Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Ακροάση] Mid Level Phono Stages

User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7870
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #91 by Dr Pan K » Thu Jun 14, 2018 4:36 pm

Το βραδάκι θα γράψω τις αναλυτικές μου εντυπώσεις, ελπίζω να προσθέσουν και τις δικές τους οι λοιποί αναλογικαριοι
Παναγιώτης
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #92 by AthanasiosL » Thu Jun 14, 2018 6:29 pm

Πρώτη μου ακρόαση με την παρέα του audiohub.
Ευχαριστώ κατ αρχήν τον οικοδεσπότη Χρήστο για την πρόσκληση και φιλοξενία, τον Παναγιώτη για την μεταφορά μου στο σημείο αλλά και το όλο στήσιμο του συγκριτικού καθώς και τα άλλα παιδιά για την παρέα. Στο δια ταύτα:

Ακούσαμε τον δίσκο του hi fi news ειδικότερα το track: my voice on the left channel, my voice on the right channel, και άλλους 3 δίσκους που δεν συγκράτησα.
Τα phono stages γενικά παίζανε στα λεφτά τους όλα σε συνάρτηση με την τοπολογία τους και την χώρα συναρμολόγησης.
Όπως ήταν φυσικό στο τέλος επικράτησε άνετα το Sugden παραδίδοντας masterclass σε θέματα ακρίβειας και μουσικότητας.
Το phono αναναφοράς του οικοδεσπότη ήταν επίσης κορυφαίο κλέβοντας την παράσταση στην 2η θέση. Το lab12 στην τελική του μορφή θα είναι καλύτερο όλων με απίστευτη ευελιξία ρυθμίσεων και τηλεχειρισμό.
Εύχομαι πάντα τέτοια και είς ανώτερα. Όταν ο Χρήστος δε, θα έχει ολοκληρώσει την μετατροπή του σαλονιού του σε στούντιο ακροάσεων ελπίζω σε εκ νέου πρόσκληση. Όταν και εγώ ολοκληρώσω το αναλογικό μου εύχομαι να ειμαι σε θέση να ανταποδώσω (στα σουβλάκια).
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #93 by angpsi » Thu Jun 14, 2018 7:01 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Χθές ήταν και πάλι μια χαρακτηριστικά πολύ όμορφη βραδιά, ξεκινώντας από την ζεστή φιλοξενία του Chris (χωρίς την απειλή κουμπουριών!) και ολοκληρώνοντας με την πατροπαράδοτη ιεροτελεστία της σουβλακοφαγίας (δεν βλέπω κανέναν να κάνει συγκριτικό, ίσως θα πρέπει να ανοίξουμε ξεχωριστό νήμα!). Επίσης ήταν μια ενδιαφέρουσα βραδιά προσωπικά για μένα καθώς έχω τις λιγότερες γνώσεις στο αντικείμενο των phono stage, κι έτσι η βραδιά απέβη ιδιαιτέρως εκπαιδευτική. Τέλος ήταν ακόμα και μια περίεργη βραδιά, γιατί εντέλει με εξαίρεση ένα phono stage όλα τα άλλα μου άφησαν μικτές εντυπώσεις...

Όπως συνήθως βέβαια, όλα τα μηχανήματα έφεραν ένα πολύ ενδιαφέρον άκουσμα στο τραπέζι. Άλλοτε ως λόγος τιμής προς απόδοση και άλλοτε ως απόδοση καθαυτή, πρακτικά όλα τα phono κατάφεραν να δείξουν καλά στοιχεία και να δικαιολογήσουν το ενδιαφέρον της παρέας. Από την άλλη μερια, θα πρέπει να σημειωθεί επίσης πως η ακρόαση ξεκίνησε – και επομένως χρειάστηκε να παραμείνει για όλη την διάρκεια της βραδιάς– σε αρκετά υψηλές εντάσεις. Έτσι η κόπωση που επήλθε μπορεί να επηρέασε σε κάποιο βαθμό τις εντυπώσεις μας, κυρίως σε ό,τι αφορά στα πιό κουραστικά περάσματα των test tracks μας.

