Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie από την Google για να παρέχει τις υπηρεσίες του και να αναλύει την επισκεψιμότητα. Η IP διεύθυνσή σας γνωστοποιείται στην Google, μαζί με μετρήσεις απόδοσης και ασφαλείας, ώστε να διασφαλιστεί η ποιότητα της υπηρεσίας, για τη δημιουργία στατιστικών στοιχείων σχετικά με τη χρήση και για τον εντοπισμό και την αντιμετώπιση καταχρήσεων. Με την χρήση του ιστότοπου Audiohub.gr αποδέχεστε τα παραπάνω.

[Ακροάση] Mid Level Phono Stages

User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #121 by pankon » Sat Jun 16, 2018 10:15 am

Λοιπον, για να μην μείνει κανεις μετεξεταστεος, αλλά και να μην τη γλυτώσουν οι θιασώτες του ψηφιακού ηχου (βλ. Dapost), προτείνω περιορισμένη επανάληψη της ακρόασης με συμμετοχή λιγότερων phono stages.

Έχω συνεννοηθεί με τον Στράτο της Lab12 να μας δανείσει ένα phono stage Melto2 παραγωγής (όχι προπαραγωγης, όπως αυτό της προηγούμενης δοκιμής). Για λόγους σύγκρισης θα μπορούσαμε να έχουμε άλλο ένα ή δυο phono stages.

Η ακρόαση θα μπορούσε να γίνει το ερχόμενο Π/Σ/Κ (22-23-24 Ιουνίου) στο γνωστό μέρος στου Παπαγου.

Υπάρχουν ενδιαφερόμενοι;
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #122 by Dr Pan K » Sat Jun 16, 2018 12:06 pm

Θανάση ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες, το Sugden έχει υποδειγματική κατασκευή. Τα πάντα διακριτά, θωρακισμένος τοροειδης, σωστό layout.

Πάνο από τα phono stage που έχω ακόμα στην διάθεση μου ποια θα ήθελες να ακούσεις;
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #123 by pankon » Sat Jun 16, 2018 12:13 pm

Παναγιώτη,
νομίζω ότι θα με ενδιέφερε να ακούσω ένα καλό SS για να το συγκρίνω με το (νέο) λαμπάτο που θα μου δώσει ο Στράτος. Ποιο θα πρότεινες εσύ που τα έχεις ακούσει με μεγαλύτερη ησυχία; Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.
Η πρόταση βέβαια για την ακρόαση μέσα στο ΠΣΚ ισχύει.
Π.
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #124 by Dr Pan K » Sat Jun 16, 2018 2:55 pm

Κοιταξε Πανο, το ASR mini basis exlusive ειναι πολυ διαφορετικο απο το Sugden Masterclass, καθώς το ενα ειναι πιο "σωστο", flat, με μεγαλύτερη έκταση ενω το αλλο θυμίζει καπως την μελωδικότητα των λυχνιών, δίνοντας έμφαση στην μουσικότητα και τις χροιές. Δεν βαζω στο παιχνίδι το ProJect γιατι απ'οτι καταλαβαίνω θες να κινηθείς σε υψηλότερη οικονομική κατηγορία.

Θεωρητικα (αλλα δεν ξερω αν τελικα θα γινει) περιμενουμε και το M2Tech phono στα τελει του μηνα. Θα είναι ενα πολυ ενδιαφέρον phono με εφαρμογή κινητού για τις ρυθμίσεις. Επισης νομιζω θα μπορει να συνεργαστει με το εξωτερικο τροφοδοτικό της M2Tech για ακόμα πιο ήσυχη λειτουργια. Και παντα στην κατηγορια τιμης που συζηταμε.
Παναγιώτης
User avatar
angpsi
Contributor
Posts: 1727
Joined: Thu Jun 08, 2017 12:18 pm
Location: Athens

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #125 by angpsi » Sat Jun 16, 2018 4:03 pm

Τον δίσκο του HiFi News μην ξεχάσετε μόνο!
Άγγελος
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #126 by pankon » Sat Jun 16, 2018 4:59 pm

Παναγιώτη,
ναι μεν είμαι σε φάση αναζήτησης phono stage, αλλά δεν βιάζομαι να πάρω απόφαση άμεσα, εκτός κι αν "εντυπωσιαστώ" από κάποιο. Άρα θα μπορούσα να ακούσω χωρίς βιασύνη τα διάφορα phono stages, που μπορούν να θεωρηθούν ανταγωνιστικά. Από το Mini Basis Exclusive έχω πάρει μια καλή εικόνα (από αυτό του Jim), αλλά δεν είχα την ευκαιρία να το συγκρίνω με κάτι άλλο. Θα με ενδιέφερε συνεπώς να το ξανακούσω σε σύγκριση με άλλα...
Και το M2Tech μπορούμε να το έχουμε στα υπόψη.
Θα δούμε!
AthanasiosL
Posts: 388
Joined: Mon Jan 22, 2018 5:00 pm

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #127 by AthanasiosL » Sat Jun 16, 2018 6:17 pm

Εμένα μια ακρόαση πάντα με ενδιαφέρει. Αν κανονιστεί κάτι είμαι μέσα αν υπάρχει θέση.
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #128 by pankon » Sat Jun 16, 2018 6:23 pm

Θανάση, εννοείται ότι θα υπάρξει θέση. Θα χαρώ να γνωριστούμε κι από κοντά. Εάν τελικά κανονιστεί κάτι, θα εμφανιστεί στο παρόν νήμα (εκτός εάν ο γιατρός μας βάλει σε κανένα καροτσάκι και μας μεταφέρει σε κανένα άλλο νήμα :lol: ).
User avatar
Dr Pan K
Site Admin
Posts: 7871
Joined: Tue Mar 29, 2016 12:46 am

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #129 by Dr Pan K » Sat Jun 16, 2018 6:40 pm

Δεν βλέπω λόγω να χωρίσουμε το νήμα γιατί καλύπτει πολύ συγκεκριμένο θέμα, τα phono stage μεσαίας κατηγορίας.

Πάνο και Θανάση, θα έλεγα να το πάρετε λίγο επάνω σας, έχετε Sugden και Lab12, θα έχουμε και το ASR mini basis exclusive, βλέπουμε αν προστεθεί και τίποτα άλλο..
Παναγιώτης
User avatar
pankon
Contributor
Posts: 1324
Joined: Thu Mar 30, 2017 9:35 pm
Location: Athens + Thessaloniki

Re: [Ακροάση] Mid Level Phono Stages

Unread post #130 by pankon » Sat Jun 16, 2018 6:53 pm

Ναι, έχει δίκιο ο Παναγιώτης, οπότε αν συμφωνεί κι ο Θανάσης, μπορούμε να περιορίσουμε τα phono stages στα Lab12, Sugden και ASR Mini Basis Exclusive (αυτό μπορεί να κανονίσει ο Παναγιώτης να το δανειστούμε για λίγες μέρες).

Υπενθυμίζω ότι το δικό μου πικάπ είναι το Roksan Xerxes original (με "κάποιες" παρεμβάσεις), βραχίονα Audiomods Series 5 και κεφαλή The Music Maker III (moving iron, δηλ. με χαρακτηριστικά MM).

Αν υπάρχουν ενδιαφερόμενοι για ακρόαση το ερχόμενο Π/Σ/Κ, να μας το πουν για να προχωρήσουμε τις διαδικασίες. Προς το παρόν έχουμε...

AthanasiosL
DrPanK ??

Μήπως αυτοί που πήραν απουσία στην προηγούμενη ακρόαση; ;-)

Return to “Αναλογικός ήχος”



Login · Register