naxatras , η οποια προσφατα ειχε επετειο κυκλοφοριας.
User avatar
Gojakla
Contributor
Posts: 1754
Joined: Tue Mar 29, 2016 10:56 am

Re: Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #2 by Gojakla » Mon Apr 30, 2018 8:33 pm

[inlove] [beer] [beer] [beer]
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #3 by Dr Pan K » Mon Apr 30, 2018 9:47 pm

Τον συγκεκριμένο δίσκο των Naxatras τoν χτυπήσαμε με τον AthanasiosL, για οποίον ενδιαφέρεται υπάρχει στο Bandcamp



Επισης αναμένουμε τον νεο δισκο του συγκροτήματος, πάντα σε full αναλογικό μαστερ απο τον Jesus! Εγω εχω πληρωσει ηδη την σχετική προπαραγγελια γιατι ξερω που θα παει η τιμη μολις εξαντληθεί...
Παναγιώτης
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #4 by Dr Pan K » Mon Apr 30, 2018 10:29 pm

@Jesus Αν θες μας λες λιγα πράγματα για τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείς?
Παναγιώτης
User avatar
geovar
Posts: 161
Joined: Mon Apr 18, 2016 11:02 pm

Re: Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #5 by geovar » Tue May 01, 2018 2:07 pm

Dr Pan K wrote:Τον συγκεκριμένο δίσκο των Naxatras τoν χτυπήσαμε με τον AthanasiosL, για οποίον ενδιαφέρεται υπάρχει στο Bandcamp



Επισης αναμένουμε τον νεο δισκο του συγκροτήματος, πάντα σε full αναλογικό μαστερ απο τον Jesus! Εγω εχω πληρωσει ηδη την σχετική προπαραγγελια γιατι ξερω που θα παει η τιμη μολις εξαντληθεί...

Μήπως θες και Tape Copy from Master Tape? Έχω,ξέρεις εσύ!
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #6 by Dr Pan K » Tue May 01, 2018 3:00 pm

geovar wrote:
Dr Pan K wrote:Τον συγκεκριμένο δίσκο των Naxatras τoν χτυπήσαμε με τον AthanasiosL, για οποίον ενδιαφέρεται υπάρχει στο Bandcamp

Επισης αναμένουμε τον νεο δισκο του συγκροτήματος, πάντα σε full αναλογικό μαστερ απο τον Jesus! Εγω εχω πληρωσει ηδη την σχετική προπαραγγελια γιατι ξερω που θα παει η τιμη μολις εξαντληθεί...

Μήπως θες και Tape Copy from Master Tape? Έχω,ξέρεις εσύ!


Είναι σίγουρο ότι θα έχει πολύ καλο ήχο, κάποια στιγμή θα την ακούσουμε Γιώργο. Περιμένω τον δίσκο από μέρα σε μέρα..
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #7 by AthanasiosL » Thu May 03, 2018 5:17 pm

Επισης αναμένουμε τον νεο δισκο του συγκροτήματος, πάντα σε full αναλογικό μαστερ απο τον Jesus! Εγω εχω πληρωσει ηδη την σχετική προπαραγγελια γιατι ξερω που θα παει η τιμη μολις εξαντληθεί...


Jesus Παναγιώτη τώρα το είδα... που ακριβώς την κάνουμε αυτή την προπαραγγελία είπαμε? Με ενδιαφέρει...
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #8 by Dr Pan K » Thu May 03, 2018 6:30 pm

AthanasiosL wrote:
Επισης αναμένουμε τον νεο δισκο του συγκροτήματος, πάντα σε full αναλογικό μαστερ απο τον Jesus! Εγω εχω πληρωσει ηδη την σχετική προπαραγγελια γιατι ξερω που θα παει η τιμη μολις εξαντληθεί...


Jesus Παναγιώτη τώρα το είδα... που ακριβώς την κάνουμε αυτή την προπαραγγελία είπαμε? Με ενδιαφέρει...


Στο Bandcamp.. βρες το ΙΙΙ, έχει δυνατότητα να το αγοράσεις από τώρα.
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #9 by AthanasiosL » Thu May 03, 2018 7:26 pm

3LP audiophile production, gatefold 700 αριθμημένα αντίτυπα στα 39,5Ε μια χαρά...
User avatar
andreasecon
Contributor
Posts: 640
Joined: Sun Apr 17, 2016 9:27 pm
Location: Kifisia

Re: Βιντεο Χαραξης/mastering Δισκων απο αναλογικη πηγη

Unread post #10 by andreasecon » Thu May 03, 2018 8:16 pm

Dr Pan K wrote:
geovar wrote:
Dr Pan K wrote:Τον συγκεκριμένο δίσκο των Naxatras τoν χτυπήσαμε με τον AthanasiosL, για οποίον ενδιαφέρεται υπάρχει στο Bandcamp

Επισης αναμένουμε τον νεο δισκο του συγκροτήματος, πάντα σε full αναλογικό μαστερ απο τον Jesus! Εγω εχω πληρωσει ηδη την σχετική προπαραγγελια γιατι ξερω που θα παει η τιμη μολις εξαντληθεί...

Μήπως θες και Tape Copy from Master Tape? Έχω,ξέρεις εσύ!


Είναι σίγουρο ότι θα έχει πολύ καλο ήχο, κάποια στιγμή θα την ακούσουμε Γιώργο. Περιμένω τον δίσκο από μέρα σε μέρα..


Βγαζουν και τρίτο δίσκο ? Αυτός που έχετε ειναι ο πρώτος, έχει βγει και δεύτερος την επόμενη χρονιά, τους έχω και τους δύο, πολύ ωραίο συγκροτημα !

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register