Σύμφωνα με τα δικά μου αυτιά, τα αποτελέσματα έχουν συνοπτικά ως εξής:
  • Το Project και το Quad έδωσαν ένα παραπάνω από τίμιο συνολικό αποτέλεσμα, και για τα λεφτά τους είναι οπωσδήποτε ενδιαφέρουσες προτάσεις. Το Project βγήκε γρήγορο και ζωηρό, αλλά ίσως ιδιαίτερα τσιμπημένο ψηλά. Αυτό του έδινε μεν την αίσθηση μιας έκτασης, ωστόσο μόλις μπήκαν τα καλύτερα της δοκιμής έδειξε μοιραία υποδεέστερο. Κάποιος θα μπορούσε να το πει και λίγο σκληρό, ωστόσο έτσι θα μπορουσε να δώσει ζωή σε ένα πιο ζεστό και στρογγυλό σύστημα. Από την άλλη, το Quad μου έδιεξε κατευθείαν ιδιαίτερα εύηχο αλλά και ζωντανό. Αντιμετώπισε εύκολα το πρώτο track της δοκιμής ("Take the A-train") και έδωσε μια ζεστή και αρκετά καθαρή αίσθηση χώρου στο δεύτερο (Carol Kidd), ωστόσο βρήκα πως δυσκολεύτηκε αρκετά στο τρίτο track ("Carmen" μπαλέτο) καθώς δυσκολεύτηκε περισσότερο από όλα τα phono της δοκιμής να αντιμετωπίσει την εισαγωγή όπου κλιμακώνουν όλα τα κρουστά μαζί. Γενικά του βρήκαμε ίσως μια στρογγυλάδα στα χαμηλά, κάτι που στο μυαλό μου το έφερνε αντιδιαμετρικά αντίθετα στο Project.
  • Το ASR Mini Basis exclusive έδειξε αμέσως τα δόντια του ως το phono με την μεγαλύτερη έκταση και αναλυτική δύναμη. Ωστόσο πολλές φορές μου φάνηκε επιθετικό ως και κουραστικό, κάτι που ίσως να οφείλεται – όπως είπα και νωρίτερα – και στην υψηλή στάθμη στην οποία έπαιζε η μουσική. Πάντως χωρίς αμφιβολία έβγαλε όλο το πρόγραμμα χωρίς να μπερδέψει ή να κρύψει τίποτα ακόμα και στα πιο δύσκολα κομμάτια, ιδίως το δεύτερο και το τρίτο.
  • Το Sugden ήταν επίσης ένα γρήγορο και γεμάτο άκουσμα, αν και εμένα μου φάνηκε ότι έκοβε στα χαμηλά. Πάντως στα λεφτά που το πήρε ο Θανάσης δεν πρέπει να υπάρχει παράπονο.
  • Το Lab12 δείχνει πως έχει κάτσει σε ένα house sound που εμένα με αφήνει πάντα με τις καλύτερες εντυπώσεις. Οι εμπειρότεροι είπαν πως θέλει ακόμα λίγη δουλειά, κάτι που μου ακούγεται λογικό μια και το μηχάνημα ήταν pre-production testbed. Ωστόσο η εμπειρία μου με το Melto2 ήταν ανάλογη με εκείνη που είχα παλιότερα για το DAC1se, δηλαδή ενός μηχανήματος πολύ κοντά σε έναν φοβερά ελκυστικό συνδυασμό δύναμης, έκτασης, και εύηχης απόδοσης του μουσικού δρώμενου. Φοβαμαι πως σε λιγο καιρό τα μηχανήματα του Στράτου θα είναι απλησίαστα για μας τους mid-fi χαϊνετάδες, αλλά νομίζω πως θα του αξίζει!

Και ο καλύτερος ήχος για μένα βγήκε... (drumroll!)

...από το ASR Basis του Χρήστου, πρώην του Παναγιώτη, το οποίο έδωσε όλες τις αρετές του Mini αλλά πολύ πιο ήσυχα και αβίαστα, παίζοντας με αυτοπεποίθηση ό,τι του ρίξαμε και αποδίδοντας όλα τα κομμάτια της δοκιμής χωρίς πρόβλημα. Επιπλέον, έχοντας ήδη καταφέρει τα βασικά, εμένα με έκανε να ξεχάσω πως βρισκόμασταν σε δοκιμή και με ξαναέφερε σε θέση φυσικού ακροατή. Ο Παναγιώτης ισχυρίστηκε πως το Basis θα όφειλε να έχει μια ηχητική υπογραφή πολύ κοντά στο Mini, και ότι η διαφορά οφείλεται σε πεσμένες μπαταρίες. Από την άλλη, ο Χρήστος θεωρεί ότι απλώς το υπερδεκαετές στρώσιμο του μηχανήματος το έχει αφήσει να δείξει τον χαρακτήρα του. Όπου και να οφείλεται το αποτέλεσμα, το ASR Basis ήταν στ' αυτιά μου μια άμεση ανακούφιση εν σχέσει με όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα, που εντέλει με άφηναν πάντα να θέλω κάτι ακόμα (ή κάτι λιγότερο σε μερικές περιπτώσεις).

Από τα άλλα αφήνω σε δεύτερη θέση το 'τι-θα-μπορούσε-να-είναι-το-Lab12', και στην τρίτη θέση το ASR Mini Basis γιατί αν και ηχητικά πληρέστερο δυστυχώς με κούρασε. Από τα άλλα νομίζω πως κανένα από το phono που ακούσαμε δεν ήταν οτιδήποτε λιγότερο από τίμιο, ανάλογα με τις ανάγκες, τους περιορισμούς, και τις επιθυμίες του καθενός. Κάπου εδώ κατατάσσω και το Mytek που έπαιξε εκτός συναγωνισμού, αν και δεν το άκουσα με την δέουσα προσοχή λόγω κόπωσης. Μιλώντας προσωπικά, αν δεν μπορούσα να πάρω τα πρώτα δύο τότε ίσως να πήγαινα με τα Project και Quad. Επιφυλάσσομαι μόνο για το αν το Mini ήθελε κάποιου είδους στρώσιμο για να μαλακώσει όπως του Χρήστου, καθώς ήταν σίγουρα το πιο πλήρες άκουσμα της δοκιμής...
[beer]
Last edited by angpsi on Thu Jun 14, 2018 7:06 pm, edited 2 times in total.
Άγγελος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #94 by angpsi » Thu Jun 14, 2018 7:03 pm

AthanasiosL wrote:Πρώτη μου ακρόαση με την παρέα του audiohub. (...)
Ακούσαμε τον δίσκο του hi fi news ειδικότερα το track: my voice on the left channel, my voice on the right channel, και άλλους 3 δίσκους που δεν συγκράτησα. (...)

Πεθαίνω!!! :lol: :lol: :lol: Ο Χρήστος πρέπει να βλέπει ακόμα εφιάλτες!
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1323
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #95 by pankon » Thu Jun 14, 2018 7:26 pm

Πολύ ενδιαφέρουσα η ανάλυσή σου, Άγγελε. Ευχαριστούμε πολύ! [beer]
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #96 by AthanasiosL » Thu Jun 14, 2018 7:42 pm

:-D [blueobey]
angpsi wrote:
AthanasiosL wrote:Πρώτη μου ακρόαση με την παρέα του audiohub. (...)
Ακούσαμε τον δίσκο του hi fi news ειδικότερα το track: my voice on the left channel, my voice on the right channel, και άλλους 3 δίσκους που δεν συγκράτησα. (...)

Πεθαίνω!!! :lol: :lol: :lol: Ο Χρήστος πρέπει να βλέπει ακόμα εφιάλτες!


:-D :-D :-D
User avatar
Jim
Posts: 433
Joined: Sun Apr 17, 2016 7:24 pm

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #97 by Jim » Thu Jun 14, 2018 8:05 pm

ωραία !!!
υπέροχα !!
πάντα τέτοια !!!!!!!!!!!!!

διευκρίνιση ..

τα δύο asr, τι διαφορά είχαν στο άκουσμα ?
πιο επιθετικό το mini και πιο soft το basis ?

και, αν κατάλαβα καλά, η διαφορά στον ηχητικό χαρακτήρα οφείλεται, κατά τον Πάνο σε πεσμένες μπαταρίες και κατά τον Κρις στο πολυετές στρώσιμο ?

το mini ήταν άστρωτο ? εάν ναι, ξέρουμε -έστω και στο περίπου- πόσες ώρες είχε

Πάνο, το mini ήταν κοντά στον ήχο που ξέρεις και αναγνωρίζεις ? ή πιο κοντά στον ήχο που ξέρεις ήταν το basis ?

επίσης, το phono του μπρούκλυ τι έλεγε ? στεκόταν ?
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #98 by Chris1967 » Thu Jun 14, 2018 8:47 pm

Jim wrote:ωραία !!!
υπέροχα !!
πάντα τέτοια !!!!!!!!!!!!!

διευκρίνιση ..

τα δύο asr, τι διαφορά είχαν στο άκουσμα ?
πιο επιθετικό το mini και πιο soft το basis ? Ναι

και, αν κατάλαβα καλά, η διαφορά στον ηχητικό χαρακτήρα οφείλεται, κατά τον Πάνο σε πεσμένες μπαταρίες και κατά τον Κρις στο πολυετές στρώσιμο ? Ναι

το mini ήταν άστρωτο ? εάν ναι, ξέρουμε -έστω και στο περίπου- πόσες ώρες είχε Δεν γνωρίζουμε πάντως δεν ήταν καινούργιο του κουτιού

Πάνο, το mini ήταν κοντά στον ήχο που ξέρεις και αναγνωρίζεις ? ή πιο κοντά στον ήχο που ξέρεις ήταν το basis ?

Απ όσο θυμάμαι όταν ο Πάνος παρέλαβε το Basis Exclusive και όταν τα ακούσαμε παρέα το Exclusive ήταν ελάχιστα πιο ζωηρό καθόλου μεγάλες διαφορές.

επίσης, το phono του μπρούκλυ τι έλεγε ? στεκόταν ? Πιο ξερό από τα άλλα σίγουρα δεν νομίζω να τίθεται θέμα σύγκρισης εφόσον το phono στο Brooklyn είναι bonus


Και από μένα μερικά λόγια.

Όπως πάντα πολύ καλή η παρέα, περάσαμε πολύ όμορφα και στην ακρόαση και στην σουβλακοφαγία. Χάρηκα ιδιαίτερα και για την γνωριμία πρώτη φορά με το Σπύρο [wavegreen]

Από χειρότερο προς καλύτερο τα phono τα κατατάσσω:

Project \ Quad \ Sugden \ Lab12 \ Asr mini exclusive \ Asr Basis

Βέβαια χρειάζονται κάποιες διευκρινίσεις αν και τα κάλυψε πολύ όμορφα το Άγγελος.

Το Project είναι το φτηνότερο μαζί με το Quad οπότε αναμενόμενο.
Το Sugden είναι πολύ μελωδικό αλλά δυστυχώς του λείπουν τα άκρα τόσο τα ψηλά όσο και τα πολύ χαμηλά ειδάλλως κάλλιστα θα μπορούσε να είναι μαζί με τα Asr.

To Lab12 είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό διότι κατορθώνει να έχει έκταση solid state από λάμπες. Αυτό είναι κατόρθωμα. Επειδή είναι ακόμα δοκιμαστικό κομμάτι και όχι παραγωγής του συγχωρώ την επιθετικότητα την οποία ελπίζω να λυθεί στο production model.

Το Asr mini exclusive πολύ εντυπωσιακό με έκταση, δυναμικά, λεπτομέρεια. Όμως ακούστηκε επιθετικό. Η άποψη μου περί αυτού είναι ότι το ακούσαμε σε μεγάλη στάθμη, πιθανός μεγαλύτερη από τα υπόλοιπα, και ότι μάλλον είναι αρκετά καινούργιο χωρίς πολλές ώρες στρωσίματος.

Το Asr Basis καθαρά για μένα το καλύτερο, αφού κατορθώνει να έχει ότι έχει το mini exclusive αλλά αβίαστα και χωρίς κόπωση.

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι οι μπαταρίες είναι αρκετών ετών (δεν έχει διακόψει ποτέ λειτουργία ακόμα και σε ολοήμερες ακροάσεις), θεωρώ πιο πιθανό όπως είπε και ο Στέλιος ότι οφείλεται στους παλαιότερους τελεστικούς (ο χαρακτήρας τους) και στις πολλές ώρες που έχει παίξει.

Και εις άλλα με υγεία παιδιά!! [beer]
Χρήστος
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #99 by angpsi » Thu Jun 14, 2018 8:58 pm

Chris1967 wrote:Και από μένα μερικά λόγια. (...)

"my voice on the left channel" :lol: :lol: :lol:
Άγγελος
User avatar
Chris1967
Contributor
Posts: 1493
Joined: Tue Mar 29, 2016 11:07 am

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #100 by Chris1967 » Thu Jun 14, 2018 9:10 pm

Για να καταλάβουν και όσοι διαβάζουν:

Τα καλώδια που συνένωναν το εκάστοτε phono στον προενισχυτή ήταν κατάμαυρα χωρίς να υπάρχει ένδειξη αριστερού και δεξιού.

Ο Πάνος που τα συνέδεε κάθε φορά ξέχναγε ποιο πάει αριστερά και ποιο δεξιά, οπότε κάθε φορά με φώναζε: Χρήστο βάλε τον δίσκο του HiFi News να δούμε αν τα κανάλια είναι σωστά.

Ε λοιπόν στις 7 συνδέσεις που έγιναν μόνο μια φορά το πέτυχε, τις άλλες 6 έγινε και η αλλαγή των καναλιών από μένα.

Το : My voice on the left channel το ακούσαμε 7 φορές λοιπόν :lol:
Χρήστος

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